oners Sho Ontvoerde mannen vrijgelaten m Jaloerse Fransman doodt zes mensen op woeste tocht PLO beschiet weer noorden van Israël Scheepsbouw redt zich wel na '85 HetWëer Informateurs buigen niet voor eisen CDA Mysterie opgelost Groffe wekker Nog 12.000 ton haring te vangen VI FFS N A SCHOK iMAKfyjKMALS I I I I 1 I 1 I, Onweersbuien Tarieven met 4omhoog WEM U v «nfc£ II Vrijdag 24 juli 981 37e jaargang no. 10461 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIG BOLD (ril #|ip« ini»öi I i Het is Yasmin Khan (rechts), de jongste dochter van de eertijds wereldberoemde Holly- wood-actrice Rita Hay- worth (links), die voor een rechter in Los An geles de curatele kreeg toegewezen over haar moeder. Rita Hayworth lijdt na melijk aan de ziekte van Alzheimer, een hersenaandoening die lijdt tot vroegtijdige af takeling. Voor de rechtbank kwam aan het licht dat Yasmin, dochter uit het huwelijk van Rita met de overleden moslim leider Ali Khan, voor 700.000 gulden het huis in Beverley Hills had gekocht waar haar moeder woonde. Uit eigen middelen onder steunde Yasmin haaF moeder al enkele ja ren. INFORMATIE OVER BEZORGING: Bel. 010-147400 (Van een onzer verslaggevers) SHOREHAM/HEE- RENVEEN Ruim 500 inwoners van het populaire Zuidengeise badplaatsje Shoreham bij Brighton zijn van morgen in allerijl gee- vacueerd nadat giftige en hoogst explosieve to- iueendampen vrijkwa men uit een ruim van de in de haven afge meerde Nederlandse coaster Frisian Star. H Naam:. j|j Adres: ,;i s&gsgSSi&fcM «r..si er; nacit er* t ln*2 Id, da t gekt !«t 1 plek iar:4? 'S T» tief| mm Nederlandse coaster Witte de Wltlwtraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertentlcs) tel. 010 14.55.33 Besteding gezin naar dieptepunt i id rjo, ixl S le- :ht la» Hf DEN HAAG De bestedin gen van het gemiddelde Ne derlandse huishouden hebben een nieuw dieptepunt bereikt. Voor het eerst sinds 1951 is de economische teruggang afge lopen jaar niet meer te camou fleren geweest via allerlei le ningen of consumptief krediet. Hoewel veel gezinnen al en kele jaren terugliepen in koop kracht, is dit nu ook in het lan delijk gemiddelde van de ge zinsbestedingen zichtbaar ge worden met een terugval van één percent ten opzichte van IJ79. Per hoofd van de bevol king was zelfs sprake van an derhalf percent minder beste dingen. De prijzen die we vooronze aankopen betaalden - dus niet alleen die voor eerste levens behoeften (prijscompensatie) - «tegen vorig jaar méér dan in de jaren 1976 tot aan 1979 bij elkaar, zo blijkt uit cijfers van het ministerie an economische zaken. Er werd vooral minder uit gegeven aan duurzame goede ren als auto's, boten, caravans en sieraden; bij elkaar zes per cent minder. Aan voedings middelen werd een half per cent minder uitgegeven. Aan zienlijk méër werd betaald voor huurwoningen en medi sche verzorging. De netto be drijfsinvesteringen kelderden met ruim tien percent. {Consumenten Kontakt zei ons vanochtend in een eerste commentaar dat hiermee dui delijk wordt dat we in een "neerwaartse spiraal" van de economie zijn beland. Direc teur L. Donia: „Nu ook met le ningen minder kan worden op gevangen. zullen bedrijven het meer dan ooit in hun omzet gaan merken dat mensen min der te besteden hebben. Dat zet de kosten van die bedrijven ex tra onder druk, hetgeen zich weer kan vertalen in de prij zen enz. Daarom is een strak prijsbeleid belangrijker dan ooit. In een brief aan de kabinets informateurs heeft {Consumen ten Kontakt dezer dagen vast gesteld dat een speciale para graaf over de consument nog steeds ontbreekt in het ont- werp-regeerakkoord. (Van onze redactie byitenland) NAPELS De Italiaanse terroristische organisatie Ro de Brigades heeft vandaag de politicus Ciro Cirillo uit Na pels vrijgelaten. Eerder was directeur Sandrucci van de automobielfabriek Alfa Romeo al op vrije voeten gesteld. De Italiaanse autoriteiten waren door de organisatie te voren over de vrijlatingen in gelicht: De Rode Brigades heb ben ook aangekondigd dat zij de laatste van de drie mannen die zij in de afgelopen maan den hebben ontvoerd, de 25-ja- rige Robert Peci, snel zullen vrijlaten. -■ Carillo, die bijna drie maan den door zijn ontvoerders is vastgehouden, werd vanmor gen gezond en wel teruggevon den in de buurt van Napels. Di recteur Renzo Sandrucci werd gistermiddag geboeid en ge- blindoekt aangetroffen in een «uto bij een fabriek in Milaan. Ook zijn gezondheid was uit- «teleend. - - m m - -«?%/' «y 2 - ./i PONT DE ROIDE De door jaloezie verteer de Michel Werlc uit de Oostfranse stad Pont de Rolde heeft zes mensen vermoord. Gewapend met een geweer trok hij naar het huls van zijn ex-vrouw. Toen zij de deur opendeed, begon Werle te schieten. De vrouw, die door verschillende kogels in «et hoofd getrofren werd, stierf ter plaatse.. Daar na opende Werle het vuur op haar vriend, die daarbij eveneens het le ven liet. Vervolgens reed hij naar het huls van een vriendin van zijn ex- vrouw. Zonder waar schuwing vooraf schoot bij baar en haar metge- zei neer. Toen zette Wer le koers naar de Peu- geot-fabrlck, waar hij in koelen boede het hoofd personeelszaken en diens secretaresse ver moordde. De politie was inmid dels gewaarschuwd. Vanuit een helicopter kon de auto van Werle worden opgespoord, 3 ki lometer buiten de stad. In de auto werd het stof felijk overschot van Werle aangetroffen. Werle, volgens de poli tie een labiele man, had zichzelf in de mond ge schoten. In zijn zak vond de politie een notitie boekje waarin hij acht namen had genoteerd. Hiervan heeft hij er zes weten neer te schieten. TEL AVIV De Israëlische grensplaats KIriat Sjmona is vanmorgen getroffen door een reeks Palestijnse raketten, waarbij minstens één dode en verschillende gewonden zijn gevallen. Het was vandaag al de tweede raketaanval in het noorden van Israël na een dag van betrekkelijke rust. Israëlische commando's voerden vanuit zee een aanval uit op de Libanese kustplaats Damour. Volgens het Pales tijnse opperbevel hebben de PLO-guerilla's de aanval afge slagen met artillerie- en raket- vuur. Om half drie vanmorgen trokken de Israëli's zich terug. De aanval werd uitgevoerd met behulp van twee torpedo jagers. een onderzeeboot, acht kanonneerboten en helikopters. Drie burgers die onderweg wa ren in een auto naar Damour kwamen om het leven door Is raëlisch vuur. De Israëlische invasie begon om 23.00 uur gisteravond, een uur voordat het ultimatum van de Veiligheidsraad van de VN was verstreken voor beëin diging van de Israëlisch-Liba- nese vijandelijkheden. Gistermiddag voerden Isra ëlische vliegtuigen een aanval uit op Palestijnse stellingen aan de voet van de berg Hor mon. De Palestijnen beant woordden de aanval met ra ketsalvo's. De viiegtuigaanvai werd gevoigd door artilleriebe schietingen vanuit Israël. Vol gens de PLO was de aanval ge richt op de stad Hasbaiya, twee kilometer ten noorden van bet gebied dat ander con trole van het Noorse Unifil-de- tachement staat. Zie verder pagina 7. fVan onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Na het jaar 1985 zal de Nederlandse scheepsbouw zichzelf waar schijnlijk kunnen redden. Tot die tijd zal de steun aan deze bedrijfstak moeten worden voortgezet. De vorig jaar inge voerde algemene steun aan de werven kan tot 1985 met elk jaar 25 procent kunnen worden verminderd. Dat stelt de Beleidscommis sie Scheepsbouw, waarin werk gevers, werknemers en over heid zitten, in het beleidsplan voor herstrukturering van de Nederlandse scheepsbouw In de jaren tachtig. De commissie schrijft aan de regering dat ais uit financi ële overwegingen de steun aan de scheepsbouw zou worden gestopt de eerstkomende jaren nog duizenden arbeidsplaatsen gevaar zullen lopen. De werven moeten voorts be volen worden om regelmatig per kwartaal aan over heid en Beleidscommissie op te geven alle gegevens over verkregen en te verwachten orders. Af en toe buien, vannacht mogelijk met onweer. Morgen overdag ook enkele opklarin gen. Minimumtemperatuur Fond 11 graden. Middagtempe- ratuur rond 18 graden. Matige noordoostenwind. Tot woens dag zullen er nog buien blij ven, maar ook af en toe zon. Minimumtemperatuur om streeks 11 graden, middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Westelijke wind. 25 juli oson op onder 05.50 21.42 maan op onder 01.10 15.33 (géén ander nummer) Vraag naar de afd. abonnee■•erviem maandag t/m vrijdag van 1T.IS tot 19.00 uur en zaterdag van 12.00 lot 10.00 uur. Voor alle overige zaken gelieve u op werkdagen tuaaen 1.30-18.00 uur ona kantoor te bellen. Zie ook ad re Men op de trippagina. (Van onze paricmentsredac- tic) DEN HAAG De informa teurs houden 't been stijf te genover het CDA. Zij willen niet opnieuw gaan onderhan delen over bijna het gehele programma, zoals de CDA- fractle wil. Zij zijn ook niet bereid de president van de Nederland- sche Bank, Zijlstra te consulte ren, noch de sociale partners. Ook daarop had CDA-leider Van Agt aangedrongen. Wel wordt er verder „ge praat" over de „gerezen pro blemen". maar de informa teurs zijn van plan volgende week dinsdag of woensdag een duidelijk Ja of nee te vragen, ook van de CDA-fractie. Zegt het CDA ja, dan zullen Den Uyl en van Agt en ver moedelijk Terlouw formateurs worden van een CDA, PvdA. D"66-kabinet. Zegt het CDA nee dan worden de varianten met Rechts onderzocht. Wel onderhandeld kan nog worden over de zogenaamde „losse einden" van het akkoord van maandagnacht. Dat zijn: de afbakening van bevoegdhe den van „superminister" Den Uyl op Sociale Zaken en Werk gelegenheid (behalve voor het CDA ook voor D"66 nog een moeilijk punt) en de paragraaf over de kernrakettcn, waarop Van Agt een voorbehoud heeft gemaakt. Van Agt heeft er vooral be zwaar tegen dat de PvdA een breekpunt maakt van de plaat sing van kernraketten, hetgeen in een voetnoot bij het stuk van de informateurs is vastge legd. Onderhandelbaar is voorts nog de verhouding Economi sche Zaken-Sociale Zaken (Terlouw-Den Uyl) en de taak verdeling op het ministerie van Onderwijs tussen de mi nister (Van Kemenadc) en de. twee CDA-staatssecretarissen. Het CDA kan siecht3 ak koord gaan met een „uitgekle de" minister van Onderwijs als dat de PvdA-er Van Keme nadc i3. Het wil bijvoorbeeld dat het gehele voortgezet on derwijs. met de middenschool- problematiek, in handen komt van eigen staatssecretarissen. Dat is voor Van Kemcnade en Den Uyl onaanvaardbaar. Over de bedenkingen die het CDA tegen de sociaal-economi sche paragraaf van het regeer akkoord heeft, willen de infor mateurs hoogstens praten, maar zeker niet onderhande len. Den Uyl en Terlouw zijn het daarmee eens. DEN HAAG Tarieven en leges voor zwembaden, sport accommodaties en dergelijke mogen volgend Jaar met maxi maal vier percent stijgen. Het basistarief voor elektriciteit mag maar met drie procent omhoog. Dat staat in een brief van staatssecretaris Koning van Binnenlandse Zaken aan provincies en gemeenten. BILTHOVEN - De Blitse politie heeft een plaatselijk "golfballen-mysterie" opgelost. In leder geval twee twaalfjari ge Jongens blijken superverza melaars te zijn geweest van dit sportmatcrjaal; op hun ka mertjes voftd de poiltle hon derden goifbailcn, ter waarde van 71,25 per stuk. Golfclub De Pan uit Biithovcn was na vier maanden leed zijn nood gaan klagen bij de politie. In die tijd waren niet minder dan 6000 goifbailcn van de banen ver dwenen een schadepost van 8.000,-. Na enig speurwerk bleek, dat kinderen uit de om geving een gat hadden ge maakt In de omrastering en per dag zo'n 30 goifballen had den gestolen. De politic speurt nog naar andere dadertjes. De omgeving van het schip, geladen met 556 vaten tolucengas en 294 vaten me- thyl-cthyl-ketonegas, werd in een straal van 500 meter af gezet. Uit voorzorg werden wegversperringen opgetrok ken en het verkeer omgeleid. De eifkoppige bemanning van het schip, dat van Antwer pen op weg was naar Turkije en in Shoreham moest bijia den, was vannacht al van boord gegaan. De 3000 ton metende kust vaarder van de rederij Hol- werda in Heerenveen was gis termiddag voor de haven van Shoreham aangekomen en meldde toen dat er een klein lek zat in een vat met tolucen gas. Omdat de situatie niet ernstig leek, kreeg de kapitein toestemming om binnen te lo pen. In de loop van de nacht werd de situatie plotseling ernstiger. Vanwege het gevaar voor ex plosie werden inderhaast brandweermannen opgetrom meld die, beschermd door spe- eiale. kleding, vloeibare zuur stof in het desbetreffende ruim pompten. Kort daarna werden de bewoners van de huizen in de directe omgeving geëva cueerd en ondergebracht in ccn gemeenschapscentrum en een kerk. Invaliden en ouden van dagen zo'n 60 in getal werden met ambulances naar ziekenhuizen vervoerd. Volgens de politie van Shore ham is de kans op exploderen van de tolueendampen, een be standdeel van het hoogst ex plosieve TNT. de hele nacht en ochtend gering ge weest. Dat was vooral te dan ken aan het snelle ingrijpen van de brandweer. De eigenaar van het schip, directeur Holwerda van de ge lijknamige rederij in Hecren- veen, heeft vannacht vrijwel constant contact gehouden met kapitein K. van Rotterdam. Di recteur Hoiwcrda: „Hij zei mc dat alle soesa met die evacua tie wel iets voorbarig was. Maar aan de andere kant moet je het zekere voor het onzekere nemen." Geen van de opvarenden van de Frisian Star 7 Nederlan ders en 4 buitenlanders heeft schadelijke gevolgen van de dampen opgelopen. ZWMNDRECHT Een slapende Fransman is gistermiddag met grof ge weld uit zijn dromen ge haaid door twee man van de Zwijndrechtse politie. Er moest handkracht aan te pas komen om de man weer de ogen te doen ope nen. Omstreeks de sptts ont dekten controlerende rijkspolitiemensen vanuit hun helicopter dat er iemand langs Rijksweg 16 ten noordoosten van de Drechttunnel In het gras lag. Omdat men zeker heid wilde hebben dat het niet om een verkeers slachtoffer ging, zakte de wentelwiek tot enkele tientallen meters boven de man, die zich niet ver roerde. Noch het lawaai van de helicopter, noch de naar beneden geblazen wind konden hem In be weging brengen. Onmiddellijk werd de politie in Zwljndrecht ge waarschuwd. Na ruim vijf minuten arriveerde deze, merkte dat de man iag te ronken en maakte hem hardhandig wakker. Bij navraag bleek dal de Fransman tot de Drechttunnel was komen litten, niet dronken was, maar tot de bijzonder vaste slapers behoorde. BRUSSEL Nederland mag de rest van dit jaar 12.000 ton haring vangen: 9000 ton in het zuidelijk deel van de Noordzee en de rest in de At lantische Oceaan ten westen van Schotland. Dit stelt de EG- commissic. het dagelijks be stuur van de Europese Ge meenschap voor aan dc Visse rijraad die maandag in Brus sel wordt gehouden. Tienduizend ton van de in to taal 65.000 ton die westelijk van Schotland mag worden ge vangen. gaat naar Noorwegen. In ruil daarvoor mogen de EG- lidstaten naar kabeljauw en wijting vissen in Noors water. Ook Nederland zal hiervan profiteren. Maar de omvang van deze vangst is nog niet be kend. Dat - en vele andere zaken - leest u vandaag in onze krant (J bent immers abonnee van Het Vrije Volk. Omdat 'ie boeiend is. Of gezellig. Of volledig: het dagelijkse "nieuws uit binnen- en buiten land mast alie aktualiteiten uit uwdirekte omgeving. Misschien kent u mensen die nog geen abonnee zijn van Het Vrije Volk. Kom. maak ze blij, maak ze abonnee. Hieuwe abonnees krijgen Het Vrije Volk dan de eerste 2 weken gratis thuis. En u? (J kunt kiezen uit twee kado's: Dossier: een fraai uitgevoerde bundeling van de wekelijkse bijlage Dossier op Donderdag, waarvoor Het Vrije Volk de Prijs voor de Journalistiek 1980 heeft ontvangea Parker pen: een mooie, lekker schrijvende, originele Parker voor u van Het Vrije Volk. Stuur hef Vriie Vnllc n»j,r- ^f| Stuur het Vrije Volk naar: Postcode:. -Plaats:. J Bovendien ontvang» hij/iij Het Vrije Vcjkeeret nog 2 weken gratis. 1 Soort abonnement O Kwartaal O Jaar Als beloning stuurt u: Dossier O Parker pen toe aan: Naam:. Adres:. Postcode:. .Plaats;. |(s.v.p gewenste kado aankruisen) Stuurt u deze bon. volledig Ingevuld, in een open envelop zonder S HetVriJe Volk, Antwoordnummer 1579, 8 3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 1