7 -crisis Kernwapens aan boord bij Britten' ter meulen natuurlijk 2J5 De vlag wappert daar gaat het om tëfrheulen Britse troepen hebben twee mogelijkheden Irak vraagt hulp Arabische landen Juf ter meulen natuurlijk Hete-luchtapparaat stopt verkoudheid Cannes als springplank Politie verscherpt bewaking Sofia Loren Kirkpatrlck boos over seksistische uitspraak Leider KOR vrijgelaten Paus wil toch naar Engeland Socialisten winnen in Andalusië V- BRUSSEL De ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Gemeenschap beraden zich vandaag in Brussel over de vraag of de EG de economische sancties tegen Argentinië, die ge troffen zijn in verband met de Falkland-crisis, sal verlengen. De algemene verwachting is, dat de ÈG een einde zal maken aan de boycot tegen Ar gentinië. Delia! zonnemelk. Wet gratis tube maxi braun, Infi 125 ml van 15.95 voor Dr. schupp babybad en kindershampoo Rijk schuimend van 5,25 voor Make-up koffertje. Van 13,95 voor Dc J,6-ja- rigc Teresa Dillon laat voor haar huis in Londen een foto zien van haar zoon Jolm die bij de gevechten rond de Falkland- eilanden gewond is geraakt. John wordt op het troc- penschip Canberra behandeld naast een .Argentijnse soldaat.. De li9- ja rige Brit was een van dc opvarenden van het fre gat de Ar dent. Antwoord Moskou op brief Reagan Géén geld zeg.' Strandmodetlp... Zomers topje van 100% ka toen in frisse kleuren als rood, wit. zwart, marme. blauw of groen Maten 35 t/m 44 Géén-probleerrvprljs slechts - rt s s - W. HET VRIJE VOLK buitei? Ja nd MAANDAG 24 MEI 1942 I Lans op verlen giijig bj:fmco>t niet eragr<cjot vooral een poging dat land te dwingen aan de onderhande lingstafel te gaan zitten. Nu de vijandelijkheden rond de Falk- land-eilanden in alle hevigheid zijn losgebarsten zou de EG de noodzaak van economische sancties minder groot achten. 'Het embargo werd op 1? april ingesteld na de Argen tijnse invasie van de archipel. Met enige tegenzin verlengden dc ministers van de Buiten landse Zaken de boycot na een maand met één week. De EG heeft Groot-Brittannic welis waar steeds gesteund in het conflict met Argentinië, maar de afgelopen weken ook sterk aangedrongen op een diploma tieke oplossing van het geschil. Het import-embargo voor Argentinië van 17 april was 4»! HAMBURG De op perbevelhebber van de Britse vloot zou over takti- sche kernwapens beschik ken, die hij in geval van uiterste nood mag inzet ten. Dit meldt het West- duitse weekblad Der Spie gel in zijn jongste num mer. Het blad haait een niet bij name genoemde amb tenaar aan van de Ameri kaanse geheime dienst die deze veronderstelling be vestigde. Het gaat volgens het artikel om luchtaf- weerraketten en torpedo's die met gewone kernkop pen zijn uitgerust. De ex plosieve kracht ligt tussen de 14 en 20 kilotoiu De bom die Hirosjhima ver woestte had een kracht van 13 kiiiton. Het materieel zou alleen mogen worden ingezet on der „zwaarwegende om standigheden". Daaronder word' verstaan massale aanvallen van de Argen tijnse luchtmacht op de Britse vloo', die daardoor met vernietiging wordt be dreigd. Volgens de Amerikaan se ambtenaar zou opper bevelhebber Woodward van de Britse strijdkrach ten uooii commando's aan land hebben gebracht als hij deze wapens niet in zijn bezit had. voor ai uw make-up artikelen. De ministers zullen vermoe delijk wel met een verklaring komen, waarin de Britten ge steund worden, maar waarin tegelijkertijd wordt betreurd dat het tot een militair ingrij pen is gekomen. De ministers zouden wel begrip hebben voor het Britse optreden omdat Ar gentinië met de gewapende ag ressie is begonnen. Groot-Brittannic kan wel blijven rekenen op de steun van de NAVO. Joseph Luns, de secretaris-generaal van het bondgenootschap, heeft afgelo pen weekeinde de veroordeling van Argentinië herhaald en verklaard dat de steun van de landen van de NAVO aan En geland ongewijzigd blijft. Er zal echter geen militaire steun aan de Britse troepen worden gegeven. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft dit weekeinde opnieuw aangedron gen ,op een staakt-het-vuren tussen Argentinië en Enge land. Verder werd aangedron gen op hervatting van de be middelingspogingen van secre taris-generaal Perez de Cuel- lar. Volgens Londen zouden nieuwe bemiddelingspogingen gezien de resultaten van het verleden niet veel kans van slagen hebben. 'wtty' WASHINGTON - Moskou heeft geantwoord op een brief van de Amerikaanse president Reagan waarin hij oproept tot het houden van gesprekken over wapenvermir.dering. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Alexander Haig gisteren be kendgemaakt. Over de inhoud van het schrijven deelde hij niets mee. 'CBS-televiaie wist evenwel te melden dat vermoedelijk langs diplomatieke weg een datum voor de onderhandelin gen. zal worden vastgesteld. „Hopenlijk over niet al te lan ge tijd", aldus Haig in het tele visieprogram ma. De Amerikaanse minister noemde de jongste voor si van de Russische prcsulij.» Brezjnjcw "in de grond bemoe digend". LONDEN „We waadden door het ijskoude water naar het strand van een verlaten in ham. Maar de rust bleek slechts de stilte voor de storm. Bij het krieken van de dag, toen we loopgraven aan het maken waren in het bevroren veen, viei de Argentijnse lucht macht de vloot aan die voorra den uitlaadde voor de troepen. Tegen het middaguur had den de Argentijnen zes aanval len gedaan. Drie keer. toen ik probeerde de heuveltop te ver laten om mijn verhaal weg te sturen, moest ik dekking zoe ken in de greppcL De echo's van het anti-luchtdoel geschut waren overal te horen. Maar we slaagden erin de Union Jack te hijsen en de plaatselij ke bevolking kwam naar bui ten om ons te begroeten." Zo begon dit weekeinde het verslag van de oorlogscorres pondent van de Daily Mirror die vorige week vrijdag met Britse mariniers aan tand was gegaan. Alistar McQueen en BBC-verslaggcver Robert Fox waren de enige journalisten die de Britse invasie van de Falkland-Eilanden „mochten" verslaan. Fox ging mee met het para chute-regiment .Rode Dui vels" Hij verklaarde dat „zijn" onderdeel met vier vaartuigen aan tand werd ge zet. „Na het dramatische mo ment van de landing op het strand, stuitte slechts één een heid op tegenstand. De verras sing was totaal en drama tisch." Volgens Fox vielen er bij de operatie een aantal ge- wanden aan Argentijnse zijde, die naar de Britse hospitaal- schepen werden gebracht. Een verslaggever van de Britse onafhfci;> jiljke televisie ITN, Michael Nicholson, kon de Britse aanval vanaf een •chip op slechts een mijl uit de kust volgen. Hieronder volgt een deel van zijn relaas, dat door de Britae militaire censuur ging: „Vanavond wappert de Union Jack weer op de Falk land-Eilanden. Zij deden het bij maanlicht, stil en succes- vol. Met duizenden zijn zij ge- land. fi#t emit UMapraar- tuig bereikte kort na 640 uur <10.30 uur vrijdagmorgen Ne derland» tijd, red.) het strand. Met zwartgemaakte gezichten, in camouflagepak ken. met een enorm zware tast aan mortieren, geweren, ma chinepistolen en anll taokra- kelten op hun rug klauterden zij langs een touw vanaf het moederschip naar beneden in het landingsvaartuig. De mannen waren opge wekt. Terwijl zij geduldig in de rij stonden om af te dalen, dronken ze thee en chocola op het dek. Een officier vertelde: „We gaan de onmiddellijke omgeving schoonvegen en een bruggehoofd vestigen. Dan trekken we naar het hoger ge legen gebied waar we een de fensieve positie zullen inne men." De landing nam iets meer dan vier uuif in beslag. Toen het laatste landingsvaartuig ons verliet, begon het juist licht te worden We konden het door de marine uitgevoer de bombardement op het ho ger gelegen gebied horen, waar zich zoals bekend een Argentijnse militaire stelling bevond. Het bombardement ••uurde ongeveer 13 minuten. Meer dan zestig granaten werden afgevuurd. Op de beloofde Argentijnse luchtaanval hoefden we niet lang te wachten. De soldaten verspreidden zich over het open heidegebied, kruipend, soms rennend en dan weer kruipend van het ene heuvelt je naar de volgende dekking verschaffende verhoging. Kudden schapen holden van hen weg. Voor het uit reden Scorpion- tanks. De Argentijnse luchtaanval begon, na 10.00 uur <14.00 uur Nederlandse tijd). Een sterke kanvas shopper af gewerkt met wtldieder Met extra voorvak met ritssluiting in blauw, zwart cf bruin Van 15,75 voor LONDEN Mili taire deskundigen In Londen menen dat de Britse troe pen die op de Faikland-ellan- den zijn geland nu twee mogelijk heden hebben. Uitvalsbasis bij eventuele acties fs bet brugge hoofd van onge veer 23 vlerkante kilometer bij San Carlos, dat Inmid dels voldoende versterkt sou zijn om Argentijnse aanvallen af te •laan. De invasiemacht van ongeveer 3.000 Britse mili tairen sou nu be schikken over twintig lichte Scorplontanks, die zijn uitgerust met 10 millimeter geSccnii. Sé Irów- §sen hebben bo vendien batterij en mobiele, door radar gestuurde Rapier luchtdoel- raketten en 103 millimeter kanon nen, die worden bediend door ar tillerie-eenheden van het corps ma riniers. Vermoedelijk zul len de Britse troe pen niet aan een grote opmars be ginnen voor de genie het primi tieve vliegveldje bij San Carlos sal hebben verbeterd. De landingsbaan moei geschikt worden gemaakt voor jachtbom menwerpers die de nodige takti- ache luchtsteun moeten kunnen bieden en voor gevecbtsioes tei len die de troepen tegen de Argen tijnse luchtmacht moeten bescher men. De eerste moge lijkheid dl» de Britten hebben vanuit deze ver sterkte uitgangs positie Is een rechtstreekse aanval op Fort Stanley, waar de Argentijnen hun hooldmacht heb ben geconcen treerd. Het nadeel daarvan Is dat de tachtig kilometer tussen San Carlos en de hoofdplaats moeten worden afgelegd via ber gen en moeras sen. De tweede moge lijkheid is volgens de deskundigen in Londen hei uit voeren van ver schillende acties tegen de kleinere Argentijnse gar nizoenen in Goose Green en In Fox Bay op West- Falkland. Daarop zou de belegering van Port Stanley moeten volgen, in de hoop dat de Argentijnen slch zonder bloedige strijd tot een overgave zulten laten dwingen. Volgens niet-ge- censureerde be richten zouden de Britse troepen Goose Green ove rigens al hebben veroverd. BEIROET - Irak heeft gis teren Arabische landen ge vraagd te helpen bij de verde diging van Cr -ramsjar. dc laatste bcLi jke Iraanse stad die nog Ir. u,inden is van Iraakse troepen. Volgens Iran hebben zijn strijdkrachten een nieuwe aanval ingezet en zijn ze de stad tot op vijf kilometer genaderd. Een officiële woordvoerder in de Iraakse hoofdstad Bag dad riep bevriende Arabische staten op om expeditieiegers naar het front te sturen. Vol gens de zegsman doen er mo menteel al vrijwilligers uit Jordanië en Noord-Jemen mee in dc oorlog tegen Iran die nu al meer dan anderhalf Jaar woedt. Het Iraanse persbureau IR- NA meldt dat Iraanse troepen er in zijn geslaagd de haven stad Chorramsjar geheet te omsingelen. Irak reageerde on middellijk en kwam met de mededeling dat de aanval w«< afgeslagen. Volgens Irak wordt nog steeds gevochten, vooral ten noorden van de etad. Beide tanden eisen duizen den dode, gewonde of vermiste vijanden voor zich op in de eerste twee weken van dc op gelaaide gevechten. MADRID De Spaanse so cialistische partij als de grote overwinnaar uit dc bus geko men tijdens de belangrijke re gionale verkiezingen in het ge west Andalusië. Dc socialisten behaalden gisteren zoveel stemmen dat ze nu de meer derheid hebben in het parle ment van Andalusië. De rege ringspartij Unie van het Cen trum leed een zwaar verlies. De socialistische partij PSOE heeft nu 66 van de 105 zetels iri het parlement. De rechtse Volkalliantie AP krijgt zeventien zetels, de Unie van het Centrum van premier Cal- vö Sotelo verkreeg vijftien ze tels. De communisten moesten ook inleveren. Zij behaalden slechts acht zetels Andalusië is het grootste Spaanse gewest. Er woont een vijfde van de totale Spat.ise bevolking. Het is niet uitgesloten dat door het verlies van de rege ringspartij van Sotelo ver vroegde verkiezingen zuilen worden uitgeschreven TEL AVtV Twee Israëlische artsen zeggen een appa- raaf te hebben ontwikkeld dat volgens hen einde lijk een einde maakt aan de ge wone verkoudheid. Het door dr. Ofir en dr. Kalman van het Weizmann-in- etituut ontwikkel de instrument be staat uit een klein hartvormig appa raat, dat een stoot vochtige hete lucht in de neus gaten van de ver kouden personen spuit. Proeven met enkele honderden mensen hebben uitgewezen dat bij 78 procent van de „patiënten" de meeste sympto men binnen een uur na gebruik van het apparaat zijn verdwenen. Ofit verklaarde dat de werking van het apparaat be rust op hei princi pe dat de activiteit van virussen wordt vertraagd door temperaturen die boven de normale lichaamstempera tuur liggen. In te genstelling tot an dere machines die op hetzelfde prin cipe berusten, is het Israëlische in strument hand zaam on kan door de patiënt zelf dichtbij de neus worden gehouden. Os „behandeling" is volkomen pijn loos, aldus Ofir. Kalman zei dat het apparaat ook werkt bij 68 pro cent van de men sen met chroni sche verkoudheid. Het instrument werkt echter niet preventief tegen een nieuwe ver koudheid. Het apparaat werd gisteren voor het eerst getoond op een internationaal medisch congres in Jeruzalem en stond algemeen in de belangstelling. Het zal binnen al- zienbare tijd te koop zijn voor vijf honderd gulden. Oe Amerikaanse actrice Pia Zadora poseert voor foto grafen m het Zuid franse Cannes, de stad van het Film Festival. Pia speelt in Matt Cimbers film „Butterfly". Het is voor het eerst dat zij op het witte doek te zien Af CASERTA De •Italiaanse politie heeft de bewaking van de gevangenis waarin filmster Sofia Loren haar strat wegens be lastingontduiking uitzit, verscherpt, Dit nadat een persfotograat ge vangenisbewaar ders 200 miljoen li re had aangebo den voor een foto van Sofia Loren in haar cel. Sofia Loren bracht gisteren haar vijf de dag door in de cel. Ze werd opge zocht door haar zuster Maria Sci- colone en een van haar advocaten. Het presidentiele paleis in Rome wordt intussen overstroomd .-net telefoontje* van Italianen die het hunne over de de tentie van de film- actrice- hebben te zeggen. De over grote meerderheid van de activisten vindt dat president Sandor Pertini niet moet ingaan op het verzoek van Sofia Lorens advo caten om gratie. Caserta ligt op 32 kilometer van de geboorteplaats van de filmster, Pozzuoii, bij Na pels. NEW YORK De Amerikaanse am bassadrice bij de Verenigde Naties Jeane Kirkpatrlck, heeft zich gisteren kwaad gemaakt over „een schan delijke seksisti sche uitspraak van de Panamese mi nister van Buiten landse Zaken Jor ge illueca over de Britse premier Thatch--r. Illueca had tijdens «en debat over de Fatktand-oorlog de harde opstelling van Thatcher toe geschreven aan het „horrnoonstel- sef van vrouwen". Kirkpatnck, een van de vier vrou wen die een diplo matieke missie lel den bij de VN, heeft in het verle den scherpe kri tiek geleverd op wat zij „seksisme van de eerste or de" noemt in de door mannen overheerste VN. WARSCHAU Een van de meest vooraanstaande leden van de diasi- c.ntenbu waging KOR in Polen, Jan Jozef Liski, ts door d« Poolse autoriteiten vrijge laten. Zijn slechte gezondheid waa reden om hem uit tiet internerings kamp te ontslaan. Hij zal binnenkort naar Londen rei zen waar hij mo gelijk een hartop eratie zal onder gaan. KOR is een groep die zichzelf ont bonden heeft vlak voordat in decem ber van het vorige jaar in Poten de staet van bei eg ward afgekondigd. Volgens Jan Lipski is hij donderdag al m vrijheid gesteld. „Zaterdag hebben mijn vrouw en ik een paspoort ge kregen om naar Londen te kunnen reizen vow medi sche controle en mogelijk een hart operatie." Hij ver klaarde niet te wil len emigreren en naar Polen te zul len terugkeren. Het nieuws over de vrijlating kwam een dag nadat Zdzitlaw Lafua- zynaki, een actief lid van de nu ver bod en vakbond Solidariteit, ver klaard had dat honderden Poten die wilden emigre ren, vergeefte wachten op een *»- sum. LONDEN Paus Johannes Paulue B wil zijn voorgeno men bezoek aan de Britae hoofd stad Londen taUn doorgaan ondanks -Ie oorlogshande lingen in het zui delijk deel van de Atlantische Oceaan. Hij sai zijn raia alleen uitstal len ala Britae kar dinalen hem aan raden in Vaticaan stad la blijven. De paus komt op 28 me' "ar Lon den. Hij i 'ijlt daar tot 2 junL Kardi- naat Gordon Gray, tokfar van de Schotse kathol ie ka kerk, deelde dit weekeinde mee dat de kardinalen van Engeland, Schotland an We ien de komende dagen zulten be sluiten at ze de pnii zuilen advi seren. Vooral na het uitbreken van da zware gevech ten op en tond de Falklend-eilanden op vrijdag werd in kerkelijk» kringen sterk getwijfeld of bet bezoek nog we! doorgang moeet vinden. Kardinaal Hume zei dat "een voor zichtige paus waarschijnlijk ei twee tot drie we ken geleden bet bezoek zou Heb ben afgezegd." Johannes Faufus 0 heef* achter gezet? "heel graag te wB- tan komen. Hij «ril niet dat "politieke overwegingen be palend zijn «oor zijn bealieslng." aldus d# Schsiiae geestelijke

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1