I AFDAMMEN GIFHAVEN IS ZINLOOS Wonen in wolken van Weena Op bon voor een kropje sla Drijvers van slib- scherm al stuk Geld van rijk voor Bordtse gifpolder TOPPRESTATIES ester; on en race: Alleen in Rotterdam geen NYU Stormpolder trotseert Rijnmond VERKRACHTER AANGEHOUDEN FIETSER (70) ZWAAR GEWOND bp or i mi ÉÉÉfii Tatja ABRAHAM, Schilderijen jBl :1ÊÊʧMW V 82ICI (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de eerste helft van het volgend jaar moet de eerste paai voor Europa hoogste woontoren aan het Weena de grond in. Dat de bouw dan nog 2Vz jaar vergt, komt omdat er in Nederland bij zulke hoge projecten vaker rekening gehouden moet worden met "onwerkbaar weer". Als het op straat windkracht vier is, kan het op 100 meter hoogte gemakkelijk zes tot zeven zijn. Daar de woontoren 120 meter hoog wordt (30 meter hoger dan de Shelltoren aan het Hofplein), is rekening gehouden met bouwvertraging. ur. Architect Henk KLun- der: „Al veel belangstelling voor toren aan het Wee na." fÊ&wm exposeert 2 aug. t/m 25 augustus 1982 gebouw Het Vrije Volk, Witte de Withstr. 25 Rotterdam, tel. 147400, maandag - vrijdag dagelijks 10.00 tot 17.00 uur. Petticoat Ministerie helpt li „sas***JÉf** Deze GEB'ers ijn de ware top-ambtena- ren van Rot terdam. Ze werken op zo'n 110 meter hoogte op het dak van de Medische Fa culteit aan het inhangen van de anten nes voor het nieuwe ont vangststation van het cen traal antenne systeem. In totaal moeten llth van deze harkjes en roostertjes worden ge monteerd, ge richt en ge test. Voor de Rotterdamse kabelabon nees zal dit nieuwe anten nestation over enkele maan den zichtbare en hoorbare resultaten op leveren. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 >EN uren 5.00, jen '57. In op I77, .AN- iren 5.30 rdag- E Ike el. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM/DEN HAAG Afsluiten van de vergiftigde tak van de Eerste Petroleumhaven Is volgens Rotterdam, Shell en Rijkswa terstaat een dure en zinloze oplossing van het milieupro bleem. Shell schat de kosten van zo'n operatie op meer dan vijftig miljoen gulden, terwijl het niet meer veilig heid voor het milieu zou bie den dan het plan om de in- secticidenbagger in diepe putten in de havenbedding te storten. Bij afdamming zou een drassig gebied ontstaan. On herroepelijk zou afvalwater daaruit toch wegvloeien. Zui vering wordt onmogelijk geacht, omdat de gifdeeltjes te klein zijn. Shell verliest daarbij een haventak, wat volgens het be drijf nog eens tientallen mil joenen kost. Enkele installa ties moeten dan worden ver plaatst. Shell en Rotterdam verde digden gisteren voor de Raad van State hun "puttenplan" om de gifbagger te verwijde ren, De haven is jarenlang niet uitgebaggerd, nadat dui delijk was geworden dat Shell er in de loop der jaren veelvuldig giftige iandbouw- bestrijdingsmiddelen (drins) had gemorst. Door bezwaren van de Stichting Natuur en Milieu en de Werkgroep Noordzee heeft de Raad van State de bagger werkzaamheden eer der dit jaar voorlopig verbo den. Natuur en Milieu vreest aantasting van de Wadden zee. als het gif wordt losge woeld door baggerwerk. De stichting is ook bang dat het grondwater wordt aangetast. Zij vindt, dat de haven moet' worden afgedamd. Onderzoekingen van Rot terdam laten zien, dat het slib niet zo erg wordt ver spreid, als Natuur en Milieu vreesde. De stichting zegt waardering voor dat onder zoek te hebben. Een onder zoek van het Laboratorium voor Grondmechanica in Delft laat zien, dat de insecti ciden pas over 10.000 jaar el ders kunnen opborrelen. Stof fen als cadmium kunnen ech ter al over 150 jaar bij Hoog vliet en Poortugaal naar de oppervlakte komen, zo heeft het Waterloopkundig Insti tuut bereken. Om doordringen in het grondwater te voorkomen wil Rotterdam nu eerst een af- deklaag in de putten aan brengen, eer het glfsllb wordt gestort. Daaroverheen komt ook weer een afdeklaag. "Dat geeft het gif duizenden jaren vertraging." Rijkswaterstaat voert aan, dat het afdammen van de ha ven niet garandeert en dat het gif het grondwater niet bereikt. Er blijft volgens Rijkswaterstaat geen andere mogelijkheid over dan de berging in putten. De kosten daarvan bedragen hooguit 21 miljoen gulden. Natuur en Milieu beroept zich echter op de uitspraak van de minister van Verkeer en Waterstaat Zeevalking, die afdamming wel een goed idee vindt, mits er extra maatregelen worden genomen. Natuur en Milieu eist ook, dat Shell de produktie van de insectenverdelgers staakt. Shell denkt daar niet over. omdat er nog steeds een goe de afzetmarkt voor is. In 1983 wordt bovendien een nieuwe zuiveringsinstallatie in ge bruik genomen. In 1985 volgt een verbrandingsinstallatie. Shell zegt door het uitblij ven van het baggerwerk jaarlijks 6.3 miljoen gulden verlies te maken, doordat schepen de haven niet inkun- nen. De gemeenten 's-Gravezan- de en Monster maakten gis teren bezwaar tegen de stor ting van havenbagger in de Noordzee. Volgens hen ver vuilen de stranden door toe doen van de stortingen op "loswal Noord" in de Noord zee. Alle partijen in het conflict dringen aan op een snelle uit spraak van de Raad van Sta te. Haan- it be- tod. RKEN fan >442. van DE i5. die r9- 133. Kan ik mij inschrijven? ver- iet- ur, en op- 0, W, I 5W (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Indien de kandidatenlijst van de Neder-, todse Volksunie (NVU) in de deskring Rotterdam door vol- locnde geldige handtekenin gen was ondersteund, had deze Jitra-rechtse partij onder haar E|gen naam kunnen meedoen sa:n de komende Kamersver- siezingen. Dit heeft de voorzitter van Ie afdeling rechtspraak van de .aad van State gisteren be slist. De voorzitter, mr. J. van Ier Hoeven, was het met het Rotterdamse hoofdstembureau sens dat de lijst niet voldoende 3 ondersteund en dus moet •'orden geweigerd. Maar mr. Van der. Hoeven "e het hoofdstembureau wel m*e vin&e« dat de naam (los daarvan) was ge- 'enrapt. Dat mocht het hoofd stembureau niet doen. omdat «ze naam al eerder door de 'lesraad 's geregistreerd. Ook besliste mr. Van der Roeven dat de NVU in Amster- ™n om dezelfde reden onder -'gen naam mag meedoen op 8 eptember. Donderdag was al «nzelfde beslissing gevallen Siltea'611 Van de kieskring De voorzitter van de afde- rechtspraak besliste giste- en verder dat de Centrumpar- 1 mag deelnemen aan de ver- lezingen In de kieskringen iiburg, Amsterdam, Den oseh, Utrecht en Middelburg. 'e£enstanders van de ultra- '"tse Centrumpartij in deze eden hadden bezwaarschrif- f' ingediend. Mr. Van der )f°»Te.n oordeelt dat personen i? n'et van de verkiezin- kunnen worden uitgesloten P grond van een politieke of ,f overtuiging, strafbaar ROTTERDAM Groenteman Wim Alders van de Noordmolenstraat is woedend. En niet zo'n beetje ook. Toen hij van de week terug kwam van de velling hij staat iedere morgen om drie uur op kwam een colle gawinkelierster bij hem langs omdat ze de vorige dag had vergeten een kropje sla te- kopen. En hoewel het net zeven uur was en dus nog ruim vóér de openingstijd van de winkel, was Wim de be roerdste niet. Hij liet het uitladen van zijn verse waar even voor wat het was en haalde een krop sla uit de win kel. "Het geld komt later wel. zei ik nog tegen haar, vertelt hij. Twee agenten In een surveillancewagen had den deze overtreding van de winkelsluitingswet ga degeslagen en kwamen in actie. Wim Aldera moest op de bon. Wim woedend: "Ze haalden het bloed niet al leen van onder mijn na gels vandaan." Ook de agenten werden kwaad toen Wim als adres Schetdweg opgaf. Wim: "Maar toevallig woon ik daar wel: in Klaaswaal!" Uiteindelijk heeft de agent de Schetdweg maar opgeschreven In zijn bonnenboekje en Is verdergegaan. Het pro-' ces-verbaal zal worden doorgezonden aan de offi cier van Justitie. Stil De woontoren van architec tenbureau Henk Klunder, die de bijnaam ponskaarttoren heeft gekregen vanwege zijn uiterlijk, kan wat de architect betreft een bijzondere bestem ming op 120 meter hoogte krij gen. Een uitgelezen piek voor een sterrewacht. menen som migen. Klunder heeft in de VS op zulke gebouwen veelal hore cagelegenheden aangetroffen. "Logisch vanwege het fabel achtige uitzicht." Hij weet niet of zo'n idee is te realiseren. "Vanwege de veiligheids voorschriften moet er in elk geval een extra directe lift naar de top komen. Op zich al een gigantische Investering. Als er dan ook nog een extra trappehuis bij moet, dan kun je het wel vergeten," meent Klunder. Dat de toren niet honderd maar honderdtwintfg meter hoog Is geworden, komt omdat er 250 woningen in moesten. Wel is bekeken of die laatste meters extra duur zouden wor den, omdat men dan een zwaardere fundering en grote re stijfheid aan het gebouw moest geven. Onderaan de toren komt een doorzichtige trottoir-overkap ping, als een te klein uitgeval len petticoat aan het gebouw. Voetgangers moeten in de toe komst overdekt langs de be bouwing van het Weena kun nen lopen; de meeste gebouwen krijgen daarom een arcade. Alleen de ponskaarttoren krijgt een "rokje". Voor dege nen die over de Lijnbaan lopen en de toren aan het eind ervan zien staan, zal deze petticioat vrijwel onzichtbaar zijn. Het hele gevaarte wordt op getrokken in gegoten beton en krijgt gevelplaten van lichtge kleurd beton. Op eenderde en tweederde van het gebouw ko men ontspanningsruimten. Een verplichting omdat het gebouw geheel gesloten zal zijn, en met klimaatregeling en stadsverwarming geventi leerd en verwarmd wordt. Kiunder: "Op die hoogten wer ken met open ramen zou le vensgevaarlijk zijn." Het hele gebouw bestaat in feite uit negen torens. Per ver dieping komen vier hoekwo ningen van 9.60 meter vierkant en drie woningen van 9.60 bij 7.80 meter. Een toren is-voor de liften, een andere voor het trappenhuis. Wie uit de lift stapt, heeft meteen zicht op het Hofplein. De huren van de woningen zullen liggen tussen de ƒ550 en ƒ620 per maand. Dat de be langstelling voor wonen "in de wolken van Rotterdam" groot is. blijkt wel dat alleen al het architectenbureau zestig maai is opgebeld door mensen "die zich alvast wilden laten in schrijven". Als de gewone problemen voor de bouw zijn opgelost, hoopt Klunder ook nog de aan dacht tekunnen vestigen op bijzondere gebruiksmogelijk heden. Hij vraagt zich af of de windkracht op 120 meter hoog te ergens voor is te benutten en ook wil hij laten uitzoeken in hoeverre het afvalwater door zijn vallende krachten mogelijk energie kan opwek ken. (Van een onzer verslaggevers) RQTTERAM Stormpolder bv, de nieuwe eigenaar van het vervuilde EMK-terrein In Krimpen aan den IJssel, blijft bij zijn weigering om de 3500 ton chemisch afval die daar ligt opgeslagen te verwijderen. Rijnmond sommeerde het be drijf onlangs de vaten gif vèór 6 augustus af te voeren. Storm polder meent aan dit bevel geen gehoor te hoeven geven, omdat hij de eigenaar niet i3 van het chemisch afval. Rijnmond voert het che misch afval nu waarschijnlijk zelf af. Met de opruimactie is een bedrag van ruim 3 miljoen gulden gemoeid. Via een civie le procedure denkt Rijnmond dit bedrag op Stormpolder bv te kunnen verhalen. Stormpolder bv kocht het vervuilde EMK-terreln enige tijd terug. De nieuwe eigenaar zegt dat bij de koop de hinder wetvergunning niet zat inbe grepen, waardoor zij ook niet verantwoordelijk is voor het chemisch afval. Rijnmond ech ter ls van mening dat na de liquidatie van EMK de hinder wetvergunning we! is overge gaan, waardoor het bedrijf wel aansprakelijk kan worden ge steld. ROTTERDAM Met nieuwe drijvers die zijn voorzien van een stevi ger omhulsel hoopt de gemeente Rotterdam eind deze maand de slib- schcrmproef in de Bot lekhaven voort te zetten. Twee weken geleden werd het honderd meter lange onderwater- scherm verwijderd, na dat was gebleken dat zeeschepen de piep schuim drijvers voort durend kapotvoeren. De drijvers moeten het slib- scherm op zijn plaats houden. Het onderwater- scherm werd op 12 juli als proef aangebracht in de Botlekhaven, om na te gaan of het sterk ge noeg was. De drijvende bollen, die zijn verpakt in een plastic mantel, bleken echter te licht voor de zware scheeps schroeven. Hetzelfde scherm, maar nu opgehangen aan zwaardere drijvers, zal moeten uitwijzen of de proef met deze uit voering wordt voortge zet. De gemeente hoopt met de onderwatergor dijnen het dichtslibben van de havenbekkens met 25 percent terug te brengen. Rotterdam heeft voor de proef, die een jaar duurt, 1 miljoen gulden uitgetrokken. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT/DEN HAAG Voor de bodemsanering in de Dordtse gifwijk Merwede- polder trekt het rijk een voor lopig bedrag uit van 1,5 mil joen gulden. Ook staat Den Haag garant voor de isolatie van kruipruimtes onder be jaardenwoningen. plus een grcot deel van de aankoop- en sloopkosten van 22 andere hui zen. Deze toezegg.ng doet staats secretaris van Milieuhygiëne mevrouw Lambers aan de be woners van de met gif veront reinigde nieuwbouwwijk in Dordt. In een brief aan de pro vincie, waarvan ook het ge meentebestuur en de bewoners op de hoogte zijn gesteld, schrijft mevrouw Lambers dat zij vöèr 1 oktober een over zicht wil hebben van de ge plande schoonmaakwerkzaam- heden. Daarna bepaalt zij hoe veel geld wordt uitgetrokken voor de verdere bodemsane ring. De toegezegde 1.5 miljoen wordt besteed aan het ai uitge voerde en lopende onderzoek. De staatssecretaris is niet van plan geld uit te trekken voor de aankoop van huizen in de Merwepolder, waarvan de bewoners willen verhuizen om "psycho-soclale redenen". Met deze uitspraak staat mevrouw Lambers recht tegenover de provincie. Die vindt dat het rijk de bewoners we) moet sub sidiëren om uit de "psycholo gisch besmette" wijk te kun nen vertrekken. De totale schoonmaakkosten van de Merwedepolder raamt de provincie op veertig mil joen gulden. Het rijk zou daar van negentig procent voor zijn rekening nemen. Ook wil het ministerie helpen bij het oplos sen van andere problemen in de wijk. Zodra de schoonmaakplan- nen eenmaal zijn uitgevoerd, lossen die moeilijkheden zich vanzelf op, meent mevrouw Lambers. Zij doelt daarbij vooral op de verkoop van hui zen. Voorzitser Co van Broekho ven van de vereniging "Actie comité vervuiling Merwede polder" vindt de toezegging een goede aanzet, maar be treurt het dat andere wijkbe woners er bekaaid van af ko men. „Hun problemen worden on derschat. Uit grondmonsters blijkt zonneklaar dat ook ande re wijkgedeelten zijn veront reinigd. Toch krijgen dié bewo ners geen bevolkingsonder zoek. Veel mensen willen ver huizen, maar vrezen hun hiis niet kwijt te kunnen," aldus mevrouw Van Bokhoven. De bodemvervuiling in de Merwedepolder is omvangrij ker dan aanvankelijk werd aangenomen. De provincie verwacht dat uiteindelijk 106 van de 710 huizen in de wijk moeten worden afgebroken. -««fef ROTTERDAM/RENESSE Op verdenking van verkrachting en aanranding heeft de rijks politie van Schouwen-Dulveland gisteren de 19-jarige J.A.M. uit Rotterdam aangehouden. De jongeman zou in de afgelopen twee weken een 36-jarige vrouw hebben verkracht en twee meisjes van 9 en 10 jaar hebben aangerand. M. verbleef in Zeeland met vakantie. Volgens de politie heeft M. tijdens de verho ren toegegeven voor die tijd In andere delen van het land nog meer vrouwen seksueel te heb ben misbruikt. De politie wil in verband met het onderzoek niet zeggen om hoeveel verkrachtin gen het gaat en waar M. deze zou hebben ge pleegd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij een aanrijding op het kruispunt Vaanweg/Oidegaarde/Vinkenbaan is P> »»oc^ten^ 70'jarige Rotterdammer G.H.M. ernstig gewond geraakt. De bejaarde Rotterdammer kwam rond negen uur op zijn fiets in botsing met een auto, waarna hij tegen het wegdek sloeg. De toedracht is voor de politie niet duidelijk. De bestuurder van de auto zegt dat de fietser hem geen voorrang verleende. Een getuige zegt dat de auto door het rode licht reed. De politie verzoekt getuigen te bellen naar bureau Slinge tel. 143144, tst. 5503. 6

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1