5 Meden voor ontslag burgemeesters ter meulen natuurlijk 3r 3r ter meulen natuurlijk 3?s Dood door hard rock RONALD REAGAN MINDER POPULAIR sèleri Doeken in National Gallery beschadigd VS in 1959 bereid tot inzet kernbom Herdenking vermoorde journalisten m Jack Lousma groet mede-Nederlanders Brezjnjew ziek Belgen betogen kalm tegen bezuinigingen Luns: 'KGB beïnvloedt vredesbeweging' m i I JERUZALEM Israël zegt een plan te hebben ontdekt van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO voor een opstand van de Arabische bevolking in de bezette gebieden. De Israëlische minister van Defensie Sharon heeft daarover gistermiddag na afloop van het "kabinetsberaad bijzonderheden verstrekt. Uit ons tuincentrum... Bruidssluier In pot. (Polygonum Aubertiü De be kende snelgroeiende klim plant die geschikt 1$ voor bal kon en tuin Zeer rijkbloeiend met een sluier van witte bloe men Van 6,75 voor Biauwspar (zaailing) met kluit. (Picea Pungens Clauca) Pyra- mtdaa! groeiende spar. die na verloop van tijd een steeds blauwere kleur krijgt. Uitste kend geschikt als solitairplant. van 7,25 voor Kamperfoelie in pot (Lomcera). Doorbloedende klimplant voor begroeiing van muren, pergola's en carports, kt dubbelkleung of oranje/ wdet van 6.75 voor [frrs] Groot voordeel! Luxe ringenkanten van 100% polyester, in êcru 30 cm hoog Per meter voor 45 cm van 9,50 voor 5,93 100 cm van 15.93 voor 9,98 Twee bur gers brengen een Salvado- riaanse mili tair in vei ligheid die in een voorstad van San Sal vador na een hevig vuur gevecht ge wond was geraakt. Vervojg voorpagina "Door Nevel opkomende Zon" van William Turner Jack Lousma Omroepme dewerkers, familieleden en kennissen nemen in het NOS-ge- bouw te Hil versum af scheid van de vier in El Salvador ge dode journa listen. HET VRUE VOLK htiJtenlarid MAANDAG 29 MAART i962. Israël ontdektplan opstand bezet; gebied Sharon zei dat de gegeven! van het plan geleld hadden tot het harde optreden tegen de „extremistische burgemees ters van Nabloes, Hamallah en Et Blreh. die ook PLO-aanhan- gers lijn". Hij verklaarde dat Israël verzet van de bevolking ln dat gebied niet langer zou dulden. De drie burgemeesters wer den vorige week ontslagen uit hun functie in de steden die liggen op de door Israël bezet te Westelijke Jordaanoever. De burgemeesters maakten onder meer bezwaar tegen de benoeming van burgers in het bestuur van het bezette gebied. Bij de botsingen van de afgelo pen week kwamen zes mensen om het leven. De burgemeester van Ra- mallah, Kar lm Khalaf. heeft Inmiddels huisarrest opgelegd gekregen. Hij mag voor onbe paalde tijd zijn tweede huis, gelegen in Jericho, niet meer '-1 At* A MOSKOU - President Brezjnjew van de Sowjet-Unie heeft wegens ziekte een bezoek van de Zuldjemlnltlsche presi dent afgezegd. De Sowjet-lcl- der kampt in toenemende ma te met gezondheidsproblemen. LONDEN Een Engelse jongen is overleden doordat hij tijdens een concert van "heavy- metal-rock" te heftig met zijn hoofd op het ritme had meege- schud. Het zogenoemde "head- banging" Is voor veel hard- roek-liefhebbers een must De 15-jarige jongen had drie uur lang het ritme meege- schud. De dag na het concert bleek hij aan een zijde ver lamd en kon bij niet meer pra ten. De arts constateerde een bloeduitstorting ln de herse nen. Dit weekeinde, acht dag en na het concert, stierf de jon gen. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Naar schatting vijftigduizend mensen hebben zaterdag In Brussel op uiterst rusUge wijze betoogd tegen het bezuinigingsbeleid van de re- gering-Martens. De betoging was georganiseerd door de christelijke vakbonden ACV en CVC In tegenstelling tot ander halve week geleden, toen een betoging van de socialistische vakbonden uitliep op een ware veldslag, had deze demonstra tie een kalm verloop. De politie liet de menigte een route volgen bulten het centrum van de Belgische hoofdstad om. Een van de mot to's van de christelijke vak bonden waa dan ook „waardig, maar massaal" te protesteren. De leuzen richtten zich tegen straffe maatregelen van de nieuwe Belgische regering, die vooral de zwakkeren treffen. Zo werd gevraagd om het be houd van de automatische prijscompensatie en de huidi ge regeling van de kinderbij slag. ST. LOUIS De Russische geheime dienst KGB heeft gro te invloed op de Westeuropese vredesbeweging, zo heeft se cretaris-generaal Luns van de NAVO ln het Amerikaanse St. Louis gezegd. Veel Russische agenten doen niets anders dan te proberen de Westeuropese oppositie te gen de NAVO te vergroten, zo meende Luns. De vredesbewe ging omschreef hij als "een verstorend element". Volgens Luns laten de Euro pese leiders zich teveel gele gen liggen aan de vredesbewe ging, die "zeer duidelijk een minderheid Is". Hij noemde het voorstel van de Ameri kaanse president Reagan om kernraketten ln West-Europa te plaatsen "bevorderlijk voor de vrede" uit. De ex-burgemeester van El Bireh, Ibrahim Tawill. heeft te horen gekregen dat hij geen bezoek meer mag ontvangen. De onlusten op de Jordaan oever hielden dit weekeinde aan. In Nabloes traden Israëli sche militairen hard op tegen een grote menigte, die stenen gooide. Voor het eerst schoten ze daarbij rubber kogels af. Ook ln de stad Jenin was het dit weekeinde onrustig. Drie Palestijnse Arabieren raakten gewond. De voorzitter van de PLO, Yasser Arafat, heeft verklaard dat zijn organisatie niet werk loos zal blijven toezien als Is raël blijft optreden zoals ze dat tot nu toe heeft gedaan. Hij zei niet tot welke actie de PLO zou kunnen overgaan. Arafat meende dat "de situatie in het gebied dicht bij een explosie is". In Tel Avlv Is zaterdag de grootste betoging ln twee jaar gehouden tegen het optreden van de Israëlische bezettende -macht op de westelijke oever. De beweging Vrede Nu had twintigduizend mensen op de been gebracht. De politie nam Palestijnse vlaggen onmiddel lijk in beslag. NEW YORK De mees te Amerikanen zien Ronaid Reagan liever niet terugke ren als president na het verstrijken van zijn eerste ambtsperode. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek van het Amerikaanse weekblad Time. Van de ondervraagden wilde 52 procent Reagan niet terug, tgerwijl slechts 37 procent zei te hopen dat de huidige president zich in 1984 opnieuw kandidaat zal stellen. Volgens Time heeft de dalende populariteit van Reagan vooral te maken met de aanhoudende econo mische problemen en met zijn buitenlandse politiek. Veel ondervraagden zeiden zich zorgen te maken over de kans op een kernoorlog en over Reagans bedoelin gen in Midden-Amerika. V -■ --V -. TT."- - - VS STELLEN EISEN WASHINGTON De steun die de Verenigde Staten aan de toekomstige Salvadoriaanse regering zal geven zal afhan gen van de mate waarin zij "bepaalde basisbeginselen" zal eerbiedigen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Alexander Haig, heeft dit gisteren gezegd in een televi sie-interview. "De steun die wij hebben ge geven aan het huidige regime was gebaseerd op de hervor mingen die het op politiek, eco nomisch, agrarisch en mea- senrechtcngebied heeft doorge voerd. Het zal de eerbiediging van deze beginselen zijn die het niveau van onze bijstand zal bepalen," aldus Haig in antwoord op een vraag naar de gevolgen van een mogelijke overwinning van de extreem rechtse presidentskandidaat Roberto d'Aubulsson. Tienduizenden mensen heb ben het afgelopen weekeinde gedemonstreerd tegen het be leid van de regering-Reagan ten aanzien van Midden-Ame- rika. In Washington verzamel den zich zaterdag naar schat ting 75.000 betogers in Lafayet te Park, tegenover het Witte Hui3. De betoging was georga niseerd door het "Comité van de 27ste maart", een bundeling van zestien groepen die zich verzetten tegen het Ameri kaanse beleid inzake El Salva dor. In andere Amerikaanse steden werden soortgelijke de monstraties gehouden. In Bremen, Hamburg en West-Berlijn hebben zaterdag volgens schattingen van de Westdultse politie ruim 12.000 mensen betoogd tegen de Ame rikaanse interventiepolitiek in El Salvador. In Bremen beko gelden de demonstranten het Amerikaanse consulaat met stenen. Ook gooiden zij verf- bommen naar een Amerikaans bankgebouw. LONDEN Een 18-jarige jongen heeft dit weekein de in de Londense National Gallery twee schilderijen met een gezamen lijke geschatte waarde van 4,75 miljoen gulden met een keuken mes ernstig be schadigd. Het gaat om de werken "Door Ne vel opkomende Zon" van de Britse impressionistische schilder William Turner (1755—1851) en "De Molen" van de Franse land schapsschilder Claude Lorrain (1600—1682). De jongen richtte de vernielingen aan kort voordat het museum werd gestoten. Hij werd na zijn daad aan gehouden. Directeur Sir Mi chael Levey van de National Gallery dacht dat de scha de, met veel ge duld, zal kunnen worden hersteld. WASHINGTON De Amerikaanse regering was op het hoogtepunt van de crisis rond Berlijn, in 1959, bereid om kernwa pens in te zetten tegen het Oost blok. De regering- Eisenhower was vastbesloten „Ber lijn tegen elke prijs te verdedi gen", zo blijkt uit getuigenissen uit de Amerikaanse Senaat, waarvan de geheimhouding gisteren is opge heven. De minister van Buitenlandse Za ken ad interim uit die tijd, Christian Herter, verklaarde voor de Senaats commissie voor Buitenlandse Za ken, dat eik con flict rond Berlijn het gebruik van kernwapens "noodzakelijk"- maakte. De Ameri kaanse opperbe velhebber, Nathan Twining, liet zich in soortgelijke be woordingen uit. Herter sprak: „Ik kan mij geen con flict midden in Europa voorstelfen met een beperkte deelneming van de Verenigde Staten. Te trachten een oorlog met con ventionele midde len te winnen, zal een groot aantal Amerikaanse le vens kosten. We weten vantevoren dat we zouden worden verslagen wat betreft het aantai troepen en de bewapening." CAPE CANAVER AL Astronaut Jack Lousma, van Friese afkomst, heeft gisteren van uit het ruimte schip- Columbia de groeten gedaan aan koningin Bea trix en zijn mede- Nederlanders. Lousma hoopt de koninklijke familie volgende maand te ontmoeten. De ruimtevaarder vroeg de vluchllei- ding tijdens de tachtigste omwen teling van de Co lumbia om de aar de of er inderdaad groeten van Ne derlanders waren binnengekomen. Toen dat juist bleek, zei hij: „Ik wil zeggen dat ik Nederlander (Fries) ben en dat ik veel yrienden en kennissen in Ne derland heb. Ik zend hun mijn besfe wensen en groeten". Met het oog op het staatsbezoek dat koningin Beatrix en prins Claus aan de Verenigde Sta ten zuilen bren gen, vertelde de astronaut dat „ik weet dat de konin gin welkom zal zijn en wil konin gin Beatrix, prins Claus en de ko ninklijke familie met respect mijn groeten overbren gen. Ik hoop hen te ontmoeten ais -zij volgende maand komen". HILVERSUM In een so bere, aangrijpende plechtig heid is dit weekeinde af scheid genomen van de vier ln El Salvador vermoorde IKON-joumallsten. Ongeveer duizend belangstellenden wa ren aanwezig ln een tijdelijk mortuarium ln het decorcen trum van de NOS, waar de kisten met de stoffelijke res ten waren opgesteld. Toespraken werden gehou den door IKON-directeur Grevcn, vrienden van Jan Kuiper; Joop Wlllemsen en Hans ter Laag en een broer van Koos Koster. Namens de regering waren minister van Kcmenade van Onderwijs en staatssecretaris Van den Broek van Buitenlandse Za ken aanwezig. Joost Koster zei over zijn ufuër: „Niémand kon om zijn vragen heen. De moorde naarsregering van Ei Salva dor heeft geen ander ant woord gehad dan de dood, met voorbedachten rade uit gevoerd." Joost Koster kon digde aan dat de stoffelijke resten van zijn broer ooit in El Salvador zullen worden begraven. „Wat rest van Koos behoort toe aan het volk van El Salvador", aldus Kos ter. Nadat een Salvadoriaanse muziekgroep een strijdlied ten gehore had gebracht trokken de aanwezigen in stilte langs de vier grijze kis ten. In de loop van de zater dag volgden de begrafenissen en crematies ln Utrecht, Am sterdam en Hilversum. Een deel van de enorme hoeveelheid bloemstukken werd na de begrafenisplech tigheid overgebracht naar het Museumplein in Amster dam en daar neergelegd bij de vijf kruizen die er ter na- gedachtenis van de vier jour nalisten en 40.000 omgeko men Saivadorianen zijn ge plaatst. In Den Haag is zaterdag een dienst gehouden ter her denking van de Salvado riaanse aartsbisschop Oscar Amulfo Romero, die twee jaar geleden in San Salvador werd vermoord. Romero gold als het symbool van het ker- .kelljk verzet tegen de onder drukking in zijn land. De her denking droeg het motto „te gen de moord op volk en kerk ln Mlddcn-Amerika". De dienst werd een protest tegen de Amerikaanse inter ventiepolitiek in Middcn- Amerika en een pleidooi voor onderhandelingen in plaats van verkiezingen in El Salva dor. In ccn verklaring werd aan de Amerikaanse rege ring gevraagd onmiddellijk de militaire steun aan El Sal vador en Guatemala te sta ken. De verkiezingen ln Gua temala en El Salvador wer den afgewezen omdat dc voorwaarden voor een demo cratische volksraadpleging er niet aanwezig zijn. German Avalos, de verte genwoordiger van de Salva doriaanse oppositie ver enigd in FDR/FMLN noemde een Amerikaanse militaire interventic in Ei Salvador steed3 waarschijn lijker. .Hiermee wii men de rechtvaardige strijd van de Middenamerikaanse volke ren verhinderen. Duizenden christenen grijpen naar de wapens om zich te verzetten tegen de blinde volkeren moord van de christendemo cratische Junta in El Salva dor", aldus Avalos. Burgemeester en wethou ders van Zaanstad hebben de Internationale Unie van plaatselijke overheden opge roepen om te protesteren te gen de bemoeienissen van dé Amerikaanse regering in El Salvador, waardoor de bur geroorlog in dat land zich heeft verscherpt. Het Ameri kaanse optreden staat ook het vinden van een oplossing van de problemen ln dat land ln de weg, aldus B. en W. van Zaanstad.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1