w in Schiedam HYY-EXTRA MET VAKANTIE WaiKïr Veel reacties op enquête >9 19 19 "V* ffe /*RAH\ 010-377588 helpt Udirekt! i 0 Autoruit stuk... SCHIEDAM ojfdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 2 juli 1981 uni -n i -■ 'i W J M 1 IK na) 't PRINTSJOPPIE SEXFILMS HUREN Spontaan Wachtlijsten v-r-1V wfo - Zelf initiatief Inbouw Zonnedaken AiitoglasservkA Dag Nacht Weekend Ook vrachtauto's ARAM Autoglasservice Marges Calandstr.87 Schiedam Jonge gebruikte auto's Autobedrijven ERTAN Yolk wer 950,- 950,. I 950,. I 950,. I 950,. 250,- 950, j 950,-1 250,-j Ze zijn zo pontaan "In het begin als ze hier komen vra gen ze alles. Ze moeten zelf initiatief gaan tonen, dat proberen we ze te le ren." (Van onze medewerkster MARJAN MEIJER) SCHIEDAM/KETHEL „U krijgt van mij een litnodigingv" roept een glunderende'Ries. „Een litnodiging?" „Ja, om feest te komen vieren, als «re in het nieuwe gebouw zitten," zegt Ries stra- end. Ries is een schat van een Mongooltje. Samen met twintig andere geestelijk gehandicapten it hij in het Dagverblijf voor Ouderen, Woutershof. et is frisjes in het voormalige schoolgebouw aan de foppelaaJViin Kethel. Centrale verwarming is er niet. fear de lol van de pupillen is hartverwarmend. „Dit gebouw is een noodop- ossing," legt hoofdleidster An- lemiek van den Broek (29) uit. Sinds 1978 zijn we al in onder- «ndellng over een stukje prond. We zijn heel erg aan ileuwbouw toe. Maar de ee- Fotorolwtl** voor 10 uur ««bracht dozotfdo dog no 5 uur kloor Hoogstraat 160, SchMdam Tal 268225 6 voor 27.50 voor een hele week nu ook video-films £3p'voor infornmfie BALY, Dam 5a, Schiedam Tel. OIO - 267126 f»eopori(l v lü-löu l.'onci koopavond Legitimatie vceist muoWest meente laat op zich wachten, 't Is een rotgemeente hier. We zitten hier nu een jaar. De kinderen uit de omgeving komen vaak binnenstappen en meespelen. De Kethelaren zijn erg attent. Fantastisch. De pu pillen worden niet uitgelachen, erg positief. Hier vindt op klei ne schaal integratie plaats". - Annemiek zit nu twaalf jaar in de zwakzinnigenzorg. Ze heeft in haar loopbaan veel harde reacties meegemaakt. Zo zag ze dat mensen in een flatwijk aan het balkon' span doeken hingen met de tekst: 'Geen gekken onze de buurt.' „Ze zijn zeker bang dat hun dochtertje gepakt wordt," zegt waarnemend hoofd Thom Die- len i,28) grimmig. „Ach, als puntje bij paaltje komt. slaat de bevolking om als een blad aan de boom. Dan willen ze de •jongens' van het dagverblijf niet meer kwijt. Onze pupillen zijn amicaal, plakkerig en han gerig. Ze proberen je aan te halen. Ze zijn aanhankelijk. En spontaan, ze doen alles wat bij Mathenesserweg .59-61 tel.010-370419/370864 hen opkomt. Zo spontaan als de pest. Ze hebben geen rem mingen. Dat lijkt me zelf ook zalig," zegt Thom, die door de 'jongens' altijd 'Dielen' ge noemd wordt. „Ze zijn absoluut niet ge vaarlijk," lachen Annemiek en Thom .Allemaal onbekend heid, gewoon even wennen." Dit dagverblijf voor Ouderen is' met vijfentwintig pupillen voL „Dat nieuwe gebouw heb ben we hard nodig. Ja, er zijn lange wachtlijsten om hier te kunnen komen. De pest is dat de mensen hier voor het leven zitten. Zit je vol, dan zit je vol. Je moet roeien met de riemen die je hebt, maar het gaat alle maal een beetje lang duren. Ook de pupillen leven naar de nieuwbouw toe." Uit een initiatief van ouders ontstond vijftien jaar geleden de Stichting Dagverblijven Geestelijk gehandicapten! West Zuid-Holland. Ook elders in het land kwamen plaatsen waar geestelijk gehandicapten overdag naar toe konden. In West Zuid-Holland zijn ze ven Kinderdagverblijven en vijf Dagverblijven voor Oude ren. De Schiedamse Wouters hof hoort bij de tweede katego- rie. De jongste pupil is zestien, de oudste zestig. Vroeger liep het met de geestelijk gehandicapten an ders. Ze gingen naar een in richting of moesten in een 'produktie-gerichte' Sociale Werkvoorziening. „We proberen hier een toe komst te maken voor onze pu pillen," aldus Annemiek. „Ook d® ouders zijn heel erg betrok ken en blij met de dagverblij ven. Die kiezen er bewust voor hun kind hierheen te brengen. Vroeger hadden de ouders last van schild en schaamte gevoelens. De kinderen werden weggestopt in een inrichting, in de bossen, waar ze niet ge zien mochten worden. Die mentaliteit is gelukkig veran derd. Ouders kunnen de kinde ren zelf in huis houden, terwijl ze overdag begeleiding krij gen. Dat is een voordeel." üx#- i t >3 Ondertussen druppelen de pupillen Annemieks kantoortje binnen. Want allemaal willen ze de 'krantenmevrouw* even zien. Het regent dat het giet, dus er wordt die middag niet gewinkeld. Binnenkort kunnen ze er in weer en wind op uit. Want dan krijgt het Wouters hof een busje. In de drie grote schoolloka len wordt onder leiding van zes groepsleiders gewerkt. „Kom je eigengemaakte soep eten?" roept een pupil. Koken is erg in trek. Kwarktaarten en cakes zijn favoriet. Tussen de middag wordt er per groep ge geten. Lekkere tomaten-groen te soep en boterhammen met aardbeien. „Genieten kunnen ze wel," lacht Thom Dielen. Ook handenarbeid is in trek. Sommige geestelijk gehandi capten houden zichzelf bezig. Ze borduren of spelen enthou siast én serieus met dobbelste nen. "Full House", roept een dobbelaar, terwijl hij in zijn eigen handschrift deftig en eerlijk de uitslag noteert, want valsspelen: daar houdt hij niet van! Andere bezigheden zijn zwemmen in het Sportfondsen- bad, waar ze met taxi's wor den heengebracht en t.v. kij ken. „Hun eigen beeld, daar zijn ze gek op, ze zien zichzelf graag," vertelt Thom, „we heb ben pas een videorecorder ge had, een camera hebben we In de jaren na de be vrijding besloot men iets te gaan doen aan Schie dams recreatiemogelijk heden. Voor de actieve re creatie werd 75 ha be stemd. Hier ging het vooral om zaken als sportvelden, speelweiden, school- en kindertuinen en volkstuinen. Verder was er natuurlijk ook nog het prachtige zwem bad Groenoord, dat een zeer sterke recreatieve functie vervulde. Voor de passieve recrea tie, het zittend of liggend ge nieten, bestemde men onge veer 74 ha Hierbij waren de groenstroken langs wegen en kanalen, die veelal ge bruikt voor het zogenaamde bermtoerisme, niet inbegre pen. Dit brengt ons bij de ii»"'; ir v.»:-. groenvoorziening, die na de oorlog eveneens aan de nodi ge veranderingen onderhe vig is geweest. Er werden wijk- en stads- plantsoenen aangelegd in nieuwe woonoorden en er werd groen tussen huizen geplant. Dit laatste gebeurde vooral om nieuwbouwbewo- ners de suggestie te geven dat zij de natuur rondom hun woningen hadden. Deze manier van groenvoorzie ning was echter alleen mo gelijk bij hoogbouw. Het Schiedamse school voorbeeld van vorming van een recreatiegebied was wel de aanleg van de Maasboule vard. Wat dit gebied betreft, had het stadsbestuur in de voor gaande jaren wel de nodige fouten gemaakt, vooral in die zin dat men de gronden langs de Waterweg met fa brieken en andere industri ële inrichtingen bezette, ook al hadden zij niets met het water te maken. Ook de Gorzenwijk werd nu niet bepaald verfraaid in de loop der jaren. Dit woon gebied liet men echter voor wat het was. Het industriële gebied langs de Waterweg onder ging wel een metamorfose. Het werd zogezegd „schoon geveegd" en getransfor meerd in een fraai recrea tieoord. Het resultaat was een mooie, brede boulevard. Er verrezen ook nog enke le flatgebouwen, die echter voorbehouden bleven aan de beter bedeelden onder ons. De finishing touch van de Maasboulevard vormt het fraai gelegen café-restau rant Europoort. Lang daar voor hadden de Schiedam mers het moeten stellen zon der zitplaats-met-consump tie aan de Maas. Het oude cafeeije van de dames Tol aan het Hoofd was immers jarenlang ter ziele en leeft nu alleen nog voort in de herinnering van de bejaar den onder ons. HENRIETTE VAN ALDER- WERELT wmm nog niet, maar dat zou hele maal te mooi zijn." Verder is er een schoolgroep. Daar worden begrippen als hoog/laag, verschil in kleuren, taal, schrijven, en lezen ge leerd. „En lekker veel herrie- maken", lacht Annemiek. Dat valt allemaal wel mee. Het gaat er netjes aan toe. Daar zorgen de 'jongens en meisjes' zoals Jozien, Bart, Re- mé, Gerda, Jopie, Michiel en Ries van Woutershof zelf voor. Ze dekken de tafels, wassen af, zorgen dat de pindakaas niet op raakt en mogen zelf beslis sen wat ze doen. Annemiek legt uit: „We wer ken niet met gradaties, dus zeggen niet idioot of debiel. Iedereen is gelijk. In het begin als ze hier komen zijn ze wel veel te afhankelijk. Dan vra gen ze zelfs of ze nar de w.c. mogen. Nou, dat moeten ze zelf uitmaken. Zelf initiatief nemen. Dat kan je ze leren. Het is heel be langrijk voor de vorming van het karakter. Meestal gebeurt het heel subtiel, hoor. Onbe wust ben je daar de hele dag mee bezig. We gaan we! van hen uit, als ze iets helemaal zelf doen. En dat lukt." Op de zogenaamde Club '80, voor pupillen die nergens zin In hebben, zit meestal nie mand. Daar zijn ze veel te ac tief en spontaan voor. Het vier de lokaal, dat club '80 huist, wordt als hal en opslagruimte gebruikt. Op bezoek komen gaat een beetje moeilijk. Want openbaar vervoer rijdt immers niet naar Kethel toe. „Iedereen is wel kom, maar ze moeten wel even van te voren bellen, want we zijn nog wel eens met de hele club op stap," zegt Annemiek tot slot. Het telefoonnnummer van Woutershof is 714932. Mocht u de ingang niet meteen kunnen vinden, als je met de auto aan komt rijden staan de "jongens" achter de ruiten van het Dag verblijf wel te gebaren waar je dan heen moet rijden. Lekker veel herrie ma ken mag. met Bovag-garantiebewijs vindt u in de showrooms van Bettoweg 27 achter station Schiedam Telefoon 621162-152222 Enkele weken geleden hebben wij de lezers ge vraagd om vla een enquête een mening te geven over onze Extra's. Over het algemeen bent u zeer tevreden over Het Vrije Volk Extra. Grote verscheidenheid aan antwoorden. Er zijn veel interessante suggesties die wij verder zullen bekijken. Het meest ln het oog springt de belangstelling voor 'zaken van vroeger'» Bijzondere belangstelling blijkt voor Het Vrije Volk Extra, pagina 2 in de krant en de pagina's Focus en Dossier op donderdag. Er zijn ook suggesties die erop gericht zijn om lezers meer te betrekken bij Extra. Dat kan natuurlijk. U kunt te allen tijde reageren op artikelen of ons over dingen en gebeurtenissen schrijven. '."I

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 3