Willemsbrug voor deel vaar Canada I Timman wint IBM-toernooi Parijs stopt kern proeven ZJJü I 1 1 I I S I 1 I r>#pt Advies over 'technische' formatie Romy Schneider ernstig ziek Almeloër dood na steekpartij Vrij warm President Rachman vermoord J r- ilerdag 30 mei 1981 37e jaargang no. 10415 JOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Utrechtse politie laat de actie voerders die sinds gisteravond het NV-huis in Utrecht bezet houden voorlopig ongemoeid. Bur gemeester mevrouw Vos zei "geschokt en teleur gesteld" te zijn oyer de manier waarop de actie voerders bezig zijn geweest. "Politiemensen in hemdsmouwen werden tegemoet getreden met stenen, stokken en flessen ammoniak," aldus de burgemeester. Een beduusde Carol met Koala-beertje en de ontroerde lem en Albert Mamuaja, na het ontvangen van de cheque die Stukgoed namens u mocht overhandigen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Alle vier de grote partijen heb ben koningin Beatrix geadviseerd een informa teur uit CDA-kring te benoemen- CDA-leider Van Agt geeft zelfs de voorkeur aan twee CDA-infor- mateurs. Opmerkelijk is dat Van Agt en Wiegel duidelijk onder een hoedje spelen. Zij willen de informa teur (s) een program tot "economisch herstel" la ten opstellen, waarover dan de verschillende par tijen him oordeel geven. PARIJS Frankrijk heeft besloten geen kemproeven meer te houden in de Stille Oceaan. De ondergrond se proeven op bet atol Moeroeroa zijn opge schort totdat een com missie van deskundigen rapport heeft uitge bracht over het testpro gramma. Aan de hand van het rapport van de ze commissie zal presi dent Mitterrand beslui ten weike atoomwapens verder! ontwikkeld zui len worden en welke proefnemingen daar voor nodig zijn. WASHINGTON/BEIROET De speciale Ameri kaanse afgezant voor het Midden-Oosten, Philip Habib, zal zijn pogingen om de Israëlisch-Syrische crisis over de raketten in Libanon vreedzaam op te lossen, voort zetten. Habib zai volgende week naar het gebied terug keren, zo zei hij na een onderhoud met de Amerikaanse president Reagan, die zeer te spreken is over de ver richtingen van zijn afgezant INFORMATIE OVER BEZORGING: Bel 010 - 147400 (géén ander nummer) Dat - en vete andere zaken - feest u vandaag in onze krant U bent immers abonnee van Het Vrije Volk. Omdat 'te boetend ts. Of gezellig. Of volledig: bet dagelijkse nieuws uit binnen- en Uilen- land naast alle aktualiteiten uit uw direkte omgeving. Misschien kent u mensen die nog geen abonnee zijn van Het Vrije Volk. Kom, maak ze blij, maak ze abonnee. Nieuwe abonnees knjgen Het Vnje Volk dan de eerste 2 weken gratis thuis. En u? kunt kiezen uit twee kado's: Dossier: een fraai uitgevoerde bundeling van de wekelijkse bijlage Dossier op Donderdag, waarvoor Het Vnje Volk de Prijs voor de Journalistiek 1980 heeft ontvangen Parker pen: een mooie, lekker schrijvende, originele Parker voor u van Het Vrije Volk. Stuur het Vnje Volk naan I Haam: Adres: Postcode: .Plaats:. f Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Voik eerst nog 2 weken gretfis, Als beloning stuurt u:G Dossier Parker pen toe aan: Postcode: .Plaats:. Ïts-vpn gewenste kado aankruisen) Stuurt u deze bon volledig ingevuld, iri een open envelop zonder aan; Het Vnje Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam A n Grote Vier' willen CD A-infon onateiir e. gWltte de Wlthstraat 85,3012 BL Botterdam, tel. 010 14.74 DO i* lopgeven van TIPS (rubriekadverteniles) tel. 010 14,5533 3 *«yp*rW»rf»r*'i Felle acties in Utrecht Aanleiding tot de confronta tie is de al lang slepende affai re rond het NV-huis aan de Oudegracht. De actiegroep wil dat dit gemeentepand voor cul- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM B en W van Rotterdam hebben giste ren besloten om twee van de irie brugdelen van de oude Willemsbrug voor een symbo lisch bedrag van één Canadese ioilar te verkopen. Het derde leel zal tot november beschik- imar blijven. Is er dan een mo gelijkheid om het ergens zin- rol neer te zetten (Koolhaas* idee) of neer te leggen, dan g;aan B en W daarmee akkoord pp voorwaarde dat het de ge meente niets kost. Canadese oorlogsveteranen hebben voor deze spectaculai re ontwikkeling gezorgd. Met een operatie die vele honderd duizenden guldens zal kosten, zullen ze de brugdelen redden van de slopersmoker, en deze laten verschepen naar Canada Zie verder pagina 3. PARIJS De bekende film ster Romy Schneider is in de Franse hoofdstad geopereerd aan een nier. Een tumor had ;de nier vrijwel helemaal over woekerd. De toestand van Romy Schneider was na de operatie gisteravond zeer ernstig. Men heeft haar moeder, die in het Duitse Berchtesgaden woont, dringend naaf Parijs ontbo den. Arthur Brauner, die in Ber lijn een film wilde maken met Romy Schneider, heeft die plannen voorlopig in de ijskast gezet ALMELO De 20-jarige Se- lahattin Ate3 uit Almelo is gis teravond overleden aan de ge volgen van een messteek die hij eerder op de avond opliep. De politie heeft als vermoe delijke dader aangehouden M-W. (25) uit Harderwijk. Ates :Hep In een groep van zes tot acht personen in de omgeving van het Almelose station, toen hij plotseling in elkaar zakte. Aan de hand van getuigenver klaringen kon de dader later worden aangehouden. Over de achtergrond van de steekpartij Ia nog niets bekend. «r ftó» Droog weer en zonnige perio den. Middagtemperatuur onge veer 23 graden, vlak aan zee «okele graden lager. Zwakke iot matige wind uit zuid tot zuidoost. ijuni a juni zon maar- op onder op onder 05.25 21.51 05.13 20.25 03.24 21.52 05.49 21.45 turele activiteiten zal worden gebruikt. De gemeente heeft tot nu toe echter geen gehoor willen geven aan die wens, on der meer omdat het pand brandgevaarlijk zou zijn. De actiegroep wilde gister avond in het door haar vertim merde NV-huis een feest orga niseren. Bij het huis werd zij opgewacht door politiemannen met honden. Toen de actie voerders opdrongen, besloot de politie in te grijpen om te pro beren de menigte te versprei den. Er ontstonden hevige ge vechten, waarna de politie het verstandig achtte om zich voorlopig terug te trekken ten einde verdere escalatie te voorkomen. De actievoerders trokken daarop het NV-huis binnen. In de directe omgeving van het huis neuveiden tal van ruiten en werden op veel plaatsen de straten opgebroken. sJSfi. VSs Aïv AMSTERDAM Voor het eerst in zijn schaak- carrière won Jan Tim man (rechts) gisteren een toernooi vóór Anatoli Karpov, de wereldkam pioen uit de Sowjet-Unie. Hier krijgt bij de glazen paddestoel van directeur- generaal *s. R. van Om meren. Met snelle remi ses behield de Nederlan der de voorsprong van een half punt in het inter nationale- toernooi van Amsterdam dat mogelijk tij gebrek aan spon sors voor de laatste keer w>rd gehouden. Jan Ilmma vindt de tijd rijp or een greep te doen naar de wereldtitel, een zeer lange weg, gepla veid op twijfels. De Am sterdammer weet niet eens wanneer het zone- toernooi de eerste aan zet dit jaar wordt ge- honden. Volgende maand reist hij af naar een toer nooi In Las, Palmas. (Zie ook pagina 11). (Van onze verslag gever JIM POSTMA) ROTTERDAM „Ik weet niet wat tk moet zeggen. Is dat allemaal voor ons? Hoe moet Ik al die Vrije Volk-lezers danken?" aldus gisteren de eerste woorden van Al- bert Mamuaja. Met tranen In zijn ogen van blijdschap nam de vader van Carol een cheque In ontvangst van 15D00.- als afslui ting van de "Actie Carol." Vla Stukgoed reageerden HW- lezers massaal om het 3-jarige Indone sische meisje en haar ouders te hel pen. Carol onder gaat nog steeds In Utrecht medische behandeling voor een tumor in haar tlnkeroogje. Haar rechterooaje moest als gevolg van deze ziekte In Indonesië worden verwijderd. Volgens de specia listen stijgen de kansen voor bet be houd van baar ge- zichtsvermggen. Dankzij uw hulp kunnen de ouders van Carol die bier zonder een cent in Nederland waren enkele maanden blijven om hun kind bij te staan. Ook zijn zij nu in staat om al lerlei dure onkos ten te betalen, voor de familie weer met Carol naar In donesië vertrekt. Pa Mamuaja: „Ik dacht dat Neder landers zo stug wa ren- Maar voor mij hebben ze een hart van goud.!" Noch Den Uyl, noch Terlouw voelt daar iets voor. Den Uyl: "Wat is dat eigenlijk voor onzin? Natuurlijk, econo misch herstel is nodig, maar hoe kun je dat nu ais regeringspar tij voorstellen?" Teriouw zei dat hij wel onmiddellijk wil weten wie dat pro gramma dan moet uitvoeren- "Ais ik geconfronteerd word met een program, dan wil ik weten wie dat volgens die informateur moet uitvoeren. Dat is van het grootste belang. Naar de werkne mers toe, maar ook naar de werkgevers." Van Agt zei twee informa teurs te verkiezen uit CDA- kring, "omdat twee meer we ten dan één". Hij gaf niet toe dat er dan een rechtse en een linkse CDA-er benoemd kan •worden. Het ging hem er 'slechts om, zo zei hij, dat een van de twee een sociaal-econo misch expert zou moeten zijn." Wiegel vond één CDA-er ge- DELFT Vier Delftse hoogleraren hebben konin gin Beatrix een methode aan de hand gedaan die volgens hen binnen zeer korte tijd kan lelden tot een nieuw kabinet. Zij stellen maar liefst vier lafqmtows voor-Jan Terlouw" (DIM) voor de ka- blnetssamenstoiUng, Jelle Zijlstra (CDA) voor een economisch herstelplan, •Sicco Mansholt (PvdA) voor kernenergie en kern bewapening, en Henk Von- hoff (WD) voor een nieu we opzet van de ministe ries. De laatste drie Informa teurs moeten voor hun plannen steun zien te krij gen van speciale commis sies uit de Tweede Kamer, en vervolgens binnen twee weken advies aan de konin gin uitbrengen. De Delftse hoogleraren stellen dat zo'n werkwijze ook in de techniek vaak wordt toegepast en succes beeft, omdat de verschil lende mensen onafhanke lijk van elkaar tegelijker tijd aan verschillende din gen werken. In hun opeet zou Jan Ter louw met de uitkomst van zijn drie collega-informa teurs een mogelijke kabi netssamenstelling aan de koningin moeten voorleg- gen. noeg, maar had geen bezwaar tegen twee. Ook Terlouw en Den Uyl gaven de voorkeur aan een CDA-informateur, maar zouden er geen halszaak van maken als het er twee worden. Den Uyl, opmerkelijk fris, verklaarde: "Het Is een van de meest simpele situaties. Het kabinet is de meerderheid ont vallen, dus moet er een kabinet komen van een andere politie ke samenstelling. Er Is maar één mogelijkheid, namelijk: CDA-PvdA-D'66. Het ia zelden zo simpel geweest" Terlouw sloot zich daarbij aan, eraan herinnerend dat hij voor de verkiezingen nooit iets anders heeft gezegd. Zowel Den Uyi als Teriouw liet weten niets te voelen voor "excercities In het luchtledige" (Den Uyl). Daarmee bedoel den zij een onderzoek naar de mogelijkheden van een kabinet CDA-WÜ-D'68, waar het CDA tegen beter weten in nog steeds rekening mee houdt Overigens heeft het CDA de koningin geadviseerd In de richting van een kabinet "op brede samenwerking Ln het parlement" Volgens Van Agt bedoelt het CDA daarmee niet het "nationaal kabinet van Wiegel", maar ook niet een door klein rechts gedoogde voortzetting van de huidige coalitie. Niet onmogelijk is dat de ko ningin reeds vandaag een in formateur uit CDA-kring zal aanwijzen. Het eerste struikel blok zal zijn dat links niet eerst met een economisch pro gram geconfronteerd wil wor den zoals CDA en WD willen, maar dat meteen onderzocht wordt of de politieke wil tussen CDA, PvdA en D*66 aanwezig is om een nieuw kabinet te vor men. Voorlopig üjkt het erop dat PvdA en D'66 zich niet door trucs van Van Agt uit elkaar laten spelen. Terlouw liet ook weten dat volgens hem ook het premier schap aan de orde moet ko men. Hij sprak zich nog niet uit voor een premier-Den Uyl, maar zette alvast wel vraagte kens bij een premier Van Agt. De proeven die sinds 1975 op Moeroeroa wer den gehouden hebben in het verleden geleid tot felle protesten van on der meer Australië en Nieuw-Zeeland. De proe ven werden aanvanke lijk in de open lucht ge houden, maar vinden nu volgens Parijs alleen nog maar ondergronds plaats. Onder de wapens waarmee Frankrijk in de Stille Oceaan experi menteerde was de neu tronenbom, die een zeer grote hoeveelheid stra ling veroorzaakt. Mitter rand heeft nog niet dui delijk gemaakt of hij de proeven met dit wapen wil laten voortzetten. De nieuwe socialisti sche president heeft tij dens zijn verkiezlngens- campagne niets over het stopzetten van de kern proeven gezegd. Habib gaat zijn missie hervatten De spanning in Libanon is na het vertrek van Habib verder opgelopen door de Israëlische aanvallen op het zuiden van Li ba» x Bij de stad D&mour zouden gevechtstoestellen vier Libische SAM-8-raketinstalla- Ues hebben uitgeschakeld. Woordvoerders in Tel Avlv zel den te hopen dat Syrië er door deze aanval toe zou worden aangezet hun raketten uit Li banon terug te trekken. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard dat Libië zeker 150 militairen in Libanon heeft gelegerd en dat sommi gen van hen klaarblijkelijk zijn ingezet bij Palestijnse ra- ketiiistailatlea. De vredespo gingen van de VS worden daardoor extra bemoeilijkt, al dus het ministerie. De Sowjet-Unie en Jordanië hebben zich gisteren uitge sproken voor bijeenroeping van een Internationale confe rentie over het Midden-Oosten. Dit staat in een gemeenschap pelijk communique dat aan het slot van een vierdaags bezoek van koning Hoessein aan Mos kou Is uitgegeven. De Pale stijnse bevrijdingsbeweging PLO zou volgens de verklaring op voet van gelijkheid met de andere partijen aan deze con ferentie moeten deelnemen. In de Bekaa-vailei is het vannacht opnieuw tot een tref fen gekomen tussen Syrische militairen en ln de stad Z&hlee gelegerde rechtse milities. De belegerde stad werd bestookt met artillerie- en tankvuur. Yru| nui <3« abonnM-verrtc* raujMUf t/m vrijdag van 17.40 lot 19.00 uur «n utertl&c van 12X0 tot 16.00 uur. Voo* alk ovartf» Kaken felUv* u op worfcdaren tuu«n 6 90-16X0 uur onj kantoor t« bell«n. Zl« ook adrtaaen op d« otrippa^tna. De Krups TS8 Aroma Super. Een van de beste in Nederland verknjgbare automatische koffiezetters. Zoals de grote test heeft bewezen. Zo maakt Krups nog veel meer. Zoals de Betere Koffie Theezetter dubbclautomaat. De Bétere Allessnijder, de kompakte universele keukensnijder. De Betere Wandkoffiezetter, mooi en praktisch wandapparaat. Stuk voor stuk bétere apparatuur.Van Krups (Van een onzer verslaggevers) NEW DELHI President Zia-Oer Rachman van Bangla- desj is vanmorgen in Chitto- gong vermoord. Dit meldde het Indiase persbureau PTI naar aanleiding van een spe ciale radio-uitzendig. Rach man was president sinds 21 april 1977. De havenstad Chit- tagong ligt op ongeveer twee honderd kilometer ten zuidoos ten van Dacca, de hoofdstad van Bangladesj. Soort-abonnement O Kwartaal O Jaar A\

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 1