vuurt Reggae- man Marley dood slaapkamers vni Topman Philips weg I7liegen zonnekracht Opvrolijker Bidden om te trouwen GAAN Ut CEL EN BENZINE DUURDER I I I 1 I I 1 1 1 mmm ETA-uitbraak voorkomen I Kans op een bui <p JERUZALEM BEI ROET Syrië heeft vanmorgen twee Russi sche Sam-6-raketten af gevuurd op hoogvlie gende Israëlische straaljagers. De raket ten troffen echter geen doel. Opgelucht vertellen ingenieur Felice en zijn vrouw Anna aan de pers (boven) dat hun doch tertjes Sil via (lit) en Micol (9) (onder) door hun ontvoer ders wer den vrijge laten. Op 12 maart wa ren de meisjes in een buiten wijk van Rome ont voerd. Dat veroor zaakte gro te opschud ding omdat de ouders niet bij machte wa ren het los geld te be talen. Een Italiaans televisie station or ganiseerde een veiling van schil- derijen van Italiaanse kunsten aars. Hoeveel de veiling opbracht en hoeveel ervan als losgeld werd be taald, wilde de politie niet zeggen. BI tr INFORMATIE OVER BEZOBGIN G: Bel 010 147400 (géén ander nummer) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het academisch ziekenhuis j Dijkzigt in Rotterdam moet de behandeling van patiënten veel over j laten aan "gewone" zie- 1 kenhuizen. Minister Pais van Onderwijs is ertegen dat zijn minis- terie honderden miljoe nen guldens bijdraagt aan de wildgroei op me- disch terrein. Dijkzigt moet zich weer meer gaan bezighouden met onderwijs en onderzoek, 1 en geen patiënten van andere ziekenhuizen af- snoepem.' Voorsprong -| Dinsdag 12 mei 1981 35e jaargang no. 10399 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Wlthstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrielcadvertenties) tel. 010 14.55.33 M.i'i'jVy'.'t; r a* wa.-vij'"■SfÊ twee SAM- raketten af v' 4 W, i-f""" "sA' MIAMI, Florida - Bob Marley, onbetwist de grootste ster van de reg- 1 gae-muziek, is dood. Hij is gisteren 36 jaar oud - gestorven, in een zie kenhuis in Miami, waar hij verleden week don derdag was opgenomen na een maandenlang verblijf in de kankcrkli- sick van dr. Josef Issels in Beieren. Hij werd daar behandeld voor een hersentumor en long kanker. Het stoffelijk over schot van Marley wordt overgebracht naar Ja maica, zijn geboorte land, en daar begraven. Direkt na het bekend worden van zijn dood schakelden de radiozen ders van Jamaica over op reggae-muziek. Pre mier Edward Seaga prees hem als 'een cultu reel ambassadeur'. Voor de armen van Ja maica, in het bijzonder voor de bewoners van de getto's in de hoofdstad Kingston, was Marley "de held van de onder drukten'. Voor miljoenen fan3 over de hele wereld (hij was populair in de VS maar daarbuiten nog meer) gold hij als een Lennon van de jaren ze ventig'. Met The Wallers bezorgde hij de reggae, van huis uit een Caraibl- sche aangelegenheid, overal roen. Meer over deze promi nente zanger-gitarist componist op pagina 9. Syrië Installeerde de Russi sche raketten in Libanon nadat Israëlische straaljagers vorige maand twee Syrische helikop ters hadden neergeschoten. De Israëlische premier Begin zei gisteren dat hij op 30 april tot driemaal toe opdracht hda ge geven voor een aanval op de Syrische raketbasis in Liba-' non. Wegens het slechte weer' kon die aanval niet doorgaan. Op 1 mei vroeg Washington aan Israël om te wachten met een aanval om tijd te geven voor diplomatiek overleg. Begin deed gisteren een be roep op de Syrische president Assad om de Sowjet-raketten terug te trekken. De speciale Amerikaanse afgezant Philip Habib brengt momenteel een bezoek aan Israël om een mo gelijke Syrisch-Israëlische oorlog te bezweren. De onthulling van de geplan de aanval door Begin lokte fel le kritiek uit van de oppositie omdat Begin militaire gehei men zou hebben geschonden. W/Sr /.ywy. m'/JZH mm B W/'f/A t's/'yh 'M 'mm iPTiftümfIrïr wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabrlekstoonzalen •industriegebouw. Goudsesingei 65. R'dam. 7e). o I0-J 2.64.61 DORDRECHT De ►Solar Challenger", het eerste vliegtuig in de wereld dat wordt aange dreven door dlrekte om zetting van zonlicht in elektriciteit, zal eind ju ni een poging doen luchtvaartgeschiedenis te maken met een vlucht van Parijs naar Londen. Om zo optimaal moge lijk gebruik te maken van de capaciteit van de zonnecellen is de vlucht- hoogte gepland op 3800 m tot 4200 meter. De oost-westpassage is ge kozen om een zo groot mogelijk voordeel te be halen uit de hoek van waaruit de zonnestralen op de cellen vallen. Evenals de „Gossa mer Albatros", het eer ste door mankracht aan gedreven vliegtuig dat het Engelse Kanaal overstak, Is de „Solar Challenger" ontworpen door dr. Paul McOeady. Het vliegtuig heeft een spanwijdte van 14,3 me ter, maar weegt slechts 80 kilo. Het Is gecon strueerd met behulp van lichtgewicbtprodukten van het DuPontconcern, dat de vlucht ook finan cieel mogelijk maakt. 'Zonnige perioden en kans op een regen- of onweersbui. Mi nimum-temperatuur om streeks 10 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 20 graden. Matige oostenwind. U mei zon op onder 0549 21.2S maan op onder 15.23 04.17 Vraag naar de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag van 17.43 tot 19.00 uur cn zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. Voor alle overige zaken gelieve u op werkdagen tussen 8.30-16.00 uur ons kantoor te bellen. Zie ook adressen op de strippagina ROTTERDAM De benzine wordt zaterdag weer duurder in verband met de stijging van de waarde van de Amerikaan se dollar. Morgen of donder dag beslist de minister over de benzine-aanpaasing. Het ziet er naar uit dat normaal en super ongeveer twee cent per liter duurder worden. (Van onze soc.-econ. redactie) EINDHOVEN Philips top man dr. ir. N. Rodenburg (62) legt op eigen verzoek zijn func tie als president van de raad van bestuur neer op 31 decem ber. Hij vertrekt in verband met de zwaarte van de functie en meent ook dat de raad van bestuur daarmee de noodzake lijke verjonging kan onder gaan. Op de algemene verga dering van aandeelhouders wordt dat morgen bekendge maakt. Per 1 januari 1982 zal de vice-president van de raad- van bestuur dr. W. Dekker hem opvolgen. Rodenburg was In 1977 benoemd voor een pe riode van zeven jaar. HILVERSUM De finale tussen Tottenham Hotspur en Manchester City om de Engel se voetbalbeker, komt donder dag vrijwel zeker rechtstreeks op televisie. Zowel de VARA als de NCRV, de beide zend gemachtigden op die avond, wil de cupfinal uitzenden. Eventueel wordt er geloot om uit te maken wie de wedstrijd uit mag zenden. AZT67 wil voorlopig niet dat de NOS de voetbalwedstr'M te gen Ipswich Town echt- streeks uitzendt. Die wedstrijd, op woensdag 20 mei, is de tweede ontmoeting om de fina le van de Europa Cup drie. De kaartverkoop voor die voetbal ontmoeting loopt niet zo goed. Dé NOS ging er vanuit dat de finales van aile Europa Cup toernooien altijd op tv worden uitgezonden. De wedstrijd, met Hans Kraay ais commentator, was al aangekondigd. Die "automatische" regeling is echter alleen van toepassing voor de finales van de Europa Cup één en twee. Werkloosheid bij jongeren veel hoger (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De werkloos heid onder jongeren is zeker twee keer zo hoog als de offi ciële cijfers zeggen. Dat blijkt uit een vandaag verschenen rapport van de Wiardi Beck- manstlchtlng, het wetenschap pelijk bureau van de PvdA. Volgens de socioloog Rutger Schuitemaker, samensteller van het rapport, melden jonge ren die willen werken zich om allerlei redenen toch niet aan bij het arbeidsbureau. Daar naast zijn veel jongeren die onder andere sociale verzeke ringswetten zoals de WSW en AAW vallen, als „verborgen werklozen" te beschouwen. De WBS pleit voor het schep pen van 700.000 nieuwe banen in de komende 9 jaar. Het bu reau noemt verder de invoe ring van een 33-urige werk week nuttig voor het bestrij den van de werkloosheid. De PvdA-fractie zegt in een vervolg op het rapport, „Vroeg rijp voor de WW", dat alleen het scheppen van enorme aan tallen nieuwe banen en deel tijdwerk de snel stijgende jeugdwerkloosheid kunnen te rugdringen. De PvdA wijst be weringen, dat jongeren moei lijk aan een baan kómen door alechte opleiding of door de hoogte van het minimum jeugdloon, van de hand. Schuitemaker meent dat de stijgende jeugdwerkloosheid grote gevaren inhoudt voor de democratie. Wie als Jongere geen baan krijgt, zal ook ais oudere niet makkelijk aan het arbeidsritme gewend raken als hij later wél een baan heeft. Werkloze jongeren kunnen zich. uit woede over hun werk loosheid, ook makkelijk actief richten tegen de samenleving, aldus de PvdA-socioloog. Het WBS-rapport hekelt de houding van de werkgevers, omdat die in het verleden leer- iingplaataen voor LTS'ers op hun bedrijf deels hebben afge schaft en nu klagen dat ze geen Jonge vakmensen kunnen krijgen. Het WBS vindt het ook niet goed dat werkgevers steeds hogere eisen stellen. EIBERGEN Een myste rieuze tuinier is al enkele nachten in Eibergen bezig om in voortuintjes onge vraagd viooltjes- te plan ten. HIJ doet dat met zorg want soms ruimt hij eerst de oude plantjes op. Voorzover de po litie bekend is heeft de man z'n viooltjes zelf gekocht of- gekweekt. want er zijn geen aangiften binnengekomen van mensen die van deze bloemen bestolen zijn. Pais zei dit gisteren bij de opening van de nieuwe polikli niek van het academisch zie kenhuis Dijkzigt in Rotterdam, één van de modernste polikli nieken van Europa. De nieuwe poli, waarin 24 afdelingen van het ziekenhuis zijn onderge bracht, zal waarschijnlijk een van de drukste van Nederland worden met meer dan 350.000 consulten per jaar. Minister Pais opende de nieuwe polikliniek eigenlijk te gen heug en meug. Jaarlijks is hij verplicht om Dijkzigt enke le tientallen miljoenen guldens t te geven. Het overgrote deei van dit blad gaat echter niet op aan onderwijs en onder zoek, waarvoor het is bedoeld, maar aan gewone gezond heidszorg. Omdat de acade misch ziekenhuizen zoveel ex tra geid krijgen hebben ze een voorsprong opgebouwd waar andere ziekenhuizen niet meer tegenop kunnen. Deze voorsprong zal nooit weggewerkt worden zolang de gewone ziekenhuizen betaald blijven worden uit de ziekte kostenpremies en de academi sche ziekenhuizen vele miljoe- nen extra krijgen omdat ze een wetenschappelijke taak heb- ben. Minister Pais vindt dat de academische ziekenhuizen I geen "gewone" ziekenzorg meer moeten verrichten. Hij noemde dat "weldaad in vermom ming". Dijkzigt heeft de totale ruimte van de poli bij de ver- huizing verdubbeld. Er zijn aparte spreek- en onderzoek- 1 kamers voor alle 24 afdelin- gen, een gecomputeriseerde in formatiebalie, een restauratie- hoek, een kindercrèche en tele foonboxen gebouwd. Het is het streven van Dijkzigt om men- sen eerder poliklinisch te be handelen dan op te nemen. 1 De opening van de nieuwe poli valt samen met de viering i van bet tienjarig bestaan van i het academisch ziekenhuis Dijkzigt. DJEDDAH Wie in Saoedi-Arabië wil trou wen moet eerst 15.000 gulden bij elkaar zien te krijgen. Dat is tegen woordig de bruidsschat die door families voor huwbare dochters wordt gevraagd. Veel Saoedische man nen komen daardoor niet aan trouwen toe. Tot twee jaar geleden ondervingen zij het pro bleem door met een bui tenlandse te trouwen, maar een Speciale wet- maakte een einde aan dit gebruik. De Saoedische rege ring is trouwlustige mannen zonder banksal do nu te hulp gekomen met de stichting van een bruldsschattenfonds met een startkapitaal van 600.000 gulden en enkele forse schenkin gen van koning Chaled cn enkele rijke prinsen. De Saoedische man die met een Saoedische vrouw wil trouwen en een bewijs van onver mogen kan overleggen, mag voortaan een be roep doen op dit fonds voor de betaling van de bruidsschat. Maar— de man moet echter ook be wijzen dat hij trouw vijf keer per dag zijn gebe den opzegt. MADRID De Spaanse po litie heeft op het laatste mo ment een massale ontsnap- pingsactie van ETA-gevange- nen uit de Carabanchel-gevan- genis in Madrid verijdeld. Een ETA-commando had met ex plosieven een gat willen slaan in de gevangenismuur, waarna de vlucht van de ongeveer 80 ETA-gev .-enen gedekt zou worden djor zwaarbewapende leden van de Baskische ai- scheidsbeweging. De ETA was ai begonnen met de uitvoering van de plan- ne. toen de politie zaterdag in Madrid twee toevluchtsoorden van de organisatie ontdekte en daar zeven mensen arresteer de. De politie nam verder een groot wapenarsenaal tn beslag. Gevangenisbewakers zagen bij de gevangenis een aantal auto's, waarin de gevangenen vervoerd zouden moeten wor den. Dat - en vele andere zaken - leest u vandaag in onze krant U bent immers abonnee van Het Vrije Volk. Omdat 'ie boeiend is. Of gezellig. Of volledig: het dagelijkse nieuws uit binnen- en buiten land naast alle aktualiteiten uit uw direkte omgeving. Misschien kent u mensen die nog geen abonnee zijn van Het Vnje Volk. Kom, maak ze blij, maak ze abonnee. Nieuwe abonnees knjgen Het Vnje Volk dan de eerste 2 weken gratis thuis. En u? CJ kunt kiezen uit twee kado's: i - Dossier: een fraai uitgevoerde bundeling van de wekelijkse bijlage Dossier op Donderdag, waarvoor Het Vnje Volk de Pnjs voor de Journalistiek 1980 heeft ontvangen. Parker pen: een mooie, lekker schnjvende, originele Parker voor u van Het Vnje Volk. Naam: Adres: Postcode:. ff Stuur het Vnje Volk naar: -Plaats:. Soort abonnement: O Kwartaal O Jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. j| Als beloning stuurt u:D Dossier Parker pen toe aan: j| Naam: Adres: Postcode:. .Plaats:. (s.v.p gewenste kado aankruisen) Stuurt u deze bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder H postzegel aarc Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. H 3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 1