TOEG weer terug in tennistop Vlaardingers bij zeiltop Jan Bouma terug bij Fortuna V. n ?xtra mmmi naast 't veld sportagenda Hugo Koning voorzitter Pollux m 'Hl i Ml °4G.b SCHIEDAM Wol 1 WW mÊè-Wr* VLAARDINGEN HET VRIJE VOLK, DONDERDAG 25 JUNI 1981 PA Van onze medewerker PIETER SPEK VLAARDINGEN Langzaam komt ook de schermsport uit de anonimiteit. In Vlaardingen wordt al meer dan- vijftien jaar aan deze sport gedaan, maar meer dan 35 le- den heeft de schermverenïging Trefpunt nooit gehad. „Schermver- enigingen zijn geen grote verenigin gen, maar met het aantal leden wat wij nu hebben zijn wij een middel grote vereniging," legt voorzitter John Overkleeft uit. Niet elitair Voorzitter John Over kleeft met een aantal leden van de vereni ging. Technische sport Voldoende VOOR tennissend Rot terdam was de inmid dels afgelopen competi tie 1981 een succesvolle aflevering. Twee van de drie clubs die uitko men in de landelijke eerste klasse, TOEG en Racketeers, behaalden het kampioenschap en mochten vervolgens aantreden voor de pro- motiestrijd met als in zet een plaatsje in de nationale hoofdklasse, de op één na hoogste tennlsafdeiing in ons land. Racketeers schoot vorige week zondag te gen Zandvoort in die promotiestrijd nog dui delijk te kort (36), maar TOEG behaalde diezelfde dag de hoofd klasse wel. Na negen van de elf partijen was al een winnende 7 voorsprong bereikt. Team-captain Onno Taks legt hieronder uit hoe het TOEG in die af gelopen competitie is vergaan en wat er op Laag Zestienhoven het volgende jaar zal gaan gebeuren. Van onze verslaggever ALEXANDER BAKKER ROTTERDAM In voorbije jaren was de Rot terdamse tennisvereniging TOEG in Nederland één van de toonaangevende clubs. Een aantal ja ren geleden keerde het tij voor de Rotterdammers en moest er vanuit de overgangsklasse weer ge probeerd worden het verloren terrein te herove ren. Opmars TOEG promoveerde dit tennisjaar naar de landeljke hoofdklasse. Rob Mentink, Onno Taks, Mariët Pakker, Erik van de Pols, Belinda Tompson en Fried Schmitz (op de foto van links naar rechts) hadden het op hun geweten. Toekomst \K\ iffl i 'S'/MSSJ Mé?M Schermsport komt uit anonimiteit yin de maanden juni, juli en augustus organiseert de schaak- hereniging HVO alweer voor de achtste maal haar open zo meravond schaakkampioenschappen. Deze kampioenschap- ben worden gehouden in de kantine van HVO aan de Konin- wm Wilhelminahaven op donderdagavond tussen 19.45 uur en bi.15 uur. Om aan deze schaakkampioenschappen deel te ne men is het niet noodzakelijk lid te zijn van een schaakvereni ging. Gespeeld ivordt in groepjes van vier, waarbinnen een Ihalve competitie wordt afgewerkt. Men kan zich gratis opge ven bij de heer P. L. W. Sodderland (tel. 010-11,2696). i"De voetbalvereniging Zwaluwen heeft ook haar oefenpro- Ifwnma <llS vo°rbereiding voor het nieuwe seizoen gereed. IUnder leiding van de nieuwe trajner Cor Nieuwenhuizen wordt op 1 augustus begonnen met een wedstrijd tegen stad- jSfenoo? De Hollandiaan. Verder staan op het programma de \<!fuis) wedstrijden tegen Excelsior Maassluis (4—8UVS ?r« Neptunus (11-8), SSC'55 (22-8), Spirit (25-8), Unitas p9-s; en de reeks wordt besloten met een wedstrijd on 1 September tegen VFC. p" het kader van de viering van het 30-jarig bestaan organi seerde de handbalvereniging WIK vorige iveek een zes-kamp, jwaamajt de WIK-afdelingen voetbal, zwemmen, turnen en I handbal meededen. De handbalvereniging wil van dit evene ment een jaarlijks terugkerend gebeuren maken. De wissel- loeker ging uiteindelijk naar de handbalafdeling, maar de j!fastheren gaven de beker spontaan aan de nummer twee, de Wdeling turnen. Het is de bedoeling dat volgend jaar het Kol- jpabad de plaats van handeling wordt. {•Bij de Vlaardingse zwemvereniging VZC slaagden vorige iweek weer 16 leden voor het zwemdiploma. Dit brengt het Waal geslaagden dit jaar al bij VZV op 149. Op de Kringkam- ipoenschappen, die in het Rotterdamse zwembad West wor- j«en gehouden, doet VZC het redelijk. De Vlaardingse ploeg, j«e aan een duidelijke verjonging bezig is, veroverde tot nu poe 15 medailles. Gouden medailles werden veroveid door Conny Boer-Buys p'i Sandy van Dusseldorp. |*De Toerclub Rijnmond heeft een nieuw onderkomen. Het loestuur is met de Stichting Wielerbaan Schiedam een verbin tenis aangegaan tot huisvesting c.q. gebruik van de kantine jfrp de wielerbaan in het sportpark Harga in Schiedam.. Vanaf \heden sullen alle evenementen vertrekken vanaf deze loka- |fie. 'De ayondfiets-vierdaagse in Vlaardingen, die door de I Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie in samenwerking' jwiet de Toerclub Rijnmond wordt georganiseerd, is een week Vervroegd. Deze vierdaagse wordt nu gehouden van 17 augus- |'M lot en met 21 augustus. De vertrekplaats is ongewijzigd Vwbleven; het Kolpabad aan de Broekweg. Zoals dat vaak bij het ont staan van schermverenigingen te zien was, waren er in het verleden een paar enthousias telingen die buiten vereni gingsverband aan het scher men deden. „Zo ook is de schermsport in Vlaardingen ontstaan, ruim vijftien jaar "ge leden. Langzaam heeft zich een echte vereniging gevormd, die zich nog niet zo richt op de wedstrijdsport, maar meer op het rekreatieve schermen," zegt Overkleeft. Vooral de laatste jaren is de belangstelling voor het scher men landelijk gezien gestegen. John Overkleeft daarover. „Het wordt nog te vaak gezien als een elitaire sport. Maar, dat is het zeker niet. Iedereen kan zich bij een schermvereni- ging aanmelden en het is niet veel duurder dan elke andere sport." John Overkleeft is via de school, waar een demonstratie werd gegeven, in aanraking gekomen met de schermsport. „Daar ligt de toekomst voor onze sport. Wij proberen ook zoveel mogelijk mensen kennis te laten maken met deze sport, via demonstraties. Vorige week waren wij nog op de zwemvierdaagse in Viaardin- HONKBAL: zondag 12 uur 'Wiows-Groenoord, Den Haag f? ,uur WC Schiedam, 14 uur jwderltas - MSV'71, Viaardin- gen Zwaluwenlaan 14.30 uur 'laardingen/Holy-Euroslars; oinsdag Gouda 19 uur The f "faves-Groenoord, Vlaardin gen Zwaluwenlaan 19 uur vIaardlngen/HoiyADO. SOFTBAL: zondag Schie dam Harga 12 uur Schiedam - Sparta 2(d); maandag Rotter dam 19.30 uur DOS'32 MSV'71, Viissingen 19.30 uur Green Sox - Vlaardingeft/Holy (d); dinsdag Spijkenisse 19.30 uur Botlek-Spirit (d). CRICKET: zondag Den Haag 11 uur VUC - Hermes DVS, Schiedam Thurlede 11 uur Excelsior'20 - Quick (H). VLAARDINGEN De hockeyvereniging Pollux kiest zaterdag een nieuwe voorzitter. Op de jaarver gadering, die gehouden wordt in het clubgebouw in de Broekpolder, stelt Rob Petri zich niet meer- herkiesbaar. Rob Petri blijft echter tot einde van dit jaar in funktie omdat zijn opvolger in verband met een trainers A-cursus pas in december tijd vrij heeft om de voorzitters hamer over te nemen. Er vinden nog meer wisselingen plaats in het bestuur van de Vlaar dingse vereniging. Mach- tehd van Roon stelt zich niet meer herkiesbaar en het bestuur stelt de leden voor Harma van Maaren te benoemen als commis saris-jeugdzaken. Een op volger voor Nolco Oosten hagen is er nog niet ge vonden. gen, waar een aantal leden in actie kwamen, en elk jaar zien wij ook dat het ledental groeit door deze activiteiten." In Vlaardingen wordt voor lopig geen topsport bedreven. „Daarvoor hebben wij de ac commodatie niet maar het is ook niet het uitgangspunt voor onze vereniging. Het belang rijkste is het in beweging zijn en bezig zijn met de scherm sport. Het is ook moeilijk om de mensen in eerste instantie gemotiveerd te krijgen voor het schermen. Je bent bezig met een wapen en dat schrikt toch veel mensen af." John Overkleeft is al twee jaar voorzitter van de Vlaar dingse vereniging, daarvoor was hij ook enkele jaren actief als penningmeester. Om goed te kunnen schermen is een lan ge trainingsperiode nodig: „Het is een erg technische sport waarbij veel concentra tie komt kijken en dat kunnen veel mensen niet opbrengen," zegt hij. De Vlaardingse vereniging maakt gebruik van een gym nastiekzaal 'om haar trainin gen af te werken. „Dat is voor ons voorlopig voldoende, ideaal zou natuurlijk een eigen schermaceommodatie zijn, maar dat is met dit aantal le den niet op te brengen. De contributies zouden dan te hoog worden," laat John Over kleeft nog weten. Als een van de nieuwe activi teiten wordt volgend seizoen begonnen met demonstraties op scholen. „Daar willen wij hard aan gaan werken om de onbekendheid van de scherm sport definitief weg te gaan ne men," zegt John Overkleeft tenslotte. Kwestie van prestige In die periode dat TOEG een stapje terug moest doen, be gonnen in tennisland de finan ciële zaken hand over hand te prevaleren boven het spelple- zier. Veel clubs, die op het hoogste niveau streden, trok ken ai rammelend met de geldbuidel sterke spelers en speelsters naar zich toe. Gevolg van deze ontwikke ling was het zoetjes aan weg zakken van de clubs, die zich een dergelijke weelde niet.kon den veroorloven en voor wie ondanks alles toch bij de natio nale top wilde behoren, zat er niets anders op om dan toch ook maar met geld op tafel te komen. De vereniging Racketeers uit Rotterdam-Zuid heeft in de afgelopen competitie bewezen, dat ook zonder spelers en speelsters te betalen een goede prestatie kam. worden geleverd. Evenals TOEG behaalden zij het kampioenschap in de na tionale eerste klasse en moch ten* zij aantreden voor de pro- motiestrijd. Bij TOEG werd echter om die prestatie te bereiken voor de duur van de competitie een zestal spelers en speelsters „aangetrokken". Een stichting onder leiding van een sponsor, die het maar niets vond dat Rotterdam geen echte topclub op tennisgebied kent, komt met een 'behoorlijk' bedrag op tafel. Twee jaar geleden rondde men bij TOEG de opmars van uit die overgangsklasse af met de promotie naar de hoofdklas se. Dit seizoen schter startte men weer in de eerste klasse. Na één jaar hoofdklasse. „In die hoofdklasse," herinnert team-captain Onno Taks zich nog, „zaten we met een duide lijk sterkere ploeg en twee ge lijkwaardige teams. Met een verschil van slechts een paar sets zijn wij toen gedegra deerd." In één jaar tijd wat heet, de tenniseompetitie duurt im mers slechts zes partijtjes was toch een goede opmars on derbroken. „In het kader van de opbouw was het dus zaak om dit séizoen weer te promo veren," legt Onno Taks uit. Rob Mentink, vijftiende van Nederland, kwam naar TOEG met eredivisie-ervaring (bij Manege en Metselaars) samen met Marriët Pakker, die des tijds de Rotterdamse club had verruild voor eredivisie-tennis bij Metselaars. Samen met Fried Schmitz, die ooit nog eens in het Davis Cup-team ge speeld heeft,tex-Victoriaspeler Onno Taks, Erik van de Pols en de Engelse Belinda Tomp- son (4e jaar TOEG) moest promotie toch haalbaar zijn. Het ging TOEG in de compe titie niet al te moeilijk af. Al snel bleken van de andere drie teams er twee duidelijk een stuk zwakker en alleen BLTV uit Breda bleek een gelijk waardige tegenstander. Onno Taks: „In Breda wonnen we krap met 65. Thuis, op Laag Zestienhoven, behaalden we na eenjd eenzelfde score." Dat kampioenschap leverde TOEG deelneming aan de pro- motiestrijd op. Vorige week ontving de Rotterdamse ver eniging Volley uit Tilburg. Door middel van de 72 over winning komt TOEG nu toch waar het wezen wilde: in de nationale hoofdklasse, de op één na hoogste tennisafdeling van ons land. Is het nu echt allemaal no dig, om kost wat het kost pro motie naar een hogere klasse te bewerkstelligen? Als het met eigen speiersmateriaal niet lukt, dan zou je toch zeg gen dat je als club nog niet aan een hoger niveau toe bent. On no Taks: „Ko^t wat het kost is zeker niet het geval geweest. Het ging allemaal in het kader van de opbouw. Waarom, dat is een zaak van het bestuur en de stichting." TOEG heeft in het laatste paar jaar een goed team opge bouwd. Vroeger was de vereni ging één van de toonaangeven de clubs. Met eigen mensen bleek het niet mogelijk te promoveren. Er is toen naar versterking in de persoon van Rob Mentink en Marriet Pak ker gezocht. Promotie moest er komen. Waarom? Prestige denk ik." VLAARDINGEN De broers Fred en Cees van Viiet hebben vorig weekeinde in de Cimoun'485-kiasse de interna tionale zeiltop bereikt. In Hoorn pakten de Vlaardin gers in een sterk veld de Europese titel. Fred en Cees van Vliet, die al veertien jaar met elkaar zeilen en de laat ste vier jaar ook aan zee-zei- ien doen, hebben de Europese titel in deze '485-klasse niet cadeau gekregen. Er moesten op het woelige IJsselmeer vijf wedstrijden gezeild worden. In het voor-seizoen hadden de broers Van Vliet al duide lijk gemaakt, dat zij een kan didaat zouden zijn voor de eindzege. Maar zoals gebrui kelijk kunnen veel faktoren van invloed zijn op het uitein delijke resultaat. Fred en Cees van Vliet kregen hier volop mee te maken. In de tweede wedstrijd sloegen zij om en brak een mast. zodat er hard gewerkt moest wor den om de boot weer voor de derde wedstrijd gereed te krijgen. Dat lukte uiteindelijk en zo konden de broers met veel enthousiasme weer in de boot stappen. Zij hieven de concurrenten ver voor en pak ten de Europese titel. Al eerder dit seizoen won nen de broers Van Vliet de Nederlandse titel in deze klasse, die in augustus in Friesland een vervolg zal krijgen. Ook in de afgelopen jaren zaten de Vlaardingers dicht bij de internationale top, maar steeds lukte het niet om die eerste plaats te pakken. Om die top te berei ken zijn zij vorige jaar over gestapt op nog beter mate riaal en werkte Cees van Vliet, van beroep zeilmaker, aan nog betere zeilen voor de Cinioun-klasse. Voorlopig willen de broers_ Van Vliet zich-in deze klasse handhaven om mogelijk later over- te stappen naar een Olympische klasse. Maar, daarvoor zal nog veel ge traind moeten worden. VLAARDINGEN Jan Bon man, oud Fortuna-speler, is weer terug aan de Marathon- weg. De Vlaardinger, die ook eiftaileider was bij FC Vlaar dingen, heeft zijn trainersfunk- tie bij Nieuwer kerk opgezegd, ondanks het feit, dat hij nog een contract had voor twee jaar. „De belasting om elke keer weer naar Nieuwerkerk te rijden werd toch wel erg groot", zegt Jan Bouman. „En ook de feiten, dat ik op vrijdag avond en op zaterdag moet werken en de invoering van een nieuw trainings-schema bij Nieuwerkerk deden mij uit eindelijk dit besluit nemen". Jan Bouman aarzelde niet om bij Fortuna aan de slag te gaan. „In Vlaardingen moet ruimte zijn voor een zondag ploeg om te reiken naar. de eerste of hoofdklasse en daar aan wil ik mei trainer Jan Postema gaan werken", aldus de ex-voetballer van Fortuna- „Natuurlijk heb ik nog sterke banden met deze ploeg. Een groot deel van mijn voetbal loopbaan heb ik daar gespeeld en ik zie ook veel toekomst In deze nog erg jonge en leergie rige ploeg". hi ëfe* I Iji I I

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 7