m Ommezwaai PvdA- wethouders Zwartrijders moeten wen nen aan Mary V Politie sluit herome-bars Paar den griep 4 X per dag SSBi Vandaag met; Een leek tusse; K etropool IJ 11 Sport Riezenkamp: 'Al lang met die baan bezig' H. Koning f voert lijst VVD aan Van der Ploeg plots ridder 4- II Jt Sloots vertrekt Meer wandaden Black Harley's Sch ROTTERDAM Luchthaven Zestienhoven blijft open. De Rotterdamse PvdA-wethouders zijn na langdurig soebatten tot de conclusie gekomen dat "geen oude schoenen weggegooid moeten wor den voordat we nieuwe hebben". W! Vi te* E* M •H 14 De heer H. Schepers van terdamse bureau Ge vonden Voorwerpen toont een ■deel van zijn "collectie", 't Is te gek en te veel om, op te noe men dü&r een niet op gehaald Ma riabeeld, hier een commissaris Bullebak met hand schoenen. Vorig jaar deponeerden eerlijke vin ders 9300 voorwerpen op het bu reau er zijn er nog 3300 niet te ruggehaald. Scheldwoorden Controlebeambte Mary Groenendaal bij de tram: "Meer dan eens een trap in het gezicht gekregen bij het instappen". Grijsrijders yCftf1 Twee voorbeelden: 'S-GRAVENZANDE „De situatie is onover zichtelijk. De ziekte is nog niet onder controle". Zo schetst bedrijfsleider Bert de Groot (33) de stand van zaken op manege Noordland in 's Gravenzan- de. Daar zijn verleden week vijf rijpaarden ge storven aan een soort griep. «R6W WOENSDAG 27 JANUARI 1982 door en wo. wo. 9 Zestienhoven gaat nog lang niet veriuiÉzen LIJN» ntw De stadsbestuurders zullen de gemeenteraad binnenkort voorstellen het vliegveld niet op korte termijn te sluiten. Zestienhoven blijft open zolang geen goede andere plaats ge vonden Is. Deze voor vriend en vijand van Zestlenhovcn zeer verras sende mededeling deed wet houder Mentlnk gisteren in de raadscommissie voor Verkeer en Vervoer. De PvdA-wethouders sluiten zich met deze ommezwaai aan bij het standpunt van CDA en WD. Het grootste gedeelte van de PvdA-fractie wil de luchthaven liever vandaag dan' morgen sluiten, zodat duizen den woningen gebouwd zouden' kunnen worden in de Zestien- hovense polder. Zonder steun van de wethouders kunnen de de gemeenteraad. Luchthavenmeester Hans Zuidema glunderde gisteren na afloop van de commissie Verkeer en Vervoer. Hij zei; "Ik kan de werknemers op de luchthaven eindelijk weer eens met goede berichten onder de ogen komen". "CDA-raadslid Dick Zijlstra pleitte in de commissie voor diepgaander onderzoek dan tot ROTTERDAM „Belache lijk, die kritiek, dat ik op 1 mei al wegga als wethouder. Ik had al veel eerder willen gaan. Die baan bij CRM, daar ben ik al sinds de vorige zomer mee bezig. Het heeft allemaal niets met het ministerschap van An- dré van der Louw te maken. Voordat André minister werd had ik al twee gesprekken met minister Gardeniers gehad. Ik heb zorgvuldig het tijds tip afgewacht, waarop redeli jkerwijs mocht worden aange nomen. dat er een nieuwe bur gemeester van Rotterdam zou komen. Als ik tot september was aangebleven en wachtgeld had gekregen hadden ze gezegd: „Kijk nou eens. Riezenkamp kan banen genoeg krijgen maar hij gaat lekker profite ren van gemeenschapsgeld. Het is toch nooit goed, wat je doet". Zo verweert de wethouder voor de Haven en Economi sche Ontwikkeling, drs. Jan Riezenkamp, zich tegen de kri tiek, die hem te beurt is geval len, nu hij al op 1 mei van dit Jaar de functie gaat aanvaar den van waarnemend secreta ris-generaal van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Die kritiek ls niet mals. De meest boze tongen sissen, dat hij voortijdig een „zinkend schip" verlaat. Met name in kringen van de oppositie in de Rotterdamse raad wordt zijn spoedige heen gaan „niet netjes" genoemd. „Het valt me tegen van Jan". Zo drukte het WD-raadslid Jan Kersthoit zich uit. Dick Zijlstra van het CDA zei het wat voorzichtiger. „Had zo'n baan niet even kunnen wach ten", vraagt hij zich af. nu toe naar mogelijkheden voor verplaatsing van Zestien hoven. "Kijk naar Barendrecht en Smltshoek. Graaf nu eens wat dieper in de mogelijkhe den van Schieveen". Wethouder Mentlnk ant woordde: "Dat is bijna een mo tie. Maar de gedachte spreekt me aan. We moeten op een se rieuze manier naar oplossin-- gen zoeken, met erkenning van het feit dat de huidige plaats van de luchthaven niet ideaal is". In de praktijk komt het erop neer dat de Rotterdamse luchthaven nog vele jaren op de huidige plek geëxploiteerd zal worden. V i i V j &S t> ROTTERDAM Niet de huidige frac tievoorzitter van de WD in de Rotter damse raad, Wim Baggerman, maar ex-staatssecretarls Henk Koning ls door het bestuur van de WD aanbevolen ais lijsttrekker voor de komende gemeente raadsverkiezingen. Koning maakte reeds eerder deel uit van de Rotterdamse raad. Het bestuur be veelt mevr. H. C. tec Kuile-van der Hoeven aan als nummer twee en Baggerman als nummer drie. De raadsleden mr. H. Polak, mevr. N. van der Pol-van den Dorpel en J. Kerst- holt staan op de aan beveling van het be stuur op de nummers 4, 5 en 6. Daarna volgt het ex-raadslid drs. George van Gent. J Jg t-"vv De ledenvergade- s ring van de Rotter- damse WD moet cv maandagavond over (A:, de definitieve kandi- datenlijst beslissen. Ij, ƒ4 J d (Van een onzer verslagge vers) ROTTERDAM "Ik merk dat zwartrijders tegen vrou welijke controleurs net zo agressief zijn. Mijn collega moest laatst vluchten voor een man, die haar in privé- tijd herkende. Zij had hem ooit bekeurd en hij wilde een steen naar haar hoofd gooien. In een bankgebouw moest zij de politie om hulp bellen". RET-controlebeambte Ma ry Groenendaal ondervindt dagelijks dat zwartrijders moeten wennen aan vrouwe lijke controleurs. "Ze zien eerst het uniform en de pet, schrikken, maar zodra ze zien, dat ze met een vrouw te doen hebben, proberen ze een loopje met je te nemen. Ik maakte het een keer mee, dat een man zich niet door mij wilde laten bekeu ren. Ik was maar een vrouw, volgens hem. Ik moest er in wendig om lachen, bleef kalm en vroeg mijn manne lijke collega om erbij te ko men. Ja, dat doe je dan toch om al te grote moeilijkheden te voorkomen? Ook lopen mannen die worden "gepakt" mij bijna omver om uit te kunnen stappen. Maar als ze zien, dat lk samen met een mannelijke controleur ben, worden ze piepklein". Mary is sinds oktober vo rig jaar controlebeambte bij de RET. Jarenlang bestond het korps controleurs uit mannen, mar nu zijn er op de 96 beambten zes leden van het "zwakke geslacht". Mary zat voor oktober zeven jaar als bestuurder op tram lijn 8. "In dit uniform kom ik heel wat agressie tegen", ge tuigt zij. "Op straat wordt je door de jeugd uitgemaakt voor alles wat vies is. "Te- ringwijf, SS-er", zijn geen uitzonderlijke scheldwoor den. Ik laat het maar over mijn kant gaan, want als je geen tact bezit, heb je snel slaande ruzie. Vechtpartijen komen regelmatig voor, al heb ik ze gelukkig nog niet meegemaakt. Maar dat komt waarschijnlijk, omdat ik dit werk nog maar vier maanden doe. Sommige zwartrijders ne men meteen al een agressie ve houding aan. Ze proberen je te intimideren door met een mes hun nageis schoon te maken. Eén controleur heeft er de brui aan gegeven, nadat hij tot twee keer toe messteken had opgelopen". De RET snapte vorig jaar bijna dertigduizend mensen die niet hadden betaald. Meer dan drieduizend zwart rijders betaalden direct de boete. De anderen kregen een proces verbaal. In twee duizend gevallen werden ze met politie-assistentie afge voerd. "We nemen wel voorzorgs maatregelen als we controle ren", zegt Mary. "Als we de bus instappen kijken we zorgvuldig uit. Het is meer dan eens voorgekomen, dat je een trap in je gezicht kreeg". Volgens Mary zijn de lastigste klanten de men sen die zeggen, dat zij "hun kaartje zijn vergeten": "Die stribbelen het meest tegen. Je hebt ook sportieve zwar trijders, die uit hobby niet betalen en de gok wagen ge pakt te worden. Die betalen zonder mokken. Groot is vooral de groep in de leeftijd van 16 tot 18 jaar. Die scho lieren krijgen van hun ouders geld mee voor een abonnement, maar steken dat geld liever in hun eigen zak". Oudere collega's van Ma ry, de heren Kraayveld en Mourik, zouden haast terug verlangen naar die goeie ouwe tijd, toen een boete nog maar 2,50 bedroeg. "Je had met zo'n bedrag nooit moei- .lijkheden. Een heel kantoor waagde de gok. Voor diegene die werd gepakt stond er een spaarpotje met kwartjes en dubbeltjes klaar". De meeste tijd gaat nog steeds verloren aan de strip penkaart. Mary: "Niemand zegt het te snappen, maar ze stempelen wel altijd op z'n voordeligst Veel van die "grijsrijders" zitten dicht bij de automaat. Als zij een pet zien. gaat de kaart erin. Maar we controleren ook in burger. Helaas leren de meest geharde strippenpira- ten onze gezichten kennen". De RET heeft van de mi nister twintig extra contro leurs gekregen. 'Die steun hadden we hard nodig. Nu kunnen we beter service bie den bij omleidingen, wissels omzetten en het informeren van de mensen bij de haltes. Met vrouwelijke contro leurs wordt meer gelachen", zegt zij tot slot, "al is het maar door jochies die je in de maiing willen nemen". ROZENBURG Burge meester B. Sloots van Rozen burg heeft onverwacht ontslag genomen. Hij vertrekt op 15 mei, om gezondheidsredenen. De 60-jarige Sloots was sinds 1966 burgemeester in Rozen burg. In het college van B en W van Rozenburg bestaan al ge ruime tijd conflicten tussen en kele wethouders. Vorig jaar nog* kondigde de heer Sloots aan dat hij tot zijn pensioen in Rozenburg wilde blijven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het West-Krulskadekwartler zijn het afgelopen weekein de drie eethuisjes op last van het Rotterdamse ge meentebestuur gesloten. De snackbars, waarin volgens de politie openlijk heroïne werd "gedeald", stonden al bekend als ontmoetings plaats voor dealers en hun klanten. In de Drievriendenstraat werd snackbar Miss Lucky gesloten, in de Anna Pau- lownasteaat Mie Swiette en op de hoek van de West- Kruiskade en de Joseph- laan de Moderne Snackbar. De Narcoticabrigade, die met de sluiting was belast, heeft de andere eigenaars van toko's en snackbars op en rond de Kruiskade even eens benaderd. Voor enkele is de verkoop van broodjes tijdelijk verboden, "Ze heb ben gezegd dat als de klan ten hun broodjes hier in de winkei opeten, ze de zaak onherroepelijk zullen slui ten", aldus de eigenaresse van een Surinaamse winkel op de West-Kruiskade. Veel, merendeels Suri naamse winkeliers onder vinden naar hun zeggen al geruime tijd overlast van de heroïnehandel op de Kruiskade. "Onze vaste klanten worden afgeschrikt doof de kleine handel, die zich meestal tussen jet eten van een paar broodjes door afspeelt in de winkel. Wc vragen ze wel naar bui ten te gaan, maar we krij gen ze niet altijd de winkel uit", aldus één van hen. (Van een onzer verslaggevers) GOUDA Na de massale poiltie-inval in het clubgebouw van de Black Harleys. vorige weck donderdag, heeft een aantal vrouwen uit de Goudse regio aangifte gedaan van ver krachting. Bij de inval werden vijf leden van de motorclub ge arresteerd op verdenking van verkrachting tot acht maal toe van een 36-jarige vrouw uit Waddinxveen. Van de vier vrouwen die zich na de inval meldden bij de po litie hebben er twee verklaard meermalen te zijn verkracht In het clubhuis. De politie ver wacht nog meer aangiften. Op de arrestatie van de vijf leden volgde gisteren de aan houding van nog eens twee le den. eveneens op verdenking van verkrachting. De politie verwacht nog meer arresta ties. De vijf Black Harleys, die in eerste instantie zijn gearres teerd. zijn voorgeleid aan de officier van Justitie te Rotter dam. Die heeft ze doorverwe zen naar de rcchter-commissa- ris voor een gerechtelijk on derzoek. BORREL GLAS 4 cl Nederlands fabrikaat. 1 ,- WIJNGLAS op hoge steel. Nederlands fabrikaat. 1,25 Rotterdam, Oude Binnenweg 46d, tel. 142784 kantoortje. De Groots "crisis centrum", binnen en zegt dat de temperatuur van een pony een graad gestegen is. Dat wordt op een lijst genoteerd. De paarden worden drie tot viermaal per dag getempera tuurd door personeel dat dag en nacht aanwezig is. Ook de dierenarts is enkele uren per dag op de manege. Op het ogenblik staan er in de stallen van Noordland twin tig paarden met koorts. Ze worden streng gescheiden ge houden van de overige vijftig, op het oog gezonde, paarden. Over ce ao»u van de ziekte bestaat r.<- geen twijfel meer. Bert de Groot in zijn kleine kantoortje, vlak naast de stal len: „Ik heb vanmorgen door gekregen van het diergenees kundig instituut van de Rijks universiteit In Utrecht dat we zeker te maken hebben met de ziekte rhino-pneumonle. Dit vi rus komt voornamelijk voor in takstallen. Daarbuiten komt het weinig voor. Daarom zijn onze paarden maar weinig im muun voor de ziekte." In tegenstelling tot eerdere berichten beschikt dokter Evert Offerelns uit Bosch en Duin, voigens Bert de Groot „dé paardenspeciallst van Ne derland", niet over een serum tegen de ziekte. Wel heeft Offe relns entstof uit Amerika ge kregen. Bert de Groot kan daar echter niets mee aanvan gen. „Zou je een ziek paard er mee inspuiten, dan gaat het ze ker dood. Ik kan niet met ze kerheid zeggen of een paard in onze manege, dat ik zou inen ten, niet al besmet is. Ik kan dat risico niet nemen", vertelt de bedrijfsleider. Een medewerkster komt het ROTTERDAM Drs. J. C. van der Ploeg mag zich sinds gisteren Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw noe men. Tot zijn grote verrassing kreeg hij gisteren op het mi nisterie van Volkshuisvesting te Den Haag de bijbehorende versierselen uit handen van minister Van Dam. Van der Ploeg was in Den Haag voor een bespreking. Ook mensen uit de directe omgeving van Van der Ploeg waren niet van de onderschei ding op de hoogte. Van der Ploeg kreeg die onder meer omdat hij vijftien jaar onafge broken wethouder van Rotter dam is geweest. 4*

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1