jVerdwenen {politieman bovenwater Volgend jaar géén BBC. wel commerciële ITV TWPLÜKKEN: Kortsjnoi wil hulp 2 'wonderdokters9 Klok één uur terug goedkoper Clown Bassie stort van circus-trapeze ers het vertrouwen Maden en muizen in kratten Zweden wil sancties tegen Zuid-Afrika ryy fDVENAAR TM* M ii m ONGELUK BIJ VOORSTELLING IN ROTTERDAM 1 I I 'I i I I -i i i m DSM bespaart met kolenstook Tottenham-Ajax niet direct Jamani: olie niet duurder maken Buitj es VMMW0 ^firferdag 26 september 1981 37e jaargang no. 10517 ^OFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD (Van een onzer verslaggevers) L ROTTERDAM De 'Dodewaard-gaat-dicht-be- gwegingV heeft gisteren grote consternatie veroor- Izaakt op, het Rotterdamse Centraal Station. Om leven voor drieën plaatsten actievoerders bij Ispoor 3 een zwartgeschilderd vat beplakt met waarschuwingen voor radioactieve inhoud. Ver- Ivolgens werd deze valse 'bom-melding' doorgege- |vén aan de Spoorwegen die daar echter niets op fuitdeden. M> MERANO Viktor Kortsjnoi zal zich in de schaaktweekamp om de wereldtitel in het Ita liaanse Merano tegen zijn vroegere Russische landgenoot Anatoli Karpow laten assisteren door twee mediamiek begaafde Filippijnen. Met kippekadavers in de hand maakten studen ten in Groningen duidelijk dat je „een kale kip niet kunt plukken". Zij demonstreerden tegen de verhoging van de collegegelden bij de opening van een nieuwe Middenschool, waarvoor minister Van Kemenade van Onderwijs naar Groningen was gekomen. Van Kemenade zei dat hij min of meer vastzit aan het besluit van zijn voorganger Pais om de collegegelden te verhogenmaar dat er voor het volgende studiejaar weer over deze kwestie te praten valt. ZIE OOK PAGINA 9 INFORMATIE OVER BEZORGING: Bel. 010 -147400 ROTTERDAM De kabel-TV-kijkers in Rotterdam kunnen vol gens een nota van het Gemeentelijke Ener giebedrijf halverwege volgend jaar vijftien kanalen ontvangen, als B en W akkoord gaan met de plaatsing van een kopstation op de Medische Faculteit. Lokaal kanaal? Dat - en vele andere zaken - leest u vandaag In onze krant bent Immers abonnee van Het Vrije Volk. Omdat 'ie boeiend is. Of gezellig. Of volledig: het dagelijkse nieuws uit binnen- en buiten land naast alle aktualiteiten uit uw direkte omgeving. Misschien kent u mensen die nog geen abonnee zijn van Het Vrije Volk. Kom, maak ze blij, maak ze abonnee. Nieuwe abonnees krijgen Het Vrije Volk dan de eerste 2 weken gratis thuis. En u? (J kunt kiezen uit twee kado's: Dossier: een fraai uitgevoerde bundeling van de wekelijkse bijlage Dossier op Donderdag, waarvoor Het Vrije Volk de Prijs voor de Journalistiek 1980 heeft ontvangea Parker pen: een mooie, lekker schrijvende, originele Parker voor u van Het Vrije Volk. ff Naam: H Adres: ffft Iél A-r *'.t" V IsStte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 14.74.00 jgcven van TlPS (rubriekadvertenUes) let. 010 14.55.33 OT Hadio-actief at zaait aniek op CS Grote schrik ontstond pas Inadat de actievoerdérsano- ghiejn aan de politie meldden |dat er op het Centraal Station leen vat met radio-actief afval ll&s geplaatst..'*"Sj^rwegrfe- ■Éherchéurs" liepen'voorzichtig iom.het zwarte ding heen. Een guur; later rukten brandweer en ■politie met veel manschappen «het perron op. Het treinver- Jkêér werd stilgelegd. Voor het gpèrron hoopte zich op de druk- |kë"" vrijdagavond een grote imensenmenigte op. I _Tot cynisch vermaak van de gactievoerders die vanuit de (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Sambeek- se rijkspolitie-wachtmeester L. van der H. die anderhalve maand geleden na een vakan tie in Spanje spoorloos ver dween en zich donderdag on verwachts meldde bij zijn korps in Den Bosch, heeft op staande voet ontslag gekregen. Van der. H. kreeg ook een pro ces-verbaal wegens verduiste ring. Volgens de rijkspolitie had hij een zogenaamd trans actie-boekje met bekeuringen en een klein geldbedrag ach tergehouden. Enkele weken geleden werd bekènd dat Van der H. na te rugkomst - vanvakantie met een naar Spanje was terugge keerd en daar korte tijd later wegens diefstal was opgepakt. Hij zou van een Nederlandse barbediende in een hotel in San Peliu ongeveer 1200 gulden hebben gestolen maar werd Ia-, ter wegens gebrek aan bewijs weer vrijgelaten: HEERLEN DSM in Lim burg denkt binnen afzienbare tijd 150 miljoen gulden per jaar te bezuinigen door af te zien van oliegestookte centra les. Het bedrijf wil alle eigen centrales ombouwen voor ko lenstook. - Daarvoor moet DSM jaar lijks 600.000 ton kolen importe ren uit de Verenigde Staten, Canada en Australië. Kolen zijn. met inbegrip van het ver voer per schip naar Nederland, 35 procent goedkoper dan aardolie. restauratie op een belendend perron zaten toe te kijken lie pen brandweer en politie eerst dè verkeerde kant op. Vier uur na de eerste melding wqrd.ont' dekt dat; het om ,',sen.pnisseüjr ke grap ging", zoais een spoor- wegemployé het uitdrukte. Dè actiegroep zegt met 'de grap' verschillende dingen te willen aantonen. In een ter plekke verspreid pamflet wordt gezegd dat het radio-ac tieve gevaar overal de kop op kan steken, niet alleen in Dodc- waard. „Wanneer de NS bij echt gevaar net zo zouden rea geren als vanmiddag zouden duizenden mensen aan stra ling zijn blootgesteld." aldu3 de actievoerders. De 'Dodewaard-gaat-dicht- bewegtng' besluit vandaag de actieweek die begon met de mislukte blokkade van de kerncentrale. Bij het Kema- terrein in Arnhem wordt een slotmanifestatie gehouden. HILVERSUM De Europa- cupwedstrijd voor bekerwin naars tussen Tottenham Hot spur en Ajax komt dinsdag avond niet rechtstreeks op tv. Studio Sport zal in een extra uitzending (van 22.55 u. tot 23.15 u. op Nederland I) een sa menvatting brengen. Rotterdam kan vijftien 'tv-stsitioinis In 1978 verloor Kortsjnoi in het Filippijnse Baguio City de strijd om het mondiale kam pioenschap van Karpow maar volgens de uitdager zou het nooit zo ver zijn gekomen in dien de titelverdediger zich niet had bediend van een hyp notiseur, die een nadelige in vloed op zijn denkwerk had. uitgeoefend. De twee „wonderdokters" moeten in de gedachtengang van Kortsjnoj in staat worden; geacht de helper van Karpow aan banden te leggen. Voor al le zekerheid heeft Kortsjnoj ook nog gevraagd om rond de plaats, van 'handeling éen ko- gelvrij glazen scherm op te trekken. De Russische afvaar diging heeft zich tot dusverre fel tegen dit idee verzet. (Van onze sociaal- econ. redactie) OXFORD De olieprijzen moeten tot het einde van vol gend jaar niet meer stijgen, zo heeft de Saoedi-Arablsche mi nister van olie Achmed Jama ni gezegd in het Engels Ox ford. Pas na volgend jaar mogen de olie-exporterende landen de geldontwaarding weer doorbe rekenen in hun prijzen, aldus Jamani. Uit zijn opmerkingen kan worden opgemaakt dat hij de huidige olieprijzen hoog ge noeg vindt, zeker gezien het sinds enige tijd bestaande overschot aan olie op de we reldmarkt. ROTTERDAM Dit; weekeinde is de zomertijd voorbij. In dè nacht van zaterdag op zondag moeten de klokken om 03.00 uur teruggezet worden naar 02.00 uur. Dat gebeurt dit weekeinde in alle EG-lan- den behalve Engeland en Ierland. Daar wordt de kiok op 25 oktober teruggezet en dan is het in die landen weer een uur vroeger. De wintertijd duurt tot 20 maart 1982. DEN HAAG Een pakje magarlne van 250 gram wordt binnenkort vier cent goekoper, een pakje halvarine twee cent. De fabrikanten verlagen hun prijs maandag, de consument zal daar iets van merken als de oude voorraden in de win kels zijn verkocht. De prijsda ling is een gevolg van goedko per geworden grondstoffen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De clown-acrobaat Bassie (hiernaast op de foto) is gis termiddag bij een voorstelling van het circus Bassie en Adriaan op het Lakerveld in de Rotterdamse wijk Zuldwijk uit de tra peze gestort en ge wond geraakt. Voor de ogen van een ontsteld pu bliek viel dc 46-ja- rige Bassie van een hoogte van acht meter omlaag. De clown-acrobaat kwam in een vang net terecht maar viel zo ongelukkig dat hij scheurtjes in zijn heup opliep. Volgens diens broer Adriaan is het de eerste keer dat Bassie in zijn carrière "tegen een ongeluk oploopt". Enkele maanden geleden ontsnapte Bassie tijdens een voorstelling in Bel gië op het nippertje aan een val. Net voordat hij' met een. touw over de leeuwenkooi zou zweven, werd ont-/ dekt dat het touw bijna was doorge sleten. Als de lijn was geknaot. zou Bassie zeker tussen de leeuwen zijn te rechtgekomen. De voorstellingen van het circus gaan dit weekeinde niet door. Bassie en Adriaan gaven na een toernee door de Hoeksewaard gisteren hun eerste voorstelling in Rot terdam. Voor de komende weken zijn optredens ge pland in de Hoekse- en Krimpener- waard. Ol deze doorgaan, staat nog niet vast. Hefclfifeër Half tot zwaar bewolkt en enkele buien sommige met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Krachtige, ooven de kustgebieden en het IJsselmeer harde zuidelijke wind. Weersvooruitzichten tot en met woensdag; enkele buien, ook af en toe zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 16 graden. zon op onder 27 «cpL. 06.34 18.27 28 sept. 06.36 18.25 maan op onder 03.21 18.41 06.31 19.00 (géén ander nummer) Vraag wutr de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag van 17,43 tot 19.00 uur en zaterdag van 12.00 tol 16.00 uur. Voor alle overige zaken gelieve u op werkdagen tussen 8.30-16.00 uur ooa kantoor te bellen- Zie ook adressen op de strlppsglna. LONDEN/AMSTERDAM De koersen van aandelen blij ven dalen op de effectenbeur zen. Het grote ongeloof onder beleggers over een economisch herstel in de Verenigde Staten is gisteren overgeslagen naar Amsterdam. Ir. Londen concludeerden deskundigen uit de toespraak - 9 van Reagan over nieuwe be zuinigingen. dat de VS kampen met dezelfde economische pro blemen al3 Groot-Brittannië. Op de achtergrond van de recente "beurspaniek" speelt de verwachting mee dat de rente in de VS dit jaar onver minderd hoog zal blijven. In verband daarmee stijgt op de ,;i. - geldbeurzen de laatste dagen de koers van de dollar weer. In Amsterdam liep vooral de koers terug van de aandelen Unilever. Westland/Utrccht en Fries-Groningsche Hypotheek bank. Ook de aandelen van de handelsbanken en verzeke ringsmaatschappijen werden goedkoper. (Van een onzer verslaggevers) Het GEB, dat optreedt als technisch beheersbedrljf van de kabel-TV in de Maasstad, heeft duidelijk gemaakt wat de mogelijkheden voor het Rot terdamse gebied zijn. Volgens de nota van het GEB kunnen vier Belgische (alie dus), een Franse, een Engelse, te weten Anglia TV. Nederland 1 en 2, en drie Duitse zenders ontvan gen worden. De nog resterende vier kanalen kunnen gebruikt worden voor Amerikaanse net ten en een lokale omroep. Overigens heeft het GEB be denkingen tegen de Engelse zender, omdat men niet voort durend kan instaan voor de kwaliteit van het beeld. Ook in andere steden blijkt dat de En gelse zenders niet optimaal ontvangen kunnen worden. Liefst wil men alleen die zen ders die een mooi beeld leve ren. Men heeft nu het oog laten vallen op Anglia TV een onder deel van de Engelse commer ciële zender ITV, hoewel men ook bij die beeldkwaliteit vraagtekens zet. De BBC Is uit de markt. Niet alle vijftien kanalen zijn „ingevuld", omdat men nog beziet wat technisch mo gelijk is. Ook wil men één ka naal openhouden voor lokale uitzendingen. Daarover zal het college van B en W uiteindelijk de beslissing moeten nemen. Bij het GEB neemt men aan dat het gemeentebestuur niet negatief zal beslissen naar aanleiding van geopperde mo gelijkheden in de nota, gezien het feit dat men binnen het daarvoor 'bestemde budget blijft. Inmiddels ligt de nota bij de juridische afdeling van het ge meentehuis. Een vertragende factor is dat Van der Louw (vanwege het voorlichtings aspect) de belangen behartig de voor kabel-TV, en nog niet is beslist wie van de wethou ders deze „hap" overneemt Daarover moet een beslissing worden genomen omdat Delta kabel, een particuliere instel ling, een concessie heeft voor het dak van de hoogbouw van de Medische Faculteit. De ge meente heeft voor het kopsta tion dat Rotterdam-Zuid èn -Noord bedient, dat dak nodig. De besprekingen tussen Eras mus, Deltakabel en de gemeen te zijn daarover gaande. DEN HAAG De plastic groentekist is vies, zo niet smerig vinden de samenwer kende bonden van groente-, fruit- en aard appelhandelaren. In piastic groentekis ten zijn al maden ge vonden en dode mui zen. De bonden hebben een brief geschreven aan minister Garde niers van Volksge zondheid. Zij vragen haar "strikt noodza kelijke aandacht" voor de plastic kisten. De kratten worden volgens de groente handelaren veelvul dig misbruikt door slagers en andere de tailhandelaren. "Hier door komen wij aller hande vormen van vervuiling tegen, die de onsmakelijkste si tuaties doen ont staan," aldus de bon den in hun brief. Als voorbeeld noe men zij een krat met andijvie, waarin vleesrestanten met daarin maden werden gevonden. "Maar ook dode muizen of be dorven levensmidde len worden regelma tig aangetroffen," al- woordvoer- der van de bonden. NEW YORK Zweden is bereid om sancties tegen Zuid- Afrika te nemen, zo heeft de Zweedse minister van Buiten landse Zaken. Ola Ullsten. in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties ver klaard. Ullsten zei dat dit wel licht "de enige taal is die dit land nog verstaat". Minister Ullsten zei met be trekking tot de Zuidafrikaanse aanval op Angola wat zijn Deense collega Kjeld Olesen slechts suggereerde: Zuid-Afri ka voeit zich gesterkt door het optreden van de regering-Rea- gan. Ullsten verklaarde dat het regime in Pretoria, "stoutmoe diger geworden door de regio nale strategische conceptie die door Amerika is gelanceerd", zijn aanvallen op de buurlan den heeft opgevoerd. Plaats: .Plaats:. Stuur het Vrije Volk naar: Soort abonnement: O Kwartaal O Jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken arati Als beloning stuurt u:0 Dossier O Parker pen toe aan: Naam: Adres: Postcode:. :is. i(s.v.p. gewenste kado aankruisen) Stuurt u deze boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. ■-•V'k i

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 1