Parijs blij: itwee terroristen vast Soldaat VS loopt over Reagan 'akkoord' met gaspijpleiding Minder mooi Schmidt bekogeld Hercourl geraakt het vrwe volk 'Britten sloegen toe in Argentinië' EEN TOEKOMST m CSDG01DBSBG3 SBKlC32Kg ch BEIROET De evacuatie van de palestijnse guerrillastrijders uit het westen van Beiroet ver loopt geheel volgens plan. Ondanks enkele inci denten zouden nu al meer dan zevenduizend strij ders zijn vertrokken. Het vertrek van de PLO wordt vermoedelijk komend weekeinde voltooid. Alleen de positie van de ongeveer 1500 guerrilla strijders van de linkse Libanese beweging Mora- bitoun vormt nog een probleem. Onaanvaardbaar ÏO 90 POSTGIRO MEDISCH COMlTE AMSTERDAM Strateeg door HANS DE JONG buitenland V IB A. 4* 7 ut* 'A MAANDAG 30 AUGUSTUS 1982 Vertrek I 0verloopt naai r LONDEN Een elite eenheid van het Britse le- 'g— cft op 20 mei op het vasteland van Argentinië enkele straalvliegtuigen van het type Super Etan- dard op hun basis vernie tigd. Dat schrijft het Britse ,b!ad Sunday Telegraph. De eenheid, behorend tot de legendarische Special Air Services, moest voorko ken dat de Argentijnen met hun vliegtuigen nog meer uiterst doeltreffende Exocet-raketten konden af vuren op de Britse vloot. De commando-actie werd uit gevoerd nadat een Super Etendard met een Exocet de Britse oorlogsbodem Sheffield tot zinken had ge bracht. De eenheid zou aan land gezet zijn door een onder zeeër. Eén helicopter die haar zou oppikken veronge lukte in diezelfde tijd in Chili. De bemanning hield zich schuil om niet onder vraagd te kunnen worden zolang de SAS-eenhcid nog ih Chili was. De mannen werden later opgepikt door ten onderzeeer, aldus de Britse krant. Defensie in Londen wei- jert elk commentaar te ge ven op het bericht. W - 'Arafat„Niet heimelijk weg". In een konvooi van tweehon derd vrachtwagens en andere voertuigen van het Syrische le ger zijn gisteren ongeveer 1300 guerrillastrijders van het on der Syrisch opperbevel staan de Palestijnse Bevrijdingsle ger PLA vertrokken naar Da mascus. Het PLA maakt deel uit van de Syrische troepen van de Arabisceh vredesmacht die na de Libanese burgeroor log de orde in het land moes ten handhaven. Verder zijn gisteren ongeveer 500 Pales tijnse strijders per schip naar Syrië afgereisd. Enkele duizenden PLO-strij- ders zijn inmiddels aangeko men op hun plaats van bestem ming. In de Syrische haven stad Tardous arriveerden bij na 1500 Palestijnen, vin het Zuidjemenitische Aden naar schatting duizend. In het Tune sische Bizerta werden zater dag duizend Palestijnen ais helden binnengehaald. De groep werd onder meer ver welkomd door president Bour- guiba. Het afgelopen weekeinde be stond er onduidelijkheid over het vertrek van PLO-Ieider Yasser Arafat. Berichten dat hij in alle stilte zou zijn ver trokken werden snel ontkend. Arafat heeft zelf te kennen ge geven dat zijn vertrek zich niet in het geheim zal afspelen. Als mogelijke bestemmingen voor de leider van de PLO worden Tunesië en\ Libië ge noemd. Volgens de Griekse re gering zat Arafat op uitnodi ging van premier Papandreou naar Athene komen. Het Israëlische kabinet heeft gisteren een beslissing over toekomstige stappen in Liba non uitgesteld totdat de Pales tijnse terugtrekking uit Bei roet is voltooid. Een probleem daarbij vormt de aanwezig heid van de troepen van Mora- bitoun, die aan de kant van de PLO tegen de Israëlische inva siemacht hebben gevochten Eenheden van Morabitoun zijr. gistermiddag slaags geraakt met het geregelde Libanese le ger. De Israëlische stafchef, ge neraal Eitan, heeft gezegd dat de "blijvende aanwezigheid van de ongeveer 1500 guerrillastrij ders van Morabitoun in Bei- roet onaanvaardbaar is. Hij zei niet hoe Israel zal reageren als zij weigeren te vertrekken. De Libanese groepering zou van de PLO-stri jders de zware wapens hebben overgenomen die zij voor hun vertrek uit West-Beiroet moesten afgeven. In Marokko waren het afge lopen weekeinde de ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga bijeen ter voorbereiding van de topconfe rentie die daar volgende maand moet plaatsvinden. Be langrijkste onderwerpen van gesprek waren gisteren de te rugkeer van Egypte in de Liga en drie vredesplannen voor het Midden-Oosten. De Marok kaanse koning Hassan opende de bijeenkomst, die achter ge sloten deuren plaatsvindt, met een oproep tot Arabische een heid. PARIJS In Frankrijk zijn 'aterdagavond twee mannen gearresteerd die omschreven worden als „internationale ter roristen". Het nieuws van de arrestatie werd bekendge maakt door het bureau van de Franse president Mitterrand. Dit wijst op het belang dat de Franse regering hecht aan de arrestaties. Mitterrand kondigde on langs aan het terrorisme har der te zullen bestrijden, nadat dit in de afgelopen weken ne gen doden en meer dan vijftig gewonden had gekost, alleen al in Parijs. Het tweetal werd gearres teerd In een flat In Vincennes, een voorstad van Parijs. Er was sprake van een goed voor bereide en geheim gehouden actie, die werd uitgevoerd door een speciale eenheid van de Franse Gendarmerie, de lan delijk opererende haif-militai- re politie. Zelfs de Parijse poli tie was niet op de hoogte ge bracht van de actie. Over de identiteit en de be doelingen van de twee arres tanten is weinig bekendge maakt. Volgens politiekringen gaat het om buitenlanders, maar dat Is niet officieel be vestigd. Een Frans televisie station beweerde dat dc twee contacten hadden met „terro ristische cellen in Nederland, West-Duitsland en Zwitser land". Ook is er sprake van dat de twee van wie er één uit de Verenigde Staten zou komen het plan hadden om de Britse militaire attaché in Den Haag te doden. st s tó t/f/ ï''t'/'A'S £1- MMWlWttni Een konvooi met leden van het Palestijnse Be vrijdingsleger (PLA) rijdt Syrië binnen. Volgens afspraak werden gisteren 1500 PLA-strijders van West-Beiroet naar Damascus ge bracht. Bij aan komst in Syrië omhelsde een PL A-off icier zijn zoontje (rechts). De PLA-troepen stonden in Liba non onder Syrisch commando. Deze Palestijnen maakten deel uit van de Syrische vredesmacht, die na de burgeroor log van 1976 in Li banon werd gesta tioneerd. WASHINGTON De Ameri kaanse soldaat Joseph T. Whi te die bij de Amerikaanse strijdkrachten diende in Zuid- Korea. is overgelopen naar Noord-Korea. Hij heeft daar politiek asiel gevraagd. Het of ficiële Koreaanse persbureau heeft dit gemeld in een Engels talige radio-uitzending. De soldaat eerste klas stak zaterdag de demarcatielijn over. Bij aankomst in het com munistische Noord-Korea zei hij dat het verkeerd is van de Amerikaanse regering om jon ge Amerikanen naar het verre Koreaanse grondgebied te stu ren, een vreemd land voor hen, en ze dan tegen het Koreaanse volk te gebruiken. Hij vond het beschamend dat hij aan die agressie had meegedaan. Joseph White is de eerste overloper sinds de troepen in 1965 in Zuid-Korea zijn gele gerd. Het hoofddeel van de VN-macht bestaat uit Ameri kanen. Aanvankelijk^werd aangeno men dat White verdwaald was en daarbij op Noordkoreaans grondgebied was terechtgeko men. WASHINGTON President Reagan van de Verenigde Sta ten wil zijn sancties tegen de Russische gaspijpleiding ver zachten, zo heeft de Ameri kaanse onderminister van han del William Brock verklaard op de Amerikaanse televisie. Voorwaarde is wel dat de be trokken Westeuropese landen akkoord gaan met een ver traagde aanleg van de gaspijp. Broek gaf toe dat de Ameri kaanse regering er niet in is geslaagd de gaspijp tegen te houden. Hij zei wel te menen dat de sancties tegen bedrij nen. die onderdelen leveren, succes hebben, omdat de aan leg vertraagd wordt en het project de Russen meer geld kost. Inmiddels heeft Dresser France, de dochter van het Amerikaane bedrijf Dresser Industries, bij het Amerikaan se ministerie van handel be roep aangetekend tegen het re geringsbesluit om geen toe stemming meer te geven voor de levering van onderdelen door het moederbedrijf aan de Franse dochter. geef viet nam fowTg litPtRlAKD-VlETKAM-PoST8Ü5 J7al- loffAS AMsTeRPAI/ 'j. *LO verslagen organisati e' NEW YORK/JERUZA LEM "De Palestijnse Be vrijdingsbeweging PLO is een overwonnen organisatie, die niet meer strijden kan." Premier Begin van Israel meent dat de PLO alleen nog maar "op zichzelf staande terreurdaden" kan plegen. De Israëlische minister van Defensie Sjaron zegt heel goed te weten dat de PLO niet volledig is verdwenen. Wel is volgens hem politiek nu een geheel andere situa tie ontstaan. Sjaron en Begin hebben dit verklaard in vraaggesprek ken met Amerikaanse dag bladen. In een interview met de New York Times zegt de Is raëlische regeringsleider over de PLO: "Ze hebben geen wapens meer, geen steunpunten en geen hoofd kwartier meer." Begin zei erop tc vertrouwen dat alle buitenlandse trofepen Liba non zullen verlaten. Over de aanwezigheid van de Syrische troepen merkte hij op: "Ze zullen weg moe ten. Phiiip Habib (de Ameri kaanse bemiddelaar) heeft het op zich genomen dit met politieke middelen te berei ken." Premier Begin noemde geen datum voor de aftocht. Volgens de krant zag Be gin er tijdens het vraagge sprek vermoeid maar ont spannen uit. De antwoorden die hij gaf waren „vrij van de ultimata en de zekerhe den die zijn uitspraken In het verleden nog wei eens hebben gekenmerkt." De premier zei dat de Amerikaanse president Rea gan hem „diep gekwetst" had toen hij in een telefoon gesprek op 12 augustus de intensieve bombardementen op West-Beiroet ais „holo caust" kenschetste. Deze uit drukking wordt nogal eens gebruikt om de moord op zes miljoen joden door de Duit- sters in de Tweede Wereld oorlog aan te duiden, „Ik heb de president ge schreven hoe hij mij met dat woord gekwetst heeft," aldus Begin. Maar hij noemde Reagan echter ook een goede vriend van Israël. „Ik koes ter geen wrok: in zijn totall- Aricl Sjaron teit hebben we toch samen gewerkt." De Washington Post publi ceerde gisteren een vraagge sprek met de Israëlische mi nister van Defensie Ariel „Arik" Sjaron, die be schouwd wordt als de stra teeg achter de invasie in Li banon. Hij gaf toe dat Wash ington „geheel tegen" dc Is raëlische inval in het buur land was. Maar de joodse staat „had geen toestem ming nodig om Libanon bin nen te trekken." Sjaron zei dat „als Ik ervan overtuigd zou zijn geweest dat we Bei roet hadden moeten verove ren, dan zou niemand in de wereld me hebben tegenge houden." Ariel Sjaron verklaarde de strijd In de oostelijk gelegen Bekaa-vallei te willen voor komen, maar hij waar schuwde niettemin voor de gevolgen indien Syrië zijn troepen daar niet terugtrekt. „Onze troepen en artillerie," zo zei Sjaron, „staan op 25 kilometer van Damascus (de hoofdstad van Syrië). Dat wil zeggen dat wij Damas cus kunnen bombarderen op elk moment dat wij willen... maar wij willen liever een vreedzame regeling." Over de Libanese regering onder leiding van president Gemayel zei Sjaron verder: „Het zou schijnheilig zijn te zeggen dat Israel in Libanon een regering zou aanvaar den die bereid is opnieuw Sy rische troepen en terroristen te ontvangen." Hij om schreef dc nieuwe regering als een „met de keizersnede ter wereld gebrachte baby, die nog niet in staat is de huidige toestand tegemoet te treden." Sjaron meende dat de PLO In Beiroet een politieke en geen militaire nederlaag heeft geleden. „Politiek Is hij (PLO-lelder Arafat) versla gen. Zijn macht bestond uit een internationaal centrum van terrorisme, dat alleen in Libanon kon bestaan, waar een staat binnen een staat werd geschapen," zo ver klaarde de minister. Volgens hem zal die mogelijkheid zich nooit meer voordoen in de acht landen waar do FLO- strijders naar zijn overge bracht. Dc Israëlische minister waarschuwde de PLO: „Ze leven nog omdat ik besloten heb ze te laten leven. Wee diegenen die hun bloedige activiteit hervatten, zelfs ver van Israel," aldus Sjaron. tweer Zaterdag heeft het tot laat in de na middag nog geon weerd, Da vent ar kreeg nog 15 mm neerslag uit een stortbui waarvan 10 mm in 10 minu ten. Verder was er op het Sneeker- meer een draai wind di9 een kano als een veertje de lucht inblies. Zondag was het gelukkig overal droog met veel zonneschijn en aangename mid- dagtemperaturen van 20 tot 21 gra den. Eindhoven haaide 22 graden. Vandaag is de uit loper van het Azo- ron-hogedrukge- txd uitgewerkt. Twee koufronten van een 995 milli- bar-depressie (op vullend) ten noor den van Schot land, brengen minder mooi weer teweeg, met eerst wat regen en daar na hier en daar en kele buien bij be wolkte tucht De wind is sterker, uit zuid tot zuid west later weste tijk. Ook morgen blijft de onstandvastig heid met buien in een koelere luchtsoort door gaan. Onweer is daarbij niet uitge sloten. Op 3000 meter hoogte ia de temperatuur bo ven zuidoost En geland min 9 gra den tegen normaal min 1. Hoewel blijkens de komputerkaarten voor de hogere ni veaus ons land ook woensdag nog onder een trog van lage druk ligt (nog altijd kans op een bui dus) verbetert het weer om streeks het mid den van de week wel. Het wordt dan opnieuw zonnig onder een nieuwe Azoren-hogedruk- uitloper. Maar ook dit keer zal het lekkere nazomerse zonneweer maar twee vingers (da gen) lang zijn en tegen het week end worden ge volgd door her nieuwde onbe stendigheid. Die hangt samen met uitlopers van een volgende depres sie (980 millibar), nu nog ten zuid westen van Zuid- Groenland. Het weer van deze week blijft dan in grote trekken wis selend, doodeen-, voudig omdat de westelijke circula tie in da hogere ni veaus, het trans portmedium voor telkens nieuwe storingen, niet aan banden is gelegd door een volwas sen hogedrukge- bied boven de Noordzee ol Zuid- Scandinsvië. De temperatuur zal in de loop van de week opnieuw de 20 graden benade ren of ietwat over schrijden. Het kon dus slechter». Luchtdruk Rotter dam vanmorgen S uur 1014 millibar, (761 mm), tendens langzaam dalend. Strandverwachting Zeeuwse en Zuid hollandse kust voor dinsdag nu en dan een bui, onweer niet uitge sloten, ook opkla ringen. Vrij krach tige west- tot noordwestenwind, maximum tempe ratuur 17 tot 18 graden. Verdere vooruit zichten: Wat ver beterend mei meer zonneschijn. Speciaal aanbevo len badtijden voor dinsdag: Domburg 9.15 tot 12.15, Roc- kanje 9.45 tot 12..45, Hoek van Holland 10.00 tot 13.00, Schevenin- gen 10.15 tot 13.15, Zabd voort 10.30 tot 13.30, Texel 15.30 tot 13.30 uur. IptaaH':~Z'( weerS?''';:templ max. mlnJ Amsterdam bew. 21 12 De Bilt zw.bew. 21 11 Deelen zw bew. 21 11 Eelde zw.bew. 21 11 Eindhoven zw.bew. 22 11 Den Helder zw.bew. 20 14 Rotterdam l.bew. 20 13 Twente zw.bew. 21 12 Vhssingen hlf.bew. 21 14 Zd, Limburg l.bew. 22 11 Aberdeen zw.bew. 13 10 Athene onbew. 31 11 Barcelona l.bew. 26 18 Berlijn onbew. 22 11 Bordeaux mist 27 11 Brussel hlf.bew. 13 Frankfort l.bew. 24 9 Genève onbew. 21 9 Helsinki zw.bew. 18 5 Innsbruck hlf.bew. 19 9 Klagenfurt zw.bew. 16 11 Kopenhagen hlf.bew. 18 13 Lissabon onbew. 29 14 Locarno geh.bew. 25 18 Londen regen 22 14 Luxemburg onbew. 23 9 Madrid onbew. 23 9 Madrid onbew. 29 17 Malta l.bew. 32 23 Munchen mist 20 7 Nice zw.bew. 25 19 Oslo regen 12 Parijs onbew. 24 12 Rome onbew. 28 18 Split regen 30 20 Stockholm onbew. 18 8 Wenen zw.bew. 19 14 Zürich mist 20 9 Casa Bianca zw.bew. 24 20 Istanbul onbew. 27 20 Las Palmas onbew. 26 21 Tunis onbew. 32 21 Melina Merconri Van onze correspondente ALY KNOL WIESBADEN Eieren vlogen door de lucht, toen SPD zaterdag in Wies- baden begon aan de laatste „hete" vragen van de ver kiezingscampagne voor de Hessense deelstaatverkie zingen op 26 sep tember. Bonds kanselier Helmut Schmidt kon nog op tijd voor de projectielen weg duiken. De Griekse minister van Cul tuur Melina Mer- couri, die met tien tallen anderen In ternationale gas ten door de SPO was uitgenodigd, werd echter ge troffen. Woeat riep Schmidt in de mi crofoon: „Wat zijn jutte toch slecht opgevoed. Jullie gedragen je als de Rood-Front-atrij- dsrs of de SA in 1932." Geschrok ken van zijn eigen uitbarsting, voeg de hij er veront schuldigend aan toe dat ook voor een „door de wol geverfde socialist eena het geduld op ia". De eieren waren vermoedelijk af komstig uit krin gen van tegen standers van de nieuwe startbaan van het vliegveld van Frankfort in H68aen. Hoog bo ven de SPD-bij- eenkomst hingen ballonnen met teksten als: „Geen startbaan", „Wij willen leven, we hebben geen par tijen nodig". Intussen probeer de Schmidt de Hessense kiezers te waarschuwen voor CDU-lijsttrek- ker Alfred Dreg- ger. „Die man mag niet in de regering komen". SPD- voorzitter Willy Brandt ging front aal in de aanval. Dregger vertegen woordigt voor hem een politiek van „confrontatie, neu tronenbom en bui tenlandse avont uren", een verwij zing naar een op merking van Dreg ger in het verleden dat het mvloedge- bied van de NAVO drastisch moet worden uitgebreid. Tijdens deze SPD- bijeenkomst zijn de accenten gezet voor de Hessense verkiezingsstrijd,, die door alle par tijen op het scherp van de snede zal worden uitgevoch ten. De SPD staat er in Hessen alleen voor omdat de li berale FDP zich voor de CDU als nieuwe coalitie partner heeft uit gesproken. Con currentie zullen de sociaal-democra ten ook krijgen van de kant van de Groenen, die ont- atuitbaar in op mars zijn. Bij deze deelstaat verkiezingen gaat hot om meer dan Hessen alleen. Als de sociaal-demo craten verliezen en de CDU aan de macht komt, wat eigenlijk niemand meer betwijfelt, is een nieuwe crisis in Bonn tussen SDP en FDP al voorgeprogram meerd. Vanuit zijn vakantieoord aan de Franse Cóte d'Azur heeft de Beiorse minister president Franz- Jozef Strauss het afgelopen week einde al gepleit voor nieuwe lan delijke verkiezin gen.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1