7 Steun in Falklandcrisis in ruil ter meulen natuurlijk Igor Kortsjnoi: Ik had geen keus Gromyko wil over kernwapens praten Top Neue Heimat strijkt miljoenen op ter meulen natuurlijk Langste ontvoering In BRD loopt goed af Deining om "geleende" Juwelen van Nancy I VN leggen handel In medicijnen aan banden Joegoslavië heeft vrouwelijke premier Betrekkingen VS-Griekenland Legercommandant beschikbaar m Ifiil Militairen van de Vijfde Brigade van het Britse leger kijken op het dek van het passa giersschip Queen Elisabeth II toe, terwijl voor het eerst een helikop ter op het geïmpro viseerde helikop- terdek landt. r Van onze verslaggever RIJK TIMMER. LUXEMBURG Onder hoogspanning wordt in Luxemburg gewerkt aan een oplossing voor de dreigende crisis in de Europese Gemeenschap. De EG-partners van Engeland willen de Britten dwingen om mee te werken aan een oplossing voor het probleem van hun financiële bijdrage aan de Gemeenschap. Als drukmiddel houder de andere landen een beslissing over de verlening van hun steun in de Falklandcrisis achter de hand. of Amira tampons. Verpakking 20 stuks. Nor maal of super, van 3.25, voor Prodent tandpasta. 2 Grote tubes tandpasta met fluor. Van 3.25 voor Nlvea crème. Groot blik van 250 ml. Van 5,55 voor 5? Albert Vietor Eerste klas natuurzemen... Soepele traangelooide natuur zemen in een royale maat (ca. 50 x 36 cm) en van een zeer goede kwaliteit Met optimale vochtopname. van 12,95 voor ■niuua Hubertus von Gallwitz lacht breeduit als hij bekend maakt dat zijn dochter Nina is vrij gelaten. Nancy Reagan MAANDAG 17 MEI 1982 HET VRIJE VOLK buitenla nd r - v EG-Landen zetten Lok den c nder dri ui 15 Jon- *9 ZB. ti t le 1: In Luxemburg is vandaag een vergadering begonnen van dé NAVO-landen. Aan de voor avond daarvan kwamen giste ren onverwacht de ministers van Buitenlandse Zaken van 3c EG-landcn bij elkaar, even eens in Luxemburg. Hoewel de meeste Europese NAVO-landen lid zijn van de EG, tracht men een verstren geling van NAVO- en EG-be- langen altijd zorgvuldig te vermijden. De EG-vergade- ring in Luxemburg, in de mar ge van de NAVO-vergadering, is daarom een unieke zaak. Te meer daar de EG-!anden van avond weer bijeen komen in Luxemburg, na afloop van de NAVO-vergadering. - 'Met het probleem van de Britse bijdrage staat de EG echter voor de ernstigste crisis in haar bestaan. De standpun ten zitten over en weer muur vast en de Britten dreigen het gemeenschappelijke land bouwbeleid te torpederen. Daarover wordt vandaag be slist in een vergadering van de ministers van Landbouw van de EG-landen in Brussel. In de vergadering van gis teravond In Luxemburg van de ministers van Buitenlandse Zaken werd een eerder gedaan 'aanbod aan de Britten over hun bijdrage herhaald. De ove rige landen zullen voorlopig nog een jaar bijdragen aan de Britse contributie, en in dat jaar moet een definitieve op lossing voor het probleem wor den gevonden. "Het gaat dit Jaar om een be drag van twee miljard gulden. De afgelopen jaren hebben de andere landen, West-Duitsland voorop, ook al bijgedragen aan de Britse contributie. Zij wil len dat deze regeling wordt af gebouwd, ook al beweert Enge land dat het teveel betaalt aan de EG. - In het spoedberaad van gis teravond in Luxemburg zou den de ministers van Buiten landse Zaken praten over twee brandende zaken. Behalve het probleem van de Britse bijdra ge stond een beslissing op ,het programma over verlenging van de economische sancties tegen Argentinië als steun voor de Britten in de Falkland- crisis. ..-In een uiterst besloten ver gadering van alleen de minis ters en zonder ambtenaren werd op voorstel van Frank rijk en West-Duitsland beslist om pas vanavond verder te praten over de Falkland-Eüan- den. Ongetwijfeld is het de be doeling om dat pas te doen als de Britten hebben geantwoord op het „laatste bod" van de an dere landen in de bijdrage- kwestie. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Van der Stoel, zei voor het begin van de vergadering van van daag: „Ik zou bepaald niet dur ven voorspellen dat we er uit komen. Ik denk dat het nog heel moeilijk zal worden." Van der Stoel wees nog eens op het enorme belang van het vinden van een oplossing. „We moeten goed beseffen wat het betekent als we er niet uitkomen," aldus de minister. Officieel probeert men in Luxemburg de Indruk te ver mijden dat de Falklandjes als drukmiddel achter de hand worden gehouden ln de crisis. Het is echter du.. „,.jk dat dit het geval is. De vergaderingen van gisteren en vandaag moe ten gezien worden als een laat ste waarschuwing aan het adres van de Britten. Het is geen toeval dat zij parallel lo pen met de NAVO-vergade ring. In NAVO-vcrband wordt gesproken over actuele politie ke zaken en daarin komt ook de Falklandcrisis uitgebreid aan bod. wy//- Igor Kortsjnoi ontkende van morgen het bericht van het dagblad De Telegraaf, dat hij MOSKOU De Sowjet-Unle wil zo snel mogelijk met Ame rika gaan onderhandelen over beperking van de strategische kernbewapening. Dit heeft mi nister Gromyko van Buiten landse Zaken gisteren ver klaard na een onderhoud met zijn Cambodjaanse ambtge noot Hun Sen. De Russische verklaring is een indirect antwoord op het voorstel van de Amerikaanse president Reagan om eind juni besprekingen te beginnen over de strategische kernbewape ning (kernwapens voor de lan ge afstand). Waarnemers ver wachten dat président Brezj- njew morgen verder zal" in gaan op Reagans voorstellen. Brezjnjew spreekt dan het con gres van de Liga van Jonge Communisten toe. Reagan heeft voorgesteld het aantal kernkoppen op de Intercontinentale raketten, het aantal raketten en de totale vernietigingskracht met een derde te verminderen en te stabiliseren op een gelijk ni veau aan belde zijden. verklaard zou hebben min of meer zelf voor de straf die hij uitzat te hebben 'gekozen: „Ik had géén keus", zo verklaarde hij vanmorgen. „Ik kon niet in dienst gaan, omdat ze me an ders nooit meer uit Rusland hadden laten vertrekken". Igor Kortsjnoi, die zich samen met j zijn moeder bij zijn al ln 1976 naar het Westen gevluchte va der wil voegen, doelt hierbij op het feit dat de Russen mensen met militaire kenni3 nooit naar het buitenland laten gaan. Ook mevrouw Bella Kortsj noi toonde zich vanmorgen overgelukkig met de prompte vrijlating van haar zoon, over wie zij zich de afgelopen twec- enkeenhalf jaar grote zorgen heeft gemaakt in verband met diens niet al te beste lichame lijke conditie. Igor is maagpa tiënt. Maar ook mevrouw Korsjnoi was tevreden over de toestand waarin zij haar zoon terugzag. (Van onze correspondente ALY KNOL) BONN Opnieuw is de lei ding van het Westduitse wo- ningbouwconcem Neuye Hei mat, dat tot de vakcentraie DGB behoort, in opspraak ge komen. Via stromannen zou de Inmiddels afgetreden voorzitter van de Neue Hei mat Albert Vietor en andere topfiguren miljoenen hebben verdiend aan grondspekula- tle in München. Dat heeft vandaag het weekblad Der Spiegel onthuld. Volgens het blad hebben Vietor c.s. "voor zichtig geschat" ongeveer dertig miljoen mark In hun zak gestoken. Dit is de tot nu, toe zwaar ste beschuldiging aan het adres van de Neue Heimat- leiding. In februari dit jaar onthulde Der Spiegel dat "ko ning Albert", zoals Victor bij de Neue Heimat bekendstond, en andere leidinggevende functionarissen via stroman nen onder andere een ver- w armings bedrijf en een an tennefirma hadden opge richt. die veel te duur— hun diensten aan de Neue Heimat aanboden. Na dc beschuldiging moes ten Vietor en enkele anderen hun functie neerleggen. Deze praktijken vallen echter in het niet bij de nieuwe onthul lingen in Der SpiegeL Volgens het weekblad licht te de leiding van de Neue Heimat op 20 september 1961 de firma Terrafinanz op, die onder leiding stond van de In middels overleden bankier Ernst Wölbern. Dit bedrijf, dank zij de Neue Heimat op de hoogte van een groot wo- ningbouwprojekt van de toen nog door de sociaal-democra ten geregeerde Beierse hoofdstad, kocht goedkoop bouwland op van boeren uit de omgeving. Vervolgens werd de grond met forse winst aan de Neue Heimat verder verkocht, die de satel- lletenstad München-Neu-Fer- lach van de gemeente mocht bouwen. In de eerste tijd betaalde Terrafinanz tussen de tien en twintig mark voor een vier kante meter. Binnen enkele jaren tljds steeg de grond prijs ln Neu-Perlach tot dui zend mark per vlerkante me ter. De winst verdween naar de privé-rekenlngen van de top van de Neue Heimat. Terrafinanz, dat binnen de kortste keren een bloeiende onderneming werd, wilde echter nog meer. Goed be kend met het bouwen van wo ningen, wierpen de heren achter Terrafinanz zich als particuliere concurrentie te gen hun eigen Neue Heimat op de woningbouwmarkt Grond, door Terrafinanz goedkoop aangekocht, werd duur verkocht aan de eigen bouwonderneming die inmid- dela werd opgericht Op basis van deze laatste prijs inde men vervolgens de subsidie van de staat voor sociale wo ningbouw. Volgens Der Spiegel boek ten de eigenaren van Terrafi nanz gemiddeld elk een half miljoen mark per jaar aan winst Behalve Vietor waren ook de leiders van de Neue Heimat ln München en Bre men bij Terrafinanz aktief, evenals Vietors voorganger Plett en de leider van de technische afdeling van het concern. Deze nieuwe onthullingen van Der Spiegel hadden niet op een beter tijdstip gepubli ceerd kunnen worden. Juist gisteren is In West-Berlljn het grote congres van de vakcentrale DGB begonnen, waarop uitvoerig over de schandalen rondom de Neue Heimat gesproken zal wor den. Tenslotte zitten de be stuursleden van DGB ln de Raad van Toezicht bij de Neue Heimat „We zullen vandaag opnieuw een aanvraag indienen bij de autoriteiten hier om naar het buitenland tc mogen vertrek ken om onze familie te hereni gen", aidus mevrouw Kortsj noi. Zij zei er geen idee van te hebben hoe de Russische auto riteiten ditmaal zullen reage ren. „Maar ik heb goede hoop", aldus mevrouw Kortsjnoi. Ook de internationale groot meester Vietor Kortsjnoi zelf toonde zich vanmorgen vanuit zijn verblijf in Zwitserland op getogen over de vrijlating van zijn zoon. .Hij schijnt ln goede gezondheid te verklaren en lijkt vol energie. Het eerste wat hij vroeg was wat er nu verder gaat gebeuren en dat heb ik hem ook gevraagd. Wanneer zullen we elkaar na al die jaren eindelijk terug zien?" De schaakmeester toonde zich zoals gewoonlijk uiterst wantrouwig tegenover de- be doelingen van de Russische autoriteiten: „Ze hebben nu ge zegd dat ze hem misschien zul len laten gaan op verzoek van Israël. Dat is vreemd, want van emigratie -naar Israël ls tot nog toe nooit sprake ge weest. We hebben altijd ge vraagd om gezinshereniging in Zwitserland en de Zwitserse regering steunt dat verzoek. Ik vrees dat de autoriteiten in Rusland op deze manier weer eens zullen proberen een bu reaucratische mist over de kwestie te leggen, om de zaak op die manier op den duur te begraven". Hf KWALITEIT ATHENE De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Alexander Haig, heeft het afgelopen weekeinde inAt- hene besprekingen gevoerd met Andreous Papandreou, de Griekse premier. Het overleg werd na afloop positief, op recht en openhartig genoemd. De betrekkingen tussen Washington en Athene waren aanzienlijk bekoeld sinds Pa- pandreous socialistische Pa sok-partij vorig Jaar de verkie zingen had gewonnen. Papan dreou had voor de verkiezin gen aangedrongen op ontman teling van de Amerikaanse ba ses in Griekenland en terug trekking uit de NAVO. De laat ste tijd heeft de Griekse pre mier zijn standpunt eenter verzacht. Hoewel er geen concrete be slissingen zijn genomen oveer het Amerikaanse gebruik van Griekse militaire bases, heb ben beide landen overeenstem ming bereikt over de manier waarop het vraagstuk moet worden behandeld. Athene heeft in ruil voor het gebruik van de bases modem militair materieel van Washington ge- eist, zoals radarapparatuur om toezicht te kunnen houden op het luchtruim boven de Aegeïsche Zee. De Griekse behoefte hieraan hangt samen met de zeer ge spannen betrekkingen met buurland Turkije, evenals Griekenland een lidstaat van de NAVO. Griekenland wil van de VS en van de NAVO de toe- -zegging dat het kan rekenen op steun bij een eventuele Turkse aanvat DEN HAAG Nederland mag de sergeant en leden van, de legerpatrouille ondervragen die betrokken zijn geweest bij de dodelijke schietpartij met de vier Nederlandse IKON- Journalisten. De regering van El Salvador heeft daarvoor dit weekeinde toestemming gege ven. Het onderzoeksteam, be staande uit drie man, vertrekt komende zaterdag naar El Salvador. De Nederlandse regering heeft herhaaldelijk aangedron gen op toestemming om de le gereenheid te mogen spreken. Tot nu toe heeft El Salvador dat verzoek onbeantwoord ge laten. Dat de Salvadoriaanse rege ring nu overstag is gegaan ts vermoedelijk mede te danken aan de steun die de Verenigde Staten aan het Nederlandse verzoek heeft gegeven. Maar ln Den Haag werd ook het feit van Invloed geacht dat de on dersoekera inmiddels ook de enige overlevende van de schietpartij, de Salvadoraanse guerrillastrijder "Martin", tc spreken hebben gekregen. Het beschikbaar stellen van de lei der van de legerpatrouille zou tenminste de gelegenheid bie den de verklaringen van "Mar tin" enigszins te verzachten. Van onze corres pondente ALY KNOL KEULEN Na 149 dagen is zaterdag avond laat een ge lukkig einde geko men aan de lang- ate ontvoering uit de geschiedenis van de Bondsrepu bliek. In een res taurant aan de autobahn bij So lingen werd de 8-jarige Nina von Gallwitz, die vijf maanden geleden op 18 december op weg naar school was ont voerd, vermoeid maar gezond te ruggevonden. En kele dagen tevo ren hadden de ouders van het kind op aanwijzing van de ontvoer ders 1,5 miljoen mark losgeld uit een rijdende O-trein geworpen. Tot tweemaal toe waren pogingen om het losgeld te overhandigen mi slukt. Ook bemid delingspogingen van de president van de Westduitse bondsdag, Richard Stücklsn, en de proost van de Keulse Dom, Heinz-Werner Ket- zer, hadden geen aukses. Toen Ket- zer op 30 decem ber probeerde vanuit een heli kopter het losgeld te betalen, werd het vliegverkeer op het vliegveld Frankfurt voor lan- i tijd stilge- gere t iegd. Amerikaanse le gereenheden, die niet op de hoogte waren, van de hell- koptervlucht, had den zelfs overwo gen om de ge heimzinnige ma chine neer te schieten. De veder van Nlna vors Gallwitz, een procuratiehouder bij een bank in Keulen, schakelde tenslotte buiten de politie om de jour nalist Franz Tarta- rotti in, die enkele jaren geleden ook bemiddelde in de ontvoering van da twee kinderen en een neefje van de Westduitse televi siejournalist Kron- zucker in Italië. Via advertenties in verschillende kranten onder hield Tartarotti het kontakt met de ontvoerders van Nina. Met de poli tie had het echt paar Von Gallwitz in de laatste tien weken geen kon- takt meer onder houden. Nadat op 12 mei vanuit een D-trein het loegeld uit een raampje was ge- i, vlak voor het station Ander- nach, werd Nina zaterdagavond iaat vrijgelaten. Ze had van de ont voerders opdracht gekregen het tele foonnummer van Tartarotti te bellen zodra een wekker, die het kind was meegegeven, zou zijn afgegaan, Nina werd echter ai voortijdig door personeel van het autobahnrestau- rant gevonden. De gealarmeerde poli tie weigerde in eerste instantie het kind aan de ouders over te dragen, omdat de ze in de opwi nding hadden ver geten identiteits papieren mee te nemen. Nina heeft de meeste tijd van haar ontvoering liggend doorge bracht. Het meisje was verzwakt, toen ze terug werd gevonden, maar gezond. -'' •9. V 9 NEW YORK Een misverstand is dit weekeinde aanlei ding geweest voor opschudding rond de persoon van Nancy Reagan, de vrouw van de Amerikaanse pre sident. Zij zou nog altijd de diaman ten niet hebben teruggebracht bij de juwelier die ze bijna anderhalf jaar geleden had geleend. De kost baarheden, die een waarde verte genwoordigen van ruim 250.000 gul den, had ze nodig voor het Inhuldi gingsbal van haar man Ronald. Toen een Ameri kaanse krant dat nieuws bekend maakte, verklaar de een persmede werkster onmid dellijk daarop dat de juwelen terug zouden worden gegeven aan d» rechtmatige eige naar, de bekende juweliersfirma Harry Winston inc. In New York. Vol gens de woord- voerdster atond Inderdaad in een voetnoot op de ge- schenkenlijst van het Witte Huis, over de Juwelen: "Moet worden te ruggegeven." Na eerst commen taar te weigeren, verklaarde de di recteur van het weversbedrijf, W nald Winston, later dat de oorhanger» en het collier een geschenk waren voor "de natie". Hij zei "niet» terug te willen hebben" van de kostbaar heden. Ronald Winston zei te ho- pen dat de juwe len "de kern zuilen worden van een groeiende eollee- tie voor presidents vrouwen In het Witte Huis." Volgens de gulle gever berust de deining rond de juwelen op een misverstand. De oorhangers en het collier die Nancy Reagan tijdens het bel droeg zouden ten onrechte zijn aangezien voor ju welen die door een concurrent van hem zijn uit geleend. Van onze mede werker WILLEM OFFENBERG GENÉVE De jaarvergadering van de Wereldge zondheidsorgani satie (WHO) van de Verenigde Na tie», heeft onver wacht een Neder lands initiatief overgenomen om een bindende in ternationale ge dragscode van de grond te helpen voor de genees middelen hand el. De duizend gede legeerden, bijeen in Genève, namen eind vorige week unaniem een reso lutie aan waarin d» WHO dringend wordt aangezet een aktieprogram- ma voor baaisme- dicijnen "in zijn geheel" uit te voe ren. Een bindende gedragscode die de praktijken van de Industrie in de Derde Wereld moet aanpakken, zoals verkoop van medicijnen die In eigen land uit de handel zijn geno men, la een we zenlijk onderdeel van dit aktiepro- gramma. Tot veler verba zing ia do resolutie behalve door Ne derland en de Noordse landen, mede ontworpen door de Verenigde Staten. Washing ton was tot dusver sterk gekant tegen internationale apeiregels voor de Industrie. Ook Zwitserland met haar chemische multinationals, stemde voor. Een gedragscode maakte het minis ter Gardenfers mo gelijk om aktie te ondernemen tegen een bedrijf ais Or- ganon te Oaa, dat in Balgladeeh hor moon preparaten voor kinderen op de markt brengt, terwijl het gebruik er van door kinde ren in eigen land sterk wordt afge raden. Dat geldt ook voor een hor monale zwanger schapstest van Or- ganon, die in India vrij over de toon bank verhandeld wordt. (Zie HVV van zaterdag). BELGRADO Joegoslavië heeft voor het eerst in haar geschiedenis een vrouwelijke premier. Het Joe goslavische parle ment heeft giste ren officieel zijn goedkeuring ge hecht aan da be noeming van de 57-jarige Milka Planinc, Zij gaat leiding geven aan een re gering die uit 28 ministers bestaat De goedkeuring werd gegeven in een gezamenlijke zitting van de fe derale, de republi keinse en de pro. vinciaie huizen in Joegoslavië. Mevrouw Pla- nlnc leidde de af gelopen tien jaar de communisti sche partij in Kroatië. Ze zal vier jaar premier blij ven. i

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1