s Jo van der Veer: Sfeer van Waalhaven terug op Zestienhaven m m extra wmm. 1003 HET VRIJE VOLK, DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1981Pa<M. Van onze verslaggever BAS DE JONG ROTTERDAM Op 1 oktober van dit jaar be- j staat het Vliegveld Zestienhoven 25 jaar. Het ver- jaardagsfeest wordt gevierd in alle bescheiden heid. Er is geen groot bedrag voor de festiviteiten. Een zilveren feest van de jarige luchthaven kan natuurlijk niet helemaal zonder vliegtuigen, ook al zouden de fervente tegenstanders en actievoer ders van en rondom Zestienhoven dat waarschijn lijk het liefste willen. Vandaar dat er wat I voor kleine vliegtuigen bescheiden activiteiten zijn gepland. Straalge- weld zal er niet zoveel te horen zijn. De leiding van de luchthaven, die al jaren moet vechten tegen of ficiële en onofficiële on welwillendheid, onbe grip en ongeïnteres seerdheid, heeft geleerd zich bescheiden te ge dragen. Een 'geluids arm' feest moet het 25-jarig bestaan wor- Dë grote twee van de luchthaven: mr. T. G. Zijderveld (links) directeur met naast zich havenmeester Zuidema. (Van een onzer verslaggevers) Ij! ROTTERDAM "Ik proef op Zestienhoven Soms nog dezelfde sfeer als vroeger op Waalha ften, toen ik daar In de fabriek van Koolhoven werkte. Een beetje kleinschalig, maar zeker niet Êuttelig. Vooral gemoedelijk". Leger den. Met toch wel leuke dingen, ook op sportge bied, met de inschake ling van een deel van de burgerij en de buurt bewoners. Bezuiden Delft Slechte sfeer Het beeld van vandaag- Een City Hopper, klaar] voor vertrek. - Wmm (Vtm der Veer: Zestien hovenaar in hart en nieren. Bescheiden Nieuw begin Hausse Woningnood Een nieuw begin. Burgemeester Thomassen zou de nieuwe landingsbaan invliegen, maar er was mist dus hij deed het per auto... Dubieus Protesten voor en tegen Zestienhoven tijdens raadsvergaderingen anno 197Jh Pronkstuk 111 n scheppen. Later is zijn bedrijf, met de produktie van zijn vliegtuigen voor leger en ma rine enorm uitgebreid. Ze zei den dat-ie Duitsgezind was, maar daar heb ik nooit iets van gemerkt. Hij is zo'n beetje als een vergeten man gestor ven. Echt jammer, want hij was een hele grote, als vlieg tuigbouwer en ook als mens. De man, die dat zegt kan het iiieten. Het is de heer J. A. J. M.' van der Veer ("dos" voor zijn vrienden),'die vandaag de dag, op zijn 67ste jaar, nog ac tief met de vliegerij bezig is. ifDe vitaliteit en de levens vreugde stralen van Van der Vèer af, als hij vertelt óver vroeger, bij Frits Koolhoven, -waar hij in 1932, op zijn acht tiende jaar als onderhouds- tpchnicus in dienst trad èn <*ver nu. Op zijn leeftijd acht hij zich nog gezond en deskun dig genoeg om in part-time- verband zijn diensten te verle nen aan het, op Zestienhoven gevestigde vliegtuigtechnische onderhoudsbedrijf NEAS. "Het was een klein ploegje mensen, waar ik me in die dertiger jaren bij aansloot", zegt Van der Veer. Ik geloof zo'n man óf veertig. Ik heb nog meegewerkt aan vliegtuigen, waar triplex in was verwerkt. Koolhoven was een merk waardige man, die een heel goede sfeer in zijn bedrijf kon "In de oorlog ben ik onder gedoken. Ik kon bij Aviolanda komen, maar daar maakten zeDuitse oorlogsvliegtuigen en dat lokte me niet zo erg aan. Na de oorlog ben ik eerst aan het zwerven gegaan. Bij het leger geweest, helemaal niet in mijn vak. Maar het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan en toen ik even de kans had, ben ik weer bij het vlieg bedrijf teruggekomen. Schreiner, de Luchtvaart- school, ik ben bezig geweest op Ypenburg, ik ken Gilze- Bijen en Eelde. Ja, de Sche penstraat, daar hebben we een tijd gewoond, maar er was ook weieens zwerven bij. Als luchtvaartman kan je nu een maal niet te lang op één stoel blijven kleven, ik zou dat ook niet willen." Van der Veer werkt niet al leen op Zestienhoven, hij woont er ook. Op een steen- worp afstand, op de Vliegveld- weg, vlakbij het voormalige motel Skyway: "Een verloederde zaak. Doodzonde, wat er van dat motel is geworden. Ik heb nog de tijd meegemaakt, dat er vliegtuigbemanningen logeer den". Van der Veer is beslist niet iemand, die, een traan wegpin kend, stilstaat bij het verle- den. Hij ls er nog helemaal bij. Een onverwoestbare lucht- vaartman, die graag het feest van Zestienhoven straks zal meemaken. Zijn respect voor de men sen, die Zestienhoven tegen de politieke wind in, draaiende houden, is groot. "Ze doen het toch maar" zegt hij vol waardering. "En ze mogen straks best eens even feestvieren. Zestienhoven moet voorlopig maar blijven". Wmm Toen in de prille morgen van de 10e mei 1940 het Vliegveld Waalhaven in een goed uur tijd met de grond gelijk werd gemaakt, zal niemand van de genen, die de verwoesting van het gezellige, huiselijke vlieg veld zagen of de explosies tot ver in Botterdam-West hoor den, zich hebben gerealiseerd, dat Rotterdam een vliegveld loos tijdperk van meer dan zestien jaar zou ingaan. Rot terdam zonder vliegveld, het was eigenlijk ondenkbaar. Toen de wederopbouw van de stad direct na 1945 met de grootste voortvarendheid werd aangepakt lag het voor de hand, dat, in het kader van die wederopbouw ook ruimte zou worden gevonden voor een nieuw en aan de eisen van de moderne tijd aangepaste luchthaven, zij het dan op be scheiden schaal. Niemand twijfelde eigenlijk aan die noodzaak van een vliegveld. De eerste gedachten van het gemeentebestuur van Rotterdam om op de rechter- Maasoever, in het polderge bied van het uiterste noorden, een vliegveld te stichten date ren al van 1934. Daarvoor, had de gemeenteraad in 1930 al het besluit genomen om een vliegveld "ergens bezuiden Delft" te stichten en er zou een NV komen die de exploitatie van dat vliegveld zou gaan voorbereiden. De NV kwam er nooit en ook niet het vliegveld bij Delft Maar aan de gedachte, om op Zestienhoven een vliegveld te stichten werd vorm gege ven, zelfs met een begroting. De eerste begroting we spreken bu over de laatste ja ren van vóór de oorlog kwam uit op 5 miljoen gulden., De onderhandelingen met de regering om tot dat vliegveld daar ten noorden van de stad te komen, hebben zich altijd afgespeeld in een sfeer van weinig onderling vertrouwen. De opeenvolgende regerin gen uit die tijd van vóór de oorlogen ook die van na de oorlog neigden toch zeer sterk naar die ene nationale luchthaven. Dossiers vol zijn er geproduceerd over een gro ter Schiphol, een nieuw Bur gerveen, Schieveeri. Als je de krantenknipsels uit die tijd be studeert, krijg je de indruk, dat iedere plannenmaker, of zijn idee nu haalbaar was of niet, een willig oor vond bij de heren in Den Haag. Touwtrekken en uitzichtloze ruzies tussen Coolsingel en Den Haag, zo komt het, na al die jaren over. Totdat de rege ring Rotterdam in mei 1938 liet vallen en de gemeenteraad van Rotterdam op 13 oktober van dat jaar in een bewogen zitting zijn diepe teleurstelling over de gang van zaken uit sprak. Dat Waalhaven hoe goed het als vliegveld ook fungeerde, al lang, wat betreft ligging, niet meer de ideale lokatie was, stond voor het toenmalige ge meentebestuur al lang vast. De Duitsers losten het pro bleem-Waalhaven op hun eigen manier op. Maar al heb ben ze de hangars en stations gebouwen en de fabriek van Koolhoven in de as gelegd de dadendrang, het idealisme en de ondernemingsgeest van dat deel van Rotterdamdat vond dat er koste wat het kost een nieuw vliegveld moest ko men, hebben ze nooit van de aardbodem kunnen wegvagen. 41 I tijd fervent voorvechter ge weest van een eigen vliegveld en nu nog steeds van het be houd van Zestienhoven, had de dag van zijn leven. De opening van het kleine, cleane vlieg veld, beantwoordde aan vele gevoelens van stedelijke trots. Een soort verlate wraak op de Duitsers bovendien. „Weer een Waalhaven". Zo zat het een beetje in elkaar. Het ging goed met het vlieg veld. De opzet, bescheiden maar toch efficient en vooral gericht op het vracht- en ander verkeer met Engeland, leek degelijk. Leiding en persdneel waren enthousiast. De plannen voor het vlieg veld Zestienhoven kregen, toen Den Haag duidelijk had geko zen voor een centrale nationale luchthaven op Schiphol steeds vastere vorm. Een bescheiden vliegveld moest het worden, sterk gericht op het zaken- en vrachts erkeer. En ook voor de Rijks Luchtvaart School en de Nationale Luchtvaartschoql zou een plaats op het nieuw te stichten veld worden inge ruimd. Aan de opening van Zestien- hoven op 1 oktober 1956 offi cieus was op 17 september al het eerste vrachtvliegtuig ge land was ook nog het door sommigen nauwelijks serieus genomen intermezzo van de Heliport vooraf gegaan. Een typisch staaltje van Rotter damse doordouwerij, dat zake lijk waarschijnlijk niet zoveel bijzonders heeft opgeleverd,- maar dat, door zijn spectacu laire brutaliteit een heliha ven midden in de stad de aandacht heeft getrokken ver buiten de stads- en landsgren zen. Op 1 oktober 1956 was het dus zo ver. Glunderende Rot terdammers, vooral uit de kringen van het bedrijfsleven. De Kamer van Koophandel, al- De mensen van Zestienho ven waren en zijn nog steeds sterk betrokken bij „hun" vliegveld. Van hoog tot laag. Het ging fijn met de vlieg- scholen en de sportvliegerij kwam van de grond. Het duur de ook niet zolang of de eerste lijndiensten van de KLM en zijn dochter de NLM werden vanaf Zestienhoven ingesteld. Het straaltijdperk begon. En de hausse in chartervluchten. Het was de tijd van de wel vaart. De tijd van de lucht bruggen met honderden sup porters, die Ajax en Feyenoord vergezelden op hun Europa- cupavonturen. Waar het precies mis is ge gaan met het gebeuren op en rondom Zestienhoven is uit de archieven en de kranten van die tijd niet zo goed na te gaan. Maar ineens was de ruzie er volop. Het comité „anti-Bulder- baan" werd actief. Er kwamen toenemende wensen van de kant van de Partij van de Ar beid in Rotterdam om op het terrein van de luchthaven wo ningen neer te zetten. Er kon den er duizenden staan. In de jaren zeventig schijnen tegenstellingen hun hoogte punt te bereiken. Door de steeds schrijnender wordende woningnood en de zich opho- 1 pende problemen rondom de stadsvernieuwing en de mi- granten-toevloed is het alles zins billijk en redelijk, dat een gemeentebestuur naar oplos singen zoekt, die èn tegemoet komen aan de behoefte aan een grotere woningproduktie en de vestiging van Zestienhoven el ders kunnen garanderen. De twee kampen lijken zich te organiseren in fervente vóór-en tegenstanders van Zes tienhoven. Soms rijst de zaak de pan uit. Er wordt moeilijk gedaan over de aanschaf van een sneeuwruimer. Er wordt ook voor andere zaken, die no dig op het vliegveld moeten gebeuren, niet of nauwelijks naar de deskundigen, die de luchthaven leiden, geluisterd. Het moet soms voor de men sen van Zestienhoven al die ja ren zeer frustrerend en nauwe lijks motiverend geweest zijn om in zo'n sfeer, het werk naar behoren te doen. Toch lukte dat altijd weer wonderwel. Zestienhoven was ook de aanleiding voor het aftreden van een wethouder. De liberale wethouder mr. H. C. G. L. Po lak gaf er de brui aan, toen in mei 1974 de meerderheid van de gemeenteraad niet het volle bedrag van 5,3 miljoen gulden wilde geven voor de door Po lak en de' luchthaven-directie nodig geoordeelde reparatie van de startbaan. Een onbegrijpelijke houding van de toenmalige raad. Te meer omdat tot ieders verras sing de raad veertien dagen la ter wèl het bedrag heeft gevo teerd. "Was ik het lastige splintertje, dat uit het college moest verdwijnen", vroeg Po lak zich in zijn afscheids speech vertwijfeld af. Het gekrakeel rondom Zes tienhoven ging, zolang de ze ventiger jaren hebben geduurd voort. "Het vliegveld heeft toe komst", zegt de luchthaven-di rectie, maar het wordt van ho- j gerhand tegengewerkt. De regering in Den Haag ziet geen alternatief op de kor te termijn en met name Neeüe Smit-Kroes, de nu afgetreden staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat blijkt een sup porter van de luchthaven. Het gezellige vliegveld, waar tegen deverdrukking in toch een aardig lijnennet van NLM- City Hopper is opgebouwd, blijft populair bij reizigers, die "gemoedelijk willen vliegen". De alternatieven voor een vliegveld in de buurt van Rot terdam lijken verder weg dan ooit tevoren. Komt het daar door, dat er, zo omstreeks de jaarwisseling van 1979-1S80 een wat welwillender geluld ten opzichte van Zestienhoven is te beluisteren? De toon in de officiële ge meentelijke stukken en ook in de brieven naar mevrouw Smit-Kroes is wat minder bij- terig en bot geworden. In het programma van de meerder heidspartij van sociaal-demo craten wordt, ten aanzien van Zestienhoven, een genuanceer de toon aangeslagen. Ook onder het personeel van Zestienhoven is wat meer hoop en optimisme over de toe-, komst van het vliegveld. Die is, I ook hün toeko mst, er werken honderden mensen, ook in dc kleine aanpalende bedrijven. Een paar maanden geleden j voegde NLM-City Hopper,een nieuw pronkstuk toe aan zijn zoetjesaan fiks gegroeide luchtvloot van Friendships en.' Fellowships. Het was de; Friendship "Zestienhoven", die;: j onder enorme belangstelling van het bedrijfsleven, door de toenmalige burgemeester An-. I ,dré van der Louw officieel ten I doop werd gehouden. De daad van Van der Louw was natuurlijk meer dan een symbolische. Die daad en ook de toespraak, die hij hield, doorbrak iets van die kille pa'";; stelling, die de partijen van; vóór en tegenstanders al jaren hadden betrokken.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 6