5 mm mm BONDSSPAARBANK SCHIEDAM Keerlus lijn 1 liefst op Stadserf Vliegende schotels? Spreeuw herkend ©BRIES "vn&stt» Portemonnee verdwenen Brieven Popmuziek in vroeger bottelmagazijn? Meteen. veTTckenngvan de Bondsspaarbank bentuin 'nveilige haven. Op de fiets Zuid-Holland verkennen schiedam t We DONDERDAG 11 JUNI 1981/HET VRIJE VOLK/PAGINA,2 SCHIEDAM De Patiënten Belangen Vereniging Schiedam (PBVS) is een feit. Gis teravond werd in de grote zaal van diensten centrum de 4 Molens de vereniging geïnstal leerd. Tien Schiedam mers namen zitting in het bestuur. Als 'voorzitter van de vereniging, die voor al le Schiedammers "ziek of niet ziek" een om budsfunctie moet gaan vervullen, is de heer ir. J. J. van Ewijk geko zen. Alle bestuursleden van de P.B.V.S.: ir. J. J. van Ewijk, Wim Heupink, Mw. L. A. Langstraat, J. van Hattem, Anita Dirkzwager, W. Schenkelaars, G. L. N. Kerpels, mej. A. v.d. Koppel, Ine Elderkamp en A. Reijnhout. Gezelligheid op de jubileumreceptie van de Grensflat. Woensdagavond vierden de bewoners in hun eigen gemeenschapsruimte het dertigjarig bestaan van het gebouw, dat al sinds 1951 de en tree van Schiedam een de Rotterdamsedijk mar keert. De gemeenschapsruimte wordt beheerd door een belangenvereniging van de bewoners zelf. ift Een komplete bank als de Bondsspaarbank kan u ook van dienst zijn met alle verzekeringen. Van dienst zijn! Dat is allereerst een kwestie van goed adviseren. Van rustig praten over alle aspekten over wat echt nodig is, of overbodig is. De mensen van de Bondsspaarbank hebben alle tijd en aandacht voor u. En er is altijd wel een kantoor bij u in de buurt Waar u zich kunt verzekeren van een polis die extra houvast biedt Of het gaat om leven of goed, of u veel of weinig te verzekeren hebt... de Bondsspaarbank heeft zekerheid voor alle mensen. En 't is daarbij de bank met de van Service Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Twee van de zeven lokaties voor de keerlus van tramlijn 1, die in een notitie van de gemeente worden genoemd, ma ken een kans te worden gerealiseerd. Alleen het Stadserf of het korfbal veldje aan de Mgr. No lenslaan zijn nog onder werp van de discussie in de commissie R.O. 1 7* fï arms Boketweg 100,3125 AD Schiedam Te!. (010)-154540 :;pr°° temp f den, M va in de PIBi1 VS! De vereniging, die mede door het harde werken van een voorbereidende commissie, nu al uit tweehonderd leden be staat, moet de grootste club in Schiedam worden. Aiie men sen boven de zestien jaar kun nen (zonder contributie) lid worden van de PBVS. **We kennen geen enkele drempel. Je hoeft ook geen pa tiënt te zijn om lid te worden," aldus een pas geïnstalleerde enthousiaste voorzitter Van Ewijk, die voorheen veel erva ring opdeed in het Schiedamse gezondheidszorg-wereldje als lid van de commissie voor het Gemeenteziekenhuis. Tijdens de oprichtingsavond in de 4 Molens vroeg de heer J. A. Ebbinge Wubbe van de Ver eniging voor Astmaticl aan dacht voor de chronisch ge handicapte mens. "Ik miste tot nu toe in de doelstellingen van de PBVS het kontakthouden met de langdurig zieke mens," aldus de heer Ebbinge Wubbe. Voorzitter Ir. J. J. van Ewijk: "We hebben een zware taak om voor alle Schiedam mers meer inzicht en inspraak te krijgen In de gezondheids zorg. We proberen alle facet ten te omvatten." Er werden gisteravond al vast werkgroepen in het leven geroepen om daadwerkelijk aan de slag te gaan. zoals groepen voor organisatie, voorlichting, documentatie, kursussen en zelfhulp. "Hoe we het allemaal gaan doen weten we nog niet, maar dat het no dig ls is duidelijk. We zijn opti mistisch," aldus de nieuwbak ken voorzitter Van Ewijk. SCHIEDAM De 38jarige Schiedamse A. R. is gisteren middag zonder portemonnee thuisgekomen nadat ze in een kledingmagazijn aan de Hoog straat was bestolen van haar portemonnee. Daarin zat een geldbedrag van 275 gulden als mede persoonlijke bescheiden. De beurs werd later op de dag teruggevonden aan het hoofd bureau van politie, waar men hem had afgegeven op afde ling gevonden voorwerpen. Het geld was verdwenen, doch de papieren, waaronder-een pas-' poort 'en - giropas bleken be waard gebleven. Naar aanleiding van Uw ar tikel op 4.6.'81 Bejaarden Heyerroansflat willen eigen re creatiezaal wil Ik reageren als een zeer tevreden bewoon ster en met mij velen. Over de service heb Ik niets te klagen en heb altijd met werkelijke moeilijkheden een goed gehoor gevonden- Dat de kosten hoog zijn, daar ben ik het volkomen mee eens, maar wat is er te genwoordig niet duur. Maar dat zijn toch klachten tegen de gemeente en niet voor de staf? Wij wonen hier zo vrij als ieder ander In een eigen huis. Maar in tijden van nood is er altijd hulp. En dat geval van een dokter; als ik ziek ben bel lk zelf een arts en als er geen telefoon in de buurt is doen de buren het weL Daar hoef je de staf toch niet mee lastig te val len? De mensen willen vrij wonen en dat kan. Laten zij zich daar dan ook naar gedragen. Want om ruim 160 bewoners tevre den te stellen valt niet mee. {Naam en adres bij de redac tie bekend.) W?Ï*»S Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Een zilver kleurige vaas met drie rode rozen. Dat was de verrassing die de belangenvereniging van flatgebouw De Grens aan de Rotterdamsedijk in petto had voor de elf huurders van het eerste uur. Zij waren eregast woensdagavond in de gemeen schappelijke ruimte, waar het dertigjarig bestaan van het ge bouw met een redelijk bezoch te receptie werd gevierd. Mevr. J. E. M. Suykcr herin nert zich nog, hoe de verhuizer haar spulletjes de trap op sleepte omdat de lift nog niet werkte. Voor het binnenhijsen van de grotere stukken moest hij de pas aangebrachte ra men weer uit de sponningen lichten. De heer Boswinkel ook een oudgediende ging net als zovelen in die dagen van barre woningnood iedere week weer met zijn vrouw kijken, hoe het toekomstige huis op schoot. De huur bedroeg in de begintijd 77.50 per maand met inbegrip van de service kosten. Maar toen verdienden de meeste Nederlanders min der dan vijftig gulden per week, zodat wonen in de Grensflat alleen voor welge- stelden was weggelegd. De samenstelling van de be woners is tegenwoordig be hoorlijk internationaal de heer Chini, voorzitter van de flatvereniging komt bijvoor beeld uit Iran. "Het gaat niet om die bloe men en dat vaasje, zei de heer Boswinkel namens de veter anen, „het gaat om het gebaar. Allemachtig aardig." De nu 83-jarige heer Boswin kel mist wel het contact met zijn mede-galerijbewoners. "Je leert de mensen zo weinig meer kennen." zegt hij. "Maar ook hier brengt de belangen-- vereniging de mensen samen. {Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het voorma lig bottelmagazijn van Ryn- bende aan het Groenweegje zal met moeite aan de slopersha mer kunnen ontkomen. Een meerderheid van de commis sie R. O. die onlangs een be zoek bracht aan dit pand, ziet weinig heil in een grote op knapbeurt. CPN-raadslid Ul- ferd Bruseker is niet overtuigd van de noodzaak tot s'oop en ziet goede gebruiksmogelijkhe den voor tal van verenigingen en amateurbands die dringend ruimte nodig hebben. Ook de voorzitter van de Historische Vereniging, de heer Poels, vindt de sloop veel te voorba rig. Hij pleitte tijdens de com missievergadering voor een bouwtechnisch onderzoek. De ruimte zou volgens hem uitste kend gebruikt kunnen worden als atelier voor kunstenaars of bergplaats voor historisch ma teriaal. Hoofdkantoor: Lange Nieuwstraat 195 Kantoren; St Llduinaplein 4 - Rembrandtlaan 41 - Leliestraat 1 - Lorentziaan 68 - Mgr. Nolenslaan 412 - De. Wibautplein 63 - Populierenlaan 5 - Peter v Anrooyiaan 180/hoek L Zimmermannplein De keerlus maakt onderdeel uit van tramlijn 1 die wordt doorgetrokken naar Schiedam- Noord. Voorbij het centrum van de stad gaan de trams in een lagere frequentie rijden waardoor een draaipunt op de ze plaats noodzakelijk is. De geluidsoverlast en de in passing van de tramloop in de bestaande verkeerssituatie vormen de grote struikelblok ken. De voorkeur van de ge meente gaat uit naar het Stadserf met als nadeel dat de tram het verkeer op de Broers- vest moet kruisen. De Bewo ners Vereniging Schiedam Centrum ziet het korfbalveld als meest voor de hand liggen de oplossing. Woordvoerder Hagendoorn; „Het is onlogisch voor het Stadserf te kiezen om dat we in eerdere discussies hebben gesteld dat een krui sing met de rijbaan moet wor den voorkomen. Stel je voor dat die tram iedere drie minu ten de Broersvest over moet steken. Het korfbalveldje lijkt ons daarom de beste oplos sing." Het nadeel van een keerlus op dit veld zijn de zes ton ex tra exploitatiekosten die voor rekening van Schiedam ko men. Dit kan alleen worden on dervangen door de trams in een lagere frequentie te laten rijden, hetgeen een aanzienlij ke kostenbesparing oplevert. De voorkeur van PvdA, CPN en in mindere mate de WD gaat uit naar het Stadserf. CDA en D'66 hebben het meer begrepen op het korfbalveld," een variant wkarmee meer woningen- worden bereikt maar waarbij de tram in een aanzienlijk lagere frequentie zal moeten rijden. CAFÉ DE GOUDSBLOEM De formatie Dandy Lion zorgt donderdagavond in café De Goudsbloem voor muzikaal lulsterplezier. Middelpunt is zangeres Anneke Konlng3 die in het programma Rodeo al eens aan de weg heeft getim merd en als vertolkster van het Nederlandse lied hoge ogen heeft gegooid. In het café daarentegen aan de SL Anna Zusterstraat 30 zal zij in het •Engels zingen. Het begint om half tien en is gratis. RW VAARDIGHEIDSTEST Schoolkinderen zetten maan dag hun beste beentje voor tij dens de rijvaardigheidstest op de Maasboulevard. Wie op de fiets zonder valpartijen de ver keersborden volgt, kan reke nen op een oorkonde voor bo ven het bed. De test hoort bij het verkeersprojekt van het clubhuiswerk Zuid. •STAPPEN MET NIVON De sportieve NTVON-leden brengen zondag een bezoek aan het NIVON-Watersport- centrum in Schrelershaven aan de Brielse Maas. Klokslag zes over negen in de ochtend begint de reis met de bus die op het Stationsplein in Schie dam vertrekt. In Den Briel gaat het dan ln wandeltempo naar de Schrelershaven waar de koffie al staat te pruttelen. De reiskosten zijn voor eigen rekening. BINGO Liefhebbers van het bingo-spel kunnen vrijdagavond weer met kloppend hart de cijfers noteren, want in de Dukdalf aan de Maasdijk 1 rollen de balletjes weer om acht uur. KANSSPEL Ook de carnavalsvereniging De Rietzeilers gaat zich van avond weer vermaken met het bingo-spel. Dit keer de laatste kans om te winnen, want het is de slotavond. Het begint om acht uur ln zaal Irene en de opbrengsten van de prijsen- bingo gaan naar gehandicap ten en bejaarden in Schiedam. STEDELIJK MUSEUM Nan Hoover exposeert haar foto's en videobanden in liet Stedelijk. Werk dat werd geïn spireerd na een verblijf van enkele maanden in Berlijn, één der grootste kunstenaarsbol- werken van dit moment. Ze daagt hiermee de kijker niet alleen uit, maar dwingt hem ook de dagelijkse werkelijk heid met andere ogen te aan schouwen. De bovenzaal van het mu seum is ingericht met kleiob- jecten, waaronder werk van de Schiedamse beeldende kuns tenaar Diet Wietman. In de aula is een expositie ingericht die de naam '100 jaar Singel kerk' heeft meegekregen. Het museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. OP DE KOFFIE Iedere woensdagochtend tus sen half tien en half twaalf staat de koffie gereed voor de vrouwen uit Oost in clubhuis Oost, aan de Gallleistraat 85. Behalve koffie drinken, kan er natuurlijk ook gepraat worden, terwijl de kinderen zich ver maken bij de leidsters. FILM Woensdagmiddag kunnen de jongens en meisjes van club huls Zuid, Dwarsstraat 42 weer lachen om de tekenfilms die vanaf twee uur worden ge draaid. Ook wethouder Posthoorn komt even kijken want hij heeft de kinderen be loofd te zullen vertellen over het hoe en waarom van het clubhuls. De filmvoorstelling kost één gulden. DOKTER, TANDARTS, APOTHEEK Heeft u in het weekend een dokter nodig, dan moet u con tact opnemen met de bood schappendienst tel. 206611 die de dienstdoende arts aan u doorgeeft. Voor spoedrecepten moet u nummer 264018 draalen, dan wordt u doorver wezen. Tandarts Cornelisse staat dit weekend paraat om u te verlossen van kiespijn. Hij heeft zijn praktijk aan de Buys Ballotsingel 67, tel. 153461. Al leen voor spoedgevallen kunt u op het spreekuur terecht, za terdag en zondag van 17.00 tot 18.00 uur. U moet dan wel eerst een afspraak maken. •EHBO - WEEKENDDIENST Voor eerste hulp kan men dit weekendterecht ln het Ge meenteziekenhuis, Burgemees ter Knappertlaan 23, tel. 733733. De dienst loopt van vrijdagavond 17.30 uur tot maandagochtend 7.30 uur. m -4U 10 1 jgg. Zijn. dit reuse padde- stoelen of vliegende schotels," vroeg laatst een verbaasde voorbijganger op de Rotterdamse Coolsin- gel Zijn laatste gedachte kwam het dichtste bij de waarheid. De vreemdsoorti ge ijzeren bollen zijn im mers getiteld Vier krachten in de ruimte." Het is een beeldengroep ts ->v van de Rotterdamse beeld houwer Mart Legerstè en ze zijn te bewonderen voor de, Amro-bank tot eind septem ber. Ogenschijnlijk kan je die miniatuur „vliegende scho tels" zo meenemen, maar Mart: „Ze wegen respec tievelijk een ton en een hal ve ton per stuk. Dus zelfs de sterkste man van Rotterdam kan ze niet op tillen!" M Kon collega Jan Meijer 's morgens aan zijn Frühstück in het Westdultse Bad Vllbel be vroeden dat hij nog diezelf de avond ln Maassluis over de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers zou zitten praten? Nee, dat kon hij niet! En goddank kon hij dat niet want dan zou zijn dag al bij voorbaat verziekt zijn ge weest. Wót «en ellende lag er bij dat ontbijt ongeweten tn t verschiet: Om misver standen maar meteen de kop in te drukken: de narig heid had niets te maken met het dienen der arbeidersbe weging in religieuze geest (het ideaal van de Wood brookers) maar akelig prozaïsch met de tas van zijn vrouw. De familie Meijer kwam vliegend terug van vakantie. Van Frankfort (Main) tot Schiphol ging alles voortref felijk. Van Schiphol naar Rotterdam ging het al iets minder voortreffelijk omdat de KLM-bus (helaas, he laas) ls opgedoekt en men nu met het spoor moet. Wat 'n gedónder om je zware koffers in een propvol com partiment ln de hoge baga gerekjes te stouwen. Duurde je vakantie voorheen heel comfortabeltjes tot aan de laatste KLM-haltepaal in Rotterdam, nu is de lol er in het ondergrondse station van de nationale luchthaven al meteen af. Op Rotterdam-GS ging het mis. Collega Jan worstelde snakkend naar adem met de koffers, zijn vrouw gaarde de andere spullen bijeen, wilde hem daarbij nog met het tillen helpen en... liet haar tas liggen. Mét paspoorten, girokaarten, geld en wat sieraden! Terwijl zij in de tunnel on der de perrons naar een ba gagewagentje zochten, werd het verlies ontdekt. Terug rennen naar boven: dag trein, dag tas. Mogen er dan een paar traantjes komen? De juffrouw van de informa tie deed wat ze kon, de man nen van de afdeling gevon den voorwerpen deden wat ze konden, de spoorwegpoll- tleman deed wat hij kon. Maar van het eindpunt Dor drecht kwam het sombere bericht dat de tas niet ge- vonden was, „Bedankt spoorwegen", riepen Jan Meijer en zijn vrouw maar ln hun ziel was zwarte ellen de. Nu zult ge wellicht vragen: „Waar blijven de Wood- brookers?" Even wachten.. Ze komen er aan. Maar eerst moeten we naar de heer C. Boer uit Maassluis.., Het droef echtpaar had nóg maar een paar stappen in, zijn woning gezet toen de te lefoon ging. „Ja, met Boer. Bent u uw mooie tasje kwijtgeraakt? Weest u maar gerust. Mijn vrouw en ik hebben het ge vonden. Wat bent u onvoor zichtig geweest! Ai dat geld, die passen. We zijn nu nog in Barendrecht maar van avond om acht uur zijn wé weer thuis, in Maassluis. Uw man herkende ik van de foto in zijn pas. Hij ls toch Fieter Spreeuw geweest?" En zo kon het gebeuren dat de familie Meijer 's avonds (gelukkig hadden ze nog vol doende strippenkaarten) met de West-Nederland naar de Seringenflat in Maassluis reed waar de kof fie geurde en de voormalige Spreeuw en huidige Bonte Hond Jan hoorde dat de tachtigjarige heer Boer al een socialistische krant las toen de voorloper van Het Vrije Volk, de Voorwaarts, nog niet eens bestond. De rooie veteraan sprak nóg met warmte over Henriétte Roland Holst die hij had ho ren spreken cp vormingsbij eenkomsten van de Wood brookers, Veel, erg veel had hij bij de Woodbrookers op gestoken. Tijden van strijd en echte bezieling waren het, mooie tijden. Tevreden wachtten de Meijer» op de bus die hen naar Rotterdam zou terug brengen. De merels zongen hun lied en dat klonk weer net zo mooi als ze 's mor gens bij hun Frühstfick in het op dat moment heel ver re Bad Vllbel hadden ge hoord. t Wordt al minder maar nog steeds kunnen ze zich een beetje voor bun kop slaan. Zóveel stommiteit. SCHIEDAM Op de flets Zuid-Holland verkennen. Dat kan zaterdag tijdens de pro vinciale fietsdag van de Ne derlandse Rijwiel Tour Unie. De fietstocht van dertig kilo meter en voor de zeer geoefen de fietsers van maximaal 250 kilometer begint in Schiedam bij de Wielerbaan-Schledam, Deelnemers die mee willen doen kunnen zich tot 12.00 uur Inschrijven op de vertrek plaats. Het kost 2,50 per fiet ser en voor dit bedrag krijgt men een routebeschrijving en een fraaie herinneringsmedail le. De fietsers kunnen tussen negen uur 's ochtends en vijf uur 's middags vertrekken. Vlotte, vakkundige schade regeling. Hypermoderne outillage voor autolichten, kwaliteitsautoplaat-en spuitwö» cgrad« ""wind gen. De tater

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2