5 |§g|lijsL^köoFilvaii xle hand Der Spiegel: Flick gaf politici geld' 2?5 Slack offers door geloof Zuidafrikaanse politie doodt acht zwarten 18 executies in Turkije m 3V1 oegabe: Nkomo verantwoordelijk voor aanslag Columbia weer veilig thuis Mysterie rond dood president Guzman ter meuien natuurlijk Rode Kruis weg uit El Salvador feil tëog veranderlijk ICortsJneis sast ssen Verbeef abortus blijft In België m -i r BEIROET/TEL AVTV Het Israëlische kabi net heeft zondag geweigerd om de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO toe te staan in Libanon een symbolische strijdmacht te houden. Volgens het kabinet moeten "pile terroristen zonder uit zondering Libanon verlaten." HAMBURG/BONN Het Openbaar Ministerie in Bonn heeft tijdens een controle bij het concern Flick een lijst met namen van ongeveer veertig politici van alle partijen in het Westduitse parle ment gevonden, die van het bedrijf geld gekregen zouden hebben. Het weekblad "Der Spiegel" meldt dit in zijn laatste nummer. Op de lijst zouden de namen voorkomen van SPD-voorzitter Willy Brandt, ex-president Walter Scheel en Alfred Dreggen, de leider van de CDU in Hessen. Demonstratie Doden Sluit in uw sollicitatiebrieven onder nummer géén originele diplomo's of getuigschriften bij. Als deze onverhoopt verloren raken kan de advertentie- afdeling weinig voor u doen. 100 Tempo tissues. Zachte papieren doekjes van 2,75 voor Natusan shampoo: Voor klein en groot. inh. 150 ml. van 4,75 voor Nfvea crème Groot biik van 250 ml. Van 5,55 voor Keith Haig ler ligt dood op straat bij zijn zwaar gewonde vrouw Kate (foto rechts Kort daar voor was het echtpaar uit de gekaapte lijnbus ge stapt. foto onder) y Herhaling is de toverkracht van de reklame JOHANNESBURG Acht Zuidafrikaanse mijn werkers zijn dit weekeinde om het leven gekomen toen de politie bij Johannesburg het vuur opende, op een menigte demonstranten. Meer dan duizend zwarte arbeiders hebben daarop ontslag genomen. De blanke mijnwerkers beslissen in de loop van de week of zij in staking zullen gaan. V - "v ;-r "sT^'Wj De Columbia, landt op een betonnen baan van de luchtmachtbasis Edwards, daarbij begeleid door een jachtvliegtuig. luchtmachtbasis ed- HET VRIJE VOLK bur "tententl jcv V» *-*» J V v - Israël; alle PLOTS moeten Libanon uit van de Palestijnse guerrilla strijder? pit Libanon. Volgens dat plan zouden twee contin genten van 250 PLO-strijders in Libanon blijven en als De verklaring betekent een afwijzing van het akkoord dat FLO-leider Arafat vrijdag wist te bereiken met de Libanese regering over terugtrekking SANTO DOMINGO Presi dent Antonio Guzman van de Dominicaanse Republiek is za terdagavond door een schot om het leven gekomen. Of het ging om moord, zelfmoord of een ongeluk is niet duidelijk. Van officiële zijde is slechts meegedeeld dat de omstandig heden waaronder het incident plaatsvond „tragisch" waren. De 71-jarige Guzman zou na een onderhoud met zijn schoonzoon een toilet bij zijn kantoor zijn binnengegaan waarop een enkel schot tc ho ren was. Kort na aankomst in het militaire ziekenhuis van Santo Domingo overleed Guz man aan de schotwond in zijn hoofd. Brandt heeft het afgelopen weekeinde ontkend dat hij van Flick of enig ander bedrijf geld heeft gekregen. Hij beves tigde dat het Openbaar Minis terie hem twee weken gelederu voor getuigenverhoor had op geroepen. De Justitie zou hem een lijst hebben voorgelegd waarop zijn naam zonder voornaam en met potlood ge schreven voorkwam. Vol gens de lijst ontving hij in 1975 100.000 mark. in 1979 40.000 en in 1980 50.000 Der Spiegel sluit niet uit dat de leden van de raad van be stuur van het bedrijf de lijst hebben opgesteld om op deze manier geld in hun eigen zak te doen verdwijnen. Het ligt volgens het weekblad voor de hand dat de politici ontkennen. Tot de politici die hebben ont kend geld te hebben ontvangen behoort Walter Scheel. Alfred Drcgger heeft de Justitie vol gens Der Spiegel verteld dat "hij niet gelooft dat Flick hem in de afgelopen vijf jaar geld heeft gegeven." laatste teruggetrokken wor den na het vertrek van de Isra ëlische en Syrische troepen uit het land. Israël wijst ook "politieke en organisatorische aanwezig heid van terroristen in Liba non onvoorwaardelijk af." De ze verklaring van het kabinet richt zich tegen het plan van de PLO om na de terugtrek king van de guerrillastrijders "een actieve organisatie op po litiek gebied, op het terrein van de voorlichting en de so ciale verzorigng" in Beiroet te houden. De Israëlische regering ver klaarde verder "totaal geen aandacht" te zullen besteden aan een demonstratie van naar schatting 70.000 mensen in Tel Aviv. De demonstratie, gehouden op initiatief van de Israëlische oorlogsveteranen van de beweging "Vrede Nu", richtte zich vooral tegen mi nister Sharon van Defensie. Op de betoging voerden ook militairen, die deelnamen aan de invasie in Libanon, het woord. Een tankcommandant uitte hevige kritiek op "de doodlopende weg waar de re gering ons op heeft gestuurd." Op de door Israël bezette Wes telijke Jordaanoever zijn twee Palestijnen door kogels gedood en twaalf gewond. Op de West oever kwam het tot schietpar tijen tijdens ongeregeldheden. De doden vielen in Nabloes, de gewonden ook in andere plaat sen, In de bezette gebieden (ook in de Gaza-strook) staak ten en betoogden Palestijnen zondag en vandaag tegen de Israëlische inval in Libanon. JASFER/ARGENTEUIL Leden van godsdienstige sek ten zijn het afgelopen weekein de in Amerika en Frankrijk betrokken geweest bij schiet partijen waarbij twee doden zijn gevallen. Beide slachtof fers geloolden dat zij zullen "herrijzen". In het Amerikaanse Jasper gijzelde een man die zichzelf de „messias" noemde samen met zijn vrouw een bus met veertien passagiers en eiste vervolgens zendtijd voor een plaatselijk televisiestation. Keith Haigler en zijn vrouw Kate maakten daarin bekend dat de man leider van een godsdienstige sekte de mes sias uit de bijbel was. Nadat het echtpaar de gijze laars had vrijgelaten kwam het uit de bus. Ten overstaan van politiemensen en de came raploeg kondigden zij aan dat zij woensdag zouden "herrij zen" en openden het vuur op elkaar. Beiden raakten licht gewond en begonnen vervolgens op de politie te schieten, die het vuur beantwoordde. Kate Haigler schoot uiteindelijk haar man dood en verwondde zichzelf le vensgevaarlijk. Het geloof in reïncarnatie speelde ook mee in het Franse Argenteuil. Om te bewijzen dat „herrijzen" niet alleen in theo rie mogelijk is, vroeg Felicien Bikao zijn 18-jarige zoon om het dood te schieten. VGCWnMMPBK wv mMm i WASHINGTON De toch al omstreden steun van de VS aan El Salvador komt nog meer op losse schroeven tc staan nu het Internationale Rode Kruis overweegt om zich terug te trekken uit dat Midde- namerikaanse land. Het Rode Kruis zegt weinig te kunnen doen in El Salvador, omdat het de gewoonte is in de burger oorlog geen gevangenen te ma ken. Volgens een Amerikaanse krant heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zich al in mei bezig ge houden met de noodkreet van Het Rode Kruis. De rooms-katholieke kerk in El Salvador heeft Paus Johan nes Paulus II uitgenodigd vol gend jaar een bezoek te bren gen aan het land. De onlusten bij de goudmij nen in de buurt van Johannes burg begonnen vorige week donderdag. De onrust wordt ANKARA Sinds de mi litaire staatsgreep In sep tember 1980 zijn in Turkije achttien mensen ter dood gebracht. Elf van de geëxe cuteerden waren Unks-ex- tremïsten, vier rechts-ex- tremlsten en drie waren 'gewone' misdadigers, zo hebben de militaire autori teiten dit weekeinde In An kara bekend gemaakt. Sinds de afkondiging van de staat van beleg zijn vol gens de junta in totaal 24.729 personen veroor deeld. Tegen leden van linkse groeperingen zijn 150 processen gevoerd voor militaire rechtbanken, te gen rechtse extremisten 13 en tegen leden van Koer dische afscheidingsbewe gingen zijn 23 zaken aange spannen. De processen hielden volgens Ankara verband met 6826 terreur daden, waarvan er bijna vierduizend door links zou den zijn gepleegd. veroorzaakt door de geringe salarisverhogingen die dit jaar in het vooruitzicht werden ge steld. Ondergronds werkende zwarte arbeiders krijgen er twaalf procent meer bij, bo vengrondse collega's elf, de laagste verhoging sinds vele jaren. Zeker vierduizend mijnwer kers staken vrijdagavond hun barakken in brand en sloopten auto's van blanke collega's die veel meer verdienen. Daarop schoot de te hulp geroepen po litie „uit zelfverdediging" op de menigte. De directie van de mijnen Grootvlei en Westdriefontein heeft 150 werknemers ontsla gen omdat zij tot de acties zou den hebben aangezet. De blanke mijnwerkers wil len een loonsverhoging van vijftien procent. Een verho ging van negen procent is door hun vakbondsleiders inmiddels afgewezen. Woensdag valt het besluit of zij het werk zullen neerleggen. Op grond van de Zuidafrikaanse rassenwet ia het geschoolde werk uitslui tend voorbehouden aan blan ken, die daardoor veel meer loon krijgen dan de zwarte ar beiders. I MAANDAG 5 JULI 1982 I Na de aktievo on weersbuien in da nacht van vrijdag op zaterdag (lo kaal op Texel viel 44 mm. re gen) bleef het weer ook tijdens het weekeinde nog wat onsta biel. Zaterdag avond laat deed zich een on weersbui voor met op z'n minst tien ontladingen, doorgebeld uit Vlaardingen en Zuid Beijeriand. tn de vooravond kreeg Solsward nog een on weersbui met omstreeks negen ontladingen en 5 mm. regen. Hei waren kleine trogstoringen, gepaard gaande met afkoeling in de bovenlucht, die dit bewerk stelligden. Maar ook in de voor bije nacht viel er weer af en toe zware regen. On weren deed het vanmorgen vroeg in de Duitse bocht en bij Jut land, De westelijke stroming doet zich voor tussen een Azorenboge- drukuitloper bo ven de Golf van Biskaje (1025 millibar) en een lagedrukgebied boven Skandina- vië (kern 990 ten westen van Noor wegen). Verder is er nog een randstoring van 1005 millibar op het noordelijk deel van de Noordzee op weg naar het zuid oosten. De wind die vandaag eerst krachtig tot hard is, zal van avond tot matig afnemen, rich ting west. De temperatuur blijft in de eerste helft van deze week voor juli nog vrat mager tjes met 18 tot 20 graden hooguit, wat voor vakan tiedoeleinden beslist geen ramp is. Het ziet ernaar uit dat de invloed van het hogedrukgebied boven het conti nent nog gaat toenemen en dat de neerslagkan sen de komende dagen verder zullen afnemen. De Tourrenners in Noord-Oost Frankrijk en morgen in Zuid België, zul len dus afgezien van een ver dwaalde bui, droog weer heb ben met zon en geen extreem hoge temperatu ren: maxima 20 tot 23 graden. Af gaande op de meest recente kaarten voor het 500-millibar-vlak (5000 meter) zal het hogedrukge bied zich voorna melijk van don derdag af wat sterker over on ze omgeving uit breiden terwij! zich tegelijkertijd een trog van la- gedruk opwerkt van het zeege bied ten westen van Spanje naar de Britse eilan den. Dit geeft uitzicht op een wat meer zuide lijk gerichte stro ming wat uit loopt op een temperatuurstij ging aan de grond van 20 naar 25 graden. Dat het keer een ouderwets sta biele doorbraak van de zomer zal worden, lijkt twijfelachtig. Luchtdruk Rot terdam vanmor gen 9 uur; 1019 millibar (764 mm) tendens weinig verande rend. Strand verwach ting Zeeuwse en Zuidhollandse kust voor dins dag: Plaatselijk een bui, overi gens meeste tijd droog en zonige perioden. Matige, later krachtige zuidwest tot westen wind maximum tem peratuur een graad of 18, zee water 17. Verdere vooruit zichten: woens dag over het al gemeen weinig verandering. Speciaal aanbe volen badtijden voor dinsdag: Domburg 11.15 tot 14.15, Roc- kanje 11.45 tot 14.45, Hoek van Holland 12.00 tot 15.00, Schevenin- gen 12.15 tot 15.15, Zandvoort 12.30 tot 15.30, Texel 5.30 tot 8250. weer v; temp. maxi „."min; Amsterdam half bew. 18 14 De Bilt licht bew. 19 12 Deelen rwaar bew. 18 13 Eeide licht bew. 19 13 Eindhoven zwaar bew. 18 12 Den Helder half bew. 13 14 Rotterdam half bew. 18 15 Twente zwaar bew. 18 12 half bew. 17 14 Zd. Limburg geh. bew. 18 11 Aberdeen zwaar bew. 18 8 Athene onbew. 27 21 Barcelona on bew. 20 Berlijn zwaar bew. 20 12 Bordeaux onbew. 25 16 Brussel geh. bew. 19 11 Frankfort onbew. 22 11 GEnave onbew. 25 9 Helsinki zwaar bew. 19 10 Innsbruck onbew. 23 10 Klagenfurt onbew. 27 14 Kopenhagen licht bew. 19 11 Lissabon half bew. 19 0 Locarno 29 13 Londen zwaar bew. 19 11 Luxemburg onbew. 19 8 Madrid half bew. 33 20 Malaga geh. bew. 22 19 Mallorca onbew. 33 20 Muenchen licht bew. 20 9 Nice zv aar bew. 25 20 Olso onbew. 20 8 Parijs half bew. 22 Rome onbew 30 21 Split onbew. 30 20 Stockholm onbew. 19 10 Wenen licht bew. 24 12 Zuerich licht bew. 22 11 Casa Blanca zwaar bew. 22 14 Istanbul regenbui 24 18 Las Palmas onbew. 24 19 Tel-Aviv onbew. 22 Tunis onbew. 38 21 V\ j WENEN De vrouw en zoon van de voormalige we reldkampioen schaken Viktor Kortsjnoi arriveren uit Leningrad op het vliegveld van Wenen. Bela Kortsjnoi en haar zoon Igor hebben er zes jaar voor gevochten om zich bij de uitgeweken Russische schaak grootmeester te kunnen voegen. Igor Kortsjnoi zat twee en oen half jaar In een Sibe risch kamp omdat hij in de Sowjet- Unie dienst wei gerde. Vanuit We nen vertrok het tweetal met Kortsjnoi'e stief moeder Rosa Friedman naar Zü- rich, waar de schaker sinds 197S woont. BRUSSEL Abortus blijft strafbaar in Bel gië. Het Belgische Huis van Afge vaardigden ver wierp dit week einde met krappe meerderheid een- voorstel tot tijde lijke opschorting van strafvervol ging in afwach ting van een wij ziging van de uit 1867 stammende wetgeving. Vrouwen en art sen die bij een abortus betrok ken zijn, kunnen een gevangenis straf van twee tot vijf jaar krijgen. Maar de afgelo pen negen jaar is niemand meer gevangengezet. Het Belgische parlement nam wel een wet aan die verkrachting -binnen het huwe lijk strafbaar stelt. «"'4.RS Dc Amerikaanse ruimteveer Columbia is giste ren veilig geland op een lan dingsbaan van de luchtmacht basis Edwards in de Califomi- sche woestijn. Het betekende bet einde van de vierde en laatste proefvlucht van het ruimteschip. De landing werd uitgevoerd om negen minuten over zes, fderlandsc tijd. Ongeveer vierhonderdduizend tocschou- woonden de terugkeer ot;. Onder hen bevond zich ook President Reagan. het uias voor het eerst dat de Columbia landde op een be- i jonnen baan. Voorheen kwam det ruimteveer neer op het rand van de woestijn. ■- ken uur voor de landing zet- i jen de astronauten Ken Mat- t tin9ly en Henry Hartsfield de remraketten in werking. Bij ®e terugkeer in de dampkring sneuvelde een electrisch cir- cuh, waardoor het radiocon tact een kwartier lang uitviel. HARARE Premier Robert Moegabe van Zimbabwe heeft de partij van zijn politieke ri vaal Joshua Nkomo ervan be ticht de hand te hebben gehad in de beschieting van zijn resi dentie op 24 juni. Of Nkomo rechtstreeks te maken had met de aanslag moest de poli tie nog uitzoeken, zo verklaar de Moegabe. Nkomo heeft de beschuldiging „onverantwoord en ongegrond" genoemd. Pre mier Moegabe wees de be schuldigende vinger tijdens het staatsbezoek dat de Portu gese regeringsleider Pinto Batsemao zaterdag aan Zim- babwes hoofdstad Harare bracht. Op een persconferentie ver klaarde Moegabe dat een van de mannen die de aanval had den uitgeveoerd op diens ambtswoning vroeger een lid Is geweest van Nkomo's guer- rillaleger. De man werd tij dens een vuurgevecht gedood.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1