Brandweerdag trekt veel bekijks J "w^r' Instemming met theaterontslag t Loopt storm bij de spullenwinkel Paepsche Stoutigheden <S>?oetcm(re tot bctt TB r; Schiedam schenkt meer dan u denkt 5ccrfaligöcn3:cf:pö- <$$et>2uct bp 36bjtacn Cojnclif?» Bioscopen Sch Op de open dag bij de brandweer mogen de be zoekers ook zelf het blus- materieet uitproberen. Om hoogste eer Topklasse Normaalklasse ÏLlVIng - SCHIEDAM Het gesprek van afgelopen zater dag over een college met PvdA, CDA en VVD heeft nog weinig opgeleverd. De drie partijen heb ben elkaar geen enkele toezegging gedaan. Toe Schtcdim, Anno i 6 o jj. Maandag Rotterdam Spijkenisse Toneel, Muziek Rotterdam P m i Bi HET VRIJE VOLK sc tl lied a 8 MAANDAG 13 SEPTEMBER 1982 SCHIEDAM Het hoogte punt van de traditionele brandweerdag is toch altijd Weer het schuimtapijt. De zeepsop-turbine bovenaan de dertig meter hoge brandweer ladder brengt alle kinderhar ten m vervoering. Gillend van de voorpret rennen de klein tjes hard weg als de zeepsop- spuitende slang zich richt op het publiek. Maar ze hollen harder terug ais de eerste schuimvlokken de grond be reiken. Voor de jeugd is het zich onderdompelen in het sop een onvergetelijke ervaring waar ze best een nat pak aan over willen houden. De organisatoren van de open dag bij de kazerne aan de Breedstraat kunnen terug kijken op een geslaagde dag Nog meer publiek dan vorig jaar trok de Nationale Brand- weerdag, bedoeld om het werk van de brandweer onder de aandacht te brengen van het publiek waar ze voor werkt. Om het allemaal zo duide lijk mogelijk te maken, waren vele deuren toegankelijk voor het publiek. Ook de beade mingsapparatuur en pers luchtmaskers mochten aange daan worden en natuurlijk .werkten ook de knopjes van de sirenes en lampen. Binnen la gen tientallen folders en voor beelden van brandbeveiliging. vWW 'ia- J:/- Ook kan ieder een kijkje ne men in de telefoon- en alarm centrale van de kazerne. Dit eerste half jaar is het rustig geweest wat betreft de bran den. De kinderen konden zich be kwamen in het blussen door de straal te richten op een kleine opening in een houten wand. Wie het sekuurst richt te, kreeg snel het sein "brand geblust". Bij de wervingsstand van de vrijwillige brandwacht was de belangstelling groot. De Schie- damse brandweer telt bijna vijftig vrijwilligers die in de avond-, nacht-, en weekeind- uren worden ingezet. Maar ook overdag kunnen ze bij grote branden en hulpverle ning worden opgeroepen. De brandweer kreeg er dit week- eind weer vijftien serieuze kandidaten bij. „Wie wacht heeft moet dicht bij huis blijven," zegt een doorgewinterde vrijwilliger die al twintig jaar bij de ge meentebrandweer zit. „Vroe ger moest je thuis blijven, te genwoordig krijg je een alarmontvangertje waarmee je wordt opgeroepen." De aanstelling in de rang van aspirant-brandwacht ge beurt met een proeftijd van één jaar. Alle nieuwelingen gaan terug In de schoolbanken om de diploma's "brandwacht 2e klasse" en "persluchtmas kers" te behalen. Deze diplo ma's worden In het proefjaar behaald, daarna worden ze pas ingezet bij het werk. Het vrijwillige deel var» de uitruk- dienst omvat vier blusgroe- pen: drie in het centrum en één in Schiedam-Noord. Eens in de maand moeten de vrij willigers een volledige week paraat staan. Het Schtedamse korps telt inmiddels ook een vrouwelijke vrijwilliger die het proefjaar nu achter de rug heeft. SCHIEDAM Het 24-ste drumband en majorette-festi val stond dit keer in een extra feetelijk teken.. Festivalleider G. J. van Aalten stond voor het tiende achtereenvolgende jaar achter de microfoon om alle deelnemende korpsen aan te kondigen en om alles in goede banen te leiden. Een jubileum dat de Rijnmondband luister bijzette door het „lang zal hij leven" vol verve te spelen. Een korte onderbreking van de wedstrijden die al om elf uur startten op het Plantage terrein. Fanfare '82: dat betekent honderden muzikanten en ma jorettes strijdend om de hoogs te eer. Al vroeg in de ochtend komen ze met touringcars naar Schiedam toe om eikaars prestaties te vergelijken. De vierenveertig deelnemen de korpsen worden beoordeeld door een jury die van ieder op treden een rapport maakt. Na het festival krijgt elke band en majorettegroep het eigen rap port thuis. Hierin omschrijft elk jurylid wat ze wel of niet goed hebben gevonden aan het optreden. „Het is bedoeld om te voor komen dat volgend jaar weer dezelfde fouten worden ge maakt," zegt Van Aalten. „Ieder kan er zijn voordeel mee doen." Rond acht uur waren de prij zen bekend en het mag nie mand verwonderen dat de Rijnmondband in de topklasse van de drumbands de glorieu ze overwinnaar bleek. Weder om togen de muzikanten van de Rijnmondband met de wis selbeker naar huis. Zij behaal den 93.82 punten, onbetwist de eerst.e prijs en bovendien lof van de jury. Voor de majorettes in de top klasse ging de wisselbeker naar Helicon uit Berkel. In de middenklasse ging Dockyard uit Rotterdam met de hoogste eer strijken. Zij kwamen uit op 83.92 punten. In deze klasse haalde de Gusto- band tijdens het défilés een prijs binnen. In de normaalklasse viel de wisselbeker in handen van de drumfanfare Het Wapen van Maassluis. Bij de majorettes is de wisseibeker niet toegekend omdat het gemiddelde aantal punten voor de eerste prijs niet werd behaald. Bij de jongeren won de jeugdafdeling van de Rijn mondband de wisselbeker. Vo rig jaar kwamen ze ook al als beste tevoorschijn. De jeugdaf deling van het showkorps OBK eindigde als tweede. De majorettes gaven mooie shows weg Voraung col Cg;S sd lie1 t met op Partij van de Arbeid-fractie- voorzitter Gé Brouwer zegt dat het CDA de boot afhoudt. "Vorige week dinsdag is duide lijk gebleken dat de PvdA geen genoegen neemt met minder dan drie wethouders in het col lege. Dat is een uitgangspunt waar CDA en WD niet om heen kunnen. Zaterdag bleek dat het CDA daar niet aan wil. Ze houden vast aan een college waarbij de PvdA er twee en dc beide andere partijen er één krijgen." De socialisten houden onver kort vast aan hun derde wet houderszetel. Ondanks het ver lies bij de verkiezingen in juni, zijn zij met veertien zetels de grootste partij in de raad. Van de kant van de VVD valt ook te praten over een col lege dat bestaat uit vijf wet houders. De PvdA is voorals nog niet van plan dit voorstel serieus te bekijken. „We blijven in principe on derhandelen over vier wethou ders. Als de WD met ons in zee gaat, kunnen we evengoed een college samenstellen waarbij wij drie wethouders en de WD er een krijgt." Morgen gaan de drie par tijen weer rond de tafel om te kijken of er nog nieuwe onder handelingspunten bespreek baar zijn. De hele dag klonken de walsen, marsen en polka's op het muziekterrcin SCHIEDAM Blij verrast zal iedereen voortaan brieven van de gemeente openmaken. Naast de postzegel staat de tekst: "Schiedam schenkt meer dan u denkt". Deze nieuwe ieus komt in de plaats van het gemeentewapen dat nu nog de post van het Stadskantoor siert. De nieuwe frankeerstempel met leus is bedacht door Harr Wiegman, de zeer bekende. Schie- damse striptekenaar onder meer bekend van de begrotingsstrip van de gemeente. De VW heeft in het verleden sterk aangedrongen op een an der vignet, een vegnet dat de beeldvorming over Schiedam meer ten goede zou komen. SCHIEDAM Het Passage theater krijgt eventueel een extra subsidie om de afvloeiings regeling voor het ontslagen personeel te kunnen bekostigen. Het college van B en W heeft het bestuur van het Passagetheater verzocht zo snel mogelijk de budgettaire consequenties uit te rekenen. De door de stichting verleende ontslagen, ne gen man het merendeel, parttimers, hebben de instemming van het college. Het theater moet volgend jaar 50.000 gulden bezuinigen en de daaropkomende jaren tot 1987 twee ton. SCHIEDAM „Fantas tisch, het loopt storm, dit hadden we nooit verwacht", zeggen drie Schiedamse vrouwen Cocky, Herma en Anke, die zaterdag hun „eigengemaakte-spullenwin- keltje" openden. Het was druk, de winkel hing vol eigengemaakt handwerk en de drie vrouwen glunderden. Tientallen bossen bloemen, planten, bloemstukken van omwonenden, familie, vrien den en winkeliers van de St. Liduinastraat sierden het geheel donker en licht roze geverfde pandje. Cocky Bijl, Herma Stubbe en Anke Hoes opperden een paar maanden geleden het idee een winkel te openen waar iedereen zijn of haar eigengemaakte sieraden, borduursels, verfwerk, schil derijtjes of naai- of breiwerk kan verkopen. „En het slaat aan", aldus de gelukkige winkeleigena ressen tijdens de drukbe zochte opening van het win keltje „QUITTE" achter de zwarte antieke kassa staand. Ondertussen rinkelt de kassa flink. Brooddeegfiguren en prachtige gebreide jasjes gaan van de hand. In het oude winkelpandje staan vele handbeschilderde houten voorwerpen, in de etalage staat glaswerk en er hangt veel kinderkleding in de kastjes. Alles is te koop voor lage prijzen. De prijzen worden door de mensen die de artikelen leveren zelf be paald. „Ja, en een beetje winst mogen de mensen best maken", vinden de drie „Quitte"-eigenaars. „Het is toch fijn dat de mensen kunnen verkopen, wat anders misschien in de kast was blijven liggen of weggegeven was", zegt Coc ky, de initiatiefneemster van het eerste uur nog even. Trots zijn ze alle drie op hun winkeltje. En razend enthousiast, voora! omdat er van heinde en verre mensen komen met handgemaakte spulletjes. Prachtig bewerkt glaswerk, hele kleine schil derijtjes achter glas, siera den, wenskaarten (die nu uitverkocht zijn want zc wa ren erg mooi), beschilderd hout Hindeloopcnstijl en nog veel meer. Cocky, Herma en Anke kunnen nog wat spullen ge bruiken, want ze barsten van de ideeën en plannen. Zo ligt het in de bedoeling om in de nabije toekomst samen met de mensen die de eigenge maakte spulletjes leveren demonstratiedagen te orga niseren. Of tesamen werken in de achterruimte van het pandje St. Liduinastraat 98b. Dus eenieder, die bijvoor beeld nog een gaskachel heeft, eptkamerstoelen of klapstoelen of serviesgoed over heeft en het kwijt wil kan het brengen naar de drie „Quitte"-vrouwen. Want na de opknapbeurt, het verven en organiseren is het geld op. Voor inlichtingen of aan melding kunt u bellen naar: Cocky, tel. 262966; Herma, tel. 733722 en Anke, tel. 261203. oud in het huis van Anna van der Burg, dat even buiten de stad aan het water lag, kwamen de Schiedamse ka tholieken in het geheim samen. Op die plek deed Gaspard Luijpard heel voorzichtig zijn werk, dat voornamelijk be stond uit missen opdragen, dopen en preken. Zijn gehoor kwam per schuit en als er onraad dreig de kon men de stad weer snel binnenvaren. Er bleet er namelijk altijd één op de uitkijk staan. Dit gtng tijden goed, zonder dat het opviel. Deze akti- viteiten konden in die tijd het daglicht niet ver dragen, omdat zij behoorden tot de zogenaamde „paepsche stou tigheden". Al dit soort dingen werden in die dagen streng aangevochten door de protes tanten. In feite was het het om gekeerde van de dagen van de re formatie. In de tussentijd ge beurde er in Schiedam iets, dat waarlijk als een paepsche stoutigheid kon worden aangere kend. Op aan drang van de aartshertogen Albert en Isabel la was er een groep priesters en andere katho lieken naar Schiedam geko men om te pro beren de over blijfselen van de Heilige Liduina naar het zuiden te smokkelen. Via de tussen komst van bur gemeester Jo hannes van Muijlwijk, burge meester van Schiedam, koch ten zij het graf van Liduina en de omliggende graven. Dit laat ste deden zij op dat het niet op zou vallen. Maar juist omdat het allemaal heel stiekem moest gebeuren, waren vele Schiedamse katholieken niet op de hoogte van dit teit. Toen het gerucht namelijk de ronde deed dat men in de kapel van Lidui na aan het gra ven was, kwa men ze in op stand en raakten ze in paniek. De groep uit het zui den staakte on middellijk haar werkzaamheden. Zij vonden het verstandiger om even te wachten. Na een paar we ken gingen zij weer door met de hun opgedra gen taken. Onder het voorwendsel van het graven van een nieuwe grafkelder groe ven ze het ge beente van Lidui na en al het an dere wat daar begraven lag op. Alles bevond zich volkomen in overeenstem ming met datge ne wat over de heilige bekend was. Men maakte nauwkeurig pro ces-verbaal op van alles wat men vond. Met deze, voor katho lieke zo belang rijke schat aan gegevens en aan herinneringen, trok de groep geestelijken weer naar het zuiden, naar Bra bant. De aarts hertog Albert ontving de heili ge relikwieën en verdeelde die - over verschillen de kerken om ze op die manier aan het volk ten toon te stellen. Henriëtte van Al- derwerelt Icuix. Mina. Ioicpo- Iofrph tot den 6ocdacr, Ictoone cjt ic de Vidrt ben Hjr neemt aen door my de ge beden Die voorn ge boren h.eft wiücmyiieztjn De Sondaer toe iofeph. Toont dztghy den Vader zi)t. JLart hem acn- ncmen door u deghebcden. Die voor ons geboren, heefc wille uwe zijn- ALHAMBRA 1, tel. 330233: Die Falschung (16), 7,9.30 uur ALHAMBRA 2, tel. 330293: Les una et les aulres (a.l.), 8 uur CALYPSO 2, tel. 131855: Pink- floyd - The Wall (12), 7,9.30 uur CALYPSO 2, tel. 131855: Bri tannia hospital (16), MS, 9.15 uur CALYPSO 3, tel. 131855: Rai ders of the lost ark (12), 7, 9.30 uur CENTRAAL, tel. 138210: Sis sy'a hot summer (18), 7.30, 9.15 uur CINEAC AD (Beurs), tel. 138082: Tiger Joe (16), 7, 9.30 uur CINEAC NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Hel achter tralies (16), do, ma, di. 2,7, 9.30 uur CINEMA OSCAR, tel. 149625: Laat die Tirolers maar schui ven (16), 7, 9.30 uur CINERAMA 1, tel. 115300: Pol- tergeit (16), 7, 9.30 uur CINERAMA 2 tel. 115300: From Russia with love (12), 7, 9.30 uur CINERAMA 3, tel. 115300: Eye of the tiger (16), 6.45,9.15 uur CINERAMA 4, tel. 115300: Stri pes (a.!.), 7.15, 9.45 uur CINERAMA 5, tel. 115300: Rollover (a-l.), 6.45,9.15 uur CORSO, tel. 121110: Cat peo ple (16), 6.45,9.30 uur KRITERION, tel. 128615: Me nuet (18), 7,9.30 uur LUMIERE 1, tel. 117755: Por- ky's pikante pretpark (16), 7, 9.30 uur LUMIÊRE 2, tel. 117755: Fitz- carraldo (16) 8 uur LUMIÈRE 3, tel. 117755: Sprong naar de liefe (a.l.) 6.45, 9.15 uur LUMIERE 4, tel. 117755: The empire strikes back (a.l.) 6.45, 9.15 uur METRO 1, tel. 844393: De vloek van de mummie (16), 7, 9.30 uur di middag Z00 uur METRO 2. tel. 844393: Last tango in Paris (16), 7,9,30 uur PASSAGE, tel. 289563: For your eyes only (12), 8 uur (beh. ma.) PASSAGE BIO, tel. 269563: Porto rico gang (16), 7, 9.30 uur (beh. ma.) REX, tel. 772793: Het naskt- restaurant (18), 7, 9.30 uur (beh. ma.). THALIA, tel. 111555: L the jury (16), 7, 9.30 uur t VENSTER 1, tel. 364998: Light years away (16), 19,30 en 22.00 uur (beh. ma.) 't VENSTER 2, tel. 364998: Verschillende films o.a. Vrou wen in Turkije Macumba, Ft- fame '75 (16), 20.00,22.30 uur (beh. ma) 't VENSTER 3, tel. 364998: Subway raiders (16), 19.30, 22.00 uur. (beh. ma) EURO: Thunderball (12), Hei bel op de Hoofdweg (a.l.). Halleluja voor een paar vuis ten (12), 6.45, 9.15 uur. Tirolef blondjes op het liefdespad (16), di 1.30,6.45,9.15 uur. KLEINE ZAAL: Kamermuziek vereniging Rotterdam, 20.15 uur. LAURENSKERK: Rotterdam Orgelmaand, 20.15 uur LAURENSTOREN: beiaardbe speling, 12.00 uur. (Van ei SCHI rond Schiedé de Pvd 48 uur reagere het aa v'er op Schie v'er wc drie lid socialis leis, oi raadsvt zetten. Die o] ge wee! dat er I

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 2