GMSi I"'9k 31 lltuiis in na teief Dongrap 'Shell liet nooit vuil terughalen' Brandend schoolprotest Binnem aa iianScer dader stmkh r m 'Accepteer vervuiling' Mobiel containercafé Penter raakt vingers kwijt Hengel door etalageruit Gewonde moeder: kinderen eerst Strop door talrijke zwartparkeerders Sport do wasmacnine Vandaag met: i even mm fa li li m ter meuten natuurlijk i 1» :?P m Portugese order Hollandse Signaal -* v j&Mk V (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Politieke vluchtelingen moe ten in het Rijnmondgebied letterlijk een dak bo ven hun hoofd veroveren. Ze gaan over tot het kraken van woningen omdat er onvoldoende geor ganiseerde opvang is. h Uit protest verbrandden leerlingen van de Ha ven- en Ver- voersschool Prof. Rutten aan de Waalhaven vanmorgen hun school- shirts. „We willen in onze eigen kleding in de klas, maar dat mag niet," aldus de leerlingen. Van de direc tie moet elke klas in een T-shirt met eigen kleur verschijnen. Protesten van de leerlingen hebben tot dusver niet geholpen. Vol gens schooldi recteur is dat nonsens en verdwij nen de shirts als de meer derheid van de leerlingen dat wil. SCHIEDAM Twee Engels sprekende man nen worden verdacht van de moord op de 45-jarige Schiedamse cruise-purser Bernard van Hek. Volgens de po litie zijn de twee ver moedelijke daders rond het tijdstip van de dood van het slachtoffer in de buurt gezien. Deze compo sitiefoto's stelde de Schiedamse politie sa men aan de hand van tips en getui genverkla ringen. Groot voordeel... Mooie fantasie stores in wit of ecru Nu de maten 130.150 of 180 cm uit de prijssene van 5 tot 10 gulden Per meter voor Ylurlitelin^en moeten eigen huis veroveren De organisatie Vluchtelin genwerk Rotterdam e.o. schat dat enkele tientallen asielzoe kers aldus gehuisvest is. De si tuatie onder deze mensen, die vaak na diverse ontberingen hier terecht komen, wordt "uit zichtloos en onaanvaardbaar" genoemd. In Rotterdam en omgeving zijn momenteel ongeveer hon- derdviUtig politieke vluchte lingen, los van de groepen •vluchtelingen die hier "uitge nodigd" zijn. Ongeveer de helft van hen komt uit Ethiopië. De individuele asielzoekers verblijven hier legaal. Ze wor den alleen niet geholpen omdat hun asielaanvraag nog niet af gehandeld is. De gemiddelde wachttijd tussen asielaan vraag en beschikking Is, lande lijk gezien, uitgelopen tot ge middeld acht maanden. Maar in Rotterdam zijn wachttijden van anderhalf tot twee jaar eerder regel dan uitzondering. Bij dit alles dreigt de subsi die voor de Vereniging Vluch telingenwerk Nederland, die met behulp van vrijwilligers asielzoekers opvangt, Sn ge vaar te komen door bezuini gingen bij het ministerie van CRM. In Rotterdam zijn onder an dere in de Kerkhofstraat drie panden gekraakt door politieke vluchtelingen. Daar dreigde enige tijd geleden een ontrui ming vanwege stadsvernieu- wingsactiviteiten. Die ontrui ming kon toen ongedaan wor den gemaakt, maar dreigt nu opnieuw. De organisaties die zich in Rotterdam en omgeving bezig houden met de hulp aan vluch telingen werken aan een regio nale vereniging waarin moet worden samengewerkt voor een betere opvang. irt-V (Van een onzer verslaggevers) HARDINXVELD-GIES- SENDAM De heer A. Baan (50) uit Hardinveld- Giessendam heeft enkele dagen zonder telefoonaan sluiting gezeten omdat Iemand "bij wijze van grap" bij de PTT gemeld had dat hij was overleden. De PTT sloot de tele foon af net toen de familie Baan het toestel hard no dig had omdat een zoon in het ziekenhuis moest wor den opgenomen na een auto-ongeluk. Familie en kennissen die naar de toe stand van de zoon wilden informeren kregen geen verbinding. De heer Baan is dagen bezig geweest de PTT dui delijk te maken dat hij nog leefde. Hij moest daarvoor zelfs naar het PTT-kantoor in Rotter dam komen. Van het ge beurde is hij dusdanig van slag geweest dat hij zelf een dag in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De PTT spreekt van een "vervelende zaak". Woordvoerder E. C. M. 't Hart: „Het is het eerste geval waarbij het mis gaat met onze service. We zullen bekijken of die meer waterdicht kan wor den gemaakt." H t GOUDERAK Er is nog geen enkel bewijs op tafel ge legd dat Shell chemisch afval uit Goudcrak heeft terugge haald naar Pemis. Directeur M. Kooren van de sleepdienst die bakken van Pernis naar Gouderak ver voerde, zegt: "Wij hebben nooit vuil mee teruggenomen." Aan nemer Van Nieuwpoort uit Gouda, onder wiens verant woordelijkheid werd gestort, kan zich evenmin voorstellen dat er ooit iets teruggebracht is. Ook binnenschippers en Gouderakkers die in die tijd getuige van de stortingen wa ren, kunnen zich niets herinne ren van retourvrachten. Shell verklaarde vorige week in 1959 wèl alert gerea geerd te hebben op de vergifti ging van de wateren rond Gou da en Leiden. Er zou direct op dracht gegeven zijn gestorte bestrijdingsmiddelen weg te halen. In Hollandse IJssel. Oude Rijn en Gouwe dreven in die tijd duizenden kilo's dode vis. Bovendien werd een zwem ver bod afgevaard gd, na dat kinderen met uits \g cn braakneigingen uit het valer waren gekomen. gelsen van moord cp 3i lier verdacht De twee, met zwart halflang haar en bakkebaarden, tussen 25 en 30 jaar oud, en gekleed in grijze colberts en donkere broeken zijn bovendien gezien in een bus, taxi en in het cen trum van Schiedam. Ze had den een kartonnen doos, deels verpakt in een vuilniszak, bij zich. De alleenwonende ehef-pur- ser werd op woensdagmiddag 27 januari tussen half een en half vijf omgebracht. Een buurman vond het slachtoffer bijna een week later met inge slagen schedel in zijn flat aan de Toon Verheystraat. Vast staat, dat uit het huis van Van Hek een video-recor- der van het merk Betacord is gestolen. De politie vermoedt dat de daders óf hebben ge zocht naar video-banden óf hun misdrijf op een uit de hand gelopen inbraak wilden laten lijken. Dit omdat er in de fiat een enorme ravage was aangericht. Getuigen hebben verteld dat de twee mannen met de kar tonnen doos, waarin waar schijnlijk de video-recorder zat, om half vijf 's middags bij de Laan van Bol'es op bus 52 zijn gestapt. Eén van hen zat viak achter de chauffeur, de tweede aan de andere kant van het gangpad. In de bus spra ken zij Engels. Bij de halte Broersvest ver lieten zij de bus. Per taxi gin gen ze naar het Schiedamse NS-station, waar zij volgens de taxi-chauffeur om 16.55 uur aankwamen. Daar loopt het spoor dood. Vermoedelijk hebben zij een kaartje gekocht naar Rotter dam of Den Haag. De politie hoopt nu op tips van voorbij gangers, bus- of treinpassa- giers, die de twee na om streeks vijf uur op woensdag 27 januari hebben gezien. Inlichtingen zullen door de politie vertrouwelijk worden behandeld. Iedereen die iets heeft gezien kan bellen naar de Schiedamse politie, afdeling recherche, telefoon 010-260760. of schrijven naar postbus 1502, 3100 EB Schiedam. WILLEMSTAD Een bin- nenvaarttankschip dat onder weg was van Antwerpen naar Rotterdam is gistermorgen aangehouden wegens verden king van illegale lozing van schadelijke chemicaliën. De tanker, waarvan de rijkspolitie te water de naam niet wil noe men, zou verantwoordelijk zijn voor de stankgolf die zaterdag grote delen van Zuid-Holland, ROTTERDAM Rijnmond legt zich neer bij de milieuver vuiling in z'n gebied. Voor de komende jaren heeft het Open baar Lichaam een programma opgesteld om alleen de erns tigste aantasting van het leef milieu te bestrijden. "We moe ten geen utopie nastreven, wc moeten een bepaalde mate van vervuiling accepteren," aldus een nota van het dagelijks be stuur. Rijnmond gaat ervan uit dat de vervuiler betaalt, maar zegt daar meteen bij, dat dat uit gangspunt "niet onder aile om standigheden is te handha ven". West-Brabant en een deel van Zeeland trof. Deskundigen hebben giste ren de tanks van het schip on derzocht op restanten lading. De bemanning is verhoord, maar de politie wil daarover nog geen mededelingen doen. Het is over het algemeen moeilijk te bewijzen of een schip stiekem olie of chemi sche stoffen heeft geloosd, al dus de Rijkspolitie te water. Men probeert dan ook altijd il legale lozers op heterdaad te betrappen, onder meer door controle vanuit de lucht. De vermoedelijke plaats waar het schip zich heeft ont daan van de stoffen decaline, benzine, tolueen, xyleen en acetaat is de Krammer, niet ver van het Rijn-Scheldeka- naal. AMSTERDAM Philips- dochter Hollandse Signaal Ap paraten heeft van de Portuge se rijksluchtvaartdienst ANA opdracht gekregen voor de le vering van verkeersbegelei- dingsapparatuur ter waarde van ongeveer 65 miljoen gul den. Alles moet in 1985 worden opgeleverd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een rondreizend café, gehuis vest in een container, i3 het laatste nieuwtje op het ge bied van de stadsvernieu wing. Naast containers als wisselwoning heeft Rotter dam nu ook een wisselcafé. Waar gerenoveerd wordt en geen café is, kan de con tainer tijdelijk zijn diensten bewijzen aan het publiek. Niet eens zozeer voor de da gelijkse neut als wel voor het sociale contact. Het gemeentebestuur zal de stalen kist aankopen en inrichten voor 82.000 gul den. Elke verplaatsing kost ongeveer tien mille. De eerste plek waar het container-café wordt ge plaatst is de Zinkerbuurt in Rotterdam. Verwacht wordt dat deze reizende kroeg eenmaal pier jaar van plaats verandert. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Voor de driejarige, peuter Emir O. uit Dordrecht is een uitstapje naar Vlaardingen geëindigd met opname in het Rotterdam se Dijkzigtziekenhuis. Hij raakte twee vingers kwijt toen hij in de Vlaardinge Nicolaas Beetsstraat van een glijbaan gleed. In het Dijkzigtziekenhuis zijn die vingers er weer aange zet. De operatie verliep goed maar het is nog te vroeg om van een succes te spreken, al dus een woordvoerder van het ziekenhum. Het jongetje was met zijn vingers bekneld geraakt tus sen de glijbaan en een losge raakte leuning. De glijbaan was gebouwd door buurtbewo ners. Het speelwcrktuig werd door hen na het ongeval direct weer afgebroken. ROTTERDAM Een inge nieus opererende dief heeft vannacht enkele waardevolle colliers gestolen uit een juwe lierswinkel aan de Lijnbaan. De dader had een gat gemaakt In de ruit van de winkel (juwe lier Het Huis van St. Eloy), en moet daarna met een soort hengel aan het werk zijn ge gaan. De dief hengelde in ieder ge val zes achttien karaats gou den colliers uit dc étalage. Of de alarminstallatie van de winkel gewerkt heeft, is nog niet duidelijk. STORE (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Een 20-ja- rige Dordtse huisvrouw heeft noodgedwongen ruim ander halve dag met eerste en twee de graads brandwonden rond gelopen voordat zij zich in een plaatselijk ziekenhuis kon la ten behandelen. De vrouw was gewond ge raakt toen in haar woning de vlam in een pan met vet sloeg. In een poging om het vuur te doven viel de pan om en kwam een deel van de kokende in houd op haar voeten terecht. Broeders van de GG en GD wilden de vrouw meteen in het ziekenhuis laten bchandclen- maar kregen haar niet mee omdat ze haar beide kleine kinderen niet alleen wilde ia- ten. Gisteren slaagde de vrouw erin een oppas te vmden, waar na ze alsnog in het ziekenhuis werd opgenomen. ROTTERDAM Automobi listen hebben zo goed door waér in Rotterdam weinig controle is, dat de jaarop brengst van de parkeermeters zwaar is tegengevallen. De po litie had honderdduizenden guldens méér verwacht na de ombouw van parkeermeters van een kwartje per uur naar een kwartje per half uur. Maar dat is niet gebeurd. Aan kwartjes uit parkeerme ters inde parkeerpolitie vorig jaar drie miljoen gulden. In 1980 was dc opbrengst 2,9 mil joen. "Zwart-parkeren" is aan merkelijk toegenomen, zo bleek ook uit steekproeven eind vorig jaar. Waar parkeer wachters intensief controleren, wa3 de opbrengst tachtig pro cent. Maar in straten waar vrijwel nooit een uniform was te zien, werden de meters maar voor achttien procent ge vuld. Zodra echter de parkeerpoli tie in deze straten wat vaJker werd gesignaleerd, liep de op brengst direct op tot zo'n veertig procent.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1