Jfoiszoél|ing l|ij ||^lëï^e klanten op de Maasvlakte Twaalf uur toekomst Ook ministers kunnen zaak Veenweg niet aanpakken Rotterdam 'n beetje arrogant? Geen renovatie 't Huis uit! Sta op SPA SHB mag terrein nog niet verruimen Vandaag met: Hollands ca¥aretfinale Nieuwe films +~f+ Sport Giftig slib naar Brouwers dam? Koffietruc wmmm Wethouder speelt brandweer mannetje MNRBiM ISppllüü Theehuis dicht list*. jgllppfgggi sau ut e- a i- ir. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Winkeliers spelen in geval van diefstal regelmatig voor eigen rechter en tre den daarbij soms bijzonder agressief op. Een paar keer zijn winkeliers zelfs overgegaan tot het doen van huiszoeking bij betrapte dieven. mm. Op zijn eerste reis heeft de gloednieuwe Japanse bulkcarrier, Hitachi Ven ture, 's iverelds grootste bulkcarrier, deze week de Maasvlakte aangedaan. Bij het massagoed-over slagbedrijf EMO loste het schip ijzererts uit Brazi lië. Op het ogenblik is de Hitachi Venture alweer in IJmuiden waar de rest van de lading wordt ge lost. De Japanner heeft een diepgang van 20,11 meter, de diepgang op de Maasvlakte is 21,65 meter. Er zijn wel grotere "buik schepen" (olietankers) in de havens op de Maas vlakte geweest, maar de Hitachi is de grootste in zijn soort. De Kwade Krachten maken zich op om kei hard terug te slaan. Een beeld uit de verre toekomst, diep in het heelal en tevens een beeld uit The Eryipire Strikes Back. Het tts één van de films die za terdagnacht icorden vertoond tijdens een Science Fiction Mara thon in het Rotterdam se Lumière Theater. De door City georgani seerde SF-Marathon was eerder in Amster dam, Nijmegen en Den Haag een groot succes. De voorstelling duurt van middernacht tot twaalf uur zondagmid dag. Op het programma staan: de speciale edi tie van Close Encoun ters of the First Kind, Alien, Futureworld, Star Wars en The Em pire Strikes Back. Tussen de voorstellin gen door krijgen de toe-- schou wers ongeveer 20 minuten om even terug te keren naar het he den voor een hapje en een drankje. Kaarten kosten 30- en zijn in voorverkoop verkrijg baar aan de kassa van Lumière. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ROTTERDAM Het dubbele inko men van de omstreden arts, mevrouw M. J. P. Schulte-Lukassen kan niet worden aangepakt, ook niet door de ministers Van Thijn (binnenlandse zaken) en Van Kemenade (onderwijs). Leegloop VRIJDAG 5 MAART 1982 5. an, r,7. ijk, oop lu- j|- gen klij- 9 f- 9 in rdt de in ar. ing an- e I el, en 9, )e Winkeliers pakken dieven zelf wel aan Dat constateren twee weten schappers van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit na een onderzoek onder tweehonderd winkeliers in ons land. De onderzoekers rar. H. Ro- dermond en mr. drs. H. Moer land, verbonden aan de vak groep Strafrecht van de uni versiteit, ontdekten dat een aantal winkeliers een gepakte dief zelf een boete opleggen. Daarbij wordt gedreigd met de politie ais het geld niet op tafel komt. Ander' geven een dief eigenhandig een aframmeling, laten voor een gestolen artikel het tienvoudige betaien of be talen hun personeel een pre mie uit voor het in de kraag grijpen van een dief. Volgens de onderzoekers gaan sommige winkeliers zo ver dat ze niet alleen huiszoe kingen verrichten maar ook dieven op het lichaam fouille ren. Rodermond en Moerland kwamen tot de conclusie dat de omschrijving van het be grip winkeldiefstal te krap is ROTTERDAM -Een aan zienlijk deel van het Rotter damse havenslib zou gestort kunnen worden bij de Brou- wersdam, de westelijkste ver binding tussen Goeree-Over- flakkee en Schouwen-Duive- land. Die suggestie doet de stuur groep Berging Baggerspecie in een binnenkort te verschijnen rapport. Het gaat om een jaar lijkse hoeveelheid van 20 mil- joen kubieke meter slib waar van de helft giftig is. ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft acht opva renden van het Braziliaanse vrachtschip Stagiba aangehou den nadat ze illegaal een partij van 4000 kilo koffie hadden verkocht. De partij was in twee hijsen op de wal gezet toen de politie ingreep. Ook drie Rotterdamse opkopers zijn aangehouden. De Stagiba ligt in de Waalhaven. ROTTERDAM Een Turks theehuis aan de Van der Sluis straat is vanochtend van ho gerhand gesloten omdat het geen vergunning had. De deel gemeente Centrum-Noord had de exploitanten van meet af aan gezegd dat ook nimmer een vergunning zou worden verleend. De omwonenden zou den overlast ondervinden van het theehuis en zijn bezoekers. geworden. Het gaat volgens hen al lang niet meer om het wegnemen van artikelen maar ook om nieuwe trucs als het verwisselen van prijsjes, het onder één hoedje spelen met het personeel, het profiteren van vergissingen of slordighe den van een caissière en het toepassen van wisseltrucs. Overigens, aldus de onder zoekers. hebben niet alle win keliers last van overmatig veel haar op hun tanden. Veel mid denstanders zijn coulant te genover stelende klanten en stellen hen in staat voor het gestolene te betalen of het arti kel terug te geven. Cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) geven aan dat winkeldiefstal len meer worden gepleegd door mannen (58 procent) dan door vrouwen (42 procent). Bij de politie werden vorig jaar 31.206 winkeldiefstallen ge meld, dat is bijna twintig pro cent meer dan het jaar daar voor. Alleen in warenhuizen en textielzaken werden vorig jaar al ruim 18.000 diefstallen ge pleegd. In 62 procent van de gevallen werd de politie in kennis gesteld. Dat gebeurde meestal als de ontvreemde ar tikelen duurder waren dan 50 gulden. Wrm/Z'z ROTTERDAM Dei |Rotterdamse wethouder| [Pirn Vermeulen (Stads-^ [vernieuwing) heeft in| [zijn oude Renault 16| [brandweermannetje gc-1 Ispeeld. Tijdens een racef Stegen het uurwerk naar! [de Schonerbergwegi [heeft hij de route vanl [een eventueel nieuw tel [bouwen brandweerka-f fzerne aan de Rochussen-| [straat hoogstpersoonlijk! I getest. Vermeulen legde de [afstand naar eigeni [zeggen in zo'n vijftien! ftot twintig seconden af.g |De kilometerteller vang [zijn auto zou tijdens dc-[ [ze rit onder de vijftig| [zijn gebleven. Het uitrukken van| jPim Vermeulen heeft al-| [les te maken met dc| [vraag of er op de plaats! [van de oude tramremises lop de hoek Schonerberg-| [weg/Nieuwe Binnenweg! [nu wel of niet een brand-g ïweerkazerne moet ko-i [men. De Projectgroepg [Nieuwe Westen is tegen! [en kiest voor een biblio-| itheek met woningbouw-! [De Rotterdamse ge-I Imeenteraad moet bin-[ [nenkort de knoop door-| ihakken. Dokter behoudt dubbel salaris ROTTERDAM „Enigs zins arrogant". Zo komt de Rotterdamse haven over in het buitenland, zegt drs. B. van Dorp van een organisa tiebureau uit Bilthoven. „Het lijkt soms wel een gunst op Rotterdam te mo gen varen. Maar de haven zou ondertussen wel eens terrein kunnen verliezen aan andere Westeuropese havens," aldus Van Dorp. Hij heeft vooral Ameri kaanse reders, expediteurs en havenautoriteiten ge vraagd wat zij van de diver se havens in Europa vinden. „Als vingerwijzing," aldus Van Dorp, „kreeg ik te horen dat Antwerpen veel agres siever is en dat de kwaliteit van de arbeid er beter is. De indruk bestaat, dat Rotter dam/ ervan uitgaat dat de haven zichzelf wet verkoopt, in tegenstelling tot bijvoor beeld Bremerhaven en Le Havre. Overigens verwachten de Amerikanen dat Rotterdam wel aan de top zal blijven, omdat hetr-i service-pakket uitgebreid en goed is en om dat een groot aantal dien sten Europoort aandoet. „Maar," zo heeft Van Dorp gemerkt, „in de distributie keten krijgen de verladers het veel meer voor het zeg gen dan de reders. En uit mijn onderzoek is gebleken, dat de Rotterdamse haven bij de Amerikaanse verla ders praktisch onbekend Is." (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Dordtena- ren die weigeren hun woning te laten renoveren, lopen voortaan het risico door de ge meente uit hun huis gezet te worden. De gemeente zal de nieuwe gedragslijn voor 't eerst in de Dordtse „renovatie geschiedenis" toepassen bij het opknappen van 51 wonin gen aan de Krispijnseweg. Weigeraars wordt ijskoud de huur opgezegd en het gemeen telijk woningbedrijf za! daarna voor hen een andere woning zoeken. Het gemeentebestuur acht behoud van de 51 woningen van groot belang en dat be houd is alleen mogelijk door een grondige renovatie. Als zich te veel weigeraars zouden melden, zou de renovatie als gevolg van strenge voorwaar den van het Rijk (dat de reno vatie subsidieert) niet kunnen doorgaan. Om dit te voorkomen, zal eventuele weigeraars in een aangetekende brief de huur worden opgezegd. Afhankelijk van de tijd dat zij de woning in gebruik hebben, wordt het huurcontract binnen drie tot zes maanden beëindigd. Bewo ners die niet instemmen met de huuropzegging (én de ver vangende woning), zullen het geschil daarna moeten uit vechten voor de kantonrechter. De gemeente kan het nieuwe beleid in dit geval toepassen omdat het gemeentelijke wo ningen betreft. Zij baseert de huuropzegging op één van de vijf redenen die het Burgerlijk Wetboek daarvoor kent, name lijk „dringend eigen gebruik". In het verleden werden reno vatie-weigeraars in Dordrecht evenals in andere steden gere specteerd en is het zelfs voor gekomen dat renovatie-projec ten werden geschrapt, omdat er teveel weigeraars waren. De bewoners van de 51 wo ningen aan de Krispijnseweg zullen op woensdag 10 maart in het Stadskantoor gewaar schuwd worden voor de nieu we praktijk. De renovatie van hun wonin gen kwam al eerder in het nieuws, doordat daar een uniek ventilatiesysteem zal worden aangelegd, dat de warmte uit keuken, wc en douche terug wint. Daardoor kan er fors be spaard worden op de energie kosten. Dit antwoord krijgt het Tweede Kamerlid Frans Moor (PvdA) op elf schriftelijke vragen over wat de Veenwcg- affaire ts gaan heten. Er zijn wel maatregelen in de maak, zo laten de bewindslieden we ten. om dit soort zaken te voor komen. 38: V SV:\' U bestelt Spa. Zorg d.in ook dat u échte Spa knjgt. Dus. Spa uit het flesje,met het Spa etiket.Gebotteld bij de bron. Mevrouw Schulte-Lukassen was eind 1980 bij zowel de ge riatrische kliniek Veenweg als het Dijkzigt-ziekenhuis in dienst. Het ziekenhuis dwong haar bij Veenweg ontslag te nemen toen het dubbele inko men werd ontdekt. De arts meldde zich kort vóór de dag dat het ontslag of ficieel werd, ziek bij de Veen weg. Op basis daarvan ont vangt zij tot op de dag van vandaag zestigduizend gulden ziekengeld per jaar van de ge meente Rotterdam, waaronder de kliniek valt. Alhoewel mevrouw Schulte- Lukassen voor de Vcenweg-kli- niek ziek is, kan zij wel voor Dijkzigt werken. Daarvoor krijgt ze jaarlijks nogcens vijf tigduizend gulden. De voormalige arts van het verpleegtehuis kwam in op spraak nadat twee medewer kers bij Veenweg hun ontslag namen en een boekje opende den over wat er zich binnen af speelde. De Inspecteur voor de Geestelijke Volksgezondheid, dokter J. Mets, concludeerde in een rapport over de situatie dat in het tehuis wantoestan den hadden geheerst. De kwaliteit van de zorg voor de ongeveer 150 veelal demente bejaarden liet op talrijke punten te wensen over. Er werd onvoldoende aan dacht besteed aan allerlei klachten en aan eten, drinken, slapen en urineren werd nau welijks aandacht besteed. De bejaarden lagen of zaten vastgebonden. Bovendien hield de arts, volgens Mets, geen medische administratie bij, waardoor controle op het ziek teverloop niet mogelijk bleek. Familieleden van de in de Veenweg overleden patiënten verenigden zich en uitten dc beschuldiging dat hun ouders onder "verdachte omstandig heden" zijn gestorven. (Van onze soc.-ccon. redactie) ROTTERDAM Dc directie van dc havenwerkers-pool SHB mag het personeel niet zomaar overal in de Rotter damse haven inzetten, zegt de ondernemingskamer van het Amsterdamse gerechtshof in een voorlopige uitspraak. De havenwerkers mogen alleen te werk worden gesteld in dc stukgoedsector en bij twee container bedrijven. De ondernemingsraad van de SHB, die in beroep was ge gaan tegen het directiebesluit, krijgt gelijk dat haar eerst om advies gevraagd had moeten worden. Naast bezwaren tegen de gang van zaken heeft dc o.r. ook bezwaren tegen de inhoud van het directiepian om het werkterrein te verruimen. De o.r. vreest dat de veiligheid, de gezondheid en het sociale le ven van de havenarbeiders in gevaar komen. De directie van de SHB zal zich bij de uitspraak voorlopig neerleggen. Volgens directeur A. Elshovc is uitbreiding van het werkterrein echter hard nodig om de leegloop onder de SHB-werkers tegen te gaan. Hij hoopt snel met de vakbon den tot een akkoord te kunnen komen.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1