11a wil minstens miljoen van orter Dronken aankomst op Centraal Station i Merkwaardige keuze Maasvlakte verrijkt met flink stuk niemandsland Verkiezingsstrijd vanavond op kabeltelevisie Geen soepel beleid voor afvoer van Uniser-gif /^HS| Vandaag met! Anesthesist voor rech v/ élke f i 1 ril v a a r WEEK AGENDA DeDubbelkrant is aanwezig bij: Armoede treft vooral vrouwen Sc (Van een onzer verslaggevers) LEKKERKERK De firma Wijnstekers, ver antwoordelijk voor de geruchtmakende gifstortin gen in Lekkerkerk-West, krijgt een schadeclaim van meer dan een miljoen gulden aan de broek. De gemeente Lekkerkerk legt bij de rechter de eis neer dat „de vervuiler moet betalen". Wo. 26 mei Rotterdam Prestatieioop Kralingsebos start 19.00 uur Vr.28meiHeenvliet Artiesten- programma Za. 29 mei Heenvliet Prestatieioop - paardenmarkt start 13.00 uur Za 29 mei en Zo. 31 mei HION- voetbaltournooi Ma. 31 mei Heenvliet Paardenmarkt Ma. 31 mei Stolwijk Wielerronde Stolwijk 5 Korenbloemstraat start/finish start te J rit 13.30 uur 0L1 juni Rotterdam Wielerronde Btijdorp start 19.00 uur - Schiekade Wt>. 2 juni Rotterdam Braderie Charfoise Winkeliers Katen- drechtselagendijk 9.00 tot 21.00 uur Wo. 2 juni Rotterdam Wielerronde Char- lois start 18.30 uur Wolphaertsbocht Za.Sjuni Rotterdam Braderie Groot IJsselmonde Winkelcentrum •f Groot IJsselmonde 9.00 tot 17.00 uur Za. 5 juni Cap. aud. Utsel Jaarmarkt Winkel centrum Slotplein 9.Qp tot 17.00 uur DEDUBBELKRANT en Bij het sta tion raak ten West- duitsc Engelse jongelui meteen slaags Twee weten meer dar óón Galerie Nieuw Rotterdams Peil In het gebouw Het Vrije Volk. Bartholomew# C. Toebak Litho's Expositie open: maandag t/m vrijdag 10—17 uur zaterdag 12-16 uur. Van 8 mei t/m 4 Juni '82 Toegang vrij. Witte de Withstraat 25, Rtd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ex-Den Haag Vandaag-presentator Ton Flanken leidt een verkiezingsuitzending van Radio Rijnmond die vanavond via de kabeltv in de huiska mers in Rijnmond tc zien is. Het vanmiddag opgeno men programma wordt uitgezonden op het kanaal van Belgie Frans en begint om zeven uur. Flessen ka pol: 26 man in ziekenhuis »«4^«#rJ'U^> i'*»» >fr»i<d WOENSDAG X MEI 19S2 aangepakt De schadeclaim van Lekker kerk. waartoe de gemeente raad gisteravond besloot, komt na een juridische studie die maanden heeft geduurd. Advo caat mr. H. H. Luigies uit Rot terdam denkt dat Lekkerkerk de schade die de gemeente heeft geleden op Wijnstekers kan'verhalen. Wanneer de ar rondissementsrechtbank de eis inwilligt zal dit zo goed als ze ker tot het faillissement van Wijnstekers leiden. Lekkerkerk beseft dat de rechtbank als een boemerang kan werken, omdat uit eerder bestuurlijk onderzoek is geble ken dat ook de gemeente in een aantal opzichten gefaald heeft. Niettemin vindt de ge meenteraad dat nu maar eens door do onafhankelijke rechter moet worden vastgesteld wie de meeste schuld heeft aan dit gigantische milieuschandaal. Gemeentesecretaris D. van der. Dool zei vanmorgen: „We sluiten niet uit dat de gemeen te de schuld krijgt, maar dat risico nemen we bewust. Het gaat ons erom dat ons rechts gevoel bevredigd wordt." De kans is zeer gering dat de schadeclaim van Lekkerkerk gevolgd wordt door een eis van het rijk, dat zoals bekend meer dan honderd miljoen gulden schade leed door de affaire. In de eerste plaats zal er nooit zo- vee! geld van „de kale kip Wijnstekers te plukken zijn". In de tweede plaats wordt de procedure om alle schade op Wijnstekers te verhalen voor alsnog veel te ingewikkeld ge noemd. Mr. Luigie3 zegt: „Alle schade dient dan en te worden vastgesteld en te worden bewe zen. Dit is een zeer omslachti ge en tijdrovende procedure." Het geld dat Lekkerkerk zelf heeft moeten betalen aan de .gifzaak is voora! gegaan naar de slachtoffers. De evacuatie van de bewoners kostte de ge meente veel geld. Het aanpak ken van verzakking buiten de gifwijk kostte ook nog eens ve le tonnen. Lekkerkerk acht Wijnstekers aansprakelijk voor deze gevolgschade. Mr. Luigies zegt: „In de ge geven situatie kon tot geen an dere beslissing worden geko men dan tot totale afsluiting, evacuatie en afgraving van het gebied. Wijnstekers is der halve ook aansprakelijk voor de gevolgschade." De firma Wijnstekers is niet verzekerd tegen een dergelijke calamiteit. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ech te armoede wordt in Rotterdam vooral gele den door alleenstaande vrouwen. Dit blijkt uit de aanvragen die de Ge meentelijke Sociale Dienst <GSD) kreeg voor de 'eenmalige uit kering*. Aanvragen voor gezin nen kwamen vooral van alleenstaande moeders {53 procent). Bij de al leenstaanden zonder kin deren was 44 procent ouder dan 65 jaar, waar van 88 procent vrouwen boven de 65 jaar. Uit de statistische ver werking die de GSD maakte van de aanvra gen blijkt dat de mensen die moeten rondkomen van het minimumloon of van een bijstandsuitke ring vooral wonen in de oude stadswijken. m Al behoor- lijk onder invloed van alcohol kwamen Duitse sup porters vanmorgen aan op Rot terdam CS (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM "Een merkwaardige selectie" noemt secretaris G. C. Rcuulok van de Rotter- damse deelgemeente Cen trum-Noord de keuze die Inbrekers deden bij een Inbraak In bet deelge meente-pand aan de Kruiskade. Waardevolle spullen als een geldkistje en een re kenmachine lieten se staan; vrij waardelos* sa- ken als stempels. Iran ker rappara tuur, een dlc- tafoon en alle sleutels van bet pand namen ze mee. In een advertentie In de Rotterdamse kranten laat de deelgemeente dese week weten dat alle deel gemeente-corresponden tie die Is voorzien van stempels en niet van ori ginele bandtekeningen als "ongeschreven moet wor den beschouwd". Aan ad- vrrtentlekosten en de aanschaf van nieuwe slo ten en sleutels is al 10.000 gulden uitgegeven. Deelgemeente-secreta ris Reussink zegt de In braak nog steeds niet he lemaal te begrijpen: „Je krijgt bet Idee dat iemand misbruik wil maken van onze s pal tan". ïtij ïwafi geen idee wie de daders zijn. Een actiegroep mis schien? .11 wil niemand be schuldigen", zegt hij. „maar het Is wel gek. Nou ja... je weet uiteindelijk niet in wat voor toestand sommige mensen aan bet inbreken gaan." (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM Met gummiknuppels heeft de Rotterdamse politie van ochtend vroeg op het Sta tionsplein de eerste groepjes vechtende sup porters van Aston Villa en Bayern München uit elkaar geslagen. Verre weg de meeste Engelse en Duitse voetbalfanaten, die in de loop van de mor gen op het Rotterdamse Centraal Station aankwa men, waren ai behoorlijk onder invloed van de al cohol. De "München-expresse" was bezaaid met honderden te- ge bierblikjes en whisky-fle- sen. NS-bagagcwagentjes wer den manshoog opgeladen met kartons bier uit Duitsland. Daarmee sjouwden de suppor ters door de binnenstad van Rotterdam. Na het krachtige optreden van de politie verspreidden de supporters zich over de gehele stad op zoek naar "Frühstück" en "Breakfast" en spiritualiën. Kreten ais "Wir wollen tres sen" en "Wc want bacon and eggs" waren niet van de lucht. Rondom het station en in de binnenstad werden later in de ochtend enkele arrestatie» ver richt. Bij de Spido verzamelden zich rond tien uur vanmorgen honderden Duitse voetbalfana ten voor een tochtje door de haven. De tripjes waren geor ganiseerd door Duitse reisora- nisaties om de Bayem-suppor- ters zolang mogetijk zoet te houden. De meeste Engelse suppor ters arriveerden in de loop van de middag met bussen vanuit Calais en Oostende. Volgens plan werden dc Engelse sup porters zoveel mogelijk op de linker-Maasoever "gedropt", terwijl de Duitsers In hst ren trum van dc stad,werden ge- houden.Desondanks waren er ook vanmiddag nog de nodige soms gewelddadige con frontaties tussen beide suppor- tersgroepen. Tien Aston Villa-supporters werden overigens gisteren ai in Amsterdam gearresteerd omdat ze bij de "Wailctjes" vernielingen hadden aange richt en voorbijgangers had den gemolesteerd. In het Feyenoord-stadion zijn uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen om de supporters in toom te houden. Zo zal er voor het eerst in de Kuipgeschiedenis geen alcohol geschonken worden vóór. tij dens en na de wedstrijd. Ook zal de politie bij de ingang controiercn op drank. Eenhe den van re Mobiele Eenheid zijn nie zichtbaar voor het publick aanwezig bij het stadion. Ee i groot aantal café houders h« cft vandaag zijn deuren gesloten gehouden uit angst voor vernielingen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op de Rotterdamse Maas vlakte is een stukje niemandsland ont staan. Het gebied, door aanslib bing boven de vloedlijn ge komen. ligt zuidelijk van het officiële naaktstrand, maar is nog niet ingedeeld bij een gemeente. Gemeen telijke wetten waaronder de politieverordening, zijn er nog niet op van toepassing. Naaktlopen en vrij kam peren wordt er door de vin gers gezien. Sterker nog: de rijkspolitie van Westvoorne dient het toezicht uit te oefenen maar laat zich nau welijks zien. Dc Rotterdamse politie heeft er geen enkele be voegdheid. Toch sommeert deze naaktlopers om terug te gaan naar het officiële naaktstrand dat wet op het gebied van Rotterdam ligt. Processen-verbaal kunnen de agenten echter niet op maken. Ails er een schietpartij plaatsvindt gaan we na tuurlijk wel kijken," zegt plaatsvervangend comman dant Nagtzaan van de rijks politie van Westvoorne. „Als iemand er *s nachts kampeert moet hij dat we ten. Pas ais het overvol staat met tenten, zullen we ingrijpen. Maar er komt bijna niemand en daarom zul je ons er niet vaak te genkomen. Optreden? Te gen wie?" Motorcrossen en autorij den is op de zand- en duin vlakte niet strafbaar. Rijks waterstaat kan echter wel maatregelen nemen, als de crossers in zuikc grote hoe veelheden komen, dat de duinen eronder te lijden hebben. Met deze weelde van vrij heid zal het binenkort ech ter afgelopen zijn. De rege ring heeft een wetsvoorstel naar de Kamer gestuurd, waardoor alle gebieden, die één kilometer buiten de iaagwaterlijn liggen, ge meentelijk worden inge deeld. Zodoende komt elke landaanwinning automa tisch onder de bevoegdheid van een gemeente. Het gebied bij de Maas vlakte zal worden toege kend aan Rotterdam. Mi- schien krijgt Westvoorne een deel. Het is Rotterdams bedoeling er industrie op te vestigen. Planken leidt een gesprek tussen Rotterdamse lijsttrek kers en journalisten. De maan dag in Theater Zuidpiein opge nomen Koos Poatcmaahow komt waarschijnlijk pas een dag vóór de verkiezingen (dinsdag) op de kabel. Dan zat ook een film over burgemees ter Bram Peper worden uitge zonden. Het gemeentebestuur van Rotterdam, dat deze twee opnamen heeft laten vervaar digen. is voor uitzending af hankelijk van Radio Rijnmond (Stichting Regionale Omroep Rotterdam, Rijnmond ex».). Een poging van het gemeen tebestuur zijn eigen opnamen vanavond op televisie tc krij gen is mislukt. Gisteren besliste de voorzit ter van de Raad van State mr. J. van der Hoeven dat Rotter dam geen aanspraak op een zendmachtiging kan maken. Minister Van der Louw had volgens de voorzitter geheel in de geest van de omroepwet ge handeld door Radio Rijnmond in Rotterdam en Radio STAD in Amsterdam als zendge machtigden voor de verkie- zingsuitzendingen aan te wij zen. Advocaat mr. M. Samkalden van beide regio-omroepen en CRM-jurist mr. Hofenk betoog den dat de gemeentebesturen met hun verkiezingsuitzendin gen probeerden dc macht over de kabel te krijgen. „Dat is in atrijd met ons omroepsys teem." aldus ook mr. J. van der Hoeven. ROTTERDAM Zesentwin tig mensen hebben vanmorgen giftige dampen ingeademd toen can kartennsn doos met s flessen tionylchloride kapot viel. Het ongeluk gebeurde bij Van Gend en Loos aan de Westzecdijk In Rotterdam. De doos viel bij het uitladen van een vrachtwagea De zesentwintig omstanders, onder wie zes agenten, zijn al lemaal voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Na een kort onderzoek konden vijfentwintig mensen weer vertrekken. Eén agent moest voor nader onderzoek achter blijven. tVan een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Mourik Services heeft voor haar bijdrage in afvoer en verwerking van het bij Uniser in Moerdijk opge slagen chemisch afval geen soepele medewer king toegezegd gekre gen. Staatssecretaris Lambers-Hacquebard van milieuhygiëne heeft dit gisteren de milieu specialisten van de Tweede Kamer verze kerd. Mourik, dat de sehooo- maakopcratie in Lekker kerk uitvoerde, staat op het punt het terrein van het failliet verklaarde gifbedrijf Uniser over te nemen. Op dat industrie terrein in Moerdijk gaat Mourik een grondzulve- ringsbedrijt vestigen. Tegelijk met die overna me wil Mourik voor 1L5 miljoen dc verwerking van het ai maanden op geslagen Uniserafva! op zich nemen. Een koppeling tussen overname en afvalver werking is volgens de staatssecretaris wel aanwezig. De vergun ningverlening staat vol gens haar geheel los hiervan en verloopt vol- gena normale procedu res.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1