Jtóptisip^v ing: .9 i rengt 3600 gulden op voor Amnesty Noord begint bezetting voorzichtig ■i» i m fmm Oproep vijftig-plussers voor 21 november V oordrachtskunst Schiedam 4 MAANDAG 16 NOVEMBER 1981/HET VRIJE VOLK/PAgT^ M (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wat we twee jaar geleden al in onze bewonersvereniging en het project-team concludeerden heeft Gemeentewerken nog eens zwart-op-wit gezet. Stadsvernieuwing is leuk maar domweg niet te betalen. We kunnen beter kritisch gaan bekijken of sloop in alle gevallen wel nodig is want renovatie of'een opknapbeurt is wel te betalen. Verder zal bij de echt noodzakelij ke nieuwbouw gestreefd moeten worden naar zo laag mogelijke stichtingskosten. Wethouder Zij develd zal in ieder geval zijn gang naar Den Haag moeten maken om het ministerie op de hoogte te stellen van de Schiedamse problema tiek. Hans van Kleef: "Een niet representatief onderzoek dat eigenlijk helemaal nergens op slaat." 8S868 SitltfiI: - - 3il»ÜSÜI Een kijkje in 'Mastenbroek-sport school' waar het goed sparren is met reusach tige bokshandschoenen en bijbehorende can- vas-zak. Niet alleen de disc- jockey maar ook de ge huurde flipperkast in de barruimte maakt een groot aantal over uren. m:- - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Wat, krijgen wij binnen twee weken een ontruimingsbevel? Hoe kan dat nou, zo wel wethouder Posthoorn als burgemeester Te Loo hebben ons gezegd dat we nog'zeker vier maanden in de Mastenbroekschool kunnen blijven. Nou, ze bekijken het maar, we gaan er niet uit voordat ons een andere ruimte is aangeboden." Kookrubriek Sparren. 1 Niet representatief ■In SchiedamNoord pakken ze dat kraken wat voorzichtiger dan. Met met vriendelijke verzoek denk aan de jeugd' wordt de bezetting van het voormalige arbeidsbureau aan de Valeriusstraat aangekondigd. !De gemeente heeft inmiddels contact gelegd met de eigenaarde Rijksge bouwendienst, over een nieuwe be stemming voor het noodgebouw. In eerste instantie wordt daarbij gedacht aan het straathoekwerk, waar voor Schiedam onlangs [een subsidie van 150.000 gulden en twee beroepskrachten ontving. De grootte van het bedrag dat verdeeld moet worden over de wijken Noord en Zuid, levert wel problemen op bij het zoeken naar een fatsoenlijk on derkomen. r. - t :y. naar Htóeten Deze reacties van woord voerders van de project-teams Zuid en West komen daags na de verschijning van het rap port over de huren in Schie damse stadsvernieuwings-ge- bieden. Genoemde instanties beschikken door een fout op het Stadskantoor weliswaar nog niet over dit rapport maar zijn inmiddels via de pers op de hoogte gesteld. De inhoud ervan is nauwelijks voor twee erlei uitleg vatbaar; de huren zijn te hoog voor de woning zoekenden die hi de meeste ge vallen slechts een minimum inkomen hebben. Deze conclu sie wordt door geen van de be trokken partijen als schokkend ervaren. Secretaris van de Bewoners vereniging West en lid van het project-team de heer de Kievit: „In het project-team vroegen we ons al een jaar geleden af hoe dat allemaal kan worden betaald. Nu blijkt dus -Inder daad dat het niet mogelijk is. Zonder de hulp van het rijk kan er niet veel van de huur prijs af. Wethouder Zijdeveld 1 zal de minister dus onder druk moeten zetten. Niet alleen West maar ook alle andere be wonersverenigingen moeten hem daarbij steunen. De stem ming bij de ambtenaren op het Stadskantoor zal wel moeten veranderen. Nog teveel hoor je van hen „het kan niet anders, wees blij dat we de huursubsi die hebben". Kijk. wij dijn nooit voorstanders van nieuw bouw geweest en hebben altijd op renovatie gehamerd. Moet er toch nieuwbouw komen dan is het casco-systeem zeer kos tenbesparend waardoor de WÊSmmÈÊÊBÊmÊm A 1 1 V -vj V SMMSit8 'We gaan er mooi niet uit Zowel Peter Boon als de andere bestuursleden van de kraakgroep zijn bijzonder kwaad over het formele stand punt dat het gemeentebestuur heeft ingenomen. Burgemees ter Te Loo liet Vorige week donderdag weten dat binnen twee weken bekend 2al zijn op welke manier een ontrui mingsbevel wordt gegeven. De school heeft een onderwijsbe- stemming en daar komt geen verandering In. De krakers maken gezien het ruimtege brek en de slechte financiële situatie van de gemeente wei nig kans op een eigen onderko men. "Wat nou onderwijsbestem- mlng, dit gebouw staat al twee jaar leeg en nu zouden ze het opeens zo hard nodig hebben? We lopen al jaren te roepen om een eigen ruimte in Nleuw- land, nooit is er naar ons ge luisterd. Ze laten ons zelfs niet officieel weten dat er een kort geding komt We zijn er inmid dels wel achter waarom Post hoorn daar geen tijd voor heeft hij ls zeer druk bezig met zijn kookrubriek in een andere icrant," schertst Peter Boon. In de drie weken dat de kra kers gebruik maken van de Mastenbroekschool heeft de Nieuwland-jeugd al goed ge bruik gemaakt van hun eigen 'centrum'. In het eerste lokaal op de benedenverdieping is een barruimte ingericht compleet met gehuurde flipperkast De bediening is in handen van de barcommissle die onderdeel uitmaakt van het bestuur. De weekomzet maakt het moge lijk om andere evenementen op touw te zetten. Zo werden de jongeren, waaronder ook de groep van het Wibautplein, dit weekend onthaald op video-uit zendingen en een non-stop dis coshow. Naar schattingen van de krakers zelf, bezoeken per week zo'n tweeduizend Jonge ren de school. Peter Boon: "Zondagmorgen vroeg staan de kleintjes al om 9.00 uur aan de deur voor de disco. De ploeg van een man of tien die hier 's nachts blijft sla pen kan dan nog amper uit de ogen kijken omdat we 'a avonds ook doorgaan tot in de kleine uurtjes." Per week neemt het aantal activiteiten in de school toe. Op de bovenste verdieping is een van de lokalen omgetoverd tot sportschool waar met heu se bokshandschoenen wordt 'gespard' op flink gevulde can- vas-zakken. Een met plakband vastgemaakt stuk tapijt vormt een Ideale ondergrond voor conditie-oefeningen. Ook is een flinke voorraad springtouwen aanwezig om de overtollige energie weg te werken. De ver standhouding tussen buurtbe woners en krakers is op enkele kleine incidenten na, goed te noemen zegt het bestuur. "Er rijden wel eens jongens met hun brommer over het gras veld, meer een geintje eigen lijk. De buren klaagden daar over waarna we meteen om de tafel zaten om goede afspra ken te maken. Zo gaat het In de school ook, na een disco avond met veel bezoekers ia het een troep. De volgende dag staat dan de schoonmaakploeg klaar die alles weer opruimt, we hebben de boel goed in de hand," verzekeren de krakers. huurprijs laag kan blijven," meent de Kievit. Ook in Zuid wordt het stand punt ingenomen dat stadsver nieuwing alleen dan betaal baar is wanneer de bouwkos ten fors omlaag worden ge bracht. Lid van de Bewoners vereniging Zuid. Albert Brons, die ook zitting heeft in het (voorlopig) pro ject-team: „Twee jaar geleden hebben we al gesteld dat 270,— gulden de huurprijs is die we maximaal kunnen opbrengen. De gemeente zegt dat het geen haalbare kaart is, maar een andere oplossing zien we toch echt niet. Het rijk is verant woordelijk voor de interim saldo regeling, het ministerie heeft de huurprijs-normen vastgesteld. Daar' zullen ver anderingen in 1 aangebracht moeten worden. Op gemeente lijk nivo kan al een hoop ge daan worden. Neem de archi tect; zijn ontwerp is doorslag gevend voor de huurprijs. Daarom hebben we er zo hard voor geknokt om als project team een extern deskundige te mogen inschakelen. Als het ontwerp zo prijsbepaJend is moeten we de mogelijkheid hebben een vergelijk te maken. Het rapport van de gemeente zal vanavond in ieder geval op onze vergadering ter sprake komen," aldus Brons. Hans van Kleef (PvdA), lid van de splinternieuwe com missie. Stadsvernieuwing heeft geen hoge pet op van het rap port dat volgens hem geen nieuwe feiten'oplevert. „Het is een niet representatief onder zoek dateigenlijk helemaal nergens op slaat Bij het vast stellen van de inkomenssitua tie zijn gegevens uit 1977 ge bruikt, daar is wel de loonin- - -U.- dex op losgelaten maar <j«t klopt niet. Neem nou het sim- pele feit van de Gusto-aluitlcr veel mensen kwamen in klap in de WW terecht en dat maakt nogal uit," stelt vi» Kleef. A-iS „De registratie van wonlij* zoekenden in Zuid is gebasS op gegevens uit maart 198« ft de tussentijd zijn zeker tws. straten In de wijk dichtgeinet. seld, hoeveel woningzoekende» zijn nog overgebleven.' Wat ft als mogelijk oplossing zie? ij. derdaad die cascobouw en qm kritischer de noodzaak tot' sloop afwegen, .erder kunna de. energiekosten worden de.' drukt door isolatie. Uiteraard zullen we wel naar Den Hak moeten maar meer subsidie als we die al krijgen, ia ook'de' oplossing niét. De be-woaërs zullen het in de vorm van lè lasting-verhoging toch weer terug moeten betalen." - - Van onze medewerkster MARJAN MEIJER SCHIEDAM De Schie damse afdeling van; Amnesty Internationaal is via een vei ling van kunstwerken van Schiedamse kunstenaars -ze sentwintighonderd gulden rij ker geworden. Op een vrijdag avond in de aula van het Spie- ringshoek Scholengemeen schap gehouden receptie wer den 27 kunstwerken door cul tuurwethouder H. Posthoorn geveild. - „Onze kunstwerken hadden wel meer op kunnen brengen," zeiden, echter enkele teleurge stelde kunstenaars, die belan- genioos hun werk ter beschik king stelden voor de Schie damse afdeling van de Inter nationale organisatie die zich al bijna twintig jaar Inzet voor de vrijlating van gewetensge vangenen en gemartelden. „Wij zijn heel tevreden, we hebben niet voor aap gezeten," vond mevrouw1 Bep Marcus-' Spring int Vela, eén van de oprichtsters van de Schiedam se afdeling Amnesty. -„Zo veel mensen zijn er nog nooit naar1 een manifestatie van Amnesty gekomen. Waarschijnlijk ls het sléchte weer; er mede debet aan geweest dat er nog niet meer kwamen. Maar voor 'Schiedamse begrippen Is hon- derdvijftig mensen een hoge opkomst," aldus Bep Marcus. Met de opbrengst van de meer dan twintig verkochte kunstwerken zullen de Schie dammers door kunnen gaan met hun A.I. werk. In het ver leden waren zij het die ervoor zorgden dat de Baskische priester Julen Kaizada vrl] kwam. Kaizada werd zelfs door hét gemeentebestuur geadopteerd als 'zoon van de stad Schfc-; dam'. Loco-burgemeester R. Scheeres, die de opening va» de A.L receptie verrichtte me moreerde: „Het lijkt alsof"je niet veel doet. Brieven schrij ven aan staatshoofden, zoals toen voor Kaizada, stelt in fei te niet veel voor. Maar de ge volgen kunnen groots zijn. Wé" moeten het 'Ver-van-ons-bed-; helpen' dan ook blijven stimu-' Ieren." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de lande lijke demonstratie tegen het plaatsen van-nieuwe atoomra ketten, zaterdag 21 november in Amsterdam, zullen uit het hele land vijftig-plussers aan wezig zijn. Ook de Schiedam mer Jan Krabbendam hoopt dat zoveel mogelijk plaats- en leeftijdgenoten hieraan deel zullen nemen. Zijn persoonlijk gerichte oproep behoeft geen enkele aanvulling. „Wij hebben onze kinderen met liefde en naar vermogen met toewijding groot gebracht. Wé hebben met ze gespeeld, lief en leed met hen gedeeld en getracht ze tot zelfstandige mensen te doen opgroeien. Maar.- onze generatie heeft hen ook opgezadeld met atoomgeweld. Zij zijn het voor namelijk dié'zich daar tegen verzetten, en diep in ons hart weten we dat ze gelijk hebben. Is het dan ook niet onze plicht kenbaar te maken dat ook wij geen atoomwapens, in welke vorm dan ook, wensen? Wij willen toch ook niet dat de aar-, de door atoomgeweld wordt vernietigd? „Wij moeten niet langer kuddedieren blijven en ons die afschuwelijke moord werktuigen laten opdringen. Doe mee met de grote landelij ke, demonstratie tegen het plaatsen van nieuwe atoomra ketten, aanstaande zaterdag in Amsterdam. Denk aan de toe komst van uw kinderen en kleinkinderen!" Wie zich per bus naar Ara* sterdam wil begeven kan zie# bij één van de onderstaande adressen opgeven. De kosten zijn 12,50, de bus vertrekt o® 9.S0 uur vanaf het Emmaplein- Corrie Uneken, Sibeliusplein 28. telnr. 707031. Wim Keizer, Rijnstraat 3b, telnr. 363782 en Martha Wagenaar, B-K.-laan 210A, telnr. 363546. Op donderdag 19 november wordt de slotavond gehouden van de cursus voordrachts kunst. De 17 deelnemers zullen in de - muziekkamer van het visserijmuseum werk voordra gen, dat zij zelf hebben uitge kozen. De cursus voordrachts kunst bestaat al ruim 20 jaar. Onder auspiciën van de toen malige Vlaardingsc Gemeen- schap ging de cursus onder de naam declamatiecursus cursusleidster LUI van Hagne van start Thans is de leiding in handen van Lien van Kool wijk. De avond begint om 2' uur. Toegang gratis. 'm; je--.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2