nieuwe in Libanon 19?5 Positie Habib omstreden na onthullingen over bijbaan Iran aanvaardt bemiddeling van Algerije Haïtiaanse vluchtelingen eindelijk vrij EG en VS toch nog akkoord over staal? ter meulen jiatuurlijk Amerikaanse wapens voor Somalië Feest- stemming in Miami ter meulen natuurlijk Dader bomaanslagen IRA zou bekend zijn 'Fransen maakten de Exocet vliegklaar' Belg krijgt borrel naast zijn pintje Ongeluk bij filmopname Water in Napels gerantsoeneerd Russen eren geliefde 'geboycotte' zanger Vijf Chinezen kapen toestel Akkoord uit 1975 uitgangspunt C het vrue volk Elektrische krultang. jy/ee warmte-standen, ta- .felstandaard, waarschu- .wingsteken en draaikoord. -Van 22. Climat eau de toilette spray. ^jsVan Lancóme Met verstur üver Tijdelijk ,KVoor Fa toiletzeep. 5 stukken van 4.15 if Afschrikking Discriminatie Asie! Nog nooit zo voordelig... Prachtige gordijnstof van Rath&Doodeheefver 1e keus en maar liefst 150 cm breed Ook zeer geschikt om dekbed hoezen van te maken. Van 100% katoen in bruin op bei ge fond Nu met enorm voordeel, van 19,90 voor slechts %'Q Rath&Doodeheefvcr Ci Onaanvaardbaar bui' tenia nd MAANDAG 28 JULI 1382 Syrië dreigt Israeli met ATOVWIL*» iviei verbiui* im DAMASCUS/BEIROET Syrië heeft het afgelopen weekeinde gedreigd met harde vergeldingsmaatrege len wanneer Israël het bestand in Libanon opnieuw schendt. „Wanneer de Israëli's hun bestandsschendin gen herhalen, zal Syrië reageren met verrassingsacties met allerlei type wapens, zodat zij verliezen aan man kracht en materieel zullen lijden zoals zij nooit hadden kunnen verwachten", aldus het Syrische persbureau Sanat onder verwijzing naar een hoge regeringsfunc tionaris. Het dreigement van Syrië werd geuit op het moment dat in Libanon nieuwe heftige ge vechten plaatsvonden en de Amerikaanse onderhandelaar Philip Habib doorging met zijn pogingen de kwestie West-Bei- roet tot een oplossing te bren gen. Habib had eerder in Syrië bot gevangen bij zijn bemidde lingspogingen. De Syrische lei ders bleven bij hun weigering de zesduizend PLO-strijders die in West-Beiroet door Israël worden belegerd op te nemen. PEKING Vijf Chinezen hebben gisteren geprobeerd eea vliegtuig koers te laten zetten naar Taiwan. De be manning en enkele passagiers wisten de kapers echter te overmeesteren. Er zijn geen slachtoffers gevallen. ff» Jojgens zegslieden in Sjang- halKwaar het toestel met een vertraging van drie uur land de, hadden de kapers plannen naar Taiwan te vliegen. Aan boord van het toestel bevonden zich tachtig passagiers, onder wie twintig Amerikanen en tien Japanners. Habib heeft ook bij de ande re besprekingen van dit week einde weinig succes geboekt. Na zijn onderhoud met de Egyptische president Moeba rak werden gisteren in Cairo slechts spaarzame mededelin gen gedaan, maar het was dui delijk dat de Egyptische en Amerikaanse opvattingen over Libanon nauwelijks dichter bij eikaar waren gekomen. Egyp te verweet de Amerikanen al leen de Israëlische standpun ten over te brengen, maar zelf nog niet begonnen te zijn aan een actieve, onafhankelijke rol bij het uitwerken van een vreedzame regeling. De positie van Habib is om streden geworden, nu het blad de Washington Post heeft ont huld dat de Amerikaanse afge zant op de loonlijst staat van het Californische aannemers concern Bechtel, dat grote fi nanciële belangen heeft in de Arabische wereld. Senator Larry Pressler heeft vanmor gen om die reden het aftreden van Habib geëist. De Israëlische luchtmacht heeft vannacht de bombarde menten van dit weekeinde op West-Beiroet voortgezet. Het afgelopen weekeinde waren ook Syrische raketinstallaties in de Bekaa-vallei het doelwit van de Israëlische militaire acties. ■JS-NSt ,.x, o. NS-" \vf" A n V- sS-Cv*.-. 11A 4 Een meisje houdt haar naakte broertje bij de arm in de buurt van de Arabische universiteit in West-Bei roet. De twee liepen doelloos rond door dit deel van de Libanese hoofdstad na nieuwe Is raëlische bombarde ment en. NICOSIA Iran heeft inge stemd met een aanbod van Al gerije om te bemiddelen in de oorlog met Irak. De Iraanse regering blijft echter vasthou den aan de al eerder gestelde voorwaarden aan Irak voor be ëindiging van de strijd. Algerije zal de beide partijen tot een vergelijk zien te bren gen op basis van dezelfde uit- mgspunten ais bij eerdere Algerijnse pogingen. Dat heeft de woordvoerder van de Alge rijnse regering laten weten. Die uitgangspunten zijn de Ak koorden van Algiers die in 1975 getekend zijn door Iran en Irak. Daarin staat de territo riale onschendbaarheid van beide landen centraal. Algerije heeft laten weten dat de afzetting van de Iraakse president Saddam Hoessein geen onderdeel vormt van de besprekingen. Het verdwijnen van het Iraakse staatshoofd is een van de voorwaarden van Iran voor het stopzetten van de oorlog, Irak heeft op het Algerijnse voorstel nog niet gereageerd. De strijd tussen beide land gaat intussen onverminderd voort. Irak heeft gezegd een nieuwe, derde aanval van Iran bij Basra te hebben afgesla gen. De aanvallende Iraanse troepen zouden daarbij zijn verpletterd. Uit de Iraanse hoofdstad Teheran is over de nieuwe aanval niets vernomen. MOGADISJOE De Ver enigde Staten steunen het Oostafrikaanse land Somalië in zijn strijd tegen de Ethiopi sche invasiemacht aan de grens met Somalië. De militai re "noodhulp" zou al onderweg zijn. Het Somalische ministe rie heeft dit afgelopen week einde meegedeeld. Om hoeveel wapens het gaat, werd niet gezegd. Ook welke wapens naar het strijd toneel worden overgebracht, is niet duidelijk. Het Amerikaan se ministerie van defensie heeft bevestigd dat er een luchtbrug van wapens naar So malië is ingesteld. Het pro-westerse militaire bewind in Somalië kreeg 22 da gen te maken met aanvallen van het Ethiopische leger dat via de omstreden Ogaden-woe- stijn het land binnenviel. De troepen zouden versterking hebben gekregen van Cubaan se, Oostduitse en Zuidjemeniti- sche militairen. Van onze correspondent TOM RONSE "jlEW YORK Voor de bij na 2000 Haïtiaanse vluchte lingen die meer dan een jaar opgesloten zitten in Ameri kaanse kampen en gevange nissen is de langverwachte vrijheid eindelijk nabij. Na dat deze opsluitingen door «en rechtbank onwettig wer den verklaard heeft de Ame rikaanse regpring de gevan genispoorten op een kier ge zet. Voor eind september zul len ruim 1800 Haitianen in voorlopige vrijheid worden gesteld. Er heerste het afgelopen weekeinde een feeststem ming in de Haïtiaanse wijk van Miami. De eerste vrijge latenen uit 'Krone Center' een tot vluchtelingenkamp omgebouwde raketbasis werden gevierd als helden. Maandag zal een tweede groep vluchtelingen worden vrijgelaten en de rest zal spoedig volgen. De vrijlating volgt op een maandenlange juridische touwtrekkerij tussen de rege ring en de verdedigers van d.e. vluchtelingen. In mei 1981 |Xad de Amerikaanse rege ring haar politiek tegenover de vluchtelingen veranderd. Tot dan gold de regel dat de vluchtelingen in voorlopige vrijheid werden gesteld in af wachting van een beslissing over hun asielaanvraag, op voorwaarde dat ze een 'spon sor' hadden die borg 3tond voor hen. Vanaf 20 mei echter bleven alle vluehtelngen opgesloten, sponsor of niet. De regering verklaarde dat met de wijzi ging een 'afschrikkingseffect' werd beoogd om verdere im migratie uit Haïti af te rem men. Andere maatregelen volgden om die afschrik- kingspoiitiek kracht bij te zetten. Ondanks het proces van familieleden werden lij ken van verdronken boot vluchtelingen, die op de kust van Florida aanspoelden, te ruggestuurd naar Haïti om de bevolking daar de risico's van immigratie duidelijk te maken. Toen de winter naderde werden honderden Haitianen, die nooit iets anders dan een tropisch klimaat hadden ge kend, naar gevangenissen in het uiterste noorden van de VS gestuurd, waar de tempe ratuur soms tot min 70 gra den Celsius daalt. In de ge vangenissen en de kampen werden de vluchtelingen slecht behandeld. Ontspan ningsmogelijkheden waren er niet, de vluchtelingen wer den verplicht tot arbeid voor een dagloon van 1 dollar, wie weigerde werd geslagen. Ver scheidene opstanden moesten worden onderdrukt. Vluchte- iingen die hongerstakingen organiseerden, werden opge sloten in isolatiecellen. Omdat vluchtelingen uit anti-Amerikaanse landen zoals Cuba en Nicaragua een dergelijke behandeling bleef bespaard, werd de regering wegens discriminatie voor de rechtbank gedaagd. Zowel in New York als in Miami ver oordeelde de rechtbank de re- geringspolltlek als discrimi nerend, maar de regering ging in beroep en voorlopig veranderde er niets. De regering werd in beroep opnieuw in het ongelijk ge steld zodat ze zich eindelijk bereid verklaarde met vluch- telingengroepen en hulporga nisaties een regeling voor de vrijlating uit te werken. De Haitianen worden nu weer behandeld zoals voor 20 mei "81: Ze worden vrijgela ten als ze een sponsor hebben maar indien hun asielaan vraag wordt verworpen, zui len ze op transport worden gesteld. De regering stelt dat de Haitianen niet naar de VS komen om politieke onder drukking te ontvluchten maar om beter betaald werk te vinden en dus geen recht hebben op asiel. De Haitlanen antwoorden daarop dat de economische en politieke onderdrukking in hun iand niet te scheiden zijn. Wie in Haïti niet voor een hongerloon van 2,64 dol lar per dag wil werken, komt automatisch in aanraking met het repressie-apparaat van dictator Duvaiier. BRUSSEL/WASHINGTON De regering van de Verenig de Staten heeft tevreden ge reageerd op het besluit van de Europese Gemeenschap om te trachten vóór aanstaande za terdag een akkoord te bereiken over de uitvoer van Europees staal naar de VS. De onderminister van han del voor internationale betrek kingen, Lionel Olmer, ver klaarde te hopen op "weder- zijdse goede wil" en een "re delijk akkoord." De ministers van Buiten landse Zaken van de EG-Ian- den besloten zaterdag in Brus sel, na lange en moeizame dis cussies. om de Europese Com missie opdracht te geven te onderhandelen over een alge hele regeling met de VS over de staalproblemen. Later maakte de Britse dele gatie bekend dat Londen zich, ondanks dit besluit, toch het recht voorbehoudt om op eigen houtje een overeenkomst te sluiten met de Amerikanen omdat „het Britse belang van staalexport naar de VS groter i3 dan dat van de andere EG- landen," zoals een Britse woordvoerder zei. Waarnemers in Brussel ge ven zo'n Amerikaans-Britse overeenkomst echter weinig kans. Washington zal van de Europese Gemeenschap ga ranties eisen over het toezicht op een te sluiten overeen komst. De Europese Commis sie zal die garanties niet wil len geven ais Groot-Brittannie zich onttrekt aan de onderhan delingen over een algehele re geling. De onderhandelingen zijn nodig omdat de EG en de VS het volstrekt oneens zijn over het staaiconflict. Dat ontstond toen Washington invoerheffin gen ging leggen op Europees staal, omdat de Europese staalindustrie te zwaar gesub sidieerd zou worden. Frankrijk, Belgie, Italië en Groot-Brittannie boden aan om hun staalexport naar de VS met tien procent te beper ken, maar dat ging Washing ton niet ver genoeg. De Ameri kanen wilden dat Frankrijk zijn export beperkt met 23 pro cent, Italië met 35 procent, Bel gië met 38 en Groot-Brittannié met 44 procent. In Brussel werd dit voorstel "onaan vaardbaar" genoemd. De staalexport van West- Duitsland, Nederland en Luxemburg mag van de Ame rikanen op peil blijven. Deze landen zijn bereid hun export naar de VS te stabiliseren, dat wi! zeggen dat zij geen gaten zuilen opvullen als die ont staan door het wegvallen van de export van andere landen naar de VS. LONDEN Vol gens het Londense dagblad de Daily Mail is de politie van Londen op het spoor gekomen van de IRA-terro- rist die verant woordelijk is voor de twee bomaan slagen van vorige week. Het zou gaan om een dissi dent lid van het verboden Ierse Re publikeinse leger. De man heeft vol gens de Londense krant samen met een groeie trouwe volgelingen ook de moord gepleegd op Lord Mountbat- ten en de Britse ambassadeur in Dublin. Het IRA-lid zou een opleiding hebben gehad in Libië en Libanon. Scotland Yard wil de niet reageren op het krantebe- richt. Volgens de Daily Mail is de man die de politie achterna zit, iemand die op eigen initiatief handelt. De top van de tra zou zich bewust zijn dat dergelijke daden niet goed vallen bij de aanhang. De actie van vorige week in Londen kostte aan tien mensen het leven. De Londense poli tie wordt inmid dels overstroomd met honderden te lefoontjes, vakan tiefoto's en film pjes van mensen die willen helpen bij het zoeken van de daders. LONDEN Franse technici hebben de Argentijnse luchtmacht gehol pen met het vlieg klaar maken van de Exocet-raket- ten tijdens de strijd om de Falk- land-eilanden. Dat meldt het Britse weekblad Sunday Times. De Franse regering heeft be loofd om een on derzoek te zullen instellen. Met twee Exocet- raketten van Fran se makelij, gelan ceerd vanat Fran se Super Eten- dard-viiegtuigen, bracht de Argen tijnse luchtmacht twee Britse oor logsschepen tot zinken, de Shef field en de Atlantic Conveyor. Volgens de Sun day Times hielp een negen man sterke ploeg advi seurs van de Fran se bedrijven Das sault (vliegtuigen) en Aerospatiale (raketten) met het vliegklaar maken van de Super Etendards en de Exocets. Inmiddels had Parijs ai be loofd dat het geen militaire hulp meer zou geven aan Ar gentinië uit solida riteit met de Brit ten. De Britse Sunday Times publiceerde een vraaggesprek met de leider van de Franse ploeg, Herve Colen. Hij vertelde dat zijn mensen nooit enig bericht bereikt had om de steun verlening aan de Argentijnen stop te zetten. De Fran se hulp ging zo ver dat enkele fouten, die ontdekt wer den aan het af- vuurmechanisme van de Exocets, hersteld werden. De Britse inlichtin gendiensten be schikten volgens de Sunday Times al eerder over be wijzen dat Das sault tijdens de oorlog om de Falk- tand-eilanden het Franse regerings embargo op mili taire steun aan Ar gentinië brak. Het is de Britten niet duidelijk of Das sault dat op eigen houtje deed of met stilzwijgende toe stemming van de Franse regering, die een meerder heidsbelang heeft in de vliegtuigfa briek en volledig eigenaar is van Aerospatiale. BRUSSEL In Belgische cafés en restaurants zal men binnenkort een borrel mogen schenken. De hui dige regering wil de uit 1919 stam mende wet af schaffen, die dit tot op de dag van vandaag verbiedt. De zogeheten wet- VanderVelde ("ter beteugeling van de dronken schap") uit 1919 was vooral be doeld om arbei ders van de drank af te houden. Zo verbood de wet het om in slijte rijen meer dan twee liter sterke drank tegelijk te verkopen en om in cafes drank met meer dan 22 pro cent alcohol te verkopen. Met deze bepalin gen werd overi gens de hand ge licht. In verschil lende cafés ging het borreltje "on der de toonbank door" maar bij ontdekking volgde vaak nog een fikse boete. België krijgt nu een vergunnin genstelsel naar Nederlands model. Verkoop van ster ke drank op de openbare weg blijft verboden, maar caféterras sen zuilen hiervan worden vrijge steld. Dit zijn de resten van de helikopter die afgelopen weekeinde in Castaic m de Amerikaanse staal Cali fornia neerstortte tijdens filmopnamen. De inmid dels op leeftijd gekomen acteur Vic Morrow en twee Vietnamese kinderen die in de film optraden, kwamen bij het ongeluk om het leven. Ze maakten opnamen voor de film Twilight Zone. NAPELS Het water in de Zuid- italiaanse haven stad Napels is van af zaterdag ge rantsoeneerd als gevolg van de droogte die de streek Campania al drie maanden teistert. Uit de kra nen in Napels komt nu slechts om de andere dag water. De afgelo pen week was de watervoorziening at in verscheidene wijken van de stad tijdelijk uitgeval len. Nu ligt de ene dag het oostelijke stadsdeel droog en de andere dag het westelijke. De extreme droogte Is volgens m'nister Bartotame> ve:i Landbouw verant woordelijk voor het verlies van wel zeventig procent van de oogst. MOSKOU Meer dan honderddui zend Sowjet-bur- gers hebben het weekeinde een be zoek gebracht aan het graf van de ra zend populaire zanger Vledimir Visoteki, die twee jaar geleden op 42-jarige leeftijd overleed. Visotski was bij de autori teiten niet zo ge liefd. Hoewel hij nauwe lijks een dissident genoemd kan wor den warden de meeste van zijn liedjes niet door de officiële platen- merken uitgege ven. Zijn bekend heid dankte hij voornamelijk aan de bandjes die ge maakt werden tij dens concerten. Sommige van zijn nummers gaan over heldendaden tijdens de oorlog, maar andere over omstreden onder werpen als het te ven in de gevange nis, dronkenschap en schijnheilig heid. De bezoekers van zijn gral waren merendeels jonge mensen, die er bloemen neerleg den. De politie hield een oogje in het zeil. Zondag bracht de Russi sche televisie in een muziekpro gramma stukken van liedjes van Vi sotski.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1