gas 'Duurder moét worden betaald' Actie bij AKZO SU-kemproef vlak voor begin Genève Pas op 18 jaar toegang speelhol El Lute weer gepakt Natalie Wood iedéreki®ü?4 ÏötvSetten? 9. Zweedse puzzel Bijna record I j voor Flyer I I I Treinbotsing Nu en dan buien j 1 Maandag 30 november 1981 37e jaargang no. 10572 hoofdredacteur herman wigbold (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De werkgelegenheid in Rot terdam dreigt schrikbarend in te zakken. Het aan tal arbeidsplaatsen zal tot 1985 dalen met 8% tot 258.000. Hierdoor zal de werkloosheid zich bijna verdubbelen tot 50.000 mensen. Eén op de vijf Rot terdamse arbeidskrachten zal dan geen baan meer hebben. Ir. P. Besangon Daar gaan de borden! Met "enig ceremonieel" verwijderden werkne mers van het bedreigde Rotterdamse stuwadoors- bedrijf Müller-Thomsen vanmorgen de laatste herinneringen aan de boycot van de "Nedlloyd Rhone". Het vrachtschip was een week lang inset van het gevecht om de boterham van 200 stuk- goedwerkers. Het schip kan nu mèt lading over twee dagen weg uit de Rotterdamse Maashaven. (Foto: Ben Wind) INFORMATIE OVER BEZORGING: Bel. 010 -147400 GENÈVE In de Zwitserse stad Genève zijn vandaag de besprekingen begonnen tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie over de kernwa pens voor de middellange afstand. De Sowjet-on- derhandeiaar, Joeii Kwizinski, zei bij aankomst in Genève dat zijn land wil streven naar afschaffing van alle kernwapens voor de middellange afstand in Europa. Sow jet-onderhandelaar Joeli Kwizinski (45) AMSTERDAM Amsterdams burgemeester Polak wil de leeftijdsgrens voor bezoekers van speelautoinatenhallen in de hoofdstad verhogen van 16 naar 18 jaar. De burgemeester heeft dat geantwoord op schriftelijke vragen van één raads lid. Zie naS M SÉflp 3at —en vele andere zaken-leest u vandaag in onze krant. Ubent immers abonnee van Het Vrije Volk.Omdat 'ie boeiend is. Of gezellig. Of volledig: het dagelijkse nieuws uit binnen- en buitenland naast alle aktualiteiten uit uw direkte omgeving. Misschien kent u mensen die nog geen abonnee zyn van Het Vrije Volk. Kom, maak ze blij, maak ze abonnee. Nieuwe abonnees krijgen Het Vrije Volk dan de eerste 2 weken gratis thuis. En u? U kunt kiezen uit twee kado's: Handdoek: Ruig en rul, met de nieuwe Willemsbrug als afbeelding erop en van een uitstekende kwaliteit. Formaat 50x100 cm in de kleuren rood, blauw, groen of bruin. Parker pen: een mooie, lekker schrijvende,originele Parker voor u van Het Vrije Volk. n ss ms sk es? Ess I V ft bejfe 'dm D.it Witte de Withstraat 25,3012 BL Botterdam, tel. 010—14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010-14.55.33 naar 1 op 5 werkloos Dat blijkt uit de vanmiddag gepresenteerde nota werkgele genheid en economisch beleid van de gemeente Rotterdam. De groeiende werkloosheid zal ROTTERDAM/ZAANSTAD -De Gasunie stapt naar de rechter als gasbedrijven na 1 januari weigeren de verhoogde prijs te betalen. Volgens een woordvoerder van de gaslever ancier liggen er waterdichte contracten voor de tussen Ga sunie en vereniging van gasbe- drijv en (VEGIN) overeenge komen aardgasprijs. Voorals nog wordt er niet aan gedacht "wanbetalers* geen gas te leve ren. Bij de VEGIN en het mi nisterie van Economische Za ken wordt overigens verwacht dat "De soep niet zo heet ge geten wordt' Een actie om de 8.3 cent ex tra niet ai te dragen aan de Gasunie is vorige week gestart bij het Gasbedrijf Zaanstreek/ Waterland. De Zaanse wethou der Jonker wil die actie overi gens alleen doorzetten als meer gemeenten het voorbeeld volgen. Wethouder Van der Pols in Rotterdam ziet er niets in, maar zijn collega Wolffensper- ger in Amsterdam zou er vre de mee hebben als de gemeen teraad zou besluiten de gas- prijsverhoging niet af te dra gen. Mevrouw De Vos-Krul (CPN) is zeker van plan de mogelijkheid ter sprake te brengen in de Rotterdamse raad. De PvdA-fractie be spreekt vanavond wat er ge daan moet worden aan de for se woonlastenstijging door on der meer de gasprijsverho- King- De Zaanse actie levert de kleinverbruikers geen direct voordeel op; zij moeten de ho gere gasprijs toch betalen. ZANDVOORT Bij een bot sing op het station van Zand- voort zijn gisteren zes mensen (licht) gewond geraakt. Het on- geval gebeurde rond tien over elf 's avonds, toen een losse lo comotief op een stilstaande trein reed. een ramp voor de stad worden. "Een uitzichtloze situatie voor mensen die willen werken. Een bedreiging voor de solidariteit tussen werkers en werklozen. En een aantasting van het draagvlak van de stedelijke economie, waaronder de pri maire voorzieningen zoals wo ningen," zo staat in de nota. Geconstateerd wordt dat de economische stagnatie en ach teruitgang de grote steden in de westerse geïndustrialiseer de landen extra zwaar treft De positie van Rotterdam is echter nog kwetsbaarder door zijn sterke internationale eco nomische karakter. In de nota wordt voorts vast gesteld dat de investeringen en ontwikkeling van de werkgele genheid in Rotterdam achter blijven bij het Nederlandse ge middelde. "Bij investeringen ligt de nadruk op de kapitaal intensieve aardolie en chemi sche industrie. Deze activitei tenzon van groot nationaal en internationaal belang. De di recte betekenis voor de regio nale werkgelegenheid is echter bescheiden. De overige inves teringen zijn volstrekt onvol doende voor zelfs maar hand having van de werkgelegen heid." Zie verder pagina 3 Ex-directeur KLM verduisterde f750.000 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Oud-direc teur van de KLM Ir. F. B. Be- sancon (73) heeft tussen 1970 en '72 tweehonderdduizend dol lar aan smeergelden verduis terd. Die beschuldiging is van morgen geuit door de Amster damse officier van Justitie mr. H. P. Wooldrik. Besangon zou het geld, in de koers van tóen ongeveer ƒ700.000,-, hebben ontvangen van de Amerikaanse vliegtuig fabriek McDonnell Douglas in zijn functie als "hoofdinkoper" voor de vliegtuigmaatschap pij. Ir. Besangon werd drie jaar geleden al door de Ameri kaanse beurscontrolecommis- sie SEC beschuldigd van het aannemen van steekpenningen op grote schaal. Volgens mr. Wooldrik is het delict "omkoping" Intussen echter verjaard. Aan de ex-di recteur en plaatsvervangend president-directeur kan nu al leen nog verduistering en be lastingontduiking ten laste worden gelegd. Besangon ont kende de beschuldigingen des tijds heftig. De VS-Beurscommlssie heeft indertijd ook de naam van Be sangon laten vallen bij het aannemen van smeergelden van twee andere vliegtuigfa brieken: Boeing en Lockheed. De oud-directeur zou eind zes tiger Jaren, begin zeventiger jaren, hebben onderhandeld over de aankoop door de KLM, de SAS, Swissair en de Franse maatschappij UTA van een wl- de-body-vliegtuig. De keuze ging toen tussen de DC-10 en de Lockheed Tristar. Begin 1979 startte, mede op verzoek van staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat een gerechtelijk vooronderzoek tegen Ir. Besa ngon. Dat gebeurde nadat de commissie-Do nner (die de smeergeldaffaire rond prins Bemhard onderzocht) eerder al had geschreven dat er "on miskenbare" aanwijzingen in Besangon'a richting waren dat Lockeed hem had omgekocht. In dit geval zou het zijn ge gaan om een transactie van 25.000 dollar (80.000 gulden) vla een lade in een kamer van het Amsterdamse HlltonhoteL De Nederlandse justitie ia pas verder kunnen gaan met het gerechtelijk vooronderzoek tegen de ex-KLAI-directeur, toen in september dit Jaar de strafzaak in de VS tegen McDonnell Douglas was afge rond. De justitie heeft in no vember in Amerika zeven ge tuigen gehoord, die in dienst zijn of waren van de Douglaa- fabrieken. Vol vertrouwen ziet de 25*Jarige Julie Lee uit Lon den de Miss Mooie Benen-verkiezingen van morgen tegemoet. Ingeklemd tussen de benen van haar mede dlngster Tracey Rawlings weet zij zich gesteund door bet feit dat baar benen bij de Londense bookmakers aan kop staan. De winnares krijgt 5000 gulden. HefVfeer Veel bewolking en nu en dan "Uien. mogelijk met hagel of sneeuw. Minimumtemperatuur van 6 graden in het zuidwesten wt 2 graden in het noordoos- ■ten. Middagtemperatuur onge- yper 6 graden. Aan de kust tot hard toenemende naar noord draaiende wind. Tot donder dag blijft het wisselend be wolkt met vooral eerst nog en kele buien. Minima om het vriespunt, overdag 5 graden. op onder our till op onder 12.1* 30.43 (géén ander nummer) Vraag HU da afd. •bgnam-MTvie. maandag t/m vrijdag van 17 45 tot 19.00 uur eo uttrdag vu U.OO iet 14.00 uur. Voor alle ©vorig* ukoa gelieve u op werkdagen luwen 8 30-16.00 uur oo» kantoor to bollen. Zie ook adrosacn op da otrtppaglna. DORDRECHT Het perso neel van AKZO Chemie in Dor drecht heeft vanmiddag het werk een uur onderbroken om te hespreken wat er moet ge beuren nu de fabriek gesloten dreigt te worden. De werkne mers eisen handhaving van de bestaande werkgelegenheid voor 120 mensen. Een eventue le nieuwe fabriek waarin rub ber volgens een nieuw procédé zou worden gemaakt, dient in Dordrecht te komen, meent het personeel. Kwizinski gaat met die uit spraak verder dan president Brezjnjev, die onlangs in Bonn aanbood om een deel van de Russische SS-20-raketten terug te trekken in ruil voor het niet plaatsen van 572 nieuwe kern raketten in West-Europa. Aan de vooravond van de on derhandelingen heeft de Sow jet-Unie een ondergrondse kernproef uitgevoerd. In het oosten van de Sowjet-republlek Kazachstan werd een bom van naar schatting vijftig klloton tot ontploffing gebracht. Dat is een naar tegenwoordige maatstaven gemeten "kleine" bom, al is de explosieve kracht driemaal zo groot als die van de bom op Hiroshima. De Amerikaanse onderhan delaar Paul Nitze bracht giste ren een bezoek aan de West- dultse bondskanselier Schmidt HIJ gaf in de Bonds republiek de verzekering dat de Amerikanen in Genève tot resultaten willen komen. De adjunct-hoofdredacteur van het Russische persbureau TASS, Anatoli Krasikov, heeft de VS ervan beschuldigd te streven naar een militair over wicht op de Russen. Volgens Polak lopen eind dit Onder de Zweedse puzzel van afgelopen saterdag, 28 november, Is door een abuis de Invulstrook weg gevallen. Deze strook druk ken wij met onze veront schuldigingen aan de puz zelaars, vandaag alsnog af op pagina 9. jaar vrijwel alle vergunningen voor speelautomatenhallen af, zodat met ingang van 1 janua ri de nieuwe voorwaarden al van kracht kunnen worden. In de nieuwe maatregel wordt geen uitzondering ge maakt voor kinderen die door ouders worden begeleid. (Van onze correspondent) MADRID „El Lute". Span- jes bekendste delinquent, is dit weekeinde opnieuw gearres teerd. De reden voor de arres tatie zou zijn „een ernstig de lict met het gebruik van vuur wapens". Tijdens de arrestatie zijn in zijn woning twee pisto len aangetroffen. Volgens de vrouw van El Lute waren het „cadeautjes van een vriend." El Lute zijn echte naam is Eleuterio Sanchez onder werp van de gelijknamige hit van Boney M., werd in juni van dit Jaar in vrijheid gesteld 'na meer dan achttien jaar in de 'gevangenis te hebben door gebracht. In deze periode stu- deettj» El Lute af ais meester inderebhten. -> i u ROTTERDAM Het Nederlandse zeilschip de Flyer finisht vermoe delijk al vanavond ais eerste ln de etappe Auck-land-Kaapstad. die onderdeel is in de Whit- bread-race om de we reld. De voornaamste con current van de Flyer, de Ceramco uit Groot-Brit- tannië, ligt ongeveer tachtig mijl achter en het schip ontmoet nog bijna zeker het zware stormweer, dat de zes tienkoppige bemanning van de Flyer inmiddels al achter de rug heeft. 1 Als de Flyer inder- I daad vóór middernacht ln de Nieuwzeelandse I havenplaats arriveert. verbreekt hij het snel- heidsrecord dat tijdens de vorige Whitbread-ra- H ce werd gevestigd door 8 de Condor. Ei 'Nt '■$fc SANTA CATALINA (Califor nia) De Amerikaanse film- actrice Natalie Wood (43) "Rebel without a cause". "West Side Story", "Rob, Carol. Ted and AUce" is gisteren In de Stille Oceaan bij het Californi- sche eilandje Santa Catalina verdronken. Natalie Wood, die met enkele collega's met wie zij aan een nieuwe film werkte op Santa Catalina het weekein de doorbracht, was alleen met een rubberbootje de zee op ge gaan. "Blijkbaar Is zij uitge gleden, van boord gevallen of gesprongen," aldus de red dingsdienst van Los Angeles. Haar lichaam werd drijvend aangetroffen vlakbij het jacht van haar echtgenoot Robert Wagner, met wie zij in 1957 en na een lange scheiding in 1973 opnieuw was getrouwd. Zij had twee dochters. Natalie Wood, die in 1938 als Natas ja Gurdin in San Fran- sisco werd geboren, debuteer de ais vierjarige in de film "Happy Land." TT. ifcij''. t't'-v'scC^y KSS SK8 Ï3SB- Stuur het Vijje Volk naar Naam: R Adres: .Plaats:. Soort abonnement: O Kwartaal O Jaar Bovendien ontvangt hy/zfj Het Vrije Volk eera nog 2 weken gratia;! Ais beloning stuurt u: O Handdoek Parker pen toe Naam: Adres: .Plaats: Postcode: <s.v.p. gewenste kado aankruisen) Stuurt u deze bon, volledig Ingevuld, in een open envelop «vtvW postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. BSO CE33 CS® ES Wf

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 1