Duizendjes dwarrelen door de raadszaal mx Vakantiegangers boos na stuntje EHBO-wond was te echt Peper: Amerika op fouten wijzen mag Geen Volksunie. geen Glimmerveen Voondeel-driedaagse! regenjas nu 1350 <Paithenette GCen GD: Zangfcunst voorkomt psychische problemen Popgroepen na uw Artotee Vand Vast tussen etensresten Dodelijke val $pecw A cPdtk Stomerij m •r* o n cr O (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Wanbetalende huiseigenaren kosten de gemeente Rotterdam dit jaar al twee keer zo veel als in 1981: bijna tien miljoen gulden. Het verlies is zo hoog opgelopen, dat het stadsbe stuur nieuwe aanvragen voor gemeentegarantie "per stuk zeer streng gaat bekijken". Aanvragen met te veel risico's zullen minder dan voorheen worden gehonoreerd. Ambtenaren rapen de 150.000 gulden aan papiergeld bij elkaar en geven dat aan burgemeester K. F. Broekens achter de collegetafel. Achterstand (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Als vrienden moet je de moed kunnen hebben om elkaar op fouten te kun nen wijzen. Welnu, Amerika heeft ons een aantal jaren geleden bekritiseerd over onze Indonesië- en Nieuw-Guinea-politiek. Bij ons in Nederland heb ben we destijds vraagtekens gezet bij de Vietnam- politiek en we doen het nu weer met betrekking tot de relaties tussen de Verenigde Staten en de landen van Midden-Amerika. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ultrarechtse partijtjes als de volksunie en de lijst-Glimmerveen mogen nergens meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen op 2 juni. Bovendien zal D'66 in Spijkenisse naamloos de verkiezingsstrijd in moeten. Racistisch woensdag 21donderdag 22 en vrijdag 23 april uiterst zorgvuldige behandeling inklusief waterafstotend maken afgeleverd op hanger en in hoes.1 Vraag ook naar Paithe kledingreparatie-service! B.v. het repareren van voering A. DINSDAG 20 APRIL 1982 ft. i.'ft rt Huiseigenaren ziin slecht van betalen Dat staat in een nota van het college van B en W van Rotter dam aan de gemeentelijke commissie Stadsvernieuwing. Rotterdam wil de gemeentega rantie niet afschaffen, iets wat steden als Utrecht, Amersfoort en Beverwijk wèl overwegen. Rotterdam geeft gemeente- garanUe onder meer op hypo theken voor nieuw gebouwde koopwoningen en op bestaande huizen die het laatst door de eigenaar werden bewoond. Omdat de hypotheeklasten scherp zijn gestegen en de energielasten eveneens, komen steeds meer huiseigenaren in de financiële problemen. Als een huis "gedwongen" moet worden verkocht, is de op brengst vaak lager dan het be drag van de schuld aan de hy- (Van een onzer verslaggevers) GOUDA Een wolk van 1SO.OOO gulden aan papier geld Is gisteravond neerge- dwarreid op de hoofden van burgemeester K. F. Broe kens en zijn wethouders. Het bedrag was tijdens een raadsvergadering in het Goudse stadhuis door de bo ze Gouwenaar W. G. Jan- zweert (45) naar de colle- getafel gegooid. Grote opschudding was het gevolg. Een verbouwe reerde burgemeester schorste de vergadering di rect. Bodes werkten de geldsmijter het stadhuis uit en raapten tesamen met an dere ambtenaren de bank jes bij eikaar. De Gouwenaar kwam tot zijn acUe uit onvrede over de onteigening van een stuk grond van hem aan de La- zaruskade, een zaak waar over vijftien jaar gestreden is. De geldstrooier verhuur de er twintig garageboxen. Het onteigeningsbedrag vindt hij te laag. Jk wil geen fooi, maar recht", is zijn mening. J&nzweert ontving inder tijd als voorschot op de ont eigening 275.000 gulden. De rechter bepaalde later dat hij hiervan 53.000 aan de gemeente moest terugge ven. De Gouwenaar was het hier niet mee eens. Daarom gooide hij de nog over zijn de 150.000 gulden naar B. en W. Van het bedrag zal keu rig 53.000 gulden worden af gehouden. Het restant gaat terug naar de geldsmijter. ROTTERDAM 88 vakan tiegangers verwijten de reisor ganisatie Bel Air te Rotterdam misleidende Informatie te ge ven. Een vakanti e-stuntrela van acht dagen naar El Aren- al, Mallorca leverde volgens de klagers begin deze maand maar zes vakantiedagen op, omdat Bel Air „willens en we- tena" verkeerde vertrektijden opgaf. De vakantiegangers eisen schadevergoeding voor de twee verloren dagen. Ze sou den aanvankelijk *s middags iaat terugvliegen. In El Erena) werd echter meegedeeld dat dat 's morgens voor dag en dauw zou worden, zodat de dag tevoren al gepakt moest wor den. VLAAROINGEN - Leden van de dierenbescherming hebben ie samen met agenten een reiger bevrijd die met z'n poten bekneld was geraakt In een krat bij het Vlaardingse winkelcentrum De Loper. Het dier was In de krat aan het zoeken naar etensresten. Na dat was vastgesteld dat de rei ger ongedeerd was, werd het dier vrijgelaten. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM - Zo le vensecht waren de ge schminkte wonden die bij een EHBO-curaus op de Rljnmondschool in Hoog vliet werden getoond, dat een 12-jarige leerlinge de aasblib niet kan verwerken en flauw viel. Enkele ande re meisjes moesten snel het hoofd afwenden. De beroering in de school waar 46 cesdektassers wer den geconfronteerd met bloederige wonden en uit handen stekende glasscher ven. was gisteren compleet toen tijdens het uitreiken van de EHBO-certificaten twee forse meisjes door een schoolbank zakten. Onder grote hilariteit Joelden de klasgenoten: „Zulke goelen hebben wij nog niet gehad." Het initiatief om de oude re teerlingen van de open bare schooi een EHBOcur- sua te geren arsa afkomstig van de oudercom missie. De zesdeklasaers die vijf les sen van elke twee uur heb ben gevolgd, kunnen nu al len eerste hulp bieden, dat wil zeggen, een breuk spal ken, mond-op-mond beade ming toepassen en een wond verbinden, nog niet keurig maar wel steriel. potheekbank. De gemeente draait dan samen met het rijk op voor het verlies. Over de Jaren tot 1982 heeft Rotterdam ai ruim 10H mil joen gulden op de gemeentega rantie verloren. De stad telt dit jaar al 634 "zware" wanbeta lers, met een totale betalings achterstand van ruim twee miljoen gulden. Het hypo theekbedrag op hun huizen be loopt ruim 45 miljoen gulden waarvan bij veiling slechts een gering deel zal worden "vergoed". Het verlies per ge veild huis bedroeg in 1981 al 65.000 gulden. Volgens de Rotterdamse no ta zijn er In het verleden gedu rende lange tijd woningen ver kocht zonder dat de kopers de financiële gevolgen overzagen. Koopcontracten kwamen toen vaak snel en onder druk tot stand: „U moet vlug beslissen, want ik heb nóg drie gegadig den," was de leus van make laars en huizenhandelaren. Maar omdat in die situatie inmiddels verandering is geko men (de verkoop van huizen is flink gedaald) zal de pijn rond de gemeentegarantie in de toe komst minder worden. De hui dige verliezen zijn volgens het ministerie van Volkshuisves ting nog grotendeels een uit vloeisel van de periode vóór de stagnatie op de huizenmarkt. Minister Ter louw van Econo mische Zaken neemt voor de Ingang van de Doelen enkele pamfletten van de Midden-Ante- rilca-eoinité's in ontvangst. De bewindsman wer<l daarin dui delijk gemaakt dat het Rotter dam niet past om vriend schappelijke be trekkingen te onderhouden met het huidige bewind in de VS. Het Is een goed ding, dat de ze soort van politieke zaken en meningsverschillen punt van discussie zijn en blijven tussen bevriende naties. Een vriend» die een andere vriend zijn fei len toont is meer weard dan een vriend die "ja en amen" zegt of helemaal zijn mond houdt." Dit zei burgemeester Bram Peper gistermiddag in De Doe len aan het begin van een bij eenkomst ter gelegenheid van 200 jaar betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten. De bijeenkomst werd. behal ve door vele vertegenwoordi gers uit het Nederlandse en Amerikaanse bedrijfsleven, ook bijgewoond door minister Jan Terlouw van Economische Zaken en de Amerikaanse on derminister voor Economische Zaken. William Morris. Beide bewindslieden benadrukten in korte inleidingen het belang van een nauwe samenwerking op handelsgebied tussen hun landen. De kritische woorden van burgemeester Peper kwamen waarschijnlijk maar ten dele tegemoet aan de wensen en eisen van enige Midden-Ameri- ka-comité's in Rotterdam, die voordat de bijeenkomst in De Doeien begon, een rustige maar niettemin bijzonder in drukwekkende demonstratie hielden. Een aantal spandoeken gaf te kennen hoe de Amerikaanse politiek in Midden-Amerika en in het bijzonder in El Salvador tot massale moord en doodslag heeft geleid. Het protest werd ondersteund door een tiental, roerloos op de grond liggende jongeren, die op deze manier wilden getuigen hoe vee', offers de strijd in Midden-Amerika ai heeft gekost. Het was de Midden-An. ri- ka-comité's verboden om bin nen di «-uimte van De Doelen hun protestactie te voeren. Aan de demonstratie buiten, voor het gebouw, werd door enige tientallen mensen deel genomen. Dat heeft de Raad van State in Den Haag beslist bij de be handeling van een groot aantal beroepszaken. De afdeling Rechtspraak van de Raad be paalde verder, dat de ook zeer rechtse Centrumpartij in Rotterdam, Amsterdam. Den Haag en Utrecht wèl aan de verkiezingen mag deelne men. De linkse partijen In Rotter dam en een groot aantal orga nisaties dat opkomt voor de belangen van buitenlanders, hadden zich bij de Raad van State verzet tegen de lijstaan- vragen van de drie "racis tisch" genoemde rechtse splin ters. Omdat de Europese Com missie voor de Rechten van de Mens de Nederlandse Volksu nie eerder al had bestempeld als racistisch, sloot ook de Raad van State deze partij van (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 25-jarige stelllngwerker J. A. Snoeren uit Waalwijk is gisteren bij een bedrijfsongeval op de S^hledamae werf Molas om het leven gekomen. De man, in dienst bij een atcllingbedrtjf uit Zwartewaa), was bezig met het afbreken van de stelling bij een offshore-constructie. HIJ maakte daarbij de verkeerde koppeling van de stelling los en vlei 18 meter omlaag. Het slachtoffer overleed in het Dtjkzigtzlekenhuis aan zijn verwondingen De Arbeldsin- spektie stelt een onderzoek la de verkiezingen uit Hetzelfde gold voor de lijst-Glimmer- veea Volgens de Raad mag de Centrumpartij zich onder meer in Rotterdam ondanks de protesten wèl voor de ver kiezingen laten registrerea „Er zijn geen dusdanig zwaar wegende redenen die verband houden met de openbare orde en de goede zeden, dat op grond daarvan registratie had moeten worden geweigerd", al dus de beslissing. Tegenstandera van de Cen trumpartij hadden er op gewe zen dat onder andere de Ne derlandse regering deze groe pering als "racistisch" heeft afgeschilderd. In Spijkenisse had D'66 het verzoek om registratie te laat ingediend. Volgens de Raad van State laat de Kieswet geen uitzonderingen toe. zodat deze aanvrage "terecht niet voor behandeling ln aanmerking kwam", volgens de Raad. D'66 zal in Spijkenisse op 2 juni wel op de stembiljetten voorkomen maar "naam loos". ROTTERDAM Zingen Is niet alleen kunstuiting, bet is een zaak van gezond heid. Sinds gisteren, en dan nog alleen In Rottterdam. De Rotterdamse raads commissie voor Volksge zondheid besloot namelijk om vijfduizend gulden, eventueel zetls het dubbele, bij te dragen aan een con gres over zang. Dat con gres wordt gehouden tn het academisch ziekenhuis Dijkt tgt. Het argument voor de subsidie is dat veel zangers bun stem verknoeien. „En dit niet meer kunnen zin gen leidt ertoe dat vaak ernstige psychische proble men ontstaan," aldus direc teur J, van der Meer van de GG GD In een serieus advies aan de commissie. Het subsidieverzoek Is overigens niet zomaar bij de stadhulsafdeling Volks gezondheid binnen geko men. Het kwam eerst op de burelen van de afdeling Kunstzaken. Maar daar be sloot men dat bet bier geen kunst betrof. Omdat een congres hotel bedden kan vullen ging bet verzoek naar Economische Zaken )dlo ovee Mfibrd- den gast). Ook daar zag men echter geen aanlei ding voor subsidiëring. „Je kunt alles wel een economi sche taak noemen," riep men daar. Volksgezondheid werd de laatste halte In het af- schutfsysteem, nadat ook de afdeling Onderwijs bet vertoek bad afgewezen.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1