bi jiin land Solidariteit wil nieuwe acties 1 mei met Brezjnjew DEZE WEEK OHDi PjjjjS GEWELD OP 1 MEI Britten: Geen enkel toestel ging verloren' r 1 MAGANA BEËDIGD faa&ketbjj. BAS VAN OIR HEIIOEN Carter voorzichtig terug in politiek Haven verbruien liet bij vege liefhebbers Schadevergoeding na 'heksenjacht' Vier doden bij vliegongeluk *^I35 EEN ZAKKENDRAGERSWEDSTRIJD A Nicaraguaanse minister in Nederland: ieen verbod op ontruiming van nederzettingen Sch 5* ks HET vrije volk f WARSCHAU Ruim 50.000 Polen hebben zater dag iu Warschau gedemonstreerd tegen het regi me-Jaruzelski- Tot de betoging was opgeroepen door de verboden vakbond Solidariteit. De actie 'was het grootste betoon van onvrede sinds de af kondiging van de staat van oorlog op 13 december p.981. Een de monstrant in Warschau i'draagt een T-shirt met :als opschrift Ue naam van 'de verboden vakbond MARGARINE |ppi I7FM OMHOOG_j NOGVOOR Somozisten Dr. Sergio Ramirez. Verenigde Staten Vervolg voorpagina} Gevechten Op vrijdagavond 14 mei van 19.00 tot 21.00 uur organiseert De Dubbelkrant in samen werking met de Haven- en Vervoersschooi Jan Backx en de Vereniging Historisch Delfshaven Er zijn twee leeftijdsgroepen: 16 t/m 18 jaar te dragen gewicht 25 kg 19 jaar en ouder te dragen gewicht 50 kg Er wordt twee aan twee gelopen. De af te leggen afstand bedraagt 350 meter. Degene, die de snelste tijd maakt, wordt winnaar in zijn categorie. Voor elke categorie zijn drie ereprijzen beschikbaar. Aanmeldingen voor deze wedstrijd zijn mogelijk tot en met woensdag 12 mei 1982, bij de Haven- en Vervoersschooi Jan Backx, Westkousdijk 4,3029 BA Rotterdam. Op de envelop vermelden: Zakkendragerswedstrijd. A&H «PO/ DEDUBBELkSant 0) mm 1 :d- m- de •le te: lie tl- 3k a- >P' 5 «Ui legen militaire junta SAN SALVADOR De nieu we president van El Salvador, Alvaro Magana, ls gisteren in de Salvadonaanse hoofdstad beëdigd. Magana riep de poli tieke leiders van het land op tot verzoening. De 56-jarige Magana zal tot de totstandko ming van een nieuwe grond wet in 1983 of 1984 fungeren als interim-president. Het radiostation van de ver zetsbeweging, Radio Vencere- mos, noemde Magana „weinig meer dan een corrupte mario net van de Verenigde Staten". De nieuwe regering, die is voortgekomen uit de verkiezin gen van 23 maart werd „de be lichaming van het gelegali seerde fascisme' genoemd. MOSKOU De Russische president Brezjnjew is zater dag bij de traditionele 1-mei- parade op het Rode Plein in Moskou voor de tweede keer In tien dagen in het openbaar 'verschenen. De partijleider maakte een zwakke indruk. De televisie liet Brezjnjew niet van dichtbij zien toen hij het Lenin-mausoleum opging om de parade gade te slaan. Op eenvolgende beelden toonden 'een bleke president die zwak jes met zijn rechterhand zwaaide naar de honderddui zenden burgers. Voordat Brezjnjew zich op 22 april weer voor het eerst na 'een lange periode in het open baar vertoonde gingen er hardnekkige geruchten dat de president met uitputtingsver schijnselen in een ziekenhuis zou zijn opgenomen. Bij de l-mei-viering in Mos kou viel verder de aanwezig- heid op van de 75-jarige Andrei Kirilenko, van wie ook werd gezegd dat hij ziek zou zijn. Kirilenko wordt ondanks zijn hoge leeftijd genoemd als mo gelijke opvolger van Brezjn jew. De viering in Rusland stond dit jaar In het teken van de "strijd voor de versterking van de vrede en tegen de gevaarlij ke nucleaire dwaasheid". In ■ïoskou -waren vertegenwoor digers van 130 landen aanwe zig. Bij 1-mei-vieringen in Portu gal is het tot ernstige ongere geldheden gekomen. Bij felle botsingen tussen veiligheids troepen en communistische de monstranten in de Noordportu- gese stad Porto zijn twee beto gers gedood. Er vielen onge veer honderd gewonden, van wie er tien ernstig aan toe wa ren. De demonstratie van Solida riteit vond plaats tijdens de of ficiële 1 mei-viering. De poltie- macht hield zich afzijdig. Vol gens waarnemers hadden poli- tietroepen opdracht gekregen niet in te grijpen zolang de te- gendemonstratie beperkt bleef tot het oude stadscentrum. Het officiële défilé vond in aanwezigheid van premier Ja- ruzelski en onder ongekende veiligheidsmaatregelen enkele kilometers verderop plaats. Langs sommige stukken van de route stond een levende haag van politie-agenten en le den van de veiligheidsdienst. Tijdens de betoging in het oude centrum van Warschau werden leuzen geroepen als „Wij willen vrijheid" en „Weg met de junta". De oproerpolitie kreeg kreten als „Gestapo, ge- stapo" naar het hoofd. Aan het hoofd van de stoet bevonden zich zoals ten tij de van Solidariteit leden van de ordedienst met de be kende roodwitte armbanden. Het moeilijkste moment kwam toen de leiders van de demonstratie de mensen vroe gen deze te beeindigen. Aan de rivier de Vistula klommen en kele mannen op een vrachtwa gen. Zij riepen de mensen op naar huis te gaan en zeiden dat bij de politie-actie van vrij- dagavnd niemand van „Radio- Solidariteit" gevangen was ge nomen. De aanvoerders van de de monstratie vroegen hun aan hang vandaag opnieuw de straat op te gaan. Ook in Gdansk kwamen en kele tienduizenden mensen bijeen voor een 1 mei-manifes tatie van Solidariteit. De beto ging begon bij het monument ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de opstand van december 1970 bij de Le- nln-scheepswerf. De mensen trokken op naar de vroegere zetel van Solidari teit, het voornalige hotel Mors- ki, waar witte vlaggen wapper den met in rood de naam van de vakbond. Voor het gebouw werden vlaggen en bloemen neergelegd en kaarsen aange stoken. De militie hield zich ook hier op afstand. Twee politie mannen slaan in Los Angeles een demonstran- te de hand boeien om bij een uit de hand ge lopen l-mei- viering. Er braken onge regeldheden uit toen een groep beto gers zich buiten de af gesproken route begaf. De politie arresteerde 15 demon stranten. TEL AVIV De Israëlische 'lannen om het opgeven van oodse nederzettingen in bezet- :e gebieden te verbieden gaan liet door. Premier Begin heeft >isteren besloten een wets voorstel met een dergelijke strekking niet in te dienen. In jet kabinet bleek het slechts ie steun te hebben van twee ninisters. Het voorstel om de ontrui- ning van joodse nederzettin gen te verbieden was gedaan '°or minister Hammer van onderwijs na de Israëlische te rugtrekking uit het dorp •'arnit in de Sinai. Het wets ontwerp zou betrekking hebben !P de meer dan 90 nederzettin gen op de Westelijke Jordaan- ®oer, de Strook van Gaza en ie Hoogvlakte van Golan. Na verzet van de oppositie «ude Begin het ontmante- ingaverbod aanvankelijk in de 'Mm van een resolutie indie- len. Deze zou weliswaar niet "ettelijk bindend zijn, maar jrote psychologische en more- e waarde hebben. Na het kabi netsberaad van gisteren zal de «aèlische premier het idee presenteren als onderdeel van *ri Politieke rede tot het parle- üent, De Israëlische regering gisteren besloten de oochten van de luchtvaart maatschappij El Al op de jood- 'e sabbath en feestdagen te «"bieden. De orthodoxe joden u'chen het be3lmt toe, maar meerderheid is bezorgd !Vcr de gevolgen die het voor werkgelegenheid zal heb- Falkland-crisis geen breekpunt (Van onze redactie buitenland) „De AMSTERDAM Falkland-crisis kan geen breekpunt worden in de be trekkingen tussen Nicaragua en West-Europa. Wij hebben alleen de Argentijnse sou- vereinlteit over de Falkland- Eilanden erkend, niet de in vasie gesteund." Dit ver klaarde zaterdag de Nicara guaanse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Sergio Ramirez, bij zijn aankomst in Nederland. Ramirez staat aan het hoofd van een "zware" dele gatie die een, kort bezoek brengt aan Zweden, Spanje en Nederland. Het bezoek aan Europa is een eigen ini tiatief en wordt dan ook door Nicaragua zelf betaald. In Nederland zal Ramirez be sprekingen voeren met pre mier Van Agt, de ministers Van der Stoel, Den Uyl en Van Dijk, en fractieleider Lubbers van het CDA. Ramirez wees erop dat de Amerikaanse politiek om Ni caragua verantwoordelijk te stellen voor de onrust in Midden-Amerlka in Europa weinig zoden aan de dijk heeft gezet. Volgens Rami rez „maakte de mislukking van de missie-Eagleburger vorig jaar al duidelijk dat Europa ten aanzien van Mid- den-Amerika en het Cari- bisch gebied een onafhanke lijke politiek voert." Op de vraag hoe lang de noodtoestand in zijn land nog gehandhaafd blijft, ant woordde Ramirez: „De nood toestand is begin april voor een periode van twee maan den afgekondigd, dus tot eind mei. Wij zagen ons tot deze maatregel gedwongen door de dreiging van een in vasie door vijfduizend Somo zisten, die vanuit Honduras opereren. Ook zijn er in Ni caragua zelf pogingen ge daan het land te ontwrich ten. Eind deze maand zullen we zien of de noodtoestand kan worden opgeheven." Ramirez verklaarde dat de verkiezingen in 1985 vol gens plan doorgaan. „Deze zijn bij de wet geregeld. Al leen in het geval van gewa pende agressie tegen Nicara gua zal die wet worden ge-, wijzigd." De minister omschreef zijn land als „pluralistisch en ongebonden". Het plura lisme bleek volgens hem uit het brede scale van vakbon den christendemocrati sche, communistische, san- dirtlstische, onafhankelijke dat in Nicaragua werk zaam is. Beschuldigingen als zou Nicaragua met de deportatie van achtduizend Miskito-in- dianen de mensenrechten hebben geschonden, wees Ramirez van de hand. „Voor de indianen zijn drie kam pen ingericht bij de grens met Honduras. Daar worden woningen gebouwd, een elec- triciteits- en drinkwaternet aangelegd. Wij willen de in dianen inschakelen in de re volutie." Ramirez verklaarde dat de Amerikaanse VN-ambas- sadrice Kirkpatrick het* ïn- dianenbeieid had omschre ven als „een vorm van geno cide, erger dan die van de nazi's." „Maar," zo zei hij, „de foto's die dit moesten be wijzen, bleken later uit het tijdperk-Somoza te stam men." „Nicaragua ontvangt deze maand voor de tweede keer de mensenrechtencommissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten," zo zei Ramirez verder. „Ook de Wereldraad van Kerken heb ben we uitgenodigd om de burgerrechten te onderzoe ken. In de meeste Latijns- amerikaanse landen worden dit soort organisaties niet geduld als pottenkijkers." Ramirez herhaalde de Ni caraguaanse bereidheid om met de Verenigde Staten om de tafel te gaan zitten. Bij die onderhandelingen moet het vredesplan van Mexico volgens de Nicaraguaanse minister als 'uitgangspunt dienen. Mexico heeft onder meer voorgesteld dat Nica ragua met de buurlanden en de VS een niet-aanvalsver- drag tekent. Ramirez: „Dit bezoek is onderdeel van onze actieve diplomatie die de bedreiging van ons land van buitenaf moet wegnemen. Midden- Amerika is een gebied met grote spanningen. Wij stre ven naar duurzame vrede en willen daarvoor gehoor vin den." LONDEN/BUENOS AIRES Een Britse Vulcan-bommen- werper heeft zaterdagochtend bij zonsopgang het vliegveld van Port Stanley op de Falk- land-eilanden vernield. De bommenwerper kwam van het 6000 kilometer verder gelegen eiland Ascension, waar een Amerikaanse basis is geves tigd. Tijdens de vlucht werd het vliegtuig in de lucht bijge tankt. Een Britse verslaggever aan boord van de Hermes. het vlaggeschip van de Britse vloot bij de Falklands, gaf het volgende verslag van de aan val. „De Britse aanval begon toen de Vulcan naar het vlieg veld van Port Stanely dook. In de laadruimte bevonden zich 21 bommen van 1000 pond, waarvan er enkele werden ge bruikt. De bedoeling was de vijand te verrassen en de lan dingsbaan te vernielen. In de verduisterde controleruimte van de Hermes werden de vor deringen van de Vulcan op de radar gevolgd. De bommenwerper leek ver om zijn doel heen te vliegen, maar boog daarna af voor een aanval. Om 8.40 uur Britse tijd liet het enorme toestel, nog steeds onder dekking van de duisternis, zijn lading vallen. De bemanning van de Vulcan bewaarde radiostilte tot men in veiligheid was. Daarna gaf de piloot het codewoord door voor de geslaagde actie." Ai- dus de correspondent aan boord van de Hermes. Na de Vulcan voerde een aantal Harrier-gevechtsvlieg- tuigen van de Hermes nog aanvallen uit op het vliegveld van Port Stanley en op een landingsstrip bij Goose Green. Alle vliegtuigen keerden vol gens de Britten terug op de Hermes, één met lichte schade aan de staart. Na de luchtaanvallen be stookten Argentijnse vliegtui gen de Britse vloot. Twee Brit se schepen liepen lichte schade op en één soldaat kreeg een granaatsplinter in de borst. Hij werd ernstig, maar niet le vensgevaarlijk gewond. De Ar gentijnen maakten melding van grote Britse verliezen, maar de Britten spraken dit met kiem tegen. „Wij hebben de afgelopen 24 uur geen heli copters of vliegtuigen verlo ren," zei een woordvoerder van Defensie in Londen. De Britten en de Argentijnen zijn het er wel over eens dat twee Argentijnse vliegtuigen verloren zijn gegaan bij de luchtgevechten boven de Brit se vloot. MAANDAG 3 MEI 1312 WASHINGTON Jimmy Carter, die vorig jaar januari het Witte Huis moest verlaten na dat Ronald Reagan hem bij de presi dentsverkiezingen had verslagen, zou zich heel voorzich tig weer in de lan delijke politiek willen begeven. De ex-president heeft dit weekeinde een rede in Maryland gehouden en in ju ni zal hij deelne men aan een poli tieke gebeurtenis. Mogeliik zal Carter ook de conferentie van de Democrati sche Partij, eind volgende maand, bijwonen. Volgens een woordvoerder van de Democraten wordt Carter „door de gang van zaken in beslag genomen, of het nu te maken heeft met hst Midden- Oosten of met de mensenrechten". Jimmy Carter De oud-president uitte vorige maand scherpe kritiek op het beleid van zijn opvolger. Carter Is na het verlaten van het Witte Huis nog maar een keer in Washington ge weest. In zijn woonplaats Plains heeft hij inmiddels in de afgelopen maanden zijn me moires afgerond. WASHINGTON Raven in California hebben voor hefti ge beroering ge zorgd in de wereld van Amerikaanse ornithologen door het vernietigen van het ei van een condor. Deze grootste vogel ter wereld een giersoort is in de VS zeer zeld zaam geworden. Er zijn er nog maar 25 a 30. Vogelkenners hiel den met een tele scoop het nest van twee condors hoog in de bergen van de Sierra Ma- dre ten noordwes ten van Los Ange les in de gaten. De geboorte van een condorjong zou een vrijwel unieke gebeurtenis gaan worden. Alles ging goed tot de komst van een ravenpaar, dat de woede van de con dors wekte. In hun ijver de indringers te verjagen gooide een van de vogels het ei uit het nest. Het ei, dat langs een klif naar bene den viel, door stond de val en de ornithologen stuurden met in stemming van Washington scherpschutters naar de Sierra Ma- dre om de raven af te schieten. De raven waren echter sneller en verslonden het ei onder de ogen van de vogelkenners. Het is het tweede ei van het condor- paar in twee maanden dat i3 vernietigd. Het eerste viel kapot toen de aanstaan de ouders ruzie den over de vraag wie mocht broe den. NEW YÖRK Het gemeentebestuur van New York heeft een schade vergoeding van ruim twee en half miljoen gulden toegezegd aan tien hoogleraren die in de jaren van de communisten jacht van senator McCarthy waren ontslagen op ver denking van com munistische sym pathieën. Daarmee komt een einde aan een jarenlange strijd tussen de ontslagen hoogle raren en de stad New York. Een woordvoerder van het gemeente bestuur zei dat de hoogleraren tij dens de "heksen jacht" in de jaren vijftig waren ver strikt in een "net van verdachtma kingen". Ze wer den indertijd ont slagen op grond van een wet, die het gemeentebe stuur machtigde leden van "onder mijnende groepe ringen" uit de ge meentelijke dienst te ontslaan. Deze wet is in 1967 in strijd mei de grondwet ver klaard. Zeven van de tien hoogleraren kun nen hun smarte- geld nog zelf in casseren. Drie an deren zijn inmid dels overleden. Hun geld gaat naar de nabestaanden. Een brandweer man in het Ameri kaanse Bowling Green haalt een waterslang te voorschijn terwijl op de achtergrond een studententlat in vlammen op gaat. De brand brak uit nadat een klein vliegtuig op het gebouw was neergestort. Er vielen vier doden, allen inzittenden van het toestel. VERENIGING HISTORISCH DELFSHAVEN Hvenstraat 19-21 3024 SG Rotterdam. I l

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1