Sancties tegen C uba: México vleest conf lict UITSLAG TREKKING LOTERIJ VOOR POSTREKENINGHOUDERS r §DP verliest th Wapenleverantie YS aan China van baan Treinreis 'Kleuter lokte op België beperkt leper d treiiiconflict ontregelt leven Brit Eïï ter meulen natuurlijk ALN m postgiro ter meulen natuurlijk Deng Xiaoping doet stap terug Chinees ontslagen na geboorte kind Luxemburgse prinses getrouwd verkrachting uit Gered na 31 uur gijzeling Wet luwe van Mao toont geen berouw mmffi»!tlfSI ri n« Algemene Loterij Nederland Enorm voordelig... Beeld, van het verzet in El Salva dor. Com mandant Juan Ra- mone Me- drano, op de voor grond, overlegt met guer rillastrij ders van het Natio naal Be vrijdings front Fara- bundo Mar ti Voor *n tientje verandert uw postrekeningnummer in een Sotnummer. rijkspostspaarbank 4 machtiging liftte volop keuze! (Van onze redactie buitenland) LONDEN Britten zijn deze week weer aangewezen op de fiets of de auto, althans daar ziet het sterk naar uit. Twintigduizend treinmachinisten weigeren opnieuw een aantal dagen hun locomotief op gang te brengen. Het betekent de voortzetting van een al lang slepend arbeidsconflict dat alleen maar in grimmigheid lijkt toe te nemen. N VRIJE VOLK buitenland 5 AANDAG «.FEBRUARI 1M2 V tegen linkse regimes WASHINGTON/SAN SAL VADOR De Amerikaanse regering neemt het in haar jaarlijkse rapportage over de mensenrechten op voor de rechtse dictatoriale regimes in Midden- en Zuid-Amerlka. In die landen Is op het gebied van de mensenrechten sprake van "verbetering" of 'weinig verandering", terwijl de sltua tie "verslechtert" ln commu nistisch geregeerde landen, al- dus de regering-Reagan. Twee herenslips met een prima pasvorm ln marine, bleu, beige of bruin Maten S ml el Tweestuks, van 13,-voor De Mexicaanse president Portillo heeft felle kritiek gele verd op de groeiende betrok kenheid van de Verenigde Sta ten bij de oorlog in El Salva dor, Zaterdag brachten de VS met spoed zes helikopters naar El Salvador, ter vervangng van di toestellen die onlangs vernield werden bij een aanval van verzetsstrijders op een luchtmachtbasis Volgens Portillo kan de hou ding van Washington uitlopen op een conflict tussen Oost en West in Midden-Amerika en komt de ontspanning in ge vaar. Zaterdag werd bekend dat Reagan economische straf maatregelen voorbereidt tegen Cuba. Eerder had het Witte Huis aangekondigd te zullen aantonen dat Cuba wapens uit de Sowjet-Unie doorspeelt naar het verzet ln El Salvador. In dit verband heeft Reagan ook het Sandinistische bewind in Nicaragua beschuldigd. In het oosten en noorden van El Salvador voerde het verzet ook ln het weekeinde nog hevi ge gevechten met regerings troepen. De guerrillastrijders wisten door te dringen tot de oostelijke provinciestad Usulu- tan en stopten vlak voor de stad een convooi van vierhon derd commando's, die het gar nizoen van Usulutan kwamen versterken. Het verzet heeft de strijd op gevoerd in verband met de al gemene verkiezingen op 28 maart. De opstandelingen wij zen die verkiezingen af als een door de VS gemanipuleerde schijnvertoning. In Nederland heeft het El te i WARSCHAU/MADRID Het stakingsverbod in Polen kan nog tot volgend Jaar du ren, zo heeft minister Wlady- slaw Baka van Economisch Herstel dit weekeinde ver klaard. Volgens Baka zulien echter andere burgerlijke vrijheden als onbeperkt rei zen, persvrijheid en reebt van samenkomst in de komende weken worden hersteld. De Poolse aartsbisschop Jozef Glemp heeft gisteren in Rome gezegd dat er in zijn land plaats zal zijn voor de onaf hankelijke vakbond Solidari teit, zoals er ook plaats is voor de kerk. Glemp riep zijn land genoten op hun boosheid te verwinnen met dialoog en liefde. De Poolse kerkelijke lei der brengt een bezoek aan Ro me. De toestand in Polen is een principiële en misschien nood lottige bedreiging voor het he le Heisinki-proces. Dit heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Haig gis teren aan de vooravond van de toetsingsconferentie van Hel sinki in Madrid gezegd. In de Spaanse hoofdstad komt vandaag de Conferentie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa voor het eerst in 1982 bijeen, Haig sprak com plimenten uit aan het adres var; de Spaanse regering. Hij zei "getroffen te zijn door de tegenstelling" tussen enerzijds Afghanistan en Polen en an derzijds Spanje, waar de de mocratie zich handhaaft, "waardoor het een schitterend voorbeeld is voor Europa en de hele wereld". 100 000.- 75 000.- 50 000 25 000- 25 000.- 25.000.- 10 000- 10 000- 10 000- 10 000- 10000- 10 000.- 10000. 10,000.- 10.000- 10 000- 5 000- 5,000- 5 000- 5 000- 5 000- 5 000.- 5.000.- 5 000- 5.000.- 5.000.- postrekenmgnummer postrekeningnummer posuekeningnummer postrekening nummer postrekemngnummer postrekening nummer postrekeningnummer postrekeningnummer postrekeningnummer postrekeningnummer postrekeningnummer postrekeningnummer postrekeningnummer postrekeningnummer postrekeningnummer postrekeningnummer postrekeningnummer postrekeningnummer postrekeningnummer postrekening nummer postrekeningnummer postrekeningnummer postrekening nummer postrekeningnummer postrekeningnummer postrekeningnummer 602 678 141 702 1 717 976 2 666 541 3 029 346 3 346 452 40 805 247 339 727 371 1 019841 1 438 210 1 870 822 2 212 535 2 255 821 2 553 744 4 139 361 21 775 1 407 791 1 421 469 1 611 846 1 627 011 1 669 473 1 873 268 2 040 626 2317475 4 038 421 f 2 500 I 2 500.- 1 2.500.- 1 2.500.- 2.500.- f 2.500.- 1 2.500,- f 2 500- 1 2.500 - f 2 500 - f 1.000.- f 1 000.- f 200 - 1 100.- 1 60- f 10- postrekenmgnummer postrekemngnummer postrekemngnummer postrekemngnummer postrekemngnummer postrekemngnummer postrekemngnummer postrekemngnummer postrekemngnummer postrekening nummer op emdci)lers op eindcijfers op eindcijfers op eindcijfers op eindcijfers op eindcijfer 149 904 1 254 422 1 465 140 1 732 932 1 782 633 1 789 947 2 530 316 2 859 132 2 989 019 4 384 132 1 748 2 665 266 690 93 0 fvtb en2l16 647 EXTRA PRIJZEN VAN f 1 nnn op postreken,ngnun,mi?0" eindigend cp 5 49 Alweer zijn er ca 140 000 winnaars uit de bus gekomen in de Loterij voor Postrekening houders Gefeliciteerd als u één van de gelukkigen bant Spseit u nog altijd met mee7 Beproef dan ook eens uw geluk Bij elke trekking is er een prijzenpo! van ca 3 miljoen gulden Hoe u deelnemer wordt7 U behoeft alleen maar de machtiging op te sluren en elke 2 maanden speelt u mee met uw postrekemngnummer als lotnummer Zo n 5 weken voor iedere bekendmaking wordt de inleg - f 10 - van uw postrekening afgeschreven Notaris Mr M J Meijer te Amsterdam trekt 6 keer per jaar de prijsbepafende postrekemngnummeis Behoort u tot de winnaars dan woidt uw prijs binnen één week na de bekendmaking op uw postrekening overgemaakt Alleen postrekemngnummers van deelnemers loten mee Prijswinnaars behoeven zich met Ie melden Vul de machtiging volledig in en stuur m in een envelop zonder postzegel naar SUFA Antwoordnummer 2020 3000 VB Rotterdam Heett u nog gaan postrekening7 Schrijf naar t zelfde adres en SUFA zorgt er dan voor in samenwerking met da Postgiro en Rijkspostspaarbank dat ook u een postrekening krijgt Prijzen boven 11 000 - zijn belastbaar met 25% kansspelbelasting Deze loterij werd goedgekeurd door de Minister van Justitie onder nummer L O 700/QS8/207 dd 9-11-1971 Oe baten zi|n bestemd voor de Stichting Algemene Loterij Nederland te s-Gravenhage ten behoevevan maatschappelijk werk volksgezondheid en cultuur Informatie verkrijgbaar bij SUFA. Zomerholstraat 68 3032 CM Rotterdam i t Als u deze kaart opstuurt ontvangt u een deelnemersbewijs A (met blokletters invullen) dB ondergetekende houder van postrekemngnummer ten name van adres postcode woonplaats verleent hierbij tot wederopzegging machtiging aan SUFA. Zomerhofstraat 68 te Rotterdam houder van posf/akemngnummer 210700, om van bovenvermeld postrekemngnummer ten hoogste éénmaal per 2 maanden te doen afschrijven f 10 - wegens abonnement op de loterijen van de Stichting Algemene Loterij Nederland it/ de 19 Bent u reeds geabonneerd op de loterij waarbij <w postrekemngnummer uw lotnummer is dan deze kaart met inzenden handtekening LONDEN De po pulariteit van :1e nieuwe Sociaal-De mocratische Partij SDP en dc liberalen ln Engeland Is sterk gedaald. Blijkens een opiniepeiling verloor de SPD ln nog geen drie maanden tijd een kwart van haar aanhang. De regeren de conservatieve par tij en Labour, dat in de oppositie zit, win nen daarentegen stemmen. De Sociaal-Demo cratische Partij be staat voornamelijk uit ontevreden leden van Labour. Kort na de oprichting groeide de coalitie zo sterk dat ze een bedreiging ging vormen voor de conservatieve partij en Labour, vanouds de regerende par tijen van Engeland. Salvador-c -vité aan de consul van dat I«m®| P. van Eek in Putten, gevraagd cm zijn werk neer te leggen, Van Eek zegt dat niet te zullen doen zolang Nederland diplomatieke be trekkingen met El Salvador onderhoudt. Prachtige crêpe stoffen in dt verse kleuren en dessins Pri ma geschikt voor jurkjes en blouses Makkelijk wasbaar van 100% polyester 150 cm breed Per meter van 12,50 voor PEKING De sterke man van China, de 77-jarige Deng Xiaoping, doe! een stapje te* rug vanwege zijn leeftijd. Zijn rol in de dagelijkse poli tiek zal zich gaan beperken tot za ken ais China's politieke strategie en hel ontwikkelen van economische vijfjarenplannen. Officiële bronnen in Peking hebben dit gisteren be kendgemaakt. Deng blijft vier. voorzitter van de communistische partij en voorzitter van de militaire commissie van de partij. Volgens po litieks wt rnemers blijft hij de mach tigste man in de leiding van China. Het openstellen van het land voor het Westen en de binnenlandse her vormingen zat Deng blijven sti muleren. Premier Wan Li deelde verder mee dat Dertg momen teel voor zijn rust in Zuid-China ver blijft. Deng is ge durende twee we ken niet meer in de openbaarheid getreden, wat leid de tot speculaties over zijn gezond heid en machtspo sitie. Hij zal echter nog niet met pen sioen gaan of af treden. Dat heeft de 77-jarige zelf pas m 1985 ge pland. Na die tijd zou hij overigens nog aanblijven als adviseur van Chi na's politieke lei ding. PEKING Na de geboorte van zijn zevende kind ia Lin Fanghuï, ka- derhd van de Chi nese communisti sche partij, ontsla gen en uit de partij gestoten. Zijn ge drag was met m overeenstemming met de strikte po litiek van geboor tebeperking in China. Lin was werkzaam bij een oliemaatschappij en had at zes dochters. China heeft een miljard inwoners en heeft een streng programma om de bevolkings groei tegen te gaan. Een echt paar mag slechts een kind ter we reld brengen. Ge zinnen die ai veel kinderen hebben mogen er geen nieuwe bij nemen. Bij het nieuwsbe richt op radio Kan ton werd niet ver meid ot het zeven de kind van Lin de vurig verlangde zoen of opnieuw een dochter was. NEW YORK Levering van militair materiaal aan China door de Verenigde Sta ten is voorlopig van de baan. Of die leverantie ooit weer op gang komt hangt af van het re sultaat van "zeer delicate" ge sprekken tussen beide landen over de Amerikaanse militaire steun aan Taiwan, waarmee China in onmin leeft. Dit heeft de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken Alexander Haig gezegd De VS besloten vorige maand het verouderde type F-5E gevechtsvliegtuig aan Taiwan te leveren. Het land krijgt niet de toestellen F-SG en F-16 waar het eigenlijk om had gevraagd. China heeft dit niet als con cessie willen zien. In plaats daarvan kwam het tot een scherp protest omdat de gele verde toestellen een directe be dreiging zouden vormen voor China De Chinese vice-minister van Buitenlandse Zaken Zhong Xidong verklaarde het afgelo pen weekeinde dat de betrek kingen met de Verenigde Sta ten door de Amerikaanse wa penverkoop sen dieptepunt hebben bereikt. Hij vond dat in de besprekingen met de Ame rikanen "praktisch geen ruim te meer zit". Ook de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Al exander Haig moest dit week einde erkennen dat in de on derhandeling met China wei nig schot zit. "Wij doen aan zienlijke pogingen om de ge schillen te overbruggen maar het is onmogelijk het resultaat var deze gesprekken te voor spellen", aldus Haig. LUXEMBURG De Luxemburgse prinses Marie-As- trid is dit weekein de getrouwd met de Oostenrijkse aartshertog Chris- tiaan von Habs- burg-Lotharingen. Oe 27-jarige Marie- Aatrid is het oud ste kind van groot hertog Jean en groothertogin Jo sephine-Charlotte van Luxemburg, Haar man is 28 jaar en het derde kind van aartsher tog Kart Ludwig vs.i Oostenrijk en aartshertogin Yotande. Het huwelijk werd bijgewoond door vier koningen, 22 prinsen en prin sessen en andere edelen uit Europa. Nederland was vertegenwoordigd door koningin Beatrix en prins Claus. UTRECHT Het treinver keer naar en van Belgte wordt in verband met de aangekon digde stakingen in Belgie niet stilgelegd, maar wel beperkt. De Intercitytremen van Am sterdam naar Brussel en van Roosendaal naar Oostende rij den normaal, maar de overige treinen naar en door Belgie vallen uit, aldus de Nederland se Spoorwegen. Ook de D- en TEE-treinen naar Parijs val len uit. NEW YORK Een Amerikaanss rech ter heeft een man die een vijfjarig meisje verkracht had, slechts tot drie maanden celstraf veroor deeld omdat het slachtoffer vol gens de rechter "de misdaad zelt had uitgelokt". De uitspraak heeft in de Amerikaanse staat Wisconsin een actiegroep in het leven geroe pen die nu ijvert voor het ontslag ven rechter Re necke, die oor deelde dat de da der "te ontweiend was om de uitda gingen van het dochtertje van zijn vriendin te weer staan". De aanranding kwam aan het licht toen de kleuteron derwijzeres van het meisje ontdek te dat het kind he vige pijn had. „Nooit zag ik zo'n erg geval van sexueai misbruik," aldus June Stei- ner, de pleegmoe der bij wie het kind ia onderge bracht. De kleuter is psychisch nog zwaar geschokt door het gebeu ren. Sommige betrokkenen noemen het al een strijd die uiteindelijk de dood van één van de bekvechtende partijen tot gevolg zal hebben Of de Engelse spoorwegmaatschappij British Rail zal het moeten ontgelden óf de relatief kleine, maar uiterst strijdbare vakbond voor Treinmachinisten en Brandweermannen ASLEF zal het loodje leggen, Terwijl de twee ln de doodstrijd zijn gewikkeld wachten miljoenen Britten tevergeefs op de perronnen en blijven talloze kilo's goederen in loodsen liggen. In de afgelopen vier weken heeft de ASLEF maar liefst twaalf maai een stakingsactie uitgeroepen. Uitzicht op toenadering tussen vertegenwoordigers van British Rail en de vakbond verdween woensdag helemaal toen duidelijk werd dat de ASLEF er niets voor voelde mee te werken aan een bemiddelingspoging die geleid zou worden door Lord McCarthy. Twee andere, zich milder opstellende vakorganisaties toonden zich wel bereid aan de oplossing van het arbeidsgeschil te werken. Maar zonder de bijdrage van de twintigduizend ASLEF-leden kunnen de partijen het praten wel laten, want als een deel van het spoorwegpersoneel er het bijltje bij neergooit blijven automatisch alle treinen in de stations. De botsing tussen vakbond en werkgever gaat terug tot augustus van het vorige Jaar. Dezelfde McCarthy die nu verwoede pogingen doet de gemoederen te sussen stelde toen voor het loon van de spoorwegwerknemers te verhogen met elf procent. Alle bonden. Inclusief ASLEF, toonden zich enthousiast. Maar British Rail wenste zich niet bij dat voorstel neer te leggen omdat het niet voorzag in maatregelen die de productiviteit van de arbeiders zou verhogen. In de herfst deed de spoorwegmaatschappij een consessie in de vorm van een loonsverhoging van acht procent en nog eens drie procent extra als een systeem van flexi bele werktijden mocht worden ingevoerd. Maar de kwestie werd weer mistig toen de ASLEF be weerde dat pas na het toezeggen van die drie procent met hen gepraat kon worden over variabe le roosters. Of ze er dan mee akkoord zouden gaan moest de tijd Ieren. Brits spoorwegpersoneel werkt veertig uur per week en acht uur per dag. Onderzoeken hebben uit gewezen dat een aanzien lijk deel van die acht uur verloren gaat door het rondhangen in de kantine omdat je na zes uur rij den in een trein niet nog eens een rit kan doen van drie uur. De achturige werkdag zou daarmee met een uur worden over schreden. De Engelse treinmachi nisten zijn samen met de Italianen de enige spoor wegmensen ln Europa die niet werken met een va riabel dienstrooster. Frankrijk is het land waar men de meest uit eenlopende werktijden kent. Daar kunnen machi nisten worden opgeroepen om vier tot negen uur per dag te werken in een 39-urige werkweek. Om ook die efficlentie te bereiken wil British Ral! zijn werknemers maximaal negen uur per dag laten werken. Mini maal moet men zeven uur per dag inzetbaar zijn. Als de bonden daar mee instemmen is de spoorwegmaatschappij genegen om van de .0-urige werkweek één uur af te halen. Tot ongenoegen van de werkgevers en niet min der van de miljoenen fo rensen weigert ASLEF op die voorstellen ln te gaan. Pessimisten beweren dat de treinbestuurders nooit van hun leven zullen zwichten om de doodeen voudige reden dat het hun baan kan kosten. Door de veranderende werktijden behoeft min der gelummeld te worden en zijn dus minder men sen nodig. Voor de in financiële nood verkerende Brish Rail verlicht het de zorgen aanzienlijk, maar de ma chinisten zien daardoor alleen maar het spook beeld van de werkloos heid opdoemen Drie- tot vierduizend werklozen zouden dan worden toege voegd aan het giganti sche contingent dat nu al uit drie miljoen mannen en vrouwen bestaat. Voor de stugge vakbonds bestuurders is nog een ander onplezierig aspect verbonden aan de Invoe ring van een flexibele werkweek. Niet alleen komt een flink aantal ba nen in gevaar, maar met de banen zouden ook wel eens de laatste leden van de bond kunnen vertrek ken. Vlak na de Tweede Wereldoorlog telde de vakbond nog 77.000 leden, maar het ledenbestand is ln de loop van de jaren te ruggelopen tot zo'n twin tigduizend. MEMPHIS Na 31 uur gegijzeld te zijn wordt Marie Cox het St. Judo ziekenhui* in Memphis binnen gebracht, Niemand van de drie gegij zelden werd ge wond, maar onder zoek in het zieken huis wes een deel van het reddings plan. Ze werden door een epeciaal politieteam be vrijd. De man die hen meer dan een dag had vastge houden, Michael Gouiet, werd bij de reddingsaktte ge dood. PEKING De vo rig jaar voorwaar delijk ter dood veroordeelde we duwe van Mao toont nog steeds geen berouw over haar misdaden. China's vice-pre mier Wan Li deel de dit het afgelo pen weekeinde mee. "Jiang Qing weigert zich aan te passen en te aan voerden dat zij misdaden heett begaan," aldus Li. Hij zei dat Jiang het goed maakt in de gevangenis. Sinds de veroor deling van de "bende van vier" is niets meer van hen vernomen, Ook is niet bekend waar zij gevangen worden gehouden. Jiang en Zhang Chunqiao zijn ala enige van de vier met twee jaar voorwaardelijk ter dood veroordeeld. Oe andere "bende leden" kregen lan ge gevangenis straffen. O f Jiang dan te recht gesteld wordt kon premier Wan Li niet zeg- gen.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1