bui Bnlar>d 5 u PLO kan in Cairo hoofdkwartier krijgen PLO heeft alles behalve land Stelling stort in elkaar bij Beatrix ter meulen natuurlijk ter meulen natuurlijk 'Bankier van God' pleegt zelfmoord Herenigd na hongerstaking Prins was "lokaas' Irak trekt zich terug m I Ti wmm- Druk Japonstoffen... Caesar Helemaal in... WwéZÊ s ;fW!" Vredesplan Britten veroveren Sandwich-Eiland 'X v -U HET VRUEVOLK MAANDAG 21 JUNI 19tó in, k"| r- bo- Reagan treft gasgij jk Europa reageert fel WASHINGTON/BONN Dc beslissing van dc Amerikaanse president Reagan om de aanleg van een gaspijpleiding van dc Sowjet-Unie naar West- Europa te bemoeilijken heeft geleid tot felle reac ties in Europa. Het Westduitsc bedrijf AEG zegt dat het besluit "vele duizenden" arbeidsplaatsen in gevaar brengt. Reagan gaat Amerikaanse bedrijven verbieden om mee te werken aan dc aanleg van de pijpleiding en tevens om via vestigingen in West-Europa materiaal en kennis door te ge ven. Dc Westduitsc minister van Economische Zaken Lambsdorff noemde de basis voor dit besluit "twijfelachtig". Aan de pijpleiding werken bedrijven mee uit de Bondsre publiek. Groot-Brittannie cn Frankrijk. Bepaalde onderde len komen uit de Verenigde Staten en worden niet in Euro pa gemaakt. Zo zou AEG on derdelen krijgen van Genera! Electric. Het Westduitsc bedrijf ver klaarde in een ongewoon lange cn scherpe reactie dat de be slissing van Reagan, die al af gesloten contracten treft, „ver strekkende gevolgen" kan heb ben voor dc wereldhandel. AEG wijst er voorts op dat de maatregel van Rpagan vele duizenden arbeidsplaatsen in gevaar brengt. Sinds 1978 is bij AEG het personeelsbestand te ruggebracht van 163.000 tot iets rr.ecr dan 123 000 mensen. Reagan maakte zijn besluit bekend na een zitting van de Nationale Veiligheidsraad. Hij zei dat het gedrag van Moskou hem geen aanleiding had gege ven om hem van gedachten te doen veranderen. Zowel de be trokken Amerikaanse bedrij ven als West-Europa hebben zware druk uitgeoefend op Reagan om de aanleg van de pijpleiding niet te treffen. De aankondiging van Rea gan kwam in een weekeinde vol beschuldigingen van Wash ington aan het adres van de Sowjet-Unie. De Amerikaanse minister Haig van Buitenland se Zaken zei. nadat hij in New York meer dan negen uur had gepraat met zijn Russische collega Gromiko, dat de Rus sen "ongekende activiteiten" ontwikkelen bij de productie en stationering van kernraket ten. Minister Weinberger van De fensie liet zich voor de televi sie in soortgelijke woorden uit en zei: „De Sowjet-Unie meent dat een kernoorlog kan worden gevoerd cn gewonnen." Het hoofd van het Amerikaanse bureau voor ontwapening. Eugene Rostow. verklaarde voor de tv dat de Sowjet-Unie Diverse kwaliteiten zoals oa polyester en acryl Vele mooie urn kleuren. Geschikt voor ja ponnen en blouses 150 cm breed Uit de orijssene van 17.50 tot 21.50 A Nu slechts J m proeven "met alle mogelijke wapens op een niet eerder ver- .Jtoonde schaal" houdt. Hel Russische partijblad Prawda schrijft dat wapenon- dcrhandclingcn met de VS vruchteloos zullen blijven zo lang president Reagan de we reld beziet als een Romeinse Caesar. De krant noemt Rea gan het hoofd 'van de meest agressieve regering ter we reld" en is diep verontwaar digd over zijn aanvallen op Moskou Voor dc speciale VN-confe- rentie over ontwapening be schuldigde Rcagan de Russen van agressie, onderdrukking, tirannie cn wreedheid. „In het Witte Huis schijnt men te den ken dat men door God is belast met het leiderschap van de we reld". aldus Prawda. Poioshirts met gaacjesstruk- tuunn felle modekleuren Van 100% spunployester Vlot blousonmodel in groen. rood. blauw of geel Maten 36 t/m 44 van 19,95 voor V/ s-v^w// -■ v 'A's/ k&//' V» Een lijmt Pales- jongc- tje handt an der zijn armpje wat cent een .stuk speelgoed was. Op de achtergrond zit zijn opa bij dc ingang van hun in flarden ge schoten "huis" in het vluchtelin ge nka mp Rashidiych bij dc Zuidli- bane.se .stad Tyrc. In dit kamp troon den enkele duizenden Palestijnse vluchtelin gen. Dc Is raeli's maakten het vrijwel met dc grond ge lijk. BEIROET/CAIRO De Egyptische president Moeba rak gaat akkoord met de vesti ging van een Palestijnse rege- ring-in-ballingschap in Cairo. Moebarak sprak van „een tij delijke Palestijnse regering, die de verantwoordelijkheid voor de Palestijnse strijd zou blijven dragen." Hij zei zo een einde te willen maken aan de strijd in Libanon. De PLO moet hiermee nog instemmen. De Israëlische minister van Defensie Sharon zei voor Ra dio Jeruzalem dat zijn land de strijd in Libanon niet zal be ëindigen zolang het politieke en militaire hoofdkwartier van de Palestijnen in Beiroet is ge vestigd. Israel is van verschillende zijden gewaarschuwd om geen gevechten te beginnen in het belegerde Beiroet, waar zich Palestijnen en linkse Libane- zen hebben verschanst. Saoedi- Arabie heeft verklaard dat het "zijn plicht zal doen" als Bei roet wordt ingenomen. De lan den van de Europese Gemeen schap overwegen strafmaatre gelen in te stellen tegen Israel als het zich meester maakt van de Libanese hoofdstad, zo hebben de ministers van Bui tenlandse Zaken van de EG af gesproken in Luxemburg. Het vertrek van de PLO-lei- ding naar Egypte maakt on derdeel uit van een Libanees vredesplan. Volgens dit plan krijgt de PLO-top garanties om veilig te kunnen vertrek ken naar Cairo, waar zij in de toekomst een rol kan spelen in het overleg over' Palestijns zelfbestuur op de door Israel bezette Westelijke Jordaan- oever. De Libanese president Sar- kis is erin geslaagd de leiders van de elkaar fel bestrijdende groepen in Libanon om de tafel te krijgen in zijn paleis. Sarkis wil het Libanese leger inscha kelen om de Palestijnse strij ders vanuit Beiroet weer naar hun kampen ten zuiden van de hoofdstad te brengen. Israëlische kanonneerboten hebben een vrachtschip uit Cy prus met hulpgoederen voor de slachtoffers van de strijd in Libanon teruggestuurd. Vol gens het Rode Kruis mocht het schip met binnenlopen in de haven van Sidon, omdat daar volgens de Israeli's mijnen lig gen. BUENOS AIRES/LONDEN Britse militairen hebben dit weekeinde een Argentijns weerstation op het eiland Thu- le veroverd. Dit eiland ligt tweeduizend kilometer ten oos ten van de Falkland-Eilanden en maakt deel uit van de Sand- wich-Eilanden. Officieel vallen deze onder Brits toezicht. De tien Argentijnse meteoro logen gaven zich zonder verzet over. Bij de actie bestookten de Engelsen het station met mi trailleurs, maar er vielen geen gewonden. Thule is een onbe woond eiland. De Argentijnse wetenschappers zaten, on danks protesten van Groot- Brittannié al zes jaar op het eilandje. De eerste groep van 4200 Ar gentijnse krijgsgevangenen i3 zaterdag In Argentinië terug gekeerd. Het zijn allen dienst plichtigen en lage officieren. Engeland houdt de hogere offi cieren gevangen totdat Argen tinië officieel de beëindiging van vijandelijkheden toegeeft. Een schip met nog eens twaalfhonderd krijgsgevange nen wordt vandaag in Argenti nië verwacht. De Argentijnse militaire jun ta is het nog niet eens kunnen worden over het aanstellen van een nieuwe president. Zij zijn het er echter over eens dat de zaterdag aangestelde inte rim-president Generaal Alfre do Saint-Jean zijn functie bin nenkort moet neerlegen. Volgens welingelichte bron zou de landmacht in de onder handelingen eisen dat lucht- machtgeneraal Lami Dozo en Admiraal Jorge Anaya aftre den, maar deze weigerden. Do- zo wordt gezien als een van de kandidaat-presidenten. BAGDAD Irak zal zijn troepen binnen tien dagen uit de op Iran veroverde gebieden terugtrekken, zo heeft de Iraakse president Saddam Hoessein gisteren verklaard. Hoessein zei dat hij hiertoe had besloten „ondanks het feit dat Iran ons aanbod tot een be stand van de hand heeft gewe zen". Irak heeft tot terugtrekking besloten om Iran de laatste re den voor voortzetting van de oorlog te ontnemen. „Wij wil len ook de weg vrijmaken voor een succesvol verloop van de topconferentie van met-gebon den landen die hier wordt ge houden", zo voegde Hoessein er aan toe. BEIROET De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO die nu door de Israëlische in vasie in haar voortbestaan wordt bedreigd, is in feite een bestuursapparaat zonder een eigen staat. Ze beschikt over een pariement-in-balling- schap. een eigen leger, losse guerrillatroepen, diplomatie ke erkenning in vele landen en een begotmg die de drie miljard gulden benadert. De PLO was weinig meer dan een loze naam toen zij in ja nuari 1964 door een besluit van een Arabische topconfe rentie in Cairo werd opge richt. Maar in de loop van de jaren groeide het gezag van de organisatie. Yasser Arafat, de stoppelige voorzitter van de PLO, geeft de bevrijdingsorganisatie een krijgshaftig imago door stee vast in een uniform te ver schijnen en met pistool op zak te lopen. Maar volgens een functionaris van het Pale stijns Nationaal Fonds, de PLO-schatkist, gaat nog geen derde deel van het geld naar de krijgsmacht, die bestaat uit een geregeld leger van twintigduizend man en een groot aantal guerrilla's. Bij de oprichting van de PLO werd gezegd dat ze moest proberen "het Palestijnse volk te organiserenom het in staat te stellen zijn vaderland te bevrijden en zijn eigen be stemming te bepalen." Nu lijkt Israel door de invasie in Libanon erop uit de organisa tie van de kaart te vegen. Na achttien jaar Is de PLO een overkoepelend orgaan van achttien afzonderlijke groepen geworden. Deze zijn: El Fatah: de grootste en meest gematigde tak, opge richt door Yasser Arafat en zeven andere Palestijnen tij dens een geheime bijeen komst in Koeweit in 1959 en dus ouder dan de PLO zelf. El Fatah bezet ongeveer 180 van de 301 zetels in de Palestijnse Nationale Raad, het parle ment dat in de Syrische hoofdstad Damascus zetelt. De groep heeft tien van de vijftien zetels in het dagelijks bestuur. Ongeveer negentig procent van de posten in de politieke afdeling wordt bezet door Fatah-leden en de afde ling levert ongeveer zeventig procent aan de strijdkrach ten. Saoedi-Arabie is de grootste financier- Het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina (PFLP): opgericht door de christelijke Palestijnse arts George Habasj, een gezworen marxist die een opleiding ge noot aan de Amerikaanse uni versiteit in Beiroet. Het Volksfront raakte berucht door een reeks van spectacu laire vliegtuigkapingen tus sen 1968 en 1973. Het wordt voornamelijk gefinancierd door Libië. Het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina - Alge meen Commando (PFLP- GC): in 1968 van de reed3 ge noemde PFLP afgescheiden vanwege de toenemende mar xistische koers van Habasj. De afscheiding wordt geleid door de Syrische legerkapi- tein Achmed Jebril. Het Democratische Front s v. a \v v-V Yasser Arafat, voorzitter PLO voor de Bevrijding van Pa lestina (DFLP): de meest Moskou-gezinde groepering. Het Front scheidde zich in 1969 af van het PFLP. Het wordt geieid door de christe lijke Palestijn Najef Hawat- mech en krijgt geld uit Libië en de Sowjet-Unie. Het Palestijns Volks-Strijd- front: een andere afscheiding van het PFLP. Een lid van de Arabisch-socialistische Baathpartij richtte de groepe ring in 1969 op. Het Palestijns bevrijdings front: in 1976 afgescheiden van het PFLP-66. Het is de zwakste maar de meest ge welddadige groepering bin nen de PLO. Ze wordt aange voerd door de marxist Aboel Abbas en gefinancierd door Irak. Het Arabisch Bevrijdings front (AFL): Baathistenm richtten de organisatie op in 1969. Sindsdien krijgt ze geld van Irak. De Saiqa: opgericht in 1967, gesteund door Syrië dat daar mee een tegenwicht wilde vormen voor de El Fatah van Arafat. Behalve de miljoenen die de groeperingen ontvangen van de diverse staten, heft de PLO ook belastingen van de naar schatting vier miljoen Pale stijnen die over de hele we reld verspreid wonen. Van dat geld worden diplo matieke missies in het buiten land bekostigd, de krijgs macht onderhouden, wedu wen- en wezenpensioen uitge keerd en uiteenlopende maat schappelijke diensten en mi nisteries betaald. Maar ook wordt geld verkregen uit de PLO toebehorende boerde rijen en fabrieken. Het enige waar het de organisatie aan ontbreekt is een eigen land. Koningin Beatrix zet haar handtekening op het kus sentje van een Nederlandse hartpatiënt in het St. Luke's Ziekenhuis in Houston in dc VS. De kussen tjes worden gebruikt om na de operatic bij het hoesten pijn en druk op de !x>rst tegen tc gaan. LOS ANGELES Enkele minuten voor koningin Bea trix zaterdag in Los Angeles een tentoonstelling zou openen over de staking van de Amsterdamse dokwerkers in 1941, stortte het voornaamste grote paneel met tiental len foto's en teks ten in elkaar. De koningin stak de roodaangelo- pen organisatoren, die stamelend hun excuses aanboden een hart onder de riem door hen in een geïmprovi seerd toespraakje te prijzen voor het vele voorbereiden de werk en het ini tiatief voor deze expositie. Voor koningin Beatrix en prins Claus in Los Ange les arriveerden, hadden ze hun verblijf in Houston afgesloten met een bezoek aan het St. Lucas zie kenhuis, waar sinds zes jaar on geveer duizend Nederlandse hart patiënten, die via de zogenaamde 'luchtbrug' werden aan-en-atgevoerd. zijn geholpen. De luchtbrug was een initiatief van de in Nederland omstreden chirurg Van der Schaar, die veel heil zag in de moderne aan pak van de hart- chirurgie in Hous ton. Het koninklijk paar sprak in het zie kenhuis onder an deren met de 66-jarige Francis- cus Stienen uit Weert, een hartpa tiënt, die twee we ken geleden met succes geop ereerd werd en binnenkort naar huis mag. Koningin en prins werden rondgeleid door de chef-chi- rurg dr. A. Cooley, wiens team per dag veertig hart patiënten behan delt. Vanuit alle delen van de we reld komen zij naar het St. Lucaa- ztekenhui", waar de duizend be schikbare bedden vrijwel altijd bezet zijn. LONDEN De Ita liaanse bankier en vrijmetselaar Ro berto Catvi heeft zich zaterdag on der een Londense brug opgehangen. Calvi werd schul dig bevonden we gens deviezen- smokkel maar werd hangende de uitspraak in hoger beroep op vrije voeten gesteld. De 61-jarige ban kier werd ervan verdacht vorig jaar 63 miljoen gulden naar Zwitserse banken overge maakt te hebben. Ook zou de Ita liaanse recherche een tekort van bij na twee miljard gulden hebben ontdekt in Calvi's Ambrosiana bank. De Londense poli tie trof op het lijk van Caiyi een pa spoort aan op de naam van 'Gian Roberto Calvini" Volgens de Ita liaanse politie kon Calvi makkelijk de naam „Gian" en de uitgang „ni" aan zijn naam toe voegen. Roberto Calvi had de bijnaam „Ban kier van God", het Roberto Calvi Vaticaans Instituut voor Religieuze Werken is eén van de grootste aan deelhouders van de Ambrosiano Bank. Roberto Calvi was lid van de vrijmet selaarsloge „P 2". Deze groep kwam vorig jaar in op spraak wegens fraude. Het daarop volgende proces leidde tot de val van het Italiaanse kabinet in 1981. Calvi zou als ban kier van de P-2-lo- ge een belangrijk aandeel in deze af faire gehad heb ben. Het ministerie van Financiën heeft af gelopen week de directie van de Ambrosiano Bank ontslagen en een toezichthouder be noemd. Calvi's se cretaresse pleeg de daarop zelf moord. Zij liet een briefje achter met de woorden: „Mo ge Calvi verdoemd worden voor de schande die hij de bank en alle werk nemers heeft aan gedaan". De Russische jour nalist Andrei Fro- low sluit zijn vrouw Lois Beck- ner-Froiow in de armen na diens aankomst op het vliegveld van Chi cago. Hij had de Sowjet-Unie kun nen verlaten op een visum, dat hij onlangs heeft af gedwongen met een hongerstaking van 26 dagen. Frolow is overi gens de enige van de groep "Ge scheiden Gezin nen" in de Sowjet- Unie die het tot nu toe is getukt om toestemming te krijgen voor het verlaten van zijn land. LONDEN Prins Andrew, zoon van de Britse koningin, is volgens eigen zeggen, "lokaas" geweest voor de dodelijke exocet- raket die de Ar gentijnen bij de Falkiand-eilanden hebben gebruikt. De 21-jarige prins deed als heiicop- terpiloot dienst op het vliegdeksschip Invincible. Aan journalisten in Port Stanley, de hoofdstad van de eilanden, vertelde Andrew hoe de Britse vloot pro beerde de laag vliegende exocet raketten "om de tuin te leiden". Zo werd voorkomen dat nog meer Brit se zeeschepen daar door getrof fen zouden wor den. Het Britse fre gat Sheffield werd tijdens de oorlog om de Falkiand- eilanden geraakt door een dergelij ke raket, waardoor twintig Britten het leven lieten.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1