1 200 deelnemers aan karpertoernooi IJ Werkgroep voor vrouwen in bijstand Betalen we teveel voor ons aardgas? Een nieuwe lente...- 'Atelierbeleid de pest voor cultureel welzijn s zon walvis niet zwaar achterop? ers fietsen i I Recept van de winnaar m schiedam WÊÊÊÊÊÊmA. mmm. lente wat maakt MAANDAG 1 JUNI 1981/EET VRIJE VOLK/PAGINA Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De kop van het nieuwe vis- seizoen is eraf! Eerder •ian gebruikelijk het seizoen start gewoon lijk op 1 juni konden visliefhebbers hun ge luk beproeven in een karperconcours, dat za terdagochtend werd ge houden in het Beatrix park. Ruim 200 henge laars waren daarvoor extra vroeg uit de ve ren gestapt om vanaf 5.00 tot 11.00 uur 'soch- tends een zo groot mo gelijk aantal vissen uit het water te krijgen. De uiteindelijke winnaar, de heer B. van Bergen, was even wel een dag eerder 'gaan lig gen'. Vrijdagavond half acht vatte hij ai post in een slaap zak tanga het water, om zijn eigen stekkie niet aan zijn neus te zien voorbij gaan. De wedstrijdleiding deelt tijdens concoursen de visplaatsen wil lekeurig uit, tenzij er voorkeur bestaat. Hengelsportvereniging Schiedam en Omstreken, ver reweg de grootste visclub in Schiedam, was verantwoorde lijk voor het eerste karpercon cours van dit seizoen. Op di verse plaatsen in het park wa ren controleposten ingericht, waar de weinige gelukkigen hun karpers konden laten me ten. Ondanks de rust die het park zaterdagochtend nog uit straalde en het weer vrijwel ideaal was voor een ochtendje aan het water, viel de vangst over de gehele linie tegen. S en O-secretaris Van Til burg: „De tegenvallende vangst heeft waarschijnlijk te maken met de kwaliteit van het water. Het stinkt behoor lijk omdat er nog steeds niet gebaggerd is. Daardoor is het water arm aan zuurstof en nogal ondiep. Je ziet de kar pers meer zwemmen en lucht- happen, dan dat je ze kan van gen. Zodra je inwerpt zinkt het aas in de blubber en kunnen de vissen er niet meer bij," aldus van Tilburg. Eerste prijswinnaar van Bergen wist zaterdag 2 kar pers op de kant te krijgen, maar de overige winnaars kwamen niet verder dan één vis. De heer C. Faasse, die als tweede eindigde, won een aparte onderscheiding omdat hij met 83 cm de grootste kar per had weten binnen te krij gen. Van Tilburg: .Dat uitdiepen moet eigenlijk in het najaar gebeuren, maar is vorig Jaar achterwege gebleven. Baggert de gemeente de wateren echter nu uit dan is de kans groot dat veel kuit verloren gaat, waar door de visstand sterk zou te ruglopen. We doen er namelijk veel aan die op peil te houden. Momenteel zijn we in onder handeling met de gemeente over de tijd en manier van baggeren in het park. Maar zo dra er een zuurstoftekort zou* ontstaan, dan kan de brand weer altijd nog vers water toe voegen." Henge^pportverenlging S en O organiseert de komende we ken opnieuw enkele wedstrij den in het Beatrixpark. Op 10 en 24 juni evenals 8 juli wordt het Open kampioenschap van Schiedam gehouden. Daaraan kunnen ook hengelaars van buiten de stad deelnemen, ter wijl de inschrijving niet aan leeftijd gebonden is. Op 4 en 11 juli wordt het Jeugdkampioen schap van Schiedam georgani seerd, in samenwerking met Bureau Jeugdland. Alle kinde ren mogen daaraan meedoen, ook al zijn ze geen lid van een visvereniging. wmw: In de vroege uurtjes is het gezellig toeven langs het water in het Beatrixpark. Met z'n vieren onder de parasol kan er weinig fout gaan De prijswinnaar van het karperconcours; B. van Bergen (1), C. Fosse en P. J. van Bergen. Exclusief voor Het Vrije Volk jieeft eerste prijswinnaar van het karperconcours B. van Bergen, zijn winnend re cept bekend - gemaakt. Voor degenen die zater dag minder gelukkig waren, wellicht een kansje om de volgende keer in de prijzen te val len. Van Bergen wist vrijdag tijdens de „war ming-up" van het con cours met onderstaand aas niet minder dan 15 karpers aan de kant te scheppen. 1 zoet Fries roggebrood Vi pot keukenstroop pak paneermeel Deze substantie goed kneden en in een plastic zak bewaren. SCHIEDAM Alleenstaande vrouwen of vrou wen die een uitkering hebben kunnen elkaar voortaan iedere tweede en vierde vrijdag van de maand ontmoeten in het Buro voor Rechtshulp op de Hoogstraat. Via bezoekers van het Ontmoe-, tingscentrum De Trechter is een werkgroep op po ten gezet, die vrouwen ondersteuning wil geven in hun maatschappelijke positie. Voor vrouwen, die zonder van een uitkering moeten le- echtgenoot de zorg dragen ven, is die situatie dikwijls een voor kinderen en bovendien zware belasting. Deelnemen aan een cursus is moeilijk, een -Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM "Betalen we in Schiedam teveel voor ons aardgas of niet?', zo vraagt het PvdA-gemeenteraadslid Van Boenen zich af. In een drietal schriftelijke vragen heeft hij het college van B en W ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de juistheid vaar de aardgasprijs in Schiedam. Van Doer,en reageert met de ze vragen op het - interne - rapport Meetverschillen, uitge bracht aan de directie van het Gasbedrijf in Den Haag. Daar uit is volgens Van Boenen ge bleken dat Hagenaars over een reeks van jaren teveel hebben betaald voor hun aardgas. Vol gens het rapport zouden ook inwoners van andere steden te veel betalen. Gasbedrijven verkopen meer aardgas dan dat zij inkopen, zo komt uit het rapport naar vo ren. Dat komt, doordat het vo lume van het gas toeneemt, zo dra de temperatuur daarvan hoger wordt Maar een hogere remperatuur en een groter vo lume zorgen er niet voor dat de verbrandingawaarde groter wordt Van Boenen wil van het col lege weten of zij van het rap port op de hoogte zijn. Hij ver zoekt B en W stappen te onder nemen een onderzoek in te stellen zoals in Den Haag heeft plaatsgevonden. Wanneer het resultaat daarvan tot dezelfde conclusies zou leiden als in de residentiestad, dan wil hij we ten welke maatregelen worden genomen om het teveel betaal de met de Schledamse burgers te kunnen verrekenen. avondje uit evengoed want een goedkope oppas is bijna niet te vinden. Een isolement is vaak een gevolg van die positie, zo laat de werkgroep weten. Niet alleen voor deze vrou wen ts het moeilijk het hoofd boven water te houden, ook al leenstaande vrouwen zonder kinderen kunnen moeilijkhe den ondervinden. 'Hoe leg ik nieuwe contacten, wat moet ik doen wanneer ik problemen heb bij de Sociale Dienst, hoe kan ik proberen mijn situatie te veranderen, allemaal vra gen waarover in de werkgroep kan worden gepraat,' schrijven Annle Koot en Henny van Delft, initiatiefneemsters van- de werkgroep. Ze hopen dat geïnteresseer de vrouwen snel hun drempel vrees zullen overwinnen en een kijkje komen nemen op de Hoogstrat 198. Vrouwen die lie ver eerst pesoonlijk contact willen met of meer informatie, kunnen contact opnemen met Annie Koot (739177) of Henny van Delf t (735959). De groep komt a.s. vrijdag bijeen in het ,Buro voor Rechtshulp, van 9.15 tot 11.15 uur. Van een onzer verslag gevers SCHIEDAM Het landelijk partijbestuur van de PvdA heeft haar Schledamse afdeling schriftelijk van. advies gediend inzake de peri kelen rondom gemeen teraadslid Hans Ko nings. Diens positie in de raad werd onlangs door de fractie ter dis cussie gesteld, naar 'aanleiding van de ma nier waarop hij het huisvestingsbeleid van Wethouder Rietje Ta verne kritiseerde. In een drietal moties - ge steund door fractielei der Gé Brouwer en Arie Verlindende - noemde hij dat beleid 'futloos en zonder visie'. Wim Oomen, lid van de door het partijbestuur benoemde commissie die zich met deze zaak bezighoudt, weigert ech ter commentaar te geven op de brief van het partijbestuur. 'We zijn een vertrouwelijke commissie en dat willen we zo houden,' liet hij weten. Tk kan wel beamen dat we een brief ontvangen hebben. Maar daar in hebben we slechts antwoord, gekregen op een aantal vragen die we hebben gesteld', aldus Oomen. De moties, waardoor Ko ning-s' kandidatuur in de raad op de tocht is komen te staan, hebben inmiddels sterk aan kracht ingeboet, nadat zowei Gé Brouwer als Arie Verlinde te kennen gaven deze niet meer te steunen. Een en ander onder druk van het CDA. die naar aanleiding van Konings' .presentatie van de moties, de coalitie met de PvdA in de raad op bet spel zette. Een gro te meerderheid in de PvdA. fractle vond dat Koninga zich uit de raad diende terug te trekken, hetgeen hij evenwel weigerde. De vertrouwelijke commis sie, bestaande uit Wim Oomen. Netty Beeman ea Martha Wa genaar, toetst deze gang van zaken aan het partijreglement Formeel kan namelijk alleen de Algemene Bedenvergade- ring Hans Konings dwingen zich uit de raad terug te trek ken. Vanavond komt de PvdA bijeen en zal vermoedelijk een beslissing nemen over de kan didatuur van Konings in de raad. Het altijd spie dend oog van onze fotograaf Arie Wapenaar viel dit weekend op deze affiche. 'Een nieuwe len te, ach wat maakt het uit' met een voorbij ganger die er ook het zijne van lijkt te den ken. Zou hij ook PvdA gestemd hebben Hi Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM *Het huidige atelierbeleid van de gemeente is de pest voor het culturele welzijn in Schiedam.' Met deze krachtterm eindigen de veer tien B L.O.-krakers hun brief, die zij naar wethou der Herman Posthoorn hebben gestuurd. Sinds dinsdag 19 mei houden de kunstenaars de voormalige BDO.-school aan de Oude Kerkhof bezet, uit protest te gen het uitblijven van atelier- ruimte. Ze willen dat de ge meente hen helpt bij het ver houwen van de school tot ge schikte werkruimte, zo staat in de brief te lezen. De kunstenaars hebben af schriften verstuurd naar enke le gemeenteraadsleden, onder wie Ulferd Bruseker- (CPN), Hans van Kleef (PvdA) en Rob Wark (PPR). In dit schrijven wijzen de veertien krakers op het uitblijven van antwoord op verschillende verzoeken voor atelierruimte die de afgelopen jaren zijn ingediend. Ze trek ken daaruit de conclusie dat een atelierbeleid in Schiedam domweg ontbreekt. 'Wij kunstenaars, die allen thuis in de huiskamer moeten werken, zijn 'dit beleid' meer dan zat. We verwachten van de gemeente op korte termijn een uitspraak inzake het in de toe komst te voeren beleid. We willen medewerking om te zor gen dat dit door leegstand ver-, pauperde schooltje voor ons geschikt gemaakt wordt,' al dus de krakers. Eerder deze week heeft wet houder Posthoorn laten weten 'moeilijk vijftien ateliers te kunnen beloven. Uitbreiding van de huidige beschikbare atelierruimte in Schiedam is erg moeilijk. We hebben geen geschikte gebouwen en ook geen financiële speelruimte.' aldus de bewindsman. Post hoorn nodigde de groep kra-, kers echter uit naar de eerst volgende vergadering van de raadscommissie CSJ te ko men, die morgenavond wordt gehouden. Daar zouden de kunstenaars enkele suggesties aan de hand kunnen doen. Vol gens hén zijn er wel voldoende .geschikte gehouwen in Schie dam te vinden. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De Schiedamse afvaardi ging aan de landelijke Walfietstocht, die Greenpeace voor afge lopen, zaterdag op touw had gezet, heeft bijna 1500 gulden bijeen ge fietst. De opzichtige ka ravaan, die voerde van af het Hemaplein, via Rotterdam-centrum, over de Maasbruggen naar het Zuiderpark waar een manifestatie plaatsvond, trok onder weg grote belangste- ling. De stoet werd aangevoerd door equipelelder Hanneke van Slingerland, terwijl Fred Bely- veld In de bezemwagen de vei ligheid in het oog hield. Hanne- ke's fiets en de volgwagen wa ren beide uitgedost met wal vissen van papier-maché. ter wijl de rest van de fietsers Greenpeace-shirts droeg en hun fiets hadden versierd met gele vlaggen. Tn hef begin was het erg on wennig hoor, bekende Hanneke na afloop van de manifestatie. 'Je zit natuurlijk niet iedere dag met een walvis op de fiets. Maar ai snel reden we bellend, lachend en kletsend door de stad en waren we aan het idee van de tocht gewend. Veel mensen bleven verwonderd staan kijken wanneer*" wij langskwamen. Soms kregen we opmerkingen te horen als: 'Is zo'n walvis nou niet zwaar achterop?' De walfietstocht, waarvoor in heel Nederland sympathi santen op de tweewieler waren geklommen, had een tweeledig doel. De deelnemers moesten ervoor zorgen dat zoveel mo- t&ppggm De Schiedamse afvaardiging aan de Walfietstocht, vlak voordat ze de tocht naar het Rotterdamst Zuiderpark zouden aanvaarden. gelijk bedrijven, instellingen en particulieren hen sponsor den. Op die manier werd uit eindelijk een bedrag van meer dan 120.000 gulden bijeenge bracht. Het andere doel was een zo groot mogelijk aantal mensen naar de manifestatie te trekken, die zaterdagmid dag ln het Zuiderpark werd gehouden. Naar schatting wa ren dat er 1500. 'De opbrengst van de Wal fietstocht zal worden gebruikt om de nieuwe Greenpeaceboot de Slrius, die in Amsterdam ligt afgemeerd en de versleten Rainbow Warrior gaat vervan gen, een jaar lang ln de vaart te houden. Verder zal de Slrius moeten worden uitgerust met radioapparatuur, reddingsbo ten en een dokbeurt onder gaan. De Rainbow Warrior zal worden overgedragen aan.de Amerikaanse afdeling van Greenpeace. Met de opbrengst van 1500 gulden kan de Schledamse af vaardiging tevreden terugkij ken op haar deelname. Een ge middelde van 150 gulden per' persoon kon worden genoteerd. Met de totale opbrengst van de fietstocht neemt Nederland een leeuwenaandeel voor zijn rekening van de eerste kosten van de Slrius. D H wi 0ï Vangsten vallen tegen in het Beatrixpark adviseert PvdA Schiedam 7////WW WK.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2