Bezoek voor ongelukkige Andrej r Rotterdam wil nieuw tracé Verzet toch Mij na late waardering Vbordeel- driedaagse! Ralthe Special winterjas nu 12.95 cpulthemei te Gilda: 22 ontslagen Heiltje houdt 't nu voor gezien Stakers: met hond gedreigd Vandaag met: Ingenieur op de taxi Homanti Sport Heroïne-rust 'Zielig gezicht' praat ton los Fietser voorop j ii na. iduss. 0-f*. - - - mwm WMMê (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een groepje particulieren uit Rotterdam is in de bres gesprongen voor het straatarme Dogon-volk in Centraal Afrika. De Rotterdammers denken de beroemde Dogon-cul- tuur te kunnen redden door een half miljoen gul den bij elkaar te brengen. Met een zucht van verlich ting worden de in veilig heid gebrach te duiven in ontvangst ge nomen. iSXÜi 114 Een oud-ver zetsman krijgt van prins Bern- hard het ver- zetsherden- kingskruis op gespeld. (Vein een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Wat ons gezin in de oorlog precies heeft gedaan? Dat vertel ik niet: daar over heb ik m'n hele leven gezwegen. Maar je kunt wel nagaan: mijn vader en mijn broer zijn door de Duitsers gefusilleerd. Mijn moeder en ik hebben drie jaar in concentratiekampen gezeten. Meer zeg ik er niet over." woensdag 24, donderdag 25 en vrij'dag 26 maart een extra zorgvuldige reiniging, versteviging, opmaak en nakontroie van uw afgeleverd op hanger in luxe hoes. (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Honderdenzestien werkwilli gen van de RDM, voornamelijk hoger personeel, vragen de gemeenteraad van Rotterdam de poli tie te laten optreden als er weer een staking zou uitbreken. tripe», «3: uur, rmste 18 ir, erin, jr. Bonce tOuuj, >8: wij. r.beh, >8: 10 uur, 58:Lo- u 8: Not 10.30 M:Op el los, lol 3.45, rere- 50, atran- uur. GRO- Poots Aaksh 20.15 Ton dijk- s First L >0.00 Bnis- - V' V; Sy &1', -V Mpapia "SSS:"' 'S,'S/S LV-?; DINSDAG 23 MAART 1982 v fel- C Particulieren helpen bedreigd negervolk Rotterdam heeft een specia le band met het bedreigde Do gon-volk in de republiek Mali. Drie jaar geleden werden met steun van de gemeente een drinkwaterbekken en een irri- gatiodam gebouwd in het kurkdroge, rotsachtige gebied in hartje Afrika, Initiatiefneemster van de nieuwe actie voor het Afri kaanse volk is de galeriehoud ster Mathilde de Vree. Tijdens een wereldreis kwam Mathilde in Mali terecht. Zij verpandde prompt haar hart aan de Do- gon-cuituur. Onder meer door het verkopen van Afrikaanse kunst wil de houdster van Ga lerie 2000 nu vijfhonderddui zend gulden bijeen brengen. In Mali ontmoette Mathilde ingenieur Herman Haan uit Gouda, die al 23 jaar - onder zoek deed naar de wortels van de Dogon-cultuur. Gisteravond was de architect-prehistoricus te gaat in Galerie 2000. Met films en dia's liet hij zien hoe in Mali van een kleine Rotter damse gift van 15.000 gulden een heel drinkwaterbekken en een irrigatiedam gebouwd konden worden. De gift werd indertijd gedaan ter gelegen heid van de opening van het nieuwe Rotterdamse drinkwa- terieidlngbedrijf aan de Honin- gerdijk. Mathilde de Vree: „Nu de ei op :eb«- •gras! »t kip- t ta- ona (eg- ts 8! m n td. kif mee nu- ok ap-, en, oe. in irpfr •a «n :haf. je rep ra: I8JC itett na- tot 6 tol kM 00 Mth j aar L30 ni 130 ófr jtÜ s «I Dl "tl ROTTERDAM Pierre Vermeulen was één van de eerste Feyenoorders, die gisteren In hét Clara Zie kenhuis op bezoek gingen •bij de zóndag zo ongel ukkig aan zijn enkel geblesseerd geraakte Bulgaar Andrej Jeliazkov. .Jellazkov is zon dagavond nog geopereerd, en zal vier tot zes weken met zijn been in het gips moeten blijven. De revali datie daarna zal zolang in beslag nemen dat hij dit seizoen niet meer zal kun nen spelen. Jeliazkov kreeg vandaag nog meer bezoek uit Feyenoord-kring, oa van trainér Vaclav Jezek en eein flinke afvaardiging van de spelers. In overleg met de doktoren zal wor den beslist of de onfortuin lijke spits in Nederland dan wel in Bulgarije mag genezen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rotterdam in de toekomst de haven- 'poorlijn langs IJsseimonde öaar het zuiden verleggen. Daarmee komt de gevarenzo- Be van de LPG- en chloor- jfansporten buiten Rotterdam- Zuid te liggen en wordt de ge luidsoverlast weggenomen. Dok wil Rotterdam dat de JPoorlijn een bovenleiding krijgt. Het gemeentebestuur be preekt deze voorstellen over Jrie weken met staatssecreta ris Van der Doef van Verkeer et! Waterstaat. Rotterdam fpreekt over "zeer ingrijpende oplossingen" die miljoenen tosten en die moeten worden «gewogen tegen het te ver- .ROTTERDAM De nieuwe ®?hier om straathandel in he ft ïme te bestrijden werkt. Vol- jpns de politie heeft het geleid een rustiger straatbeeld op w West-Kruiskade. Loco-bur- psaeester Van der Ploeg phrijft dat in een brief aan de raadscommissie politiezaken. wachten effect. De verlegging zou moeten beginnen met de verplaatsing van de boog bij Lombardijen. Voorlopig wil Rotterdam de overlast beperken door verla ging van de maximum snel heid van de treinen van 6Q tot 40 kilometer per uur en door de voegen tussen de spoorsta ven te laten vervallen. Het ge dender van de treinen ver dwijnt daardoor. Ook moeten na 1984 geluidsarmere locomo tieven worden ingezet. Ter bestrijding van de risi co's bij het vervoer van ge vaarlijke stoffen moeten ver der zoveel mogelijk spoorweg overgangen worden opgeheven en automatische treinbeïnvloe ding worden ingevoerd. Die vermindert de kans op botsin gen doordat verklikkers aan geven, dat er nog een trein op het baanvak rijdt. In de voor stellen van Rotterdam krijgen allé machinisten mobilofoonin stallaties en wordt voor wa gons met gevaarlijke stoffen een maximumverblijfstijd in gevoerd voor de rangeerterrei nen Waalhaven en Pernis. Bewoners van Lombardijen, Zuidwijk en Pendrecht krijgen in april een folder in de bus, waarin staat hoe zij moeten handelen bij ongelukken met gevaarlijke stoffen. h t -W*' ROTTERDAM Razend snel reageren van overbuur man Gerard Cardinaal heeft vannacht bij een uitslaande brand in de Oranjeboomstraat het leven gered van de familie Frickus. Nadat Cardinaal de voordeur van het huis op nr. 266 had Ingetrapt kon hij het slapende echtpaar wakker ma ken. Het paar haalde daarna zelf hun 7-jarlg zoontje en 4-ja- rig dochtertje van de zolder verdieping. Ook de drie grote honden van het gezin bleven ongedeerd. Cardinaal ontdekte de vlam men vanuit zijn woning aan de overkant omstreeks half drie. Nadat hij de politie had ge waarschuwd, rende hij naar het brandende huis en sloeg alarm. Kort daarna sloegen de vlammen meters boven het dak uit. De brandweer die twee blusauto's had ingezet, had het vuur na een half uur onder controle. Op een naastgelegen zolderetage moesten brand weerlieden een groot aantal postduiven in veiligheid bren gen- In manden werden de die ren overgebracht naar het po litiebureau. De brand verwoestte de tweede verdieping en de zol deretage van de woning volle dig. Zowel de familie Frickus die een lampenwinkel heeft te genover de uitgebrande wo ning, als de buren moesten de nacht elders doorbrengen. De oorzaak van de brand is nog niet duidelijk. Dogon hun landbouw hebben kunnen verbeteren, zodat de jongeren niet hoeven weg te trekken naar de grote steden, is het tijd dat er ook eens ge dacht wordt aan culturele ont wikkelingshulp voor dit volk." Herman Haan ontwierp daar om een gebouw voor een cultu reel centrum dat in Sangha ge bouwd moet worden. Voor dat centrum is vijf ton nodig. Verscheidene beelden uit de collectie van Mathilde de Vree zullen naar dat centrum gaan. De oprichting van het gebouw is een poging om de Dogon-cul tuur te beschermen tegen een gigantische beeldenroof. Ma thilde vertelt: „Veel tot de Islam bekeerde Afrikaanse volken moesten hun beelden verbranden, of islamitische kooplui kochten ze op voor de handel met Europa en Ameri ka. Als er aan ontwikkelings hulp wordt gedaan betekent dat praktisch uitsluitend eco nomische hulp. Ik wil nu aan culturele hulp doen." Over en kele weken wordt er dankzij haar streven een stichting op gericht tot behoud van de Do gon-cultuur, die nog niet door de Islam is opgeslokt MAASSLUIS Met het af steken van zielige verhalen bij Inwoners van Maassluis heeft de 36-jarige vrouw C. van B.-R. uit die plaats het afgelopen an derhalf jaar 120.000 gulden los weten te krijgen. Een aantal Maassiulzers is daardoor in fi nanciële problemen geraakt. De politie van Maassluis heeft de vrouw gisteren gear resteerd. Van het geleende geld had ze ongeveer 20.000 gulden over. Onbekend is nog waar de rest van het bedrag is gebleven. SCHIEDAM Fietsers krij gen voorrang van het Schie- damse gemeentebestuur. Op zes kruispunten in de stad ko men opstelstroken voor de tweewielers die een paar me ter voor de stopstreep van de auto's liggen. Op die manier hebben de fietsers geen hinder van de uit laatgassen van de auto's. Bo vendien moeten auto's zodoen de voor het afslaan achter de fietsers blijven. De 69-jarige Pieter van Hoek was één van de zestig Rotterdammers die gister middag in de Burgerzaal van het Rotterdams stad huis uit handen van prins Bernhard het Verzetsher- denkingskruis kregen voor hun werk in de illegaliteit gedurende de oorlog. Dertien van deze zestig on derscheidingen werden pos- thuum uitgereikt; daaronder waren de kruizen voor Van Hoeks ouders en voor zijn broer Jacobus. De familie Van Hoek werd in 1942 thuis, aan het Zwaanshals, opgepakt nadat een lijst, waarop registratie- nummers van verzetsmen sen stonden, in handen van de Duitsers was gekomen. Pieter van Hoek heeft, vindt hij, erg lang moeten wachten op een blijk van waardering. Hij Is daarover overigens niet verbitterd. „Ik wilde prins Bernhard ervoor be danken, maar dat mocht niet. Hij moest mij bedan ken, zei-ie." Burgemeester Peper van Rotterdam, die voor het eerst na zijn installatie in het openbaar optrad, zei irt een openingswoord bij de uitreiking van de kruisen dat het „een verdrietige zaak is dat het pas ruim 35 jaar na de bevrijding tot deze uitrei kingen is gekomen." (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM De dropfa- briek Gilda in Rotterdam heeft ontslag aangevraagd voor 22 van de 180 werknemers. Voorts, wordt het tijdelijk dienstver band van negen anderen beëin digd. De inkrimping is een ge volg van de ernstige afzetpro- blemen waarmee het bedrijf kampt. De Voedingsbond FNV ziet geen mogelijkheden om de ont slagen tegen te houden. Zonder de sanering loopt de totale werkgelegenheid van het be drijf gevaar, aldus districtsbe stuurder Piet Lodlers. Er is volgens hem sinds vo rig jaar als gevolg van dé economische teruggang en da lende koopkracht een ernsti ge stagnatie in de verkopen, van drop en wijngums opge treden. En dat terwijl er door de bedrijven juist méér gepro duceerd werd. „In de bedrijfs tak is men elkaar naar de keel gevlogen. Iedereen wil van zijn grote voorraden af. Dat leidde tot prijzenoorlogen en dum ping." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na een- politieke carrière van 31 jaar vindt de bekende CPN- ster Heiltje de Vos-Krul het welletjes. Op eigen verzoek keert zij na de komende ge meenteraadsverkiezingen niet tenig in de Rotterdam se gemeenteraad. Heiltje de Vo3, gevreesd om haar scherpe tong, en geliefd door haar diepe bewogen heid, wil het kalmer aan gaan doen. Mevrouw De Vos kwam In een zeer moeilijke perio de In de raad. De koude oor log woedde in alle hevig heid. CPN-ers werden ge weerd uit raadscommissies. Als Heiltje het woord voer de in de raad verlieten ve len de zaal. Inmiddels zijn we vele jaren verder en amBXBtmmsp verklaren de fractieleiders van 411e partijen dat het vertrek van Heiltje de Vos een groot verlies voor de raad la Mevrouw De Vos kwam tijdens de tweede wereld oorlog In kontakt met de CPN, waarvan ze in 1945 lid werd. In 1951 deed ze haar intrede in de raad, waarin ze met een onderbreking van acht jaar actief is ge weest. In de periode 1958-1966 vertegenwoordig de ze de CPN in de Provin ciale Staten en de Rijn- mondraad. Vanuit de partij is zeer sterke druk op haar uitge oefend om er nog een raadsperiode aan vast te knopen. Heiltje vindt een zestigurige werkweek op haar leeftijd (62) echter een beetje teveel van het goede. Ze blijft wel actief voor de CPN buiten de raad. In een brief aan alle fractie voorzitters zeggen ze vrijdag 12 maart, toen voor de tweede keer een wilde staking uitbrak bij de RDM, met geweld be dreigd te zijn, omdat ze wilden gaan werken. Ze klagen over Intimidatie, onder meer met een grote hond, en handtaste lijkheden. De werkwilligen, die hun brief ter kennisneming hebben toegezonden aan de directie van de RDM, de politie, de vakbonden voor hoger perso neel en de WD-fracties In Eerste en Tweede Kamer, ver wijzen naar de uitspraak van het Haagse Gerechtshof van anderhalf jaar geleden. De rechter verbood toen de poort blokkade van Van Nelle-Laa3le in Rotterdam. De RDM'ers hebben twee Rotterdamse politiecommissa rissen gevraagd op te treden anderhalve week geleden, maar beiden zeiden dat de po litie slechts mócht toezien; op treden zou de spanning alleen maar opjagen. Volgens de RDM'ers is de zaak echter uit de hand gelopen juist doordat de politie niet optrad. SS I

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1