I Ir. Fleur Bos gaat nu weer naar Brazilië e pupillen BON VOOR 21 I Ll I GRATIS HETVR1 EVOLW SCHIEDAM EXTRA ff SS KOHGvhs Hoofdredacteur lierman igbold, Kantoon Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 12 november 1981 G:A:B:0 E N Dzjambala mitsubishi Schiedam ..m ars door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Soms slaan Schiedammers hun vleugels héél ver uit. Neem bijvoorbeeld Fleur Bos van het New- tonplein in Oost. Het af gelopen jaar bracht zij door in de Afrikaanse staat Kongo Brazzavil le. Eind deze week volgt zij haar man Ga briel naar het Brazi liaanse Petroiina, waar hij de doodarme boer tjes gaat helpen. Fleur hoopt als bouwkundig ingenieur werk te vin den bij de gemeente daar. Links leger •onge gebruikte auto's Autobedrijven ERTAN lÉÉÉt^ Gemoedelijk km 250 §oeankèe= Impfonao Etoembi (jFt.Rousset Gamboma: 'xZAÏRE IN0A v/h Walraven Dekker, 's Gravenlandsewe? 373, SCHIEDAM.Telefoon: 010-62.00.55. 8- SCHiEDAM Schiedamse ontwierp voortuin voor de president van Kongo irten. ..4.9$ „2.65 l 4.25 .8.95 16.99 9,35 l 2.751 .5.95 5.95 1025 5.85 7.95 3.25 18.25 „7.951 „5.99! .5.25 16.35' .6.25 .5.® .3.» ..7.25 .7.951 10.99 .3.® .9.951 [3.951 ..5.951 8.95 .6.59 .4.59 .9.50 „729 .625 .9.95 .3.98 3.99 .529 2.99 .9.99 .529 529 10.90 2.®» 10 n. 5.99 11.99 10.90 II.® 8.99 .729 .7.99 629 8.99 9.90 9.® 9.® 2.® 0.50 305- Echtgenoot Gabriël Vivallos is niet de eerste de beste. Hij was in Chili staatssecretaris van landbouw la de regering van Allende. Sinds generaal Pinochet daar zijn fascistisch bewind voert, trekt Gabriël als balling over de wereld. Waar dat mogelijk is, werkt bij een tijdje bij projecten, die tot doel hebben de levensstandaard van de boeren te verbeteren. Gabriël bepaalt met behulp van laboratoriumproeven wel ke gewassen op welke gronden het best groeien. Fleurs vakkennis sluit daar goed bij aan. Tijdens haar stu die in 'elft heeft zij zich voor namelijk met volkshuisvesting voor de Derde Wereld bezigge houden. Haar afstudeeronder zoek ging over betere wonink jes voor boeren in Algerije. Daar heeft zij Gabriël ook voor het eerst ontmoet. Deze maand was Fleur in Schiedam om het vertrek naar Brazilië voor te bereiden. Haar man bleef achter in Kongo Brazzaville ora daar zijn verk af te ronden. Fleur; „In Kongo Brazzaville moet de landbouw aog helemaal ontwikkeld wor den. De meeste mensen ver bouwen alieen maar voor eigen gebruik, omdat de trans portmogelijkheden zo slecht zijn. Daardoor is het heel duut om je produkten naar de stad te vervoeren: ze zijn daar on betaalbaar geworden. G&ijriël werkt aan de voor bereiding van het eerste vijfja- mplan. Plan is om wat te doen voor de zesduizend dorp jes van het land. Voorlopig moet één op de tien voorzienin gen krijgen, zoals een school of een klein gezondheidscentrum. Kongo Brazzaville is een bij zonder land. Het heeft een inks leger. Toen er een paar Mr na de onafhankelijkheid VIDEO FILMS HUREN? Vanaf 7,50 par waak super 8 speel/sex films 6 voor 27,50 voor aan hala waak. BALY, DAM 5a, Schiedam. Tal. 010-267126. Gaopand v. 10-1» u. Dond. koopavond. Goon borg I»- Qitimatio voroitt. PRINTSJOPPIE HoortutiM.ScNrtm ■ToL2M22SH met Bovag-garantiebewijs vtrtcfl u in dë sKöwroöms van Battowag 27 achter station Schiedam Tatatoon 621162-152222 Fleur Bos na een jaar in Kongo: Mijn grootste klus was de voor tuin van het Volkspaleis waar de Kon golese Partij van de Arbeid haar onderko men heeft." een militaire staatsgreep kwam, werd die met socialisti sche leuzen gerechtvaardigd. Het leger is nog steeds aan de macht: de hoge officieren hebben overheersende Invloed in de enige regeringspartij, die zowaar Partij van de Arbeid Van het socialisme is nog niet zoveel terecht gekomen. Kongo is eigenlijk bezig zich aan de middeleeuwen te ont worstelen en wegen zijn mo menteel belangrijken dan wet ten. Volgens Fleur is er wel een goede basis voor socialisti sche ontwikkeling. Van ouds her is het land niet in handen van de met en afzonderlijk, maar in hadden van de ge meenschap 55e kennen geen privé-grond. De verdeling gaat aog steeds via families. Van daaruit kun je gemakkelijk co- operaties opbouwen. Bij de Kongolezen staat de moeder centraal. Kinderen hebben veel meer te maken met de broer van him moeder, hun oom, dan met hun vader. En erfenissen gaan ook niet naar de kinderen, maar na de neven. En je moet altijd pre cies doen, wat je zegt: ook als je minister bent. De vrouwen bewerken het land. Zij zijn degenen die voor de inkomsten zorgen. Kongolese mannen zijn bang voor hun vrouw. Dat komt ook een beetje door de polygamie. Op jet platteland is dat geen probleem. Daar heeft iedere vrouw een eigen hut. Maar de meeste mensen in de stad kun nen maar één huis betalen. Daar wonen de vrouwen dus bij eikaar en dat geeft aanlei ding tot de grootste moeilijk heden. Als de man er één een cadeautje geeft, moet hij de anderen ook een attentie ge ven. Anders komt er ruzie van." Fleur en Gabriël woonden In Kongo's hoofdstad Brazzaville, ongeveer net zo groot als Rot terdam. In het centrum staan een paar Europees aandoende huizenblokken, die nog aan de Franse tijd van voor 1960 her inneren. Daaromheen strekken zich de volkswijken uit, waar, aldus Fleur „zich het echte le ven afspeelt" Aan de andere kant van de Kongo-rivier kun je Kinshasha zien liggen, de hoofdstad van Zaïre. De glinsterende kan toorgebouwen geven een in druk van welvaart en groei. Maar dat is schijn. In de miljoenenstad Kins- basha heerst overal gebrek. Het geld is er niets waard. Po litieagenten en soldaten kun nen alleen nog aan geld komen door onschuldige burgers af te persen. De salarissen worden door de regering van Mobotoe nauwelijks uitbetaald. Smokkel, prostitutie en om koperij zijn de enige manieren om rijk te worden. In Brazza ville hebben dit soort activitei ten een veel gemoedelijker verloop. Fleur: „We werden "s avonds wel eens aangehouden door de burgerwacht. Die wil den dan geld om een biertje te kopen. Maar 't wordt nooit agressief. Als je even het been stijf houdt, dan houden ze van zelf op. Gabriël zei altijd: „geld krijgen jullie niet, maar als jullie een biertje willen drin ken, dan gaart we het samen doen." Minder te spreken was Fleur "over haar directe buren, Fran se ontwikkelingswerkers, die voor allerlei projecten naar Brazzaville waren gekomen. „Ze maakten enorm misbruik WEG SPOORWEG van heel jonge prostituées. Dat waren scholieren, die op deze manier wat bij wilden verdie nen." Ik begrijp niet, dat die zoge naamde linkse experts daar o gemakkelijk aan meedoen, "t Is uitbuiting. Maar voor die meisjes betekent hef extra in komen en daar profiteert de hele familie van. De lonen zijn erg laag In Kongo. Een gedi plomeerd verpleegster ver dient 200,- in de maand en het leven is er ontzettend duur. De Kongolezen eten maniok, brood van een wortel, die je eindeloos in het water hebt la ten staat om het gif eruit te trekken. Er zit geei smaak aan, het bevat niet veel proteï ne, maar vullen doet het wel. 55e eten ook de fijngehakte bla der? vim de maniokplant en vla. Maniok kost ongeveer een gulden per boL Een pond Sak- ka Sakka, de bladeren van de plant eveneens. Ik heb me altijd afgevraagd, hoe ze het redden. Want echte honger komt in Kongo niet voor." Het vijfjarenplan zo hoopt ledereen zal voor een beter leven isorgen. Het gaat voorlo pig alleen maar om collectieve voorzieningen. In een maat schappij waai nauwelijks scholen of ziekenhuizen zijn, is de beschikbaarheid van lager onderwijs of een uitgebreide EHBO-post in de buurt al een enorme vooruitgang: zo'n post betekent het verschil tushen le ven en dood. Volgens Fleur doet de over heid tegenwoordig haar best om de gewone mensen meer zeggenschap te geven. „De be slissingsmacht wordt naar de basis gebracht," zegt ze. ,J>c macht wordt gedecentrali seerd." In landen als Kongo Brazza ville bestaat heel weinig des kundigheid. Toen ze erachter kwamen, dat Fleur in Neder land bouwkunde had gestu deerd, kreeg Fleur allerlei op- drachtjes en verzoeken om goede raad. Ze heeft nogal wat adviezen verstrekt over de verbetering van de woonom standigheden in die zesduizend dorpjes. Fleurs grootste klus was de voortuin van het Volkspaleis, een oud koloniaal bouwwerk, waar de Partij van de Arbeid haar onderkomen heeft. „Het moest er een beetje netjes uit zien," vertelt Fleur. „En ik mocht helemaal mijn gang gaan. Alleen moesten «r in ieder geval parkeerplaatsen in het ontwerp worden opgeno men en een oprijlaan voor als de president kwam. Ik heb eerst een vluchtig schetsje gemaakt en dat ac cepteerden ze meteen Toen ik een week later ging kijken, wa ren ze dat al aan het uitvoeren. In het miden komst een gras perk met bloemen in de kleu ren van de Kongolese vlag. Maar zelf heb ik dat nog niet gezien. Toen ik wegging wa ren de knoppen nog niet uitge komen. Voorlopig zal Fleur niet te rugkeren naar Brazzaville. In Petroiina, een grote stad in het woestijnachtigste gedeelte van de Braziliaanse deelstaat Pernambuco, wordt al op de komst van haar man gewacht. De streek behoort tot de aller armste ter wereld en in tegen stelling tot de Kongolezen heb ben veei Brazilianen juist niet genoeg manlok om tenminste hun maag te vullen. Met miljoenen zijn de woes tijnbewoners de afgelopen der tig jaar naar de grote steden van Brazilië getrokken, waar hen géén beter lot wacht. Ga briel gaat in Petroiina zijn vak weer oppakken: uitzoeken wel ke produkten met succes ver bouwd kunnen worden. Het is niet de bedoeling, dat de groot grondbezitters va» die kennis -gaan profiteren. Het gaat om een beter bestaan voor de ar me mensen. Avan Dijk <27 De zon war net opgegaan. Moeder Katrijn keek toe hoe de „pupillen", de jongens en de meisje? van he: Weeshuis, netjes in het gelid wachtten totdat hun lessen een aanvang zouden nemen. Ze waren allemaal identiek gekleed. De meisjemet hun witte schorten en hun ronde hoedje1 op, de jongens in een tw I ïlig pak met pet Zo da delijk zouden zij naar de spe cials ruimte gaan, die voor het geven van lessen bestemd was. Zij kregen les In lezen, schrijven en godsdienst Behalve tijdens de lesuren waren de jongens veel bui tenshuis bezig. De bedoeling was om hen eert am. ht, een vak te leren,. Todat zij later op eigen kracht aan da kost kon den komen. Zij isexden het vak bij ambachtslieden elders 1b de stad. De meisjes bleven over net algemeen in het tehuis. Ka- kwft'C.::: trijn Jans had het toezicht op] hen. 55e leerden naaien en breien, en allerlei andere soorten van huishoudelijk werk. De oudere meisjes zergder ervoor dat het huis schoen bleef en had den vaak tevens een taak in de keuken. Weer anderen hielden zich bezig met de kleine kin deren. Alle kinderen hadden twee stellen kleren, een voor - «ME. -3K ST door de week en een voor zon dag. Dan ware er ook nog twee soorten pupillen: de echte we zen en kinderen, die aan de voogdij van de ouders waren onttrokken en voor hun opvoe ding in het Weeshuis werden geplaatst. Deze kinderen wer dén „bestedeiingen" genoemd. Het verschil tussen de twee groepen uitte zich eveneens in het dragen van een geel biesje op de schouder. De wezen droegen het biesje op de rech ter schouder, de bestedeiingen op de linker. Voor Katrijn was dat het enige verschil. Verder maakte zij nooit enig onderscheid. Op «en bepaalde manier had zij ze allemaal' lief, want Katrijn was een vrouw met s en warm hart, wat niet van alle andere bestuurders gezegd kon wor den. Toch wist ze dat het geen zin had zich te iterk aan de pupillen te hechten, want op zekere dag zouden se meet derjarig zijn en opgelucht het tehuis de rug toekeren. HENRXETTE VAN ALDER- WERELT samen met de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. !k betaal dus slechts 8,20. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing Is ires Postcode Woonplaats Stuur de bon volledig Ingevuld in een open a envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk. .5 Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam w

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 3