bij:; teute i id 5 Israëlische aanval op Huid - Libanon 21 ?5 Eén dode, gewonden m êt/ stelt besluit over sancties tegen Argentinië uit ter meulen natuurlijk *5 twaalf Mannen van Généraal Belgrano sliepen of schaakten' ter meulen natuurlijk Giemp vraagt jeugd be Hndiging protest Ballon: 12.000 km Bush: blijven praten met China Graham in Moskou Boeing wordt een gouden paleis 5p Kant klaar... Start voorpagina 'Belachelijk' ^^^^^^^^^^^^^7777^7777, 77777 ARGEN FALKLAND ISLANDS CHILE Dit kaartje toont de gevechtshandelingen in de Falkland-crisis, die op 1 mei begonnen met bombardementen op de vliegvelden van de Eilanden, in chro nologische volgorde. Minister Van der Stoel. 189 arrestaties Peruanen Betaalbare mode... WW HET VRUi VOLJC MAANDAG 10 ME11912 F^resic ent I tea;e ;gjn wil onderhandelen over kern:;r,3iketfcen WASHINGTON President Reagan van de Verenigde Sta ten wil dat zijn land en de Sow- jet-Unie hun aantallen kernra ketten met minstens een derde verminderen. Reagan maakte zijn voorstel bekend in een re de in Eureka, waar hij vroeger gestudeerd heeft. De hoofdlij nen van het plan zijn op diplo matiek niveau al doorgespro ken met de Sowjet-Unie. Volgens een regeringsfunc tionaris in Wshington hebben de Russen laten doorscheme- Gordijnen op maat, netjes af- gezoomd en voorzien van een royale onderzoom Bovendien met hakenband om op te han gen Dit alles voor een onge kend lage prijs' In bruin/ cog nac met beige fond 120x220 cm 100% viscose. Voor ren 'dat zij intvankelijk zijn voor dergelijke ideeen", Rea gan deed zijn bekendmaking zondag. Vrijdag ontving de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Haig, de Russische ambassadeur Dobri- nin, waarschijnlijk om met hem de voorstellen van Rea gan te bespreken. De onderhandelingen, die de Amerikanen nu voorstellen, staan bekend onder de naam START vermindering van strategische wapens die vol gens de regering-Reagan in de plaats moeten komen van de SALT-onderhandelingen. Rea gan en zijn mensen beschouw den het SALT-proces als nade-- lig voor de VS. De nieuwe on derhandelingen zouden op kor te termijn in Genève kunnen beginnen. Reagans plan valt uiteen in twee fasen, In de eerste fase moet het aantal kernkoppen wederzijds met minstens een derde worden verminderd tot gelijke bovengrenzen. Het gaat om raketten te land en op on- derzeeers. In de tweede fase moet de to tale vernietigingskracht van wapens te land, ter zee en in de lucht op "gelijkwaardig ni veau" worden gebracht. Hier bij gaat het om de lading die kernkoppen hebben. De VS hebben meer kernkoppen dan de Sowjet-Unie, maar de ver nietigingskracht van de Russi sche kernkoppen is groter. TEL AVTV/BEIROET Is raëlische gevechtstoestellen hebben gisteren bombarde menten uitgevoerd op Pale stijnse doelen in het zuiden van Libanon. De regering-Be gin brak daarmee voor de tweede maal in nog geen drie weken een negen maanden oud bestand. Libanese meldingen over dodelijke slachtoffers lo pen uiteen van zes tot zestien. Een woordvoerder van het Israëlische leger noemde de bombardementen een vergel ding voor Palestijnse schen dingen van het bestand dat in juli van het vorig jaar door Amerikaanse bemiddeling tot stand was gekomen. De aanval volgde enkele uren na een bomexplosie in een bus bij Je ruzalem waarbij een vrouw en een kind werden verwond. Hoewel niemand de verant woordelijkheid voor de aan slag heeft opgeeist, is deze door Israel toegeschreven aan Palestijnse guerrillastrijders. De Israëlische toestellen be stookten een dertig kilometers lang kustgebied, dat zich uit strekt van de stad Damur tot de olieraffinaderijen van Zah- ranï ten zuiden van Sido. In de hoofdstad Beiroet konden de expiosieven worden gehoord. De rechtse radio-zender Stem van Libanon meldde dat twee Syrische MIG-straalja- gers waren gesignaleerd die zich begaven in de richting van het aangevallen gebied. 240 X 220 cm voor 43,90 120 x 260 cm voor 24,95 240 x 260 cm voor 49,90 O?. vt LONDEN Bij de beschie ting van het spionerende Ar gentijnse vissersschip Narval is gisteren een Argentijns be manningslid om het leven ge komen Twaalf anderen zijn daarbij gewond geraakt. Het Britse ministerie van defensie heeft dit gisteravond bekend gemaakt. De overige opvaren den zijn met een helikopter van boord gehaald en verblij ven als gevangenen op "een van de schepen die deel uitma ken van de oorlogsvloot". „Vol gens de Britten is de Narval niet gezonken. Het ministerie van defensie noemde de Argentijnse bewe ring "belachelijk" als zouden Britse straaljagers hebben ge schoten op de reddingsboten van de Naval. „In die bewering schuilt geen greintje waar heid", aldus een woordvoerder van het ministerie. De kotter voer op 66 zeemijl van Port Stanley, de hoofdstad van de Faikland-eilanden. Vol gens Londen trof men aan boord apparatuur aan die be stemd was voor spionage. Het ministerie van marine in Buenos Aires meldde dat de Naval tot zinken was gebracht. De Britse Harrier-vliegtuigen 1. Britten bombarderen vliegvelden. 2. Sea Harrier neergehaald, 3. General Belgrano getorpedeerd. 4. Argentijnse patrouilleboot tot zinken gebracht. 5. HMS Sheffield getroffen. 6. 2 Sea Harriers verloren. 7. Londen stelt 12 mijlszöne in. WEST FALKLAND EAST FALKl AND ,\^A\\\\\\\\'\\N\\\\\\Vx\\\N South Atlantic Oceans VILLERS-LE-TEMPLE De ministers van Buitenland se Zaken van de Europese Gemeenschap zijn het afgelo pen weekeinde voor infor meel overleg bijeen geweest In het Belgische plaatsje Vii- iers-le-Temple en hebben daar onder meer de sancties van de EG tegen Argentinië besproken. Volgens minister Van der Stoel heeft het me rendeel van de lidstaten laten blijken vast te willen houden aan een importverbod van Argentijnse goederen. Een formeel besluit is daarover nog niet genomen. De ministers bevestigden hun diplomatieke solidariteit met Groot-Brittannie in het geschil rond de Faikland- eilanden. Ondanks de steun van Londen, toonden de mi nisters zich ook bezorgd over de ontwikkelingen in de cri sis. Volgens minister Van der Stoel „is het niet zo dat we Engeland een blanco cheque hebben gegeven om te doen wat bet wil". Tijdens het overleg werd opnieuw benadrukt dat moet worden gestreefd naar een diplomatieke oplossing voor het conflict. Daarbij wordt uitgegaan van resolutie 502 van de Veiligheidsraad, die de ontruiming door Argenti nië van de Faikland-eilanden inhoudt. Volgens minister Van der Stoel zijn de EG- Hdstaten bezorgd over „bui tensporige acties van het Verenigd Koninkrijk". De Belgische minister Leo Tindemans, voorzitter van de EG-raad, zei dat men de se cretaris-generaal van de Ver enigde Naties alle steun wil verlenen bij het tot stand brengen van een snelle oplos sing. Tindemans zei ook dat „het niet-gebruiken van ge weld een element vormt", als het gaat om het besluit tot voortzetting van de economi sche sancties tegen Argenti nië. Engeland heeft tijdens het overleg aangedrongen op een hogere compensatie voor wat het te veel betaalt aan de be groting van de Gemeen schap. Daarbij werd niet ver wezen naar de miljoenen ver slindende operaties bij de Faikland-eilanden. De overi ge landen hebben geen kop peling willen aanbrengen tus sen een akkoord over de com pensatie voor Engeland (en de vaststelling van nieuwe landbouwprijzen) en het handhaven van economische sancties tegen Argentinië. De besprekingen over de mate waarin Engeland moet worden gecompenseerd voor wat het te veel betaalt aan de begroting zijn volgens minis ter Van der Stoel in een „vol slagen impasse geraakt". „Wanneer Engeland daarom de komende week zal weige ren mee te werken aan het vaststellen var: de nieuwe ge meenschappelijke landbouw prijzen zal een onhoudbare situatie ontstaan," aldu3 Van der Stoel. Negen EG-Janden waren bereid gedurende drie of vier jaar een bedrag van 2,2 mil jard gulden aan Engeland te betalen, De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Francis Pym, ging echter uit van een veel hoger bedrag. Ook een „uiterste poging" om overeenstemming te berei ken, namelijk een aanbod om het eerste jaar 2,2 miljard te betalen en dan te bezien wat redelijk zou zijn voor de ove rige jaren, leed schipbreuk. Volgende week komen de ministers van Landbouw bij eikaar om opnieuw te probe ren overeenstemming te be reiken over gemeenschappe lijke landbouwprijzen. Bij eerdere gelegenheden heeft Engeland laten blijken de tot standkoming van nieuwe landbouwprijzen te willen koppelen aan de kwestie van terugbetaling van hetgeen Engeland te veel aan de EG betaalt. BUENOS AIRES Op het moment dat een Britse torpedo een gat van twintig meter in de flank van het schip sloeg, sliepen de 362 nog altijd vermiste opvaren den van de Generaal Belgrano, dronken ze koffie of speelden ze een spelletje schaak. De commandant van ie oude Argentijnse kruiser, Hecto Bonzo, vertelde dit ln de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires. Bonzo is een van de overlevenden van de Britse aanval door de atoomonderzeeer. Volgens de kaplteln- ter-zee trotseerden de overlevenden zes meter hoge golven om in de reddingsboten te gaan. Tien van hen moesten doodgevroren worden geborgen. Bonzo zegt dat de Ge neraal Belgrano vorige week zondag om precies tien uur ln de avond in de golven verdween, pre cies een uur nadat een Britse torpedo het schip had opengereten. Volgens officiële Ar gentijnse cijfers hebben 680 van de 1.042 officie ren en matrozen? de aan- valoverleefd. Nog altijd wordt naar de vermisten gezocht. zouden vervolgens hebben ge schoten op de reddingsboten die 25 van de 35 bemanningsle den herbergden. Londen heeft bekendge maakt dat men de 189 Argen tijnen die in april op het eiland South Georgia zijn gearres teerd naar Argentinië zal te rugsturen. De vrijlating zal ge schieden via het Rode Kruis. Eerst zullen de gevangenen worden overgebracht naar het eiland Ascension in het mid den van de At'antische Oceaan, dat is uitgeroeid tot een enorme militaire basis van de Britten, Onder de 189 gevangenen be vinden zich 39 burgers, die in dienst waren van een slopers bedrijf. Zij landden in maart op het tot de Faikland-eilan den behorende South Georgia om ar een walvisstation af te breken. Ze hadden daarvoor geen toestemming gevraagd aan de Britse autoriteiten, het geen de aanleiding was voor het conflict tussen Argentinië en Engeland. Het Zuldamerikaanse land Peru heeft Argentinië verz- kerd dat 18000 Peruaanse vrij willigers zich gereed houden om te helpen verdedigen als Engeland een aanval op Ar gentinië zou beginnen. De blok kade van de Argentijnse kust wordt beschouwd ais een ag ressieve daad tegen heel La- tijns-Amerika, zo verklaarde de Peruaanse minister van de fensie generaal Luis Cisneros gisteren. vind je bij ter Meulen Deze zo merse pullovershirts zijn uit gevoerd met een schuine lu- rex streepverwerkig Ronde hals met een goudkleurig bandje Van 100 acryl In rood/wit of wit/marine met goudkleurig halsbandje 38 t/m 46 van 19,95 voor WARSCHAU De Poolse aarts bisschop Jozef Giemp heeft dit weekeind de Pool se jeugd opgeroe pen van de straat te blijven. Hij raad de jonge mensen aan zich niet te bemoeien met de aangelegenheden van de arbeiders. Omdat zijn uitla tingen iets weg hadden van de re- geringspropagan- da, wekten ze eni ge verbazing on der zijn 3000-kop- pige gehoor in een kerk in Warschau. Giemp zei: „Wen- neer de menselijke harten vervuld zijn van haat, kan er gemakkelijk ver warring, misver stand en strijd uit breken. We bidden de heilige moeder dat onze jeugd niet met stenen de straat op gaat." Radio-Solidariteit, de clandestiene zender van de ver boden vakbond, heeft opgeroepen tot een korte sta king op donderdag 13 mei, de dag waarop de staat van oorlog vijt maanden van kracht is. De sta king zou een kwartier moeten duren, automobi listen moeten een minuut claxoneren en voetgangers een minuut stilte in acht nemen. WW AC A 'W v& w// ELMIRA De zes jarige Jeremy Cook in het Ameri kaanse Efmira, in de staat New York, heeft alle reden tot lachen. Het jonge tje, met dezelfde achternaam als de ontdekkingsreizi ger Cook, zag kans om per bal lon een briefje te versturen naar het Afrikaanse Kenia, 12.000 kilometer van zijn woon plaats. De jonge Cook vestigde daarmee net zo'n fabuleus record als zijn bekende voorganger. We tenschappers heb ben al uitgerekend dat de kans één op een miljoen was dat de ballon zo ver zoihfcomen. PEKING De Amerikaanse vice- president George Bush, op bezoek in China, heeft zijn gastheren verteld dat er volgens de VS maar één Chi na is en dat Tai wan daar deel van uitmaakt. Dat is de officiële Chinese visie op het pro- bleem-Taiwan. Bush zei erbij dat er meningsver schillen zijn tus sen de VS en Chi na, waarover men nog moet praten. Het bezoek van Bush aan Chins werd in de VS als uiterst gewichtig gekenschetst. De VS willen wapens leveren aan Tai wan en China heeft gedreigd daarom de diplo matieke betrekkin gen met Washing ton op een laag pitje te zetten. Als men het niet eens wordt over de le veranties aan Tai wan zou de missie van Bush als mis lukt moeten wor den beschouwd. Bush moest zijn bezoek in het weekeinde afslui ten zonder tot overeenstemming te zijn gekomen, maar hij kwam overeen dat de be sprekingen zullen worden voortgezet tussen hoge func tionarissen van beide landen. Bush noemde zijn gesprekken met de Chinese leiders „eerlijk, vriend schappelijk en vruchtbaar." De Chinese pre mier Wan Li ver klaarde dat de ge sprekken „eerlijk en open" waren geweest Volgens hem heeft de ont moeting aange toond hoe belang rijk en dringend het ia dat de me ningsverschillen tussen de VS en China over Taiwan worden opgelost MOSKOU Zon der de vervolgde geloven in da Sowjet-Unie te noemen heeft de Amerikaanse evangelist Billy Graham gisteren tweemaal in Mos kou gepreekt Tijdens een van de preken in een klein baptisten kerkje ontvouwde een vrouw een la ken waarop in het Engels was ge schreven: „Wij hebben meer dan 150 gevangen om «rit!® van het ge loof." Na vijf minu ien beëindigde zij haar actie en zocht haar plaats weer op. „Een waardig en moe dig protest," zo omschreef een der Noordamerikaanse deelnemers san het vredescongres der wereldgods diensten, dat van daag in Moskou begint, het inci dent In de Verenigde Staten was sterke druk op Billy Gra ham uitgeoefend Billy Graham. om openlijk te pleiten voor de ge vangen gelovigen. De familie Wasjts- jenko, uit Siberië afkomstige leden van de Pinksterbe weging, had Biliy Graham verzocht niet naar Moskou te komen. De fami lie meende dat zijn verblijf in de Sowjet-Unie voor propagandadoel einden misbruikt zou kunnen wor den. De Wssjtsjenko's, van wie enkele maanden geleden een vrouw na een hongerstaking naar Siberië werd getransporteerd, wachten in een kelder van de Amerikaanse am bassade reeds drie jaar op een uitreisvisum. Me dewerkers van de evangelist hadden echter van tevoren laten weten dat hij achter de scher men voor de ver volgde geloven in de Sowjet-Unie wil pleiten. WASHINGTON Een onbekend ge bleven oiiesjeik in Saoedi-Arabü telt tuisen de tien en vijftien miljoen gulden neer voor /het ombouwen van ©on voormalig iijn- viiegtuig van het type Boeing-727 tot een met goud gedecoreerd vlie gend palels. Een firma in de •nertkaans» staat Florida die dit soort opdrachten kan uitvoeren, deelde dit onlangs verheugd mee. Wie de opdracht gever is werd niet gezegd. in de Boeing voor de sjeik, vermoe delijk een lid van de zeer omvangrij ke koninklijke fa milie, komen werk- en ont vangstruimten. Onder meer wordt ook een in de vloer te verzinken gouden tafel geïnstalleerd. Voor diertpereo- neef en piloten worden aperte ruimten ingericht. De badkamers rijgen kristalver lichting en 24-ke- raats gouden kra nen. Op ailes wat niet uit puur goud zal bestaan, wordt verguldsel aange bracht, zo verteld# een woordvoerder van de Amerikaan se firma.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1