ROTTERDAM SCHRAPT 900 AMBTELIJKE BANEN Joop Zwart van lijst Langs de deur metkletsk Wie kent deze wapens? voor export ui 1 Dordt: weer gif DUBBELMEPPER dotmêetwetuw PUBBELIDEE Arbeids- r inspectie onderzoekt Verstegen Yandaags Drlelcwart eeuw socialist. Echtscheidingsrechter -H-f Sport fe DE DUBBELKRANT TWEE WETEN MEER DAN ÉÉN f*s st Slechte wegen - bussen scheuren Sch m M ik, mal uur. '.vr. ;nI n9? rld 0:1 Jeugdtarief Van onze verslaggever BEN VAN HAREN ROTTERDAM "Ik kan iemand met open ogen belazeren. Voor verkiezingen zoek je een weg tus sen bedrog en waarheid. In heb een enquête ge bruikt met vragen, waarop het antwoord voorspel baar was." Joop Zwart, de 70-jarige politiek activist die een stoot gaf voor de lijst Houkamp in Rotterdam, gaat zelfs prat op zijn methode om met mislei ding stemmen te winnen. Joop Zwart. Onschuldig uiterlijk, maar niet wars van misleidende activitei ten. WC-roIlen Gewroet Bedrog t 5 m m- Slaat twee vliegen in één klap. Typisch een idee dus voor abonnees van de Dubbelkrant Wat nieuws en gezelligheid betreft doen die 't al dagelijks. Elke 2 weken worden de 2 meest originele dubbelbeelden in de Dubbelkrant gepubliceerd En beloond met'n dubbelbon tw.v. f 88,-. Ronde-winnaars maken bovendien kans op de heerlijke dubbele droomreis naar Joegoslavië. Denk mee! Doe mee! Stuur of breng uw in zending voor 19 mei as. naar Het Vrije Volk- Metropool, Witte de Withstraat 25, 3012 BL Rotterdam. Y»*** - v i - 'ZATERDAG 8 ME11982 ta. 24 i. 24' tuur 5)z& irotè ria' ne ill- asar 5 9- 18«l en, er' et m Si '"'ifi ,'.A Btï ur. tuf. WS (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij de gemeen te Rotterdam zullen de komende vier jaar ongeveer negenhonderd banen verloren gaan. Dat blijkt uit de plannen voor de omvangrijke bezuinigingsoperatie, waaraan op het stadhuis wordt gewerkt. Wet houder Linthorst van financiën zegt goede hoop te hebben dat ge dwongen ontslagen kunnen worden vermeden. De gemeente overweegt verder om de sociale uitkeringen voortaan niet wekelijks, maar maandelijks te beta len. Dat zou per jaar ruim een half miljoen opleveren. Of dit idee in de praktijk haalbaar is moet nog wor den onderzocht. In elk geval mogen de uitkeringstrekkers op geen enkele wijze worden benadeeld, aldus het 'subcollege' van wethouders dat de bezuinigingen voorbereidt. Tot nu toe liggen er plannen om voor 130 miljoen te snoeien in de ge meentelijke uitgaven. In totaal willen B en W plannen voor een totaal van 160. miljoen aan bezuinigingen op ta fel zien te krijgen. Daaruit moet de gemeenteraad dan voor 119 miljoen een keuze maken. De overige 41 miljoen worden achter de hand gehouden voor het geval er tegenvallers komen. Tot nu toe is het niet nodig gebleken om tarieven te verhogen. Enkele plannen die aanvankelijk waren gelanceerd zijn inmiddels als onhaalbaar naar de prullenmand ver wezen. Zo gaat het idee van de RO- TEB om huisvuil voortaan in contai ners te laten lozen niet door. Ook het ROTEB-voorstel om het vegen van de Rotterdamse 3traten drastisch te verminderen is van de baan. Op de regel dat de tarieven niet omhoog gaan zijn overigens enkele uitzonderingen gemaakt. Zo is het de bedoeling dat het jeugdtarief voor zwembaden, gymnastieklokalen en de open badmintoninstuiven verdwijnt. De bezuinigingen, die over viec jaar worden uitgesmeerd, liggen voor ruwweg veertig percent in de sfeer van de personeelskosten. De overige zestig percent wil men binnenhalen door doelmatiger te werken en door andere niet-personeelskosten. Bij de gemeente werken rond 28.000 ambtenaren. Wethouder Linthorst denkt dat het zogeheten natuurlijk verloop (het vertrek van mensen die een andere baan nemen of die met pensioen gaan) voldoende groot zal zijn om zonder ontslagen negenhon derd arbeidsplaatsen te kunnen schrappen. .Alleen in de uiterste si tuatie zullen we tot gedwongen ont slagen overgaan," aldus de wethou der. Aan het eind van deze maand ver schijnt overigens de gemeentelijke voorjaarsnota, een moment-opname van de financiële positie van de ge meente. Uit deze nota zal blijken dat Rot terdam er nog slechter voorstaat dan tot nog toe werd aangenomen. Dit zal aan de bezuinigingsoperatie echter niets veranderen. „We houden vast aan de bedragen die we hebben afge sproken. Er wordt niets op losse schroeven gezet," aldus wethouder Linthorst. 'Ik kan mensen belazeren waar ze zelf bijstaan' •v»v«vCvC Pï?.«.y .JSC\V In zijn woonplaats Arnhem voert hij zelf een naamloze lijst aan bij de raadsverkiezin gen op 2 juni. In Amsterdam mislukte een poging omdat z'n dochter zijn instructies niet goed opvolgde, maar in Rotter dam vond hij in de broers Hou kamp "gehoorzame jongens". Twee "vrije jongens" uit de Rotterdamse Afrikaanderwijk. die met hun bedrijf Studio '53 handelen in commercials en andere banden voor radio- en televisiepiraten, alsmede in huishoudelijke artikelen voor commerciële "liefdadigheid". Thijs (26) en Leo (29) Hou kamp hebben hun voornamen samengevoegd in de naam van hun "Agenturenhandel Thei", die in de Bloemfonteinstraat 93 is gevestigd. Hetzelfde adres waar in Studio '93 video banden en geluidsbanden ge produceerd worden voor pira tenzenders. Joop Zwart heeft er ook zijn politieke praatjes gehouden, die op de kabelnetten gezet werden voordat het GEB die op slot deed. - Thel handelt in huishoudelij ke artikelen en w.c.-rollen, evenals eerst de Stichting Maatschappelijke en Sociale Hulpverlening en vervolgens de Stichting Centraal Bureau Maatschappelijk Werk deden. Leo Houkamp die onlangs uit vele BV-tjes stapte was van 1974 tot 1977 bestuurslid van die stichtingen. Zijn-echtgeno te Mathea Witkamp stond daar op de loonlijst voor 4000 gulden terwijl ze volgens de laatste voorzitter van de stich ting, Antoinette Vermolen, niets deed. Lang is die handel in w.c.-papier en huishoudelijke artikelen ten behoeve van zo genaamde liefdadigheidsin stellingen zeer lucratief ge weest. Verscherping van de colportagewet en publikaties over die commerciële liefda digheid maakten hieraan een einde. Als directeur van een w.c.-rollen en dergelijke leve rend bedrijf en als bestuurder/ directeur van de stichting had de oudste Houkamp 'zeer veel invloed op de hoogte van de prijzen, winstmarges en de be steding van de onder het mom van liefdadigheid verzamelde gelden. Joop Zwart zegt over de lijstaanvoerder van zijn Rot terdamse lijst: "Een handige verkoper van dingen. Hij is mij gepresenteerd als radio- en televisiepiraat." De bejaarde Arnhemmer heeft echter al in 1974 contac ten gehad met de eveneens in commerciële liefdadigheid ge specialiseerde boekhouder. J. A. Wever, met wie Houkamp samenwerkte. Wevèr nam toen deel aan de gemeenteraads verkiezingen op de lijst voor de Sociale Stem Advies Raad (SSAR) onder het motto "voor een leefbaar Rotterdam." Zwart is van die tijdelijk in DS'70 gestalde Raad ook de ideoloog. Houkamp noemt de SSAR ook als naam van zijn groepering en Zwart is volgens hem de maker van het partij programma. Een rijker cultuurbeleid en vrije televisie, waarmee de Houkampen handtekeningen verzamelden voor een kandi datenlijst in Rotterdam, daar over praat Zwart in het geheel niet. "Subsidies aan actiegroepen onmiddellijk stopzetten, het aantal gastarbeiders terug dringen en invoering van de arbeidsdienstplicht," staan voor hem als belangrijkste punten. Joop Zwart, ondermeer als journalist werkzaam geweest bij Elsevier en Accent, heeft zijn hele leven in politieke par tijen gewroet. Omstreeks 1930 al kreeg hij op een kaderschool in Moskou een Stalinistische opleiding. Nog voor de oorlog werd hij uit de CPN gezet. In de oorlog vervaardigde hij in zijn drukkerij in Amstel veen vaise paspoorten en ande re documenten. Tot 1952 bleef hij in het socialistische kamp bij de PvdA waarvan zijn toen malige schoonvader Koos Vor- rink leidsman was. Een dubieuze rol speelde hij in de zaak Sal Santen-Michel Raptis in 1961, toen deze twee Trotzkisten terecht stonden in verband met het drukken van vals Frans geld ten behoeve van het Algerijnse verzet. Ve len zagen in Zwart een verra der. Zelf ontkent hij dat en ook Sal Santen zegt, dat hij door een ander verraden is. Opval lend was toen wel, dat Zwart, voor zijn medewerking aan het drukken van dat geld niet werd gestraft. Lang was Joop Zwart toen politiek dakloos. Hij zegt in 1968 die SSAR begonnen te zijn en gedacht te hebben bij DS'70 zijn draai te vinden. Ook daar liep het mis. Zelf zegt Zwart heilig te ge loven In propaganda, die be- driegelijk is. "Huisdeuren langs en vragen of de mensen liever mooi dan slecht weer hebben. Het ant woord is bekend maar de men sen denken dat de vragenstel ler dan ook daarvoor zorgt. Een altijd succesvolle metho de," zegt Zwart Daarin passen ook de list en bedrog die nodig waren voor het registreren van de lijst Houkamp in Rotterdam. Een met valse handtekening en on der valse voorwendsels opge voerde kandidaat kon ternau wernood geschrapt worden. Een ander die zich ook "voor gelogen" acht blijft op de lijst staan, maar wil niets meer mét die rechtse club te maken hebben. Wat heeft dit allemaal eigen lijk nog van doen met demo cratische verkiezingen? •Giy-.l.'- -A'.-- s fes ROTTERDAM Heeft u onlangs taaie stroopwa fels of oudbakken rondo's aan de deur gekocht? Waren de verkopers stu denten van de Vrije Aka- demie In Rotterdam- Zuid? Dan kunt u ervan verzekerd zijn dat uw bij drage aan het materiaal fonds van deze academie niet ter plekke komt. „Kletskoek," noemt direc teur van de Vrije Akade- mie, de heer Cargelli, de ze llefdadigheidsactie. „We kunnen het geld goed gebruiken, maar gaan er niet voor langs de deur. Deze studenten kennen we niet." leder voorjaar bloeien deze verkoopacties opnieuw op. Student-koekverko- pers opereerden al eer der In Rotterdam, maar ook in Delft en Den Ilaag. Directeur Cargelli ver moedt dat het liefdadig heidsgeld wordt gebruikt voor zomervakanties. De verkopers bedienen zich vaak van een oude stduentenkaart. De etens waar wordt aangeboden voor vijf a zes gulden per pak. Zodra de politie een aangifte binnen heeft, is ze van plan de koeken en dc verkopers uit de roula tie te nemen. K4 KV**1 U£&- "lK- lV Een klein wapenarsenaal vond de Rotterdamse politie in de vluchtauto waarmee de daders van de mislukte over val op de Amrobank aan de Kasteelweg zich maandag ochtend uit de voeten maak ten. Vier gemaskerde over vallers waren de bank maan dag binnengekomen en zette het personeel vast in de kel der. wmfm "■■VK/A ■mm. Nog maar net uit het ei en dus wat onwen nig kijkt deze vale gier rond in zijn kool in diergaarde Blijdorp. Het beestje is enkele weken geleden geboren, 't Weet nog niet dat zijn bestemming Oostenrijk is. Om precies te zijn: het nationale natuurpark Berchtes- gaden bij Salzburg. Het is de bedoeling dat deze vale gier daar vrij zal rondvliegen. „Terug naar de natuur," is het parool van het Wereld Na tuur Fonds dat in zijn project in de Alpen •behalve de schaars geworden vale gieren ook lammergieren hun vrijheid wil terugge ven. Dat kost wel enige moeite. Dit vale giertje zal eerst moeten leren om zijn prooi (aas) te herkennen. Dat gebeurt in Berchtesgaden in een grote volière die na een geslaagd leerproces geopend wordt De Rotterdamse diergaarde heeft ai eer der twee vale gieren naar Oostenrijk over gebracht DORDRECHT Oplet tende GEB-werknemers hebben in Dordrecht voor komen dat woningen op verontreinigde grond ge bouwd worden. Zij ontdek ten op een halve meter diepte door olie en teerach- tlge stoffen verontreinigde grond1 bij het aanleggen van een waterleiding op het terrein van de voormalige Dordtse gasfabriek. Het terrein Wordt op het ogen blik bouwrijp gemaakt. De gemeente wil er in 1983 be ginnen met de bouw van 282 woningwetwoningen. Om uit te zoeken hoe groot de vervuiling Is, zul len komende week door de Technische Milieudienst Drechtsteden grond- en grondwatermonsters wor den genomen. In 1977 is een groot gedeelte van het ter rein wegens verontreini ging afgegraven, op som mige plaatsen zelfs tot zes meter diepte. Dat afgraven Is echter niet systematisch gebeurd. Eén van de veronderstel lingen van het gemeentebe stuur Is dan ook dat de ver ontreiniging gewoon over het hoofd is gezien. Een an dere mogelijkheid is dat In de loop der jaren het grondwater de verontreini gingen naar boven heeft gebracht. Onder het terrein zit op negen meter diepte een ondoorlaatbare dikke kleilaag. Volgens burgemeester J. J. van Zuuren zat het nog weken duren voor de uit- slag van het onderzoek be kend Is. ROTTERDAM/AMSTER DAM Stadsbussen in Rotter dam krijgen scheuren in het chassis door de slechte toe stand van de wegen. Dit voor beeld voert de Europese orga nisatie van de wegenbouwers op om aan te geven hoe funest het laten liggen van wegonder houd wel is. De organisatie zegt dat de regeringen in een blinde bezuinigingswoede het noodzakelijke wegenonder- houd geitel vergeten. Blijft dit zo, dan zullen de autokosten gemakkelijk met 35 procent kunnen oplopen, omdat auto's die op slechte wegen rijden, veel sneller slijten. Ir. S. van der Wal, de Neder landse voorzitter van de we genbouwersvereniging, zegt dat de overheden moeten be slissen om het wegennet tegen relatief lage kosten nu nog in goede staat te brengen. Later sloegen ze om onduï-. delijke redenen op de vlucht" met een uit Delft gestolen be stelauto. De auto werd 's mid-' dags door de politie aangetrof fen op de Oiympiaweg. De recherche van het bureau Groot IJsselmondc is zeer geïnteresseerd in inlichtingen die naar de daders van dë! overval kunnen leiden. In de" bestelauto werden aangetrof fen een Jager machinegeweer .22 long rifle, een dubbelloops jachtgeweer, merk S.K.B. van' Japans fabrikaat, een Reming ton jachtgeweer .22 long rifle! alsmede 7 paar handboeien^ een bruinieren foudraal en een schoudertas met het opschrift Donnay. Wie inlichtingen heeft kan bellen met 010 - 143144. Tl (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM De ar- beidsinspectle heeft een onder zoek Ingesteld bij het spece- rijenbedrijf Verstegen. De In dustriebond FNV had eerder deze week het bedrijf aange klaagd omdat de ongeveer tachtig werknemers zonder voldoende voorzorgsmaatrege len met gevaarlijke stoften moeten werken. De arbeidsinspectie is on middellijk naar het bedrijf ge gaan en heeft monsters mee genomen voor verder onder zoek. Bestuurder Piet Jansen van de Industriebond ls blij met dc snelle actie van de ar beidsinspectie. Hij zegt de In druk te hebben dat deze de kwestie zeer serieus neemt: Ook de Keuringsdienst van Waren is bij de zaak betrok ken. De directie van Verstegen heeft intussen nog niet geant woord op het verzoek van de Industriebond om te praten over het aangaan van een CAO. Het bedrijf heeft het voorne men om vandaag een aantal werknemers te laten overwer ken. inderdaad doorgezét. Maar Piet Jansen zegt dat dit niet veel zin meer heeft, omdat de arbeidsinspectie al mon sters heeft meegenomen. Ver stegen zou de bedoeling heb ben gehad om de gevaarlijke- (#j stoffen te verdonkeremanen. *.f

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1