bu r e illasr d Mexico bièjtji Polen pogingen om de partij te redden VS-parle ment gaspijp mag 5 tweet Haughey wint in Ierland Wil L'" DM BIJ ASH U J\l' KM f DOR 5 FAAT iKLAAR Levenslang voor drie Franse 'spionnen' Juan Carlos: democratie steunpilaar Suriname boos op Nederland Verzet tegen Cambodja I-vimS II agPA 1 Ia Moskou de baas5 2 1 WASHINGTON Het verzet tegen het be leid van de Amerikaan se regering ten aanzien van El Salvador blijft groeien in de Verenigde Staten. Uit een onder zoek van het weekblad Newsweek blijkt dat een meerderheid van de bevolking tegen de in menging van de VS in de burgeroorlog in El Savador is. Kerkelijke organisaties beschuldi gen Reagan ervan "zijn morele verantwoorde lijkheid in opspraak te hebben gebracht" en vragen evenals een toenemend aantal Con gresleden om stop zetting van de steun aan de Salvadoriaanse junta» Demons tranten he kelen in New York de steun van de Ameri kaanse re gering aan de junta van El Sal vador. Ze noemen Washington medeplich tig aan de moord op Salvado riaanse kinderen. ^1% door HANS DE JONG We brengen heel wat uren per dag door in de werkomgeving. Daarom is de inrichting van een kantoor niet iets om lichtvaardig over te denken. Het moet strak en zakelijk zijn. Er moet efficiënt op en mee gewerkt kunnen worden. En om het ratjetoe-effekt te vermijden is het wel zo plezierig ais de onder delen op elkaar zijn afgestemd. Zeker kwa vormgeving en kleur. Als dè specialist voor kantoorpraktijk kan Aspa u daar alles over vertellen. En laten zien natuurlijk. Het hele Asmeta- programma bijvoorbeeld, waarmee een kantoorruimte van A tot Z kan worden ingericht. Van typetafels tot draaideurkasten. Van meubels voor de kantine tot bladen voor de beeldscherm-unit. Maar er is ook een keur van kantoorkasten en werkbladen. Teveel om op te noemen eigenlijk. Laat staan om hier te tonen. Stuk voor stuk staaltjes staalsterk kantoormeubilair, samengesteld uit één praktisch standaardpakket. Ideaal te kombineren met de ergonomisch perfekte buro- stoelen van Klöber. Evenals het Asmeta meubilair zeer snel uit voorraad leverbaar. Bel even voor een afspraak met mevrouw Y. van der Hoogt. We laten u dan graag alle hoeken van het adviescentrum zien. Aspa-Rotterdam bv, Ridderkerkstraat 27, Postbus 9286,3007 AG Rotterdam. ;y B j •i 4 J i HET VRIJE VOLK. Verzet legen beleid El Salvador Drie Congresleden hebben na een bezoek aan El Salvador verklaard dat het leger de mensenrechten niet respec teert en dat de junta van het Middenamerikaanse land geen verdere Amerikaanse steun dient te ontvangen. "De voor waarden die worden gesteld voor het ontvangen van mlli- 'Sr**1 f w 8»^ T '4„SA taire steun zijn niet vervuld en zelfs geschonden, hoewel werd beweerd dat eraan was tege moet gekomen," aldus de poli tici. Uit het in opdracht van Newsweek uitgevoerde opinie onderzoek blijkt dat slechts eenderde van de Amerikaanse bevolking begrip kan opbren gen voor de politiek van presi dent Reagan. De helft van de ondervraagden was tegen. Bij na negentig percent verklaar de zich tegen het sturen van WARSCHAU Het centraal comité van de Poolse commu nistische partij komt woens dag en donderdag voor de eer ste maal sinds het afkondigen van de noodtoestand bijeen. De twee daaropvolgende da- MOSKOU Het centraal comité van de communisti sche partij van de Sowjet- Unie heeft zondag zijn aan spraak op het lelden van de communistische beweging in de wereld onderstreept. Dat gebeurde met het oog op het zestigjarig bestaan van de Sowjet-Unie, eind 1982, en was kennelijk be doeld als waarschuwing aan de communistische partijen in de wereld, nu de Italiaanse PCI min of meer gebroken heeft met Mos kou. gen vergadert bet parlement. In Warschau wordt gezegd dat de vergaderingen dienen om de partij van de ondergang te redden en haar weer een lei dende rol te geven. Het centraal comité zal on der meer de toekomst van ge neraal Jaruzelski als partijlei der bespreken. Jaruzelski zelf gaat begin maart naar Mos kou, waar hij een ontmoeting zal hebben met Sovjet-leider Brezjnjew, voor het eerst sinds de militaire machtsgreep in Polen. De bijeenkomst van het cen traal comité wordt gezien als de belangrijkste politieke ont wikkeling In Polen sinds het uitroepen van de noodtoestand op 13 december vorig jaar. Aan de orde komt onder meer de toekomstige vakbondsstruc tuur in Polen. De regering heeft zondag een document ge presenteerd waarin aanwijzin gen staan voor het te volgen vakbondsbeleid. Het document geeft de arbei ders gelijk dat zij in 1980 in staking gingen, maar het "po litieke extremisme" dat daar op volgde wordt veroordeeld. De regering en de nieuwe vak bonden moeten partners zijn, aldus het stuk, dat de nieuwe vakbondsstructuur omschrijft als een compromis tussen het onafhankelijke Solidariteit en de staatsgetrouwe vakbonden van voor 1980. Het stuk kent geen plaats toe aan Solidariteit en maakt ook geen gewag van een dialoog tussen Solidariteit en de over heid, één van de voorwaarden die het Westen stelt voor nor malisering van de betrekkin gen met Polen. Het eist verder dat de arbeiders de leidende rol van de communistische partij erkennen en dat vakbon den geen politieke partijen zul len worden. Amerikaanse troepen naar Ei Salvador. 62 percent meende dat de VS econoische hulp aan El Salvador moest geven. Het verzet tegen de politiek van Reagan is in belangrijke mate afkomstig van kerkelijke organisaties. De New York Ti mes noemt de roomskatholie- ke bisschoppenconferentie een geduchte tegenstander van de regeringspolitiek. Meer dan 350 landelijke en plaatselijke kerkelijke leiders spraken zich gisteren uit tegen het door Washington gevoerde beleid. Zij noemden Reagans verkla ring dat de junta van El Salva dor de mensenrechten respec teert "een ernstige schending van het vertrouwen in het pre sidentschap." De Mexicaanse president Jo se Lopez Portillo heeft giste ren bemiddeling van zijn land aangeboden bij de politieke conflicten in Midden-Amerika. Hij drong er bij de VS op aan niet militair tussenbeide te ko men in het gebied. Hij noemde het denkbeeld van dreiging met of gebruik van geweld "gevaarlijk, onwaardig en on nodig". O WASHINGTON Ook in de Verenigde Staten groeit het verzet tegen de pogingen van de regering-Reagan om de aardgasleiding tussen Siberië en enkele Westeuropese landen onmogelijk te maken. De eco nomische commissies van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat noemen deze pogin gen ln een rapport gedoemd om te mislukken en wellicht schadelijk voor de samenwer king in de NAVO. De economische specialisten uit het Amerikaanse parle ment bestrijden Reagan's visie dat het Russische aardgas West-Europa te afhankelijk zal maken van Moskou. Hun rap port stelt dat de leveranties West-Europa integendeel min der afhankelijk zullen maken van het kwetsbare Midden- Oosten. Verder noemen de parlemen tariërs het ongepast dat Rea gan het gas wil tegenhouden en zelf geen graanembargo te gen de Sowjet-Unie wil instel len. Minister Halg van Buiten landse Zaken heeft in het weekeinde nog eens gezegd dat zo'n graanembargo er niet in zit, nadat de grootste Ameri kaanse vakcentrale AFL-CIO had gevraagd om onmiddellij ke stopzetting van alle handel met de Sowjet-Unie. AAl MADRID - De Spaanse ko ning Juan Carlos heeft dit weekeinde opnieuw verklaard dat democratie en vrijheid de twee steunpilaren zijn waarop het huidige Spanje rust. "Wij hebben ons niet vergist toen wij voor de vrijheid en recht vaardigheid kozen," zo zei hij in een toespraak in Zaragozza die hij hield ter gelegenheid van het eeuwfeest van daar ge vestigde militaire academie. Op het moment dat de ko ning zijn rede uitsprak, ging het proces tegen de officieren die vorig jaar een staatsgreep wilden plegen, zijn tweede dag in. Voor de krijgsraad maak ten de dertig legerofficieren en een burger koning Juan Carios zwart. Een van de hoofdver dachten, generaal Milans Del Bosch, verklaarde dat "ik, en wij allemaal, hebben gehan deld in de overtuiging dat al les, of een gedeelte, aan zijne majesteit de koning bekend was." Volgens coup-leider Te- jero had een andere top-gene- raal, Armada, hem verteld dat Juan Carlos reeds enige dagen voor de actie op 23 februari 1981 van de voorbereidingen voor de staatsgreep op de hoogte was. PARAMARIBO Waarne mend premier Harvey Naaren- dorp van Suriname heeft Ne derland beschuldigd van ver dragsbreuk nu het heeft beslo ten om de Nederlandse hulp op te schorten in verband met de ontwikkelingen in Suriname. Naarendorp beschuldigde Nederland in een televisierede van openlijke inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Suriname. Nederland heeft volgens hem het verdrag uit 1975 geschonden, waarbij de Nederlandse ontwikkelings hulp aan het toen zelfstandig geworden Suriname werd ge regeld. Naarendorp noemde de Ne derlandse houding "voortgezet kolonialisme in nieuwe vorm." Hij zei: "Suriname mengt zich niet. in de aangelegenheden van Nederland en verwacht van Nederland hetzelfde." PEKING Er wordt moge lijk een coalitie gevormd van drie partijen die gaan vechten tegen de door Vietnam ge steunde regering van Cambod ja. Over dit onderwerp hebben de leider van de verdreven Cambodjaanse Rode Khmer. Khieu Samphan, en de Chinese minister van Buitenlandse Za ken, Huang Hua, een gesprek gehad. China heeft zijn steun toegezegd voor een dergelijke samenwerking. De vorming van een coalitie regering wordt essentieel ge noemd voor het aantrekken van internationale hulp en steun van de organisatie van Zuidoostaziaische landen, de Assen. Vietnam houdt met steun van de Sowjet-Unie en de hui dige Cambodjaanse regering het gTootste deel van Cambod ja onder controle. MAANDAG 22 FEBRUAR119*2 TRIPOLI Een Li bische rechtbank heeft een Franse vrouw en haar twee 200ns ver oordeeld tot le venslange gevan genisstraf wegens het spioneren voor het „Amerikaans imperialisme en zionisme". Maar volgens de Franse consul in de Libi sche hoofdstad Tripoli, die het nieuws overbracht aan Franse kran ten, waren de drie verdachten „noch geestelijk noch anderszins in staat tot spionage". Oe 58-jarige me vrouw Oupont was met haar twee zoons van 21 en 25 jaar oud kort na de dood van haar man op een toeris tenvisum via Alge rije en Tunesië naar Libië gereisd. Bijna twee jaar ge leden werd zij daar wegens „on wettig verblijf ge arresteerd. Het proces werd meer dan eens uitge steld. De arrestan ten zijn intussen opgenomen in een psychiatrische kli niek. Het hogedrukge- bied boven Skan- dinavië dat tijdens het week-end de lakens uitdeelde, neemt in beteke nis af en het zwaartepunt is naar de Balkan verlegd. Toch blijft het vandaag nog wel in vorm zodat het camavalsge- beuren in het zui den van ons land en in west- en in zuid-Duitsland wordt opgeluisterd door zon. De optochten zul len niet gehinderd worden door een hard blazende wind: de oosten wind is zwak en midden op de dag matig. De thermo meter wordt 's-middags vijf tot zes graden, in het Rijnland zes tot acht graden, in de komende nacht vriest het weer twee tot vijf gra den. Ook dinsdag blijft het nog we! over wegend droog, maar later in de week wordt de weerstoestand ge leidelijk minder vast. Dan wordt ook de passage van een depressie over Skandinavië verwacht, dit met hulp van het Azo- ren-hogedrukge- bied. En daarbij zou de zuidwest tot westenwind wel eens weer tot teven kunnen ko men bij toenemen de regenkansen. In de hogere lucht lagen komt moge lijk vanuit Noord Italië ook nog een depressie dichter bij. In weat-Enge- iand en vooral West- en Zuid oost-Frankrijk re gent het op dit ogenblik vrij ste vig. Samenvattend: eerst nog pro bleemloos weer, in de tweede helft van de week een grotere kans op regen. De nachten zullen dan minder koud zijn: het vrie zen is weer voor bij. In midden Skandinavië werd het vannacht ove rigens nog wel min 25 tot min 27 graden. Er zijn wel eens maanden maart DUBLIN De oppo sitiepartij van oud-pre mier Charles Haughey is als grootste partij uit öe algemene verkiezin gen van de Ierse Repu bliek gekomen. Het is echter nog onzeker of Haughey ook In staat zal zijn voldoende steun te verwerven om een meerderheidsregering te vormen. Haughey's Fianna Fall kreeg 81 van de 166 parlementszetels. De Fi ne Gall van premier Ga zet Fitzgerald behaalde 83 zetels en de Socialis tische Partij de coali tiepartner van de Fine Gall kreeg er 15. Haughey wil nu met zes van de zeven onafh an kelijken die een zetel hebben verworven gaan onderhandelen over de vorming van een coali tie. Fitzgerald heeft ech ter aangekondigd het zelfde te zullen gaan doen. Hij heeft zich al verzekerd van de ateun van drie onafhankelij- „.«en. Deze onafhankelij- 5 ken zorgden vorige maand voor de val van de regering van Fltzge- i> paid door tegen zijn be- >i 'Sfotingsvoorstelien te ögstemmen. A ,n ill KOM BIJ ASPA RUSTIG DAGDROMEN OVER UW KOMENDE KANTOOR %?'4J«s-< >*A v Vv f&Zl Sr 4 "i* Tel: 010 - 32 40 00, Telex: 20049, adviescentrum voor de% kantoorprakbjk geweest, waarin het na vooraf gaand zacht weer ouderwets ging vriezen, maar het bleef een uitzon dering. In 1958 kon or na een warmte- golf in februari nog tot omstreeks 12 maart op na tuurijs geschaatst worden: de tempe ratuur in Rotter dam werd dan ook nog min 13 gra den. Luchtdruk Rotterdam van morgen 9 uur: 1018 millibar, (762 mm) tendens dalend. .plaats waertemp. max. min. 1 4 Amsterdam on bew 6 -4 1 De Bilt onbew 5 -3 Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel onbew onbew onbew onbew onbew onbew onbew onbew geheel bew. regen regen onbew regen onbew 5 5 6 3 5 5 4 5 13 4 9 5 -4 -4 -3 •3 -3 0 '2 2 10 7 -5 6 -3 Geneve geheel bew. 1 0 Helsinki onbew 3 -9 Innsbruck onbew 2 -8 Klagenfurt half bew. 0 -12 Kopenhagen mist 0 5 Lissabon onbew 17 8 Locarno geh. bew. 4 0 Londen onbew 8 -2 Luxemburg onbew 5 -5 Madrid onbew 13 4 Malaga licht bew. 20 13 Mallorca regen 15 9 Miinchen onbew 0 -9 Nice onbew 11 2 Oslo motsneeuw -14 *4 Parijs onbew 6 —1 j» 'd Rome onbew 11 0 Split onbew 7 —2 Stockholm onbew —2 14 Wenen half bew 1 —9 Zürich geh. bew. 2 —4 y Casa Blanca zwaar bew. 18 8 'i» Istanbul geh. bew. 6 3 h Las Palmas zwaar bew. 17 Tel-Aviv onbew 0 Tunis geheel bew. 17 9 t

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1