A Kans op hot-line met politie -inr aa*! y weer9inpaar 9 f Zeilrace Rotterdam New York Dieven stropen postboxen af op girokaarten Zestienhoven dicht, NLM in het rood Vragen na HVV-artikel Kamerleden op bres voor zieke havenbaggeraar Vandaag met: Siberië ontdekt Voordeur-oplichtster en Sport ff IISSI Boze gifwijk j in stadhuis fs Elektronisch parkeren in Ridderkerk I Kleuter uit Vlaardingse el gered smg Soon- mmmmm (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Toenemend gebruik van ge weld door jongeren heeft op twee plaatsen in Rot terdam geleid tot het nemen van noodmaatrege len. "^ÏSitlS a ft -J&. n Een schoolklas loopt even binnen in stembureau 27. En er zijn zowaar net wat kiezers binnengedruppeld. GLAZEN KAPJES 4,95 RIJSTPAPIEREN LAMPBOLLEN vanaf 5,95 GEVLOCHTEN LAMPEN vanaf 29,50 Rotterdam, Oude Binnenweg 46d, tel. 142784 (Van een onzer verslaggevers) ZESTIENHOVEN/SCHIPHOL Zestienhoven is voor de luchtvaartmaatschappij NLM van le vensbelang. Zonder de Rotterdamse luchthaven zou het merendeel van de 120 miljoen aan inkom sten van de NLM verloren gaan, zo heeft directeur drs. A. J. Leyer van NLM-Cityhopper gisteren ge zegd. bij aan rvie» irde jul- olitla ak p iere- litta- WOENSDAG 24 MAART 1982 Centra potdicht door dreiging van vechtjassen Het miljoenencomplex De Larenkamp in Rotterdam-Zuid heeft de ontmoetingshal geslo ten, omdat het tpersoneel zich geterroriseerd voelt door een groepje agressieve jongeren. In Schiebroek heeft het open jongerencentrum Nullis Pretii de;deur gesloten, omdat de vernielzucht niet meer te be teugelen viel. Vandaag bespreekt het per soneel van De Larenkamp een serie voorstellen van deel raadsvoorzitter Joop Franken. Deze pleitte gisteren voor het openen van een „hot-line" tus sen wijkgebouw en politiebu reau. Bovendien stelt Franken voor de bierpomp van De La renkamp dicht te draaien. Voorlopig reageren perso neelsleden sceptisch op de voorstellen. Gisteren werd de hal „wegens omstandigheden" gesloten,- nadat eerder al ge- uniformeerde bewakers met honden waren ingeschakeld. Nullis Pretii zegt de proble men met opstandige jongeren niet meer de baas te kunnen. Drugsgebruik, vernielingen, vechtpartijen en diefstal wer den steeds erger. Na een bloe dig gevecht voor de deur van Nullis leek het even iets rusti ger te worden. Herhaalde in braken en vernielingen hebben nu echter de emmer doen overlopen. Jongerenwerkere Giles Overdulve zegt: „We hebben de moed op dit moment even ver loren. We overleggen of en hoe we verder moeten. Hopelijk is dat over een maand duidelijk." Als oefenruimte voor pop-, groepen blijft Nullis nog wel open. Ook in De Larenkamp werd de laatste tijd veel vernield door jongeren. Vorige week raakten agressieve bezoekers, waaronder zich ook enkele ouderen bevonden, slaags met een repeterend studentengezel schap. Larenkamp-medewerker Hans van der Broek wijst op een gebrek aan jongerencentra in Zuidwijk. „En met de jonge rencentra die er zijn is er al tijd wat. Of ze zijn in aanbouw, of ze worden verbouwd, of ze zijn in de fik gevlogen óf er is geen personeel, en ga zo maar door. Elke keer komen die jon geren dan bij ons terecht." Joop Franken.gelooft piet zo. in dit verhaal. Volgens hem gaat het om een harde kern van zes mensen die bewust uit is op herrie. Hij ziet meer in een verscherping van: de poli- tïesurveillance. ROTTERDAM Een ex- ploderende televisie, ge volgd door een kleine brand, beeft gisteravond paniek veroorzaakt onder de bewo ners van een bejaardenflat aan de Oosterse Tuin In XJs- selmonde. Direct na de knal sloeg het personeel van de zieken zaal alarm ea werd in alle- rlji begonnen met ontrol- ming van vijf etages van bet in totaal twaalf etages tel lende pand. Brandweerlieden die al drie minutenna de eerste melding ter plaatse waren, bonsden op alle deuren en trapten zonodig deuren tn als niet werd opengedaan. Vooral de rook die zleh door de gangen verspreidde, zorgde voor veel onrust, on der de bewoners. Niemand raakte; gewond. De ontploffing in bejaag- dencentrum Tuljnenburg "ontstond toen de 84-jarige heer W. de Kovel la zijn flat op de zesde verdieping het s televisietoestel aanzette. De bejaarde bleef daarbij won derwel ongedeerd. Omdat zijn flat veel brandschade opliep, heeft bij de nacht doorgebracht bij familie. Tijdens het blussingswerk zochten sommige bejaarden op de hoger gelegen etages bet balkon op om de brand weerlieden In actie te zien. De brandweer gaf na tien minuten het sein "brand meester". Nabijgelegen gan gen en bejaardenwoningen liepen rook- en waterschade op- ROTTERDAM Een hoogbejaarde dame op grote bruingeruite pantoffels schuifelt aarzelend naar bin nen. De leden van stembu reau 27. rillerig bijeen in de aula van een school in de Rotterdamse Breltnerstraat, veren verblijd op. Het werd tijd dat er weer eens een kie zer langskwam, want het was 't laatste kwartier doods til. En toch is het pas kwart voor tien. Het stembureau bestaat uit ervaren krachten, die rond deze tijd hun diagnose dan ook onverbiddelijk hebben gesteld: 't wordt niks, van daag. „Er komen niet meer 'dan zeshonderd kiezers, ter wijl er 1133 op de lijst staan," voorspellen ze. Er is niet eens een echte ochtendspits geweest, stellen ze verrast vast. „Tussen acht en negen had er toch eigen lijk een kleine keu moeten staan," (een rijtje wachten den dus), „maar niks hoor." Sterker nog: even na half ne gen was de loop er al uit. Sindsdien heeft het stem bureau de televisie van gis teravond, de politiek in het algemeen, de kou in het stemlokaal in het bijzonder plus wat zaken van meer particuliere aard doorgeno men. ÉS %r': De saaiheid is nog even doorbroken geweest doordat een schoolklas een3 kwam kijken hoe dat stemmen nu precies in zijn werk gaat. maar nu is het lijdzaam wachten tot er weer wat kie zers binnendruppelen. Op den duur wordt *t vanzelf zeven uur vanavond. En zelfs dan is de spanning minder groot dan anders, want Rotterdam doet niet meer aan sneltelling. Vroe ger probeerden de bureaus als eerste een globaal beeld van de uitslag te leveren, maar in het kader van de ge meentelijke bezuinigingen is dat stukje competitie gesneu veld. .Als er zo weinig mensen komen zul je zien dat er de volgende keer nog wat stem bureaus worden opgeruimd. En dan komen weer meer mensen niet. want dan moe ten ze te ver lopen en zoveel belangstelling hebben ze niet", bromt een lid van het stembureau. „Zeg weet iemand eigenlijk hoeveel zetels Provinciale Staten telt?" Niemand. „Gek eigenlijk, dat wc dat niet we ten. Overigens zou een kop erwtensoep er best in gaan." Het is tegen tienen. Nog ne gen uur. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij de vuurtoren op de Rotterdamse Moasviakte valt op 20 mei het officiële startschot voor de j "Rotterdam Transatlantic 200", de zeilrace tussen Rotter dam en New York. Aan de race die ondersteund "wordt met een uitgebreid pro gramma van evenementen in Rotterdam en New York, gaat een kleine vlootschouw vooraf. Die vindt op 16 mei plaats bij Rotterdam-Delfshaven. de plaats waarvan in 1620 de Pil grim Fathers naar Amerika vertrokken. De Amerikaanse deelnemers aan de race vertrekken al op 25 april uit Néw York. Dege nen die in Rotterdam starten, beginnen op 8 juli vanuit New Vork aan de thuisreis. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Vijf mannen die de Delftse politie giste ren arresteerde, blijken op een geheel nieuwe wijze gi robetaalkaarten te hebben bemachtigd. Ze zochten de postboxen in flatgebouwen af en haalden er pakketjes girobetaalkaarten uit. In to taal maakten ze tweehon derd betaalkaarten buit. De mannen, vier van hen komen uit Delft de ander uit Rijswijk, verzilverden de betaalkaarten bij een 45-jarige benzinepomphou der in Rijswijk. De dieven liepen tegen de lamp toen ze bij wijze van proef een gestolen betaal kaart inleverden bij een Delftse winkelier. Deze kreeg argwaan en schakel de de politie in. De vijf waren voorname lijk actief in plaatsen in het Rijnmondgebied, met name in de eerte maanden van dit jaar. Hen zal naast de dief stal ook vervalsing van handtekeningen ten laste worden gelegd. Volgens de politie heeft de buit een waarde van in totaal 32.000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) RIDDERKERK Op het parkeerterrein De Ridderhof te Ridder kerk komen elektroni sche parkeerautoma ten. Ze maken bet de park eercontroleur mo gelijk in een oogopslag veertig parkeerplaat sen te oventién. Het systeem boudt in dat bij de ingang van het parkeerterrein een elektronisch bord komt te staan waarop veertig parkeerplaatsen ge nummerd staan aange geven. De automobilist moet, als hij zijn auto heeft weggezet, op bet bord het knopje indruk ken dat hoort bij het' nummer van zijn par keerplaats. Hij krijgt dan te zien of en hoeveel tijd er nog van de vorige parkeer der over is en kan naar gelang bijbetalen. Voor de controle stelt de gemeente twee vrou welijke parttimekrach ten aan. "Want", aldus burgemeester Verplan- ke, "die hebben meer begrip bij het publiek". Drs. Leyer reageerde hier mee op het uitblijven van een beslissing over het vliegveld. Op 25 maart zal de Rotterdam se gemeenteraad een uit spraak doen over het operatio neel blijven van Zestienhoven. Maar daarna is het laatste woord nog aan regering en Tweede Kamer, die uiteinde lijk moeten beslissen over de financiering van de luchtha ven. De NLM voert vanaf Zes tienhoven dagelijks tien inter nationale retourvluchten uit: zes naar Londen, twee naar Hamburg en twee naar Parijs. "Als Rotterdam wegvalt," al dus de NLM-directeur, dan zullen 65 van onze 240 arbeids plaatsen verloren gaan. Aan inkomsten zal de NLM 65 mil joen verliezen. Materieel ter waarde van 35 miljoen gulden zal onbenut blijven." Drs. Leyer wijst een andere plaats voor Zestienhoven van de hand. Hij acht het zeer goed mogelijk dat de diensten op Zestienhoven worden uitge breid als de luchthaven open blijft. VLAARDINGEN De 58-ja- rige F. J. Vonk uit Vlaardin- gen heelt gisteren de vierjari ge kleuter Fikrit B. van de verdrinkingsdood gered. Hij zag nog slechts twee handjes uit het water steken van een singel waar vandaan hij hulp geroep had gehoord. De man sprong direct in het water. Hij liep daarbijcen been wond op. De kleuter bleef onge deerd. DEN HAAG/ROTTERDAM PvdA en D'66 in de Tweede Kamer willen opheldering over het uitbaggeren van de giftige Eerste Petroleumha ven. Gealarmeerd door het re laas van de ziek geworden baggeraaar Arno In 't Veld in het Vrije Volk van 13 maart vragen de kamerleden Mik en Tommei van D'66 om de mis standen bij het baggeren te be ëindigen. De PvdA wil nog voor pasen een debat in de commissie voor Verkeer en Waterstaat. Baggeraar In 't Veld deed twee weken gelegen een boekje open over het opheffen van veiligheidsvoorschriften in de gifhaven, waardoor volgens hem een "regelrechte milieu ramp" ontstaat. Hij heeft zich ziek gemeld en de Arbeidsin spectie stelt nu een onderzoek in. De Kamerleden van D'66 vragen zich af of er controle op het werk wordt uitgeoefend. "Lopen de werknemers gevaar en hoe groot is de invloed op het milieu," vragen zij. Ook willen zij weten, waarom het waterkanon weer mag worden gebruikt, waardoor gifslib wordt losgewoeld. De PvdA wil informatie over de waterverontreiniging en de gevolgen voor de gezondheid van de werknemers. DORDRECHT Het stads kantoor van Dordrecht is gis teravond enige tijd bezet ge weest door zo'n vijftig bewo ners van de gifwijk Merwede- poldcr. Zc eisten meer infor matie over de gifvondsten in hun wijk. Ze krijgen die nu ook. Voor burgemeester J. H. van Zuuren was de actie reden voor alarm. Hij schakelde de politie in die, overigens zonder in tc grijpen, met twintig agen ten cn een aantal politiehonden naar het stadskantoor kwam. :P

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1