1 Bewonersvereniging eist sluiting vanRoomsoos in de Kreek .v' kt*-- If.il GUS GORILLA IN PASSAGE Taize-groep legt radio-contact met Zimbabwe Ifll 11 V m Sigaretten gestolen yKleine molenevenement9 goed bezocht F Dure broodjes verdwenen Yrouw geschept bij oversteken Ko schiedam Nieuwe leden welkom bij Harpe Davids f' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De "Roomsoos", een disco voor jongeren tussen de 14 en 20 jaar die iedere zater dagavond draait in Kluphuis De Kreek aan de Lange Haven moet dicht. Deze eis stelt de Bewo nersvereniging Schiedam Centrum in een brief aan burgemeester Te Loo die dit weekend is ver stuurd. Het ontbreken van een geldige drank-, mu ziek- en dansvergunning voor de soos wordt daar bij als reden opgegeven. Ook zou het gebouw vol gens de vereniging niet aan de elementaire eisen van brandveiligheid voldoen. „Zeker niet voor een aktiviteit waarbij volgens de clubleiders 80 tot 100 jongeren aanwezig zijn," zo staat in de brief te lezen. SCHIEDAM Het kinderprogramma Po» Pom, Pom komt in de herfstvakantie naar iS Passage-theater. De grote vraag tijdens de voeg stelling is: 'wat gaat het worden?' Vast staat 6 ieder geval dat het publiek dat bestaat uit jonge! mensen tussen de 6 en 12 jaar een afwisselen programma wordt aangeboden. Wat te denken van een ridderavontuur, ëeij sprookje met duizenden zeepbellen, ballet, clown* rieën, en een gastoptreden van Gijs Gorilla. Ooi zal in een liedje de vraag worden behandel* „Waarom zijn kinderen brutaal en grote mens^ nooit brutaal". Teksten en muziek zijn gemaald door Ton Hasebos, die televisie-series als Sesain- .straat. Beertje Colargol en kabouter Kandelaar 05 zijn naam heeft staan. De voorstelling Is wocnj. dag 21 oktober om 14.00 uur. De toegang kost 5 gulden. Dim H0( De Kreek aan de Lange Haven moet op zaterdagavond de deuren sluiten totdat alle vergunningen binnen zijn. eist de bcwonersvereniging van Schiedam-centrum. Boks-school eigenaar Wim de Haan: Keiharde muziek en iedere zaterdagavond vernielingen, dat kan niet langer." Overlast Verzoening Pleinjeugd (Van een onzer ver slaggevers) SCHIEDAM Jambe ree on the Air, het jaar lijks terugkerend ra dio-spektakel voor scouting-groepen in al le landen van'de we reld, heeft de Schie- damse Taizé-groep een leuk record opgele verd. Onder il' vele contacten di ,e scouts over de radio legden bevond zich de groep van de „Umtarï-scouts" uit Zimbabwe. Zater dag rond 12.00 uur kwam de melding bin nen onder de code ZE 1-JUM, en moesten de Taizé-leden hun beste Engels in de strijd gooien om het gesprek gaande te houden. De tot stand koming van dit korte golf-contact was dit jaar mogelijk omdat naast het onder komen van de groep in het Beatrlxpark een 22 meter hoge zendmast was geplaatst. De reik wijdte werd daardoor aanzienlijk vergroot. Het zendweekend be gon vrijdagnacht al om twaalf uur en zou pas zondagavond om de zelfde tijd worden afge sloten. De apparatuur die door de scouting-1 groepen wordt gebruik is het eigendom van Nederlandse zendama teurs. In Schiedam wordt de Taizé-groep ieder jaar gesteund door Ed van Booy en Gerard Koster. De contacten met scou ting-groepen binnen Nederland werden on derhouden vla de twee meter band. Aan de muren van het troep huis in het Beatrlxpark hingen grote vellen pa pier waarop de wer king van het radiozen- den aan de padvinders werd uitgelegd. Fre quenties, radiogolven, de functie van de an- tenne en onderdelen van de installatie wa ren op een begrijpelij ke manier onder woor den gebracht en waar nodig voorzien van bij passende foto's. Van alle gesprekken zijn verslagen ge maakt die later in boekvorm worden ge publiceerd. Zo kunnen alle Taizé leden later nog eens terugblikken op een lang maar spannend weekend. Het eindprodukt dat de molens opleveren, het meel, wordt eens van nabij bekeken Vij ve ROTTERDAM Bij een overslagbedrijf In de Merwe- dehaven in Rotterdam zijn 1200 broodjes aluminium verdwenen. De 23.760 kilo gram zware buit is hoogst waarschijnlijk gestolen. De vermiste bropdjes hebbén een waarde van ƒ71.000. Het bedrijf heeft vrijdag bij de Rotterdamse politie aangifte gedaan van de vermissing. ROTTERDAM Een 22-jarige vrouw uit Rotter dam is vrijdag bij het over steken door .een auto ge-, schept, de lucht in geslin gerd, op de motorkap terecht gekomen en twintig meter verder op straat gevallen. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt Henegouwerlaa- n/le Middellandstraat. De vrouw liep een hersenschud ding en een gebroken been op. MAANDAG 19 OKTOBER 1981/HET VRIJE VOLK/PAoj^ vergunningen en te veel overlast' ■M Rotterdam Inbrekers hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag sigaretten en shag gestolen uit een su permarkt op de Burgemees ter B&umannlaan in Rotter- Witte dam. 2e zijn de winkel Jook een bovenlicht binnen -nj men en zijn er met derft duizend gulden rockm vandoor. Voorzitter van de bewoners vereniging Cees de Graaff meent dat deze acUe de enige manier is om van de 'overlast' die de Roomsoos al jaren zou geven, af te komen. „Ja. we spelen het nu inderdaad puur lormeel," geeft hij toe. JEr rest ons geen ander middel het is niet zinnig het gemeente-be stuur te wijzen op de overlast die we iedere zaterdagavond hebben door de Roomsoos. De vereniging doet dat al ander half jaar over allerlei kroegen en andere horeca-gelegenhe- den in de binnenstad maar het resultaat is nihil. We eisen nu in de brief dat de soos niet eer der wordt opgestart dan nadat alle vergunningen zijn afgege ven. En reken maar dat we be zwaar aantekenen als niet aan alle eisen is voldaan. De drank- en horecawet kent en kele zeer strenge bepalingen ten aanzien van de brand vei ligheid. De zaterdagavond- soos kan hier nauwelijks aan voldoen." De omwonenden van de Kreek en de bewoners-vereni ging ergeren zich al een jaar of twee aan de jongeren die za-, terdagavond de Roomsoos be zoeken. De muziek zou voor de buren veel te hard staan en herhaaldelijk worden vernie lingen aangericht aan persoon lijke eigendommen als auto's en huizen. Ook zouden de be zoekers na sluitingstijd nog zo veel herrie maken dat omwo nenden uit hun slaap worden gehaald. „Groepen jeugd uit aile de len van de stad worden hier binnengehaald omdat ze van wege hun gedrag nergens an ders meer worden toegelaten." meent Wim de Haan, één van de buren van de Kreek. „Daten die gastei» eerst maar eens aanzichzelf gaan werken. Ik vind het misdadig dat de lei ding zo'n honderd jongeren op die zotder toelaten terwijl er nauwelijks sprake is van brandveiligheid. Keiharde mu-- ziek en iedere zaterdagavond vernielingen, in die situatie le ven we nu al twee jaar en dat kan echt niet langer meer, vandaar de brief aan de ge meente." In een laatste poging tot ver zoening vergaderden twee we ken geleden buren, vrijwilli gers en beroepskrachten van De Kreek samen met de bewo nersvereniging. Afgesproken werd dat de muziek zachter gezet zou worden en de leiding beter toezicht gaat houden op de bezoekers van De Kreek. Ook moest De Kreek binnen twee dagen bewijzen wel de gelijk over de vereiste vergun ningen te beschikken. Onmoge lijk, omdat die op naam staan van Cees van Mil, een beroeps kracht die al meer dan een jaar weg is uit De Kreek. Lang heeft die verzoening niet ge duurd, de proefperiode van twee maanden die werd afge sproken was in feite al na drie dagen beëindigd. Het eerstvol gende weekend stoorden de bu ren zich namelijk opnieuw aan de harde muziek en een kapot geslagen autospiegel. De maat was vol en de bewonersvereni ging besloot direct de bekende brief naar de burgemeester te sturen. „Een stok om de hond te slaan, dat is het," meent Hans Waitman beroepskracht in de Kreek. „Wat is er nou hele maal gebeurd het afgelopen weekend? De muziek stond minder hard dan gewoonlijk en het is rustig gebleven, ook op straat. Ja, allicht groeten die jongeren eikaar op straat en dat gaat op een enthousias te manier mogen ze? Er is in derdaad één autospiegel ge sneuveld, met de eigenaar heb ben we meteen kontakt opge nomen en de spiegel is inmid dels door ons vergoed. Dat voorval is afgedaan. De bewo nersvereniging zoekt gewoon een aanleiding om stappen te gen de Roomsoos te onderne men, dat is duidelijk. „Kijk. De Kreek maakt on derdeel uit van de KSCA (Ka tholieke Stichting voor Sociaal Culturele Arbeid) en moet van uit het centrum de westwijk bedienen. We zitten dus op een vrij- lullige plaats, maar ik kan toch ook niet met die groep op de hei gaan zitten?" Het verwijt dat De Kreek maar iedereen toelaat en dat de beruchte 'pleinjeugd',er al tijd te vinden is raakt de Kreeklelding nauwelijks. Hans Waitman: „Ik vind het een goe de zaak dat jeugd die elders wordt geweerd bij ons terecht kan. Ja, we hebben hier groe pen van het Wibautplein, Frans Halsptein en Edison- plein die hier in de Roomsoos hardstlkke leuk met elkaar op trekken. Kom zaterdagavond maar kijken, bovenaan onze eigen hitparade staat André Hazes, ligt die op de draaitafel dan komt er steevast een plo- nalse. Nee, ze zoeken echt ar gumenten om-de soos de nek om te draaien. Neem die brandveiligheid, alle maatregelen die hier-ge nomen zijn hebben we zelf moeten bepleiten. Noch de ge meente, noch de brandweer heeft daarin een actieve rol ge speeld. In december voldoen we aan aile eisen, dan zijn de bekende groene 'uit' bordjes aangebracht, aangesloten op de noodverlichting, en hebben we aan de achterkant van het gebouw een brandtrap. De vrij willigers van de zaterdag-soos weten precies wat te doen in het geval van een plotseling uitbrekende brand. Een van onzemensen werkt bij een brandbeveiligings-bedrijf en heeft hem opgeleid. Voor zover het ir, dit gebouw mogelijk is doen we alles aan brandveilig heid," meent Waitman. De bewonersvereniging die vanwege de formele aanpak alieen de ontbrekende vergun ningen als argument aanvoert is echter helemaal niet blij met de bonte samenstelling van de Roomsoos bezoekers. „We hebben er de grootste be zwaren tegen als het jongeren werk niet meer wijkgebonden is. In Schiedam betekent dit op het moment dat er in drie we ken helemaal niets aan wordt gedaan en alles zich in Kreek afspeelt. Dat kan niet, het cen trum heeft ook nog een woon functie en die komt 20 behoor lijk in de knel," meent voorzit ter de Graaff. Molens blijven de Schiedammers sterk boeien SCHIEDAM Het 'kleine molenevenement' van de Stich ting Schiedaxnse Molens is dit weekend door veel mensen be nut om eens van nabij kennis te maken met dit oude- en voor Schiedam traditionele am bacht. De vrijwilligers van molen De Vrijheid boden afge lopen zaterdag vanaf 11.00 uur de mogelijkheid deel te nemen aan een excursie. Zij toonden een groep van 40 belangstellen den hoe de wieken in gang worden gezet en de kracht van de wind uiteindelijk de mo lensteen rond doet draaien. Na de rondleiding kregen de be zoekers een 'molenbroodje' en een kop koffie aangeboden waarna een historische molen wandeling door de stad werd gemaakt. In de Noordmolen kregen twee van de drie beroepsmole naars van de Vrijheid felicita ties van de aanwezigen. Zij zijn door een commissie van. oudere molenaars getoetst op vakbekwaamheid en brachten het er zeer goed vanaf. Molen baas Rob Batenburg kreeg de Meestertitel, zijn leerling John van Ham werd Gesel. Frans Kroon, de derde blijft voorlo pig nog zijn titel leerling-mole naar voeren. Een primeur voor Schiedam was de opening van een molen foto expositie die door het hele tand gaat reizen. De bezoekers die hierbij aanwezig waren kregen een pakket documenta tiemateriaal aangeboden. Het evenement van zaterdag ia ook de start geworden van een ac Ue om een 'begunstigers-kring* voor de Stichting op te zetten en het aantal Jong aktleve le den van de molenvrijwüligera uit te breiden. De foto-expoai- tle op de Noordmolen ia te zien tot en met vrijdag 30 oktober. 1 (Van DE enG tie v( van gen ging voor het teitsi achii; Banc; binet er nii De stadt giste; over Van"' een bewii er ge planr het V Acht* overz van kring Ren w vakbc Voor 1 Van d SCHIEDAM In bettt* boerkorps va» musie**®| enlging Harpe Davids te#*» plaats voor enkele o»®*J leden- Wie hier, ongeW zijn of haar leeftijd, KW stelling voor heelt I» wdWf op een van de repetities. ze worden op de woeaW avonden gehouden va» tot 21.00 uur ln de school de Singel nr. 24. Meer W raatle Is te verkrijgen v! een van de tel. nEst ïï'JJï of 2&59.S3. Wis met t rahi« sgte grade westei Tot

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2