ZUINIG S KWISTIG /a Sport en spel in de dertiger jaren wsmÊÊMÊm /7BRAK\ 010-377588 TOO nieuwe HONDA'S tegen oude prijzen W VOOR 2 WEKEN GRATIS HËT¥RIjEVOLft SCHIEDAM EXTRA 109,- 169,- •if helpt Udirekt! NNurth&S, SNerschoor -„„..„„„van Dik 127 17 idam 055 Autoruit stuk... r naar oofdredaeteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Extra informatie uit plaats en regio. 25,- ƒ25,- teel! oor onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Marjan Veenman zit blij in aar Nieuwlandse flat. Wat de Nederlandse kri ek haar vrij eensgezind heeft onthouden, kreeg ij van de Belgen: erkenning. Haar magisch rea- stische schilderijen waren de jury van de Rrus- else Conseil Europeén d'art et estetique een zil- eren medaille waard. "Voor de eerste keer doe mee en ik val gelijk in de prijzen," zegt Marjan eenman. Inbouw Zonnedaken Encyclopedie Utog lasservicA Show dagen Marjan Veenman te kende haar moeder bij het sterrebeeld De Stier, omdat zij onder dat teken geboren is. Het vierkant onderin symboliseert het aard se en materiële, dat al le stieren eigen is. Het lichaarrisdeel dat bij de stier hoort, is de keel. Vandaar dat Marjans moeder de stier om haar nek gedrapeerd heeft. Al Marjans wer ken zitten vol met zulke symboliek. Marjan Veenman (32) werd zich als kind van zes al van het bovenna tuurlijke bewust. Oudheid mzMSÊÊêm Woonplaats I! is 1981PAQ SCHIEDAM Mik ekroonde schilderes uit Schiedam tlkelen sept.) l irting eikleding, 8- de Stadhuis) i p zoek naar de st een der Wijzen sn 1e of 2e 7 Garantie Dnze eigen iberen een J zijn op de el nu een- iinnen een nogelijk te Ze schildert geen modieuze ingen; Marjan Veenman laat ieh inspireren door, de magie sn het westen. In haar woon- amer rijen de boeken vol ge stae kennis en half verboden lystiek zich aaneen. Marjan eenman bekent openlijk op «k te zijn naar de lapis phi- sophorum, de steen der wij- zen. En haar instrument daar bij is de tarot, het kaartspel, dat de poort naar de verlich ting opent. "De tarot heeft een lange historie. Alleen de herkomst is onbekend," zegt Marjan. "De kaarten worden vaak voor voorspelling of meditatie ge bruikt, maar volgens mij zijn ze ooit onderdeel geweest van een inwijdingsrite. Ze bevatten een hermetisch geheim, een geheim dus, dat alleen bepaal de mensen te weten mochten komen. De tarot bevat onder andere de sleutel tot de steen der wijzen. En dat is de abso lute kennis, het weten, wat de mens werkelijk is. De kaarten zijn de treden van de trap om daar te komen. Elke trede brengt je een stukje verder naar de ontsluiering van dat geheim. Misschien, dat je door meditatie tot de ware beteke nis van zo'n kaart kan komen." De tarot is het gewone Euro pese kaartspel met 22 extra kaarten, die alle en andere voorstelling dragen. Sommige passen heel goed bij de bekende kaarten: keizer, keizerin, paus; andere zijn ge heimzinnig: de toren, de ge hangene, die respectievelijk een brandend kasteel tonen en een glimlachende man met een stralenkrans om zijn hoofd 8.250.. 6.250.-; 4.950.:! 2.650.- 4.250.: 8.950.- ..16.950.- ..16.900.- 9.750.- ot 5.950.- 5.950,- 5.950.- 5.950.-1 ot 8.250.-' ..1O.250.-J 5.950.-' 5.950.-, 3.250.-" 5.250.- .16.950.- 6.250.- 5.950.- I i 3.500.- 7.950.- 8.950.- 5.950.- 8.950.- 10.900.- 3.950.- 9.950.- 9.250.- 9.950.-', 13.950.-'. ag Nacht Weekend Ook vrachtauto's ARAM Autoglasservice Marges Calandstr.87 Schiedam 8.950.- 7.250.-* 6.500.- 4.500.-7 7.250.-- 6,250.- 9.950.- 3.950.- 3.950;- 5.950.- 3.750.-, 3.950.- 5.950.-; 5.250.-' 5.250.-' 0.900.- 3.900.- 2.500.:^ Nieuw bij Wurth Verschoor: de zuinige Hyundai Pony. Zuinig met benzine en zuinig in aanschaf, al vanaf 11.450,-. Kwistig met ruimte en comfort. Kwaliteit van voor- tot achterbumper. Kom tennis maken met Hyundai bij Wyrth Verschoor op de van 10.00-21.00 uur (zaterdag 10.00-15.00 uur) Arto's-Garoge-Rckreatie Nieuw Malhencsserstraal 11-13 Schiedam, tel. 010-260012 - Jonge gebruikte auto's mei Bovag-garantiebewijs vindt u in de showrooms van Autobedrijven ERTAN Bettoweg 27 achter station Schiedam Telefoon 621162-152222 die aan één been is opgehan gen. De voorstellingen brengen je in verwarring, dwingen je om talloze tegenstrijdige aspecten van dezelfde zaak te zien (toren, brand, glimlach, hangen) en dat is precies de bedoeling, want in de middel eeuwen vóór de uitvinding van de boekdrukkunst speel de de tarot zo'n beetje de rol van encyclopedie: ze gaf ant woord op alle vragen. Met be hulp van de verschillend ge waardeerde kaarten kon je re kenen. De'voorstellingen toon den aan, hoe de maatschappij in elkaar zat met de boeren on deraan en de paus ergens aan de top nog boven de keizer en koning. En de tarot kon een mens aan het denken zetten; je trok een kaart en probeerde jouw probleem met dat van de afbeelding te combineren. Daarbij ging het niet zozeer om nadénken, als wel om aan voelen wat de kaart vertelde. De tarot heeft vooral 'in de negentiende eeuw nogal wat veranderingen ondergaan; handige jongens probeerden het kaartspel nóg geheimzinni ger, nóg magischer te maken, nu het niet meer nodig was om de maatschappij uit te leggen. En zo werd de paus hiërofant en de keizerin hogepriesteres. Een modern kunstenaar heeft onlangs zelfs een tarotspel uit gebracht, dat helemaal is geïn spireerd op Star Wars. Europa is de bakermat van wetenschap en techniek; daardoor is de oude mystieke kennis van het kaartspel, de astrologie en ook de alchemie 'op de achtergrond geraakt. We staan voor minder verrassin gen dan onze voorouders in de middeleeuwen: we hoeven dan ook niet zo vaak onze toevlucht te nemen tot het bovennatuur lijke: heiligenschrijn óf tarot, dat maakt niet uit. Nog maar weinig mensen zijn op zoek naar de Steen der wijzen. "Ik ben zelf heel intensief be zig de achtergronden na te snorren," zegt Marjan. "Ik houd me nu vooral met twee kaarten bezig: de maan en de gehangene. Dat zijn voorchris telijke kaarten. De maan hangt samen met het lunaire kennissysteem, met het onderbewuste, wat weer te rugkomt in de Wicca-religie. Zo ben ik op de Kelten gestuit en volgens mij ligt bij hen de -deutel tol de tarot. Ik ben nu Bezig volgens die theorie de 22 kaarten te schilderen. Ik ge bruik daarvoor de legende van koning Arthur en via Arthur ben ik bij de Graalsage terecht gekomen." Marjan schildert niet op lin nen maar op grote houten pa nelen, net zoals haar voorgan gers uit de middeleeuwen. El ke voorstelling bevat elemen ten uit het heden: vrienden en familie bijvoorbeeld, die gebo ren zijn onder het sterrebeeld, dat met de betreffende tarot kaart verbonden is. Zo zal op het spel .figureren wethouder Zijdevelds vrouw Benze. "Ik heb altijd belangstelling gehad voor politiek," legt Marjan Veenman uit, "en ik ben vroe ger nog eens secretaresse ge weest van de FJG in Schie dam. Maar nu ben ik niet ac tief. Bij de verkiezingen gaat er wél een affiche van de PvdA aan het raam, maar daar blijft het bij." Marjans belangstelling voor geheime kennis is niet van de laatste jaren: "Ik heb dat van 'jongsaf aan. Toen ik zes, zeven jaar was, .voelde ik al dingen aankomen. En ik stond maar 's avonds stil voor het raam te kijken: hoe gaan de sterren en Mi; de planpten in hun baan? Mijn vader en ik zijn een keer naar Leiden gegaan, naar het Mu seum voor Oudheden. In de Egyptische zaal zag ik een skarabee liggen, zo'n kever en het was net of een poort naar het verleden geopend werd. Een herkenning het sym bool zei me iets. En als je ze ven jaar bent, dan weet je echt niets van de Egyptische oud heid. Ik werd wat ouder, ik ging boeken lezen en zo kom je steeds een stapje verder. Op die manier is mijn belangstel ling voor het occulte gegroeid: de tarot, de astrologie, de ma gie. Het is niet toegestaan om daarover te praten, maar het is witte hoor. Ik ben geen to verkol." Dankzij de astrologie wéét Marjan Veenman, dat haar Brusselse onderscheiding nog maar een begin is: "Voor een tentoonstelling trek ik al tijd een horoscoop. Ik weet zo'n beetje, wat me te wachten staat." SEXFILMS HUREN 6 voor 27.5Ó voor een hele week nu ook video-films voor informatie BALY, Dam 5a, Schiedam Tel. OIO - 267126 Geopend v. .1 O-IS u L*or»ci Koopavond 'Legitimatie veieiM Schuttevaerweg116, Adm. de Ruyterweg, Veerp'ein 8, 's Gravelandseweg 373, Spaanse polder - Rotterdam. Rotterdam - centrum. Vlaardingen. Schiedam. Tel.: 010-62 00 88. Tel.: 010 -1410 04 Tel.: 010 - 35 98 88. Tel.: 010-62 00 55. Fetorol)*t|M voor lO uur gébracht dazotfdo dag na S uur klaar 't PRINTSJOPPIE HoogaVut 160, Schiedam Te). 2M22S ■V i -'.'t In de dertiger jaren van deze eeuw begon Schiedam zich eveneens druk te maken over het welzijn van haar bewoners, en wel in recrea tieve zin. Men deed zijn best om zorg te dragen voor goe de mogelijkheden van vrije tijdsbesteding, zoals sport en spel. In een brochure, uitgege ven in 1936 in opdracht van het gemeentebestuur en be doeld om nieuwkomers een aantrekkelijk beeld van onze stad voor te schotelen, staat het volgende hierover te le zen: "Dat het Stadsbestuur ook een open oog heeft voor de betekenis eener goede ge leide lichaamelijke oefening voor de volkskracht en volksgezondheid, blijkt uit den hechte band, welke in Schiedam is gelegd tusschen overheid en sportbeweging. Vóór eenige jaren werden daartoe in het leeven groe pen de Sportcommissie voor de Gemeente Schiedam en de Schiedamsche Bond voor Lichamelijke Oefening, waarbij gemeentelijk- en particulier initiatief samen werken tot het verkrijgen van voor de sportbeoefening gunstige omstandigheden." In die tijd had Schiedam zeker twintig sportterreinen, plus nog zes velden in aan leg. Zij lagen op verschillen de plaatsen in de stad, en bo den gelegenheid tot het beoe fenen van voetbal, handbal, korfbal, cricket, gymnastiek en athletiek. Er werd in onze stad ook veel gezwommen, maar dat gebeurde wel gescheiden! "Schiedam bezit zeer aan trekkelijke zwemgelegen- heid in de Gemeentelijke zwemplaatsen, één voor da mes en één voor hegren, ter wijl het onlangs geopende fraaie Sportfondsenbad, waarvan het geheele jaar door gebruik kan worden ge maakt, een aanwinst voor de stad betekent", zoals men sprak In de jaren dertig, Verder kon de Schiedam mer zich nog uitleven op de tennisbanen, die in de on middellijke nabijheid van het Julianapark waren gele gen. De Maas bood volop ge legenheid tot allerlei soorten watersport, zoals zeilen, roeien en vissen en in de winter werd er in Spierings hoek geschaatst. Voorts werd er in Schie dam veel gewandeld, een be zigheid waarvoor het Sterre- bos en het Volkspark zich uitstekend leenden. Hier had je bovendien nog zgn. vrije oefenplaatsen, waar kinde ren zich naar hartelust kon den uitleven. Henrietta van Alderwerelt -//zm. ZM&'m '''/////ss. f S'///„///As ./f/ radiuWest Mathenesserweg 59-61 tel.010-370419/370864 samen met de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 7,60. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is. Naam. Adres. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 3