c mmi Onverwachte ervaring op Arts was leider van zwendelaars Chinezen kennen alle metrodetails '12?5 Strand Goedereede 't ergst onder de olie Kleuter- en lagere scholen gaan staken RET'er veroordeeld PlÉS ter meulen natuurlijk 6 I! i m 3 Vandaag met: Eerste oogst mode-studente: Dichtersavond Verkeers drempels nóg hoger m m f «0§ff - - van baas erdoor gejaagd m na m $1 v ROTTERDAM De hef fing van onroerend goedbelasting deugt in veel gemeenten niet, vindt de Belastingkamer in Den Haag. Gemeenten, die de oppervlakte van een wo ning als maatstaf hanteren, zoals Rotterdam, hou den te weinig rekening met de marktwaarde van een pand. De Rotter damse ha ven in tegen licht. Die on verwachte 1 ervaring is weggelegd voor trein reizigers, die op het Rotterdam se Centraal Station arri veren. Het kunste naarstrio Kunst en Vaarwerk heeft in de hal van het station vier grote dia- stroken op gehangen met foto's van de ha ven, Rotter dams visite kaartje. De glazen pui van de sta tionshal werkt voor de diastro ken van vijf tot acht me ter lengte als een licht bak. Kunst en Vaar werk ver vaardigde de dia's in opdracht van het Ge meentelijk Hdvenbe- $&if- Blitse tuinbroek... (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De Vervoersbond FNV gaat alle CAO-resultaten in de Rotterdamse haven in een referendum voorleggen aan de leden, zo heeft de CAO-groepsraad (kaderleden) besloten. De brieven gaan volgende week de deur uit. Op 2 augustus vindt de telling van de stemmen plaat. (Van een onzer verslag geefsters) ROTTERDAM De vervuiling van de stranden tussen Wes- terschouwen en Scheve ningen is ernstiger dan aanvankelijk werd aan genomen. Vooral het strand bij Goedereede ligt erg veel olie. In to taal is er nu zo'n 100 tot 200 ton stookolie aange spoeld. Weg 'vegen' Op de Zuidhollandse en Zeeuwse stranden zijn zand- schuivers druk in de weer met het opruimen van de aangespoelde olieresten. fff? n: lm H-i 0 - - - - wmm' DINSDAG 15 JUN11982 onroerend goed wankelt stevig Met die uitspraak zet de be- I succes bezwaar maken tegen lastingkamer de Inkomsten hun belastingaanslag, van 120 gemeenten op de tocht. I De uitspraak is een gevolg Inwoners kunnen daarmee met 1 van de klacht van de inwoners G. Goudriaan en J. Vitalie uit Nieuwerkerk aan den IJssel. Zij krijgen ongeveer 375 gul den terug, omdat het hanteren van de vierkante meterverre kening teveel afwijkt van de methode, waarbij de economi sche waarde van hun huizen wordt gebruikt. Wethouder Kruit van Nieuwerkerk aan den IJssel: „Dit kan verstrek kende gevolgen hebben. Ieder een die het besluit van de Be lastingkamer opvraagt en ver volgens bezwaar maakt tegen de heffing zit goed." Voor Nieuwerkerk kan het een ramp betekenen. Het zal de belastingaanslagen voor dit jaar voorlopig niet de deur uit sturen om te voorkomen, dat men in grote getalen bezwaar gaat aantekenen. De gemeente vangt jaarlijks 2 miljoen met de belasting. Uitstel van de heffing stuurt de begroting in de war. Wethouder Kruit heeft ROTTERDAM Onder aan voering van een arts heeft een groep mannen tientallen men sen opgelicht. De groep sloeg ROTTERDAM De 24-jari- gc verzekeringsman G. V. uit Górcum heeft tegenover de Rotterdamse recherche be kend dat hij zijn werkgever voor negen ton heeft opgelicht. De man was schade-expert bij een grote maatschappij. Bijna al het geld heeft hij vergokt in casino's. De politie verwacht nog' enkele medeplichtigen te kunnen aanhouden. onder meer winst uit voedsel pakketten die voor Polen be stemd waren. De Rotterdamse politie heeft drie leden van de groep gear resteerd. De arts G. W. V. uit Scheveningen werd als eerste in hechtenis genomen. Als di recteur van de firma „Idle- wain Limited" zei hij te hande len in onroerend goed. In plaats daarvan grossierde de firma in roerende goederen die bij aankoop nooit werden be taald. Na arrestatie van de arts werd in Utrecht de 65-jarige mede-directeur G. J. van de V. gearresteerd. Later volgde nog de arrestatie van de 30-jarige Rdtterdamse ambtenaar R. van W. De oplichtingen leverden dë mannen enkele tonnen op. De arts diende als „vlag" voor het bedrijf naar de klanten toe. ROTTERDAM Vier Chinese ingenieurs uit Sjanghai zijn in Rotterdam op bezoek om de tunnel bouw af te kijken. Het is een werkbezoek dat volgde op het bezoek dat ir. A. B. M. van der Plas, als direc teur Gemeentewerken, sa men met één van zijn men sen vorig jaar aan de Chi nese miljoenenstad bracht. Ze hadden toen films, fo to's, dia's en tekeningen bij zich; de vier Chinezen die nu zijn gekomen, hebben met eigen ogen alle werken kunnen zien. Dat Rotterdam is uitver koren, heeft twee redenen. De banden met Sjanghai al3 zusterstad zijn betrek kelijk hecht en in de Maas stad zijn grondtechnisch dezelfde omstandigheden voor tunnelbouw als in Sjanghai. Daarbij heeft Rotterdam inmiddels door twee metrolijnen een grote kennis en ervaring in deze techniek opgedaan. Opmerkelijk vond men het bij Gemeentewerken dat de Chinezen alle artike len over tunnelbouw die in Nederland waren versche nen kenden, alle details wisten en in weerwil van hun slechte Engels uitste kend communiceerden met de Nederlandse technici. al bij Binnenlandse Zaken aan de bel getrokken met de vraag "Wat nu?" In de omgeving van Rotter dam maken ook Dordrecht, Vlaardingen, Capelle aan den IJssel en Spijkenisse van het opperviaktesysteem gebruik. Chef financieel beheer Veer beek in Dordrecht maakt zich echter geen zorgen: „Bij on3 maken belde berekeningen nauwelijks verschil, omdat we het systeem hebben verfijnd. Ik denk dat wij door het vonnis niet in moeilijkheden komen. Wethouder Linthorst van fi nanciën in Rotterdam: „Ook voor ons valt niet te zeggen of we erdoor worden getroffen. Wel blijkt, dat de Belastingka mer steeds meer neigt naar de marktmethode". Van stevige 100% katoenen canvas. Met elastische rug en verstelbare galgen. Maten 98 t/m 122. In rood. van 23,95 voor Stemming over cao's in haven Ook de resultaten in de stuk goedsector zijn nu bekend ge worden. In navolging van de graan- en machinale sector (ertsen en kolen) is de toeslag voor vuil en zwaar werk (het verhoogd taakioon) omhoog gegaan met 50% naar 5.16 per taak (halve dag). Volgens de Vervoersbond FNV komt onge veer 40% van de stukgoedwer- kers in aanmerking voor deze toeslag. Het kan een loonsver betering van enkele tientjes per maand inhouden. De werkgevers hebben voorts een werktijdverkorting van drie kwartier per week ge boden voor de werknemers die de iate nacht draaien. Die nachtdienst loopt voortaan van 24.00 tot 7.30 uur (vroeger van 21.155.30 uur)Bovendien wordt voor iedere twee weken late nacht een roostervrlje dag gegeven. Voorts la de goedkeurings procedure voor weekelnddienst vereenvoudigd. Tenslotte is er Met man en macht is men bezig de olie, vrijwel zeker af komstig van de Griekse tanker Katina die vorige week maan dag bij Hoek van Holland lek- raakte, te verwijderen. Dat ge beurt met zware zandschui- vers maar ook met de schop. De zes getroffen kustplaat sen zijn: Goederede, West- Voorne. Hoek van Holland, '-Gravenzande, Monster en Den Haag/Scheveningen. De directie Noordzee van Rijks waterstaat gaat ervan uit dt de rederij van de Katina voor de schade aansprakelijk zal worden gesteld. De breedte van de oiiestrook varieert van vijf tot vijftien meter. Bij Goedereede is de oiielaag vijf tot zes centimeter dik. Volgens Rijkswaterstaat was het onmogelijk te voorko men dat de oliekoeken op de stranden terechtkwamen. De olie zweefde onder water en bleef onzichtbaar tot ze aan spoelde. Een woordvoerder noemt het opmerkelijk dat er niets van de zwevende olie te zien was ais je over zee vloog. „Al leen in de branding zag je het opkomen". De kosten van het opruimen van de olievervui ling wordt geschat op enkele tonnen. Gehoopt wordt dat de olie vervuiling voor het weekeinde weggewerkt is. In Den Haag wordt de olie afgevoerd naar de Haagse verbrandingsinstal latie. Bij het schoonmaken pro beert men de oiie tot iets onder het oppervlak weg te „vegen". Dat gebeurt na hoogtij. In die periode worden "de beste schoonmaakresultaten ge haald. aldus Rijkswaterstaat. Klachten over vogelsterfte op enige schaal zijn tot dusver niet binnengekomen. een regeling getroffen voor ha venwerkers die incidenteel af wijkend te werk worden ge steld op een andere lokatle van hun bedrijf. Met het referendum beslis sen de werknemers in de stuk goed-, de graan- en de machi nale sector maar ook die van de containerbedrijven of zij de CAO-resultaten van dit jaar of ficieel aanvaarden. iïSX&'V. Si ROTTERDAM Verkeersdrempels moeten zo hoog wor den gemaakt dat de automobilisten wel gedwongen zijn hun snelheid aan te pas sen. Dit zegt de heer S. Schepel verkeers deskundige van de gemeente Rotter dam. De effecten van het inrichten van straten als woonerven vallen volgens hem tegen. Om de veiligheid van voetgangers en spelende kinderen te vergroten, mag op een woonerf slechts stapvoets worden ge reden. Veel autobe zitters houden zich niet aan die regel. Verder zegt de ver- keersdeskundige dat de automobilisten zich niet houden aan de parkeerregels op de woonerven. Hier door ontstaat vaak een onoverzichtelijke situatie die het woon erf onveilig maakt. Automobilisten die zich niet aan de nieu we parkeerregels houden zouden vol gens de deskundige sneller moeten wor den bekeurd. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Na de zo mervakantie gaan de kleuter en lagere scholen in Rotter dam en Hoek van Holland een dag staken. Ruim honderd ver tegenwoordigers van ouder commissies, leerkrachten en leden van vakorganisaties heb ben gisteravond hiertoe beslo ten. Ze zullen hun achterban adviseren de kinderen thuis te houden om "Den Haag" te la ten voelen dat bezuinigen op het onderwijs en de inkrim ping van het aantal leerkrach ten zo niet door kan gaan. Een comité bestaande uit oudercommissieleden, de Alge mene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP), leerkrach ten, Vereniging voor Openbaar Onderwijs en de Ouderraden bereiden de actie momenteel voor. Binnen het comité zal te vens worden gesproken over de vraag of leerkrachten die per 1 augustus op wachtgeld (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor zijn aandeel in de fraude bij de RET is ambtenaar Tom S. (43) uit Capelle aan den IJssel van morgen door de rechtbank ver oordeeld tot een jaar gevange nisstraf. Er was vijftien maan den cei plus een boete van 10.000 tegen hem geëist. Volgens de rechtbank heeft Tom S. als RET-ambtenaar in de periode 1978/1981 steekpen ningen aangenomen van de in middels tot twee en eenhalf jaar cel veroordeelde aanne mer Bart M. (40) uit Maas dam. In totaal heeft Tom S. zo'n 86.000 aan smeergelden, gra tis benzine en vergoedingen voor autoreparatics aange pakt. Deze extra-inkomsten verzweeg hij voor de belastin gen. Volgens de ambtenaar ontving hij deze bedragen voor zijn werk als opzichter bij de bouw van een bungalow voor Bart M. en als zwijggeld om allerlei vergrijpen van de aan nemer niet aan de grote klok te hangen. staan, gewoon aan het werk moeten blijven. Vertegenwoordigers van de onderwijsgroep uit Crooswljk en de Van Rijckcvorselschool uit Hoek van Holland pleitten gisteravond sterk voor het aanblijven van deze onderwij ze wezen op de enorme klas sen van veertig kinderen die in augustus noodgedwongen van start gaan. Vertegenwoordigers van de vakorganisaties benadrukten de verschillende problemen op de scholen: te grote klassen, veel buitenlanders, onderwijs vernieuwing, geen geld voor nieuwe leermethodes. De heer Van der Waal van de ABOP tekende de problema tiek als volgt: „U weet wat ik bedoel als u straks door de Ka rei Doormanstraat loopt cn die meisjes ziet staan." Ik ben nij dig met u omdat dit jaar 2500 arbeidsplaatsen in het onder wijs verdwijnen. Nu al weer liggen er brieven op het stad huis dat er in januari nog meer banen zullen verdwijnen in Rotterdam. Ouders en leer krachten moeten samen één vuist maken om de kwaliteit van het onderwijs niet nog ver der te laten aantasten."

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1