en in West-Duitsland Israël schiet op Arabieren iMi 3?5 2«s y Ruk naar rechts in Frankrijk ter meulen natuurlijk Duizenden bil docp spruit Lech Waiesa Swingend samenzijn Paul en Stevie Khomeiny ontvangt geen bezoek West-I luitsland krijgt nieuwe linkse partij »e5fSS«Sr Steeds meer VS-adviseurs in Honduras Duarte: 'Rechts is schuldig aan geweld' Rookverbod geschonden Ltrr*! Sc het vrije volk Van onze correspondente ALY KNOL BONN Bij de deelstaatsverkiezingen in Ne- dersaksen hebben de Westduitse sociaaldemocra ten gisteren opnieuw een gevoelig verlies gele den. De SPD ging met niet minder dan 5,7 per cent achteruit. De CDU kon zijn leidende positie nog met 2 percent verbeteren en beschikt thans over 50.7 pereent van de .stemmen. De FDP keert na vier jaar afwezigheid weer in het parlement in Hannover terug met 5,9 percent. De grootste winst boekte echter de milieupartij de Grünen, die voortaan met 6,5 percent als nieuwe partij in het parlement vertegenwoordigd zal zijn. 8 "m wmm Tolet wc Bioks. Voor een fris toilet. 3 stuks oer doosje, van 4,25 voor Stick-up. Zelfkleven de luchtver frisser Per Dakje van 2 met 1 gra tis van 4,50 voor Tolet Permanente luchtverfrisser. Geeft ca. 5 weken een frisse geur. in diverse geuren Per stuk van 2,50 voor. Per 2 stuks voor Erdal güns. Schoenen alléén in smeren en laten drogen. Kleur- herstellend en wa terbestendig inh voor 120 paar. In twart/bruin Van 4,35 voor Een moedige voorbijgan ger overmeestert in de Zwitserse hoofdstad Bern een jongeman die met een pistool in het wilde weg aan het schieten was. Na dat hem het wapen uit de hand was geruktwerd de schutter aan de politie uitgeleverd. Honderden mensen sloegen het schouwspel gade. Nie mand raakte gewond. SAN SALVADOR Een hoge functionaris van de Amerikaanse ambassade in San Salvador is ervan overtuigd dat de vier Nederlandse journalisten die vo rige week in El Salvador omkwamen in een hinder laag zijn gelokt. Legereenheden zouden de IKON-me- dewerkers in de heuvels hebben opgewacht. USB! De geëmotioneerde Hans van Gerven wordt op Schip hol gescand, dov, een collega van de IKON. Danuta Walesa en dochtertje. 0 buiteniland 5 WHJ ifdrot. wbfl» arte*» l©@» ■50. ian irten ibMf an Pmw* Socialisten1 veiri lies e; n De verliezen van de SPD worden voor het grootste deel toegeschreven aan de grote winst van de Grünen en de niet overweldigend grote opkomst van de kiezers. De SPD ging van 42,2 naar '36,5 percent terug en heeft daarmee zijn slechtste resul taat in Nedersaksen sinds 1955 behaald. Minister-president Albrecht van Nedersaksen, CDU, meen de gisteravond in een eerste commentaar. „Het sociaal-libe rale tijdperk in de Bondsrepu bliek loopt ten einde. De coali tie in Bonn is dood. Het wordt tijd dat ze dat begrijpt." Door deze voor hem goede verkiezingsuitslag, heeft Al brecht mogelijk in de toekomst een betere kans als kandidaat voor het kanselierschap van de CDU op te treden. SPD- voorzitter Willy Brandt meen de dat zijn partij de hand in eigen boezem moet steken en duidelijker moet laten blijken waar ze staat. Omdat de CDU nu opnieuw de absolute meerderheid bezit. heeft de liberale FDP er geen behoefte aan in Hannover in een coalitie met de christende mocraten mee te werken. Daarmee is de druk op de so ciaal-liberale coalitie in Bonn weer enigszins verlicht. In de afgelopen tijd specu leerden FDP-politici steeds openlijker over een nieuwe re geringssamenstelling. Uit op- inipeilingen, die vlak voor de verkiezingen In Nedersaksen zijn gehouden, blijkt dat in de ze deelstaat veel liberalen graag met de CDU een coalitie hadden willen aangaan. Was vier jaar geleden nog slechts 30 pereent van de liberalen voorstander van samenwer king met de christendemocra ten, nu is dat al 51 percent. De Grünen in Nedersaksen willen de vervuiling van de Noordzee en de energieproble- matiek tot kernpunt van hun parlementaire werk maken. Zij hebben verklaard op zake lijke punten met alle andere artijen te willen samenwerken, wanneer die bereid zijn om naar de Grünen te luisteren. '//s/s •éZ/r/A VAH&V/ 'mm#**»*"'" 'Sjbrjrjs/.l. 'SsvwZ't'v, JERUZALEM Bij onlus ten op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever zijn zondag zeven Arabieren door Israëlisch geweervuur gewond geraakt, nadat de militairen zaterdag een 17-jarige Arbai- sche jongen hadden doodge schoten. In het gebied zijn al gemene stakingen uitgeroepen, evenals in Oost-Jeruzalem en de strook van Gaza bij de Si- naï-woestijn. De onrust in de bezette ge bieden ontstond na het Israëli sche besluit om de Palestijnse burgemeester van El Bireh en de gemeenteraad te ontslaan en de stad onder militair ge zag te plaatsen. Andere Pale stijnse burgemeesters in het gebied overwegen uit protest hun ontslag in te dienen en hebben opgeroepen tot algeme ne stakingen. Bij de onlusten van zondag werden ook drie Israëlische militairen en twee inzittenden van een met stenen bekogelde toeristenbus gewond. De gedo de jongen is de 17-jarige Ibra him Ali Darwish. Hij werd za terdag door een Israëlische soldaat in de borst geschoten TEGUCIGALPA In nog geen twee maanden tijd is het aantal Amerikaanse advi seurs in Honduras van twintig gestegen tot negentig. De stij ging van het aantal adviseurs houdt verband met de inspan ningen in de Verenigde Staten om een einde te maken aan de vermeende smokkel van wa pens uit Cuba via Honduras en Nicaragua naar El Salvador. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in de Hondurese hoofdstad Tegu cigalpa verklaarde dat de ad viseurs tot taak hebben de de fensieve capaciteit van de 15.000 man tellende Hondurese strijdkrachten te verbeteren. 'Journalisten zijn in hinder aa 2, gelok t' De lezing van het ambassa delid wijkt af van het officiële standpunt van de ambassade. Dat luidt dat er geen twijfel hoeft te bestaan aan de lezing van de Saivadoriaanse junta, dat de Nederlanders tijdens een vuurgevecht zijn omgeko men. Hans van Gerven. de IKON- medewerker die zijn gedode collega's in San Salvador heeft geïdentificeerd, heeft gisteren bij terugkeer op Schiphol ge zegd dat de verklaring van de Saivadoriaanse junta iedere grond mist. Uit gesprekken die hij heeft gevoerd met boeren uit het gebied waar de Neder landers zijn gedood, is geble ken dat er geen vuurgevecht heeft plaatsgevonden. De geëmotioneerde Van Ger ven zei verbaasd te zijn over de lezing van de Amerikaanse regering. Na de dood van de Nederlanders had een lid van de Amerikaanse ambassade in El Salvador meegedeeld dat de slachtoffers "onder zeer verdachte omstandigheden" waren aangetroffen. Volgens Elsevier-medewer- ker Rene de Bock, die gisteren eveneens terugkeerde uit El Salvador, was het duidelijkste bewijs van kwade trouw van de autoriteiten, dat zij aanvan kelijk hebben geprobeerd de lijken van de vier journalisten ondmiddellijk te begraven. Een Amerikaanse fotograaf is hiervan getuige geweest. Deze fotograaf heeft de stof felijke resten van de vier Ne derlanders, samen met de lij ken van vier gedode guerrilla strijders, zien liggen op de be graafplaats van San Salvador. Het was kennelijk de bedoeling dat ze onmiddellijk zouden worden begraven. De fotograaf heeft dit voorkomen. De Nederlandse journalist Jan Schmeitz is dit weekeinde weggegaan uit El Salvador na dat hij telefonisch was be dreigd. In een van de telefoon tjes was hem te verstaan gege ven: "Hufter. je kunt beter ma ken dat je uit het land weg komt". Bij aankomst in Mexi- co-Stad verklaarde Schmeitz dat zijn collega's zeer vermoe delijk zijn vermoord. Bij de Identificatie van zijn gedode collega's had Schmeitz gezien dat ze waren geschopt, gesla gen en met kogel3 doorzeefd toen ze al dood waren. De Westduitse journalist Ar- mtn Wertz, die de Nederlan ders naar de plek heeft ge bracht waar ze werden omge bracht, heeft F1 Salvador even eens verlatei Hij heeft her haald dat de journalisten en hun twee contactpersonen wer den gevolgd door een vracht auto met geblindeerde ramen. Hij heeft ontkend dat er een vuurgevecht heeft plaatsge vonden. De plaats waar de Ne derlanders vertegenwoordi gers van het verzet zouden ontmoeten werd in de gaten gehouden vanuit militaire wachttorens. N-.\, bij onlusten in El Bireh. Na de incidenten stelden de Israëlische militairen uit gaansverboden in op de weste lijke Jordaanoever, Ook is het de bewoners van drie plaatsen verboden om naar Jordanië te reizen. In Cairo heeft de Egyptische minister van Buitenlandse Za ken Kamal Hassan Aly zijn be zorgdheid geuit over de dagen lange onrust op de westelijke Jordaanoever. Hij vertelde dat de uitvoering van de akkoor den van Camp David de vredesregeling tussen Egypte en Israël in gevaar kan ko men in verband met de vereis te Palestijnse deelname aan het autonomieplan. In verband met de ontrui ming van de bezette Sinaï-woe- stijn zijn meningsverschillen gerezen tussen Israël en Egyp te over het juiste verloop van de nieuwe grenslijn. Israël lijkt de laatste fase van de te rugtrekking van haar troepen uit het gebied afhankelijk te willen stellen van de Egypti sche aanvaarding van de Is raëlische voorstellen over de grenslijn. PARIJS De rechtse par tijen in Frankrijk hebben gis teren communisten en socialis ten bij de provinciale verkie zingen met ruim verschil ver slagen. Toen rond midder nacht de uitslag bekend was van 1993 van de 2029 zetels, hadden de rechtse partijen er 1178 in de wacht gesleept, te gen de linkse 815. De uitslag betekent een ruk naar rechts in vergelijking met de vorige regionale verkiezingen. Giste ren was de tweede ronde van de verkiezingen. Lionel Jospin, de leider van de Socialistische Partij, ver klaarde: "De rechtse krachten waren uit op wraak en hebben hun aanhang beter weten te mobiliseren. We zijn gewaar schuwd voor de gemeente raadsverkiezingen van vol gend jaar." Overigens kwam de neder laag van links volledig voor rekening van de Communisti sche Partij Frankrijk. Deze kelderde naar tien procent van de stemmen. SAN SALVADOR De Sai vadoriaanse juntaleider Napo leon Duarte heeft de rechtse partijen in zijn land ervan be schuldigd tijdens de verkie zingscampagne journalisten te intimideren. Hij voegde er aan toe dat het "niet onmogelijk" is dat sommige gewelddaden tegen verslaggevers door mili tairen zijn gepleegd. De juntaleider zei dit week einde persoonlijk een onder zoek te zullen Instellen naar de dood van de vier Nederlandse journalisten. Hij waarschuwde de pers niet naar plaatsen te gaan waar ze "niet beschermd kan worden". De Saivadoriaan se aartsbisschop zei gisteen in verband met deze waarschu wing, dat journalisten recht hebben op informatie. De Amerikaanse vereniging van hoofdredacteuren heeft de Saivadoriaanse junta met klem gevaagd de journalisten die in het land werken te be schermen. MAANDAG 22 MAART 1982 WARSCHAU Zevenduizend mensen hebben gisteren in Gdansk de doopplechtig heid bijgewoond van de Poolse vak bondsleider Lech Waiesa. Walesa zelf was, ondanks herhaalde verzoe ken van zijn vrouw Danuia, niet van de partij. Hij is nog steeds geïnter neerd. Maria Wiktoria werd gedoopt door de bisschop van Gdansk, in aanwezigheid van vertegenwoordi gers van buiten landse ambassa des. De buiten landse pers had geen toestemming gekregen voor een reis naar Gdansk. De bisschop over handigde een per soonlijk geschenk van paus Johan nes Paulus, een gewijde rozen- krans en een ma- riabeeld. Tot slot werd gebeden voor allen die sinds 13 december zijn opgepakt en voor ailen die zijn ontslagen. Bij het verlaten van de kerk riepen de kerkgangers „Victoria, Victoria" en „Geef ons Lech terug". Oe politie, die overigens niet in groten getale aanwezig was, greep niet in. Top-musici Paul McCartney (bo ven) en Stevie Wonder leven zich uit tijdens de op name van hun ge zamenlijke single Ebony and Ivory, die binnenkort in de platenwinkels zal liggen. De twee waren bijeen op het eilandje Mont- serrat in het Ca- raïbisch gebied, waar de studio zich bevindt. Het resultaat van hun samenwerking zal ook te horen zijn op de nieuw ste langspeelplaat van ex-8eatle Paul McCartney, die de titel Tug of War zal meekrijgen. TEHERAN De Iraanae leider ayatollah Khomai- ny zal tien dagen lang geen bezoek ontvangen. Dat is gisteren door ra- dio-Teheran mee gedeeld. Zoals ge woonlijk werd niet gezegd waarom hij zich tijdelijk uit het openbare le ven terugtrekt. De 82-jarige gees telijk leider lijdt aan een hartkwaal. Vorige maand be sloot hij al twintig dagen rust te ne men. Hij hervatte zijn werk voortij dig toen In het Westen specula ties over zijn dood in de pers ver schenen. Radio-Teheran liet gisteren nog een van ta voren opge nomen rede van Khomeiny horen. Hij prees de Iraan- se islamitische re volutionaire rege ring als de beste die de wereld ooit heeft gekend. Hij meende dat zijn beweringen een wetenschappelijke basis hebben. De toespraak van Khomeiny werd uitgesproken in verband met het islamitische nieuwjaar. Radio-Teheran maakte gisteren ook melding van gevechten tussen leden van de re volutionaire garde en leden van de varboden Muja- heddin-E-Khaiq, Vijf „pro-Ameri kaanse terroristen zijn naar de hel gegaan," zo be richtte de staats radio. PEKING De bur gemeester van Pe king, Liao Ryoyo, is op zijn vingers getikt omdat hij een sigaret opstak in de grote Hal van het Volk in Peking, waar roken verbo den ie. De burgemeester heeft zich de ver maningen aange trokken, zo heeft hij de officiële persdienst van China meege deeld. Het is voor een leider niet best als hij geen goed voorbeeld geeft, meende Pe- kings eerste bur ger. (Van onze correspondente) RECKLINGHAU SEN In West- Duitsland wordt een nieuwe linkse partij opgericht, de Democratische Socialisten. Met een rode anjer als symbool wil deze groepering vooral gaan functioneren ais opvangbekken voor ontevreden kiezers van de SPD van bonds kanselier Schmidt. Na een rumoerige bijeenkomst zater dag in Reckling hausen, in hei hart van het door de SPD beheersts Roer-gebied, werd tot de oprichting besloten. De partij kan al op 17 juni van dit jaar een feit zijn. Aanvoerders van de Democratische Socialisten zijn de twee voormalige links SPD-parle- mentariërs Man fred Coppik en Kari-Heinz Han sen. Hansen werd wegens zijn felle kritiek op bonds kanselier Helmut Schmidt enkeio maanden geleden uit de partij gezet, Coppik volgde hem enige tijd la ter vrijwillig. Andere kopstuk ken zijn de katho lieke theologe Ute Ranke-Heinemann, dochter van de vroegere West- duiise president, die de laatste maanden in de vredesbeweging bekend is gewor den, en de leider van de beweging tegen de nieuwe startbaan bij het vliegveld van Frankfort, Alexan der Schubert. Vooral vertegen woordigers van de milieupartij de Gr ünen verzetten zich in Reckling hausen tegen de oprichting van nog een nieuwe pro testpartij. De Democratische Socialisten gelo ven echter dat met name hun econo mische politiek anders zal zijn dan die van de Grünen. Zwaartepunt van hun politieke werk zal het verzet zijn tegen het NAVO- beaiui» van de cember 1979. Er werd zaterdag al vast opgeroepen tot deelname aan een grote demon stratie op 10 juni in Bonn tegen het bezoek van de Amerikaanse pre sident Reagan.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1