8 Snel tram verbinding Woudhoek-Noord en Groenoord Schiedammer bren gt goedkope en lichte rolstoel op markt Man beroofd voor gratis avond e uit iiegwijzér J I Vrouw onder bestelbusje Opnieuw tas weggegrist 'Opsporing verzocht laat kinderen esen Oudercursussen Inbraak in schol W.'V Aanrijding met bromfietser veine Een 'gat' in de weg en een afzetting van een rijbaan van het Broersvest maakten dui delijk dat de werkzaamhe den aan de 'nieuwe lijn' gisteren offi cieel van start zijn ge gaan. WÊt SCHIEDAM Door het scheppen van een aan tal straatstenen uit het wegdek van het Broers- vest heeft burgemeester John Te Loo gistermid dag officieel de werkzaamheden aan het nieuwe sneltramtraject gestart. Over drie jaar moet de 'nieuwe lijn', die de wijke Woudhoek-Noord en Groenoord met het centrum moet verbinden, klaar zijn. Ontwerper Aad van der Ende wil dat 'zijn' rolstoel (de helft goedkoper en de helft lichter) uit handen blijft van 'de linke jongens'. Sch' Joke van Wanum voor de poster in de Jeugdbiblio~ theek aan de Korte Haven die de kinderen duidelijk maakt dat er om 'opsporing verzocht' wordt. 5' Bioscopen woensdag Rotterdam Spljkonlsso Rotterdam Met te een ve tingen kenhoi Vamt voor HET VRUE VOLK schiedam W^kzaamhedfen^^ officieel van start gegaan «jpy «jtvZW'g' y'/fyy, XfSjjg' 'Svl' Jv; T-'v; De 'graafwerkzaamheden' van de eerste burger, die werd gesteund door twee leden van de winkeliersvereniging, vormden de inleiding van de eerste fase van de lijn. Deze fase zal bestaan uit een 'face lift' van het Broersvest en de Koemarkt en een draailus bij het Stadwerf voor de sneltram. De Broersvest gaat in de toe komst twee rijbanen tellen. Aan de westzijde van de weg zal het trottoir aanzienlijk ver breed worden. Aan de rand daarvan komen de rails voor de tram te liggen. Uit de be vindingen van de gemeente i3 gebleken dat hierdoor de win kels aan het Broersvest beter bereikbaar worden voor het publiek. Ook de Koemarkt zal een an der gezicht krijgen. De roton de, die nu als keerlussvoor de trams wordt gebruikt, zal ver dwijnen. In de plaats daarvoor komt een T-kruising: De Rot- terdamsedijk en in het ver lengde daarvan de Gerrit Ver- boonstraat, met haaks daarop het Broersvest. Het voetpad op de hoek Hoogstraat/Koemarkt kan daardoor aanmerkelijk verbreed worden. In de toe komst zullen daar een aantal 'winkels worden gebouwd. De draailus van de Koemarkt SCHIEDAM De Schie dammer Aad van der Ende (61) hoopt over ongeveer een maand een rolstoel op de markt te brengen naar eigen ontwerp. De stoel is volgens de ontwerper de helft lichter (±11 kilo) dan de gangbare modellen en aanzienlijk goed koper. "Stukken beter," noemt de ontwerper zijn rolstoel. "Ik maak de rolstoelen op maat. Ik gebruik daarbij aluminium uit de vliegtuigindustrie en van daar dat de stoei licht is." Met zijn nieuwe rolstoel probeert Van der Ende het, wat hij noemt, 'wereldje dat rond in validen rond loopt', te vlug af te zijn. "het is niet mijn bedoe ling te verdienen aan het onge luk van anderen, zoals de grote fabrikanten van rolstoelen doen." aldus Van der Ende. "Een rolstoel kost nu ver over de drieduizend gulden. Mijn ontwerp kost niet meer dan vijftienhonderd gulden. Veel invaliden zijn bang dat de stoel kapot gaat en huren er een. Dat komt normaal gespro ken op zo'n zevenhonderd gul den. Bij mij kunnen ze een stoel huren voor iets meer dan 100 gulden per jaar." In zijn mening dat er wat be treft de rolstoelen in ons land iets moet veranderen, er meer gekeken moet worden naar de wensen van de gehandicapten, wordt de heer Van der Ende gesteund door mevrouw Kou- wenhoven van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Gehandicapten (SWOG). Deze stichting behandelt dc klachten van gebruikers van 'onderdelen'. "Ruim eenderde van de klachten die wij per jaar binnenkrijgen gaat over rolstoelen", zegt hij. "De meestvoorkomende klacht is dat het materiaal niet sterk genoeg is. Daarnaast zijn er ook klachten over het gewicht van de rolstoei en dat de stoe len te zwaar rijden." Volgens mevrouw Kouwen- hoven is het nodig dat er on derzocht wordt welke soorten rolstoelen er op de markt zijn en welke types er geschikt zijn voor wefke gehandicapten. "Het is nu niet mogelijk een gehandicapte een advies te ge ven wat voor soort rolstoel voor hem of haar het beste is." Uit de woorden van de mede werkster van de SWOG blijkt dat Aad van der Ende niet voor niets een grote dosis ener gie in zijn ontwerp heeit gesto ken. De grote wens van Van der Ende is echter om de ge handicapten een stoel te geven die zij willen hebben. "Geen lo pende band werk", aldus de Schiedammer. Hij houdt het ontwerp van zijn stoel angst vallig geheim, bang dat hij is dat 'de grote jongens' er mooi weer mee gaan spelen. De ont werper krijgt onderdelen gele verd door onder andere een be drijf uit West-Duitsland en een bedrijf in Overschie. komt bij het Stadserf te liggen. De eerste fase zal een jaar In beslag nemen. De tweede fase houdt de werkelijke verbinding met de Noordelijke wijken in. De lijn zal worden doorgetrokken via de Burgemeester Van Haaren- la&n. Nieuwe Damlaan, Chur- chillweg en het Bachpleln over de Van Dalsumlaan en de Scheepvaartweg naar Woud- hoek. „Een hoogwaardige verbin ding van de wijken met het centrum", noemde eerste bur ger Te Loo de nieuwe lijn. „De wijken worden door het traject duidelijk betrokken bij het cen trum." De burgemeester vroeg begrip aan de inwoners van Schiedam voor de overlast die volgens hem niet uitgesloten kon worden. „Mensen die Schiedam nog van vroeger kennen hebben heel wat gaten zien vallen, die worden nu opgevuld. Het gaat hier om het centrum van een stad. Iets waar je niet zomaar in het rond kunt grijpen", al dus Te Loo. Op de nieuwe lijn zullen de nieuwe ZG-G tramstellen van de RET komen te rijden. Een aantal daarvan ls nu al "actief op lijn 1 naar Rotterdam-Oost. SCHIEDAM De 59-Jarlge Schiedamse M.H. is afgelopen dinsdag op de Koemarkt aan gereden door een bestelbusje. De bestuurder van het busje, de 42-jarige M.G. uit Vlaardin- gen, had de vrouw die over stak, over het hoofd gezien. Het slachtoffer is met wenden aan het hoofd ter observatie opgenomen in het Schieland- ziekenhuis. SCHIEDAM Wederom heeft een tassendievegge toe geslagen op de stoep van het postkantoor. Slachtoffer was ditmaal een 66-jarige vrouw die bij het postkantoor geld had opgenomen. In het tasje zat 550 gulden en een betaal- pas. Na de overval vluchtte de ongeveer 20-jarige dievegge ln een gereedstaande auto. SCHIEDAM De 78-jarlge A.H. is met diverse wonden op genomen in het Schielandzie- kenhuls nadat zij dinsdagmid dag door de 17-jarige bromfiet ser P.M. was aangereden. De vrouw stak de Nieuwe Dam laan over toen de bromfietser, die vermoedelijk te hard reed, haar schepte. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Wan neer je Iemand berooft, kost het bezoek aan de vrouwtjes je geen cent," zo kreeg Jan in 't V. (24) uit Schiedam tij dens cafébezoek door een vriend ingefluisterd. Nog geen uur later sloeg de jon geman zijn slag door in de Karei Doormanstraat te Rot terdam een man, onder be dreiging met een mes, van zijn portemonnee te beroven. Van de voorgenomen visi te aan de vrouwtjes kwam overigens niets terecht, om dat de door een voorbijgan ger gewaarschuwde politie de Schiedammer vrij snel te pakken had. Tijdens de eer ste behandeling van de zaak van de rechtbank hoorde hij wegens diefstal met geweld pleging acht maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, te gen zich eisen. De rechtbank hield de zaak echter aan om de resul taten van een hulpverle ningsprocedure, Jan in 't V. was aan alcohol verslaafd, af te wachten. „Het is alle maal voortreffelijk gegaan. Hij is gewoon een ander mens geworden," zo rappor teerde de reclassering giste ren over de Schiedammer, dié er zelf nog aan toevoegde van drank op sport te zijn overgestapt. Officier van Justitie mr. H. A. van Brummen zei c.e.a. te willen belonen door geen on voorwaardelijke vrijheids straf meer te vorderen. Hij eiste nu vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie Jaar plus een boete van 1000 gulden. Mr. Van Brummen meende een eventuele scha deloosstelling jegens het slachtoffer aan de rechtbank te moeten overlaten. Raadsman mr. A. Geerdes kon zich met de mildere op stelling van het Openbaar Ministerie zeer wel vereni gen. Hij beklemtoonde wel, dat de werkloze Schiedam mer de hoge boete ook in termijnen niet zal kunnen opbrengen. Vonnis op 28 sep tember. Blues, funk en roek zijn de muziekvormen die de formatie Caboodle zaterdagavond in jeugdsoos QT ten gehore zal brengen. Onder de leden van de popgroep bevinden zich de, ex-drummer van de begelei dingsgroep van Oscar Benton en een ex-lid van de Shoes. Het optreden van Caboodle begint om half elf. De toegang ia voor de leden gratis, niet-leden be talen vijf gulden. Een lidmaat schap van QT kost vijftien gul den. TEERSTOOF Naast de opening van het theaterseizoen door Henk van Ulsen vrijdagavond, beginnen ook een aantal tentoonstellin gen in de foyer van de Teer- stoof. De kunstenaars Carol Timmer en Daniel Vanmeer- haeghe bijten dit jaar de spits af. De tentoonstellingen zijn te bezichtigen bij elke voorstel ling in het theater. Het programma 'Moeder, .geef mij de zon' waarmee de toneelspeler Henk van Ulsen op de planken komt begint om negen uur. De toegang be draagt ƒ12.50 en voor houders van een CJP of 65+ pas ƒ10.-. De foyer 13 om acht uur open. De Teerstoof is gevestigd aan de Nieuwstraat 12. •TEN' BH FILMCLUB De Stichting Filmclub Schie dam vertoont vrijdagavond vanaf half tien de film 'Ten' in de Teerstoof aan de Niéuw- straat. In deze komische prent speelt Dudley Moore de rol van George, een 42-jarige uit gebluste man die zich alleen nog maar voor mooie jonge vrouwen interesseert. Die inte resse wordt bevredigd doordat hij op een dag een schattig bruidje, op weg naar de kerk, tegenkomt. George geeft haar een '10', beoordelend zoals hij dat op school gewend was. Hij raakt volkomen van de kook door deze dame en volgt haar op huwelijksreis naar Mexico met alle gevolgen van dien. De toegang voor de film bedraagt 3.50 voor donateurs. •UITJE BOL Het muziekproject 'Uit je bol" doet morgenavond de Goudsbloem aan. Met ophit sende muziek op teksten over het leven ln en rond de stad proberen zij het publiek 'uit hun bol', te spelen. De toegang voor het optreden ls gratis. RUILBEURS In de Blauwe Brug wordt morgen de maandelijkse ruil beurs gehouden. Op deze beurs kunnen mensen postzegels, munten, ansichtkaarten, sui kerzakjes en dergeiijken rui len. De entreeprijs bedraagt een gulden. De beurs begint 's avonds om zeven uur. Op vrij. dag zal het gemengde zang koor Senectute op de eerste van de maandelijkse koffiecon certen optreden. Het concert begint om half drie en is gra tis. WOENSDAG J5 SEPTEMBER 1982 SCHIEDAM Vooruitlopend op de Kinderboeken week in oktober Is de jeugdbiblio theek in samen werking met drie Schiedamse boek winkels begonnen met het kinder boekenweekpro ject „Opsporing verzocht". Kinde ren kunnen in de filial en van de jeugdbibliotheek en in de boekhan dels Roobol, Mer- curiua en Van Leeuwen een zo genaamd „speur derspaspoort" ha len. „Aan de hand van dat paspoort kun nen zij in de bi bliotheek detecti ve-boeken lenen", legt plaatsvervan gend hoofd van de Jeugdbibliotheek aan de Korte Ha ven, Joke van Ma- num, uit „Al» zij een boek hebben gelezen moeten zij een vraag over bet verhaal beant woorden." Bij de boekhandels krij gen de kinderen aan de hand van hun paspoort vra gen voorgelegd die betrekking hebban op de win kel. De actie Opspo ring Verzocht heeft een landelijk karakter. Oe kin deren hebben tot 23 oktober de tijd om de vragen in te leveren. „Het hangt van het en thousiasme van de kinderen af hoe veel boeken zij willen lezen", zegt Joke van Wanum. „We gaan er in ieder geval niet van uit dat degene die het meest heeft gelezen ook gewonnen heeft." „Er zijn een hoop buitenlandse kin deren waarvoor het een veel grote re prestatie is een boek uit te lezen." Op de lagere scho len is een „les brief" aan de leer lingen overhan digd die iets die per op een be paald onderwerp in gaat maar on derdeel vormt van de grote speur tocht. Oe actie wordt gehouden om het iezen door kinderen te stimu- leren. i Ar VLAARDINGEN Ouders van peu ters, leidsters en ouders die helpen in peuterspeelza len, kunnen de ko mende maanden deelnemen aan drie cursussen en een praatgroep, die worden geor ganiseerd door de Stichting Werk groep Kinderop vang Vlaardingen. Oe stichting is het overkoepelend or gaan van alle Vleardingse peu terspeelzalen en kinderdagverblijf De Krentemik. Op 15 september begint een cursus creatieve hand vaardigheid in sa menwerking met de Vrije Academie voor huipoudera en vrijwilligsters in 8pee!zaalwerk en kinderdagverblijf. Een avond later begint een mu- zlekcursus voor leidsters onder lei ding van muziek pedagoge Thea Hielkema. Omgang met volwassenen is de naam van een cursus die op 1 november be gint. Ze is bedoeld voor huipoudera en vrijwilligsters. Tenslotte is er een praatgroep voor ouders van peu ters. Deze begint op 23 oktober. Informatie over de cursussen ia te verkrijgen bij de speelzalen, kin derdagverblijf of de coördinatrice van de stichting, tel. 354076 (dage lijks 1719 uur). SCHIEDAM Uit de Professor Casi- mirschool aan de Burg. Honnerlage Greteiaan is in de nacht van dinsdag op woensdag voor 1500 gulden aan filmmateriaal ont vreemd. De daders wisten door het inslaan van een ruit de schooi bin nen te komen. *v';v :C! 'r; v v ALHAMBRA 1, tel. 330293: Die Fafschung (16), 7,9.30 uur. ALHAMBRA 2, tel. 330293: Les uns et les autres (a.1.) 8 uur CALYPSO 1, teL 131855: Th© Wall (12), 7»9.30 uur. CALYPSO 2. teL 131855: Bri tannia hospital (16), 6.45,9.15 uur. CALYPSO 3, teL 131855: Rai ders ot the lost ark (12), 7, 9.30 uur. CENTRAAL, tel. 138210: Sis sy's hot summer (18), 7.30, 9.15 uur. CINEAC AD (Beurs), tel. 138082: Tiger Joe (16), 7,9.30 uur. CINEAC NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Hel achter tralies (16), do, 2,7,9-30 uur, wo 7,9.30 uur. CINEMA OSCAR, tel. 149625: Laat die Tirolers maar schui ven (16), 7,9.30 uur, CINERAMA 1, teL 115300: Pol tergeist (16), 7,9.30 uur. CINERAMA 2, tel. 115300: From Russia with love (12), 7, 9,30 uu/. CINERAMA 3, teL 1153Q0: Eye of the tiger (16), 6.45,9.15 uur. CINERAMA 4, tel. 115300: Stri pes (o.l.) 7.15, 9.45 uur. CINERAMA 5, teL 115300: Rol lover (8.1.) 6,45,9.15 uur. CORSO. tel. 121110: Cat peo ple (16), 645,9.30 uur. KRITERION, tel. 128815: Me nuet (16), 7,9.30 uur. lUMIÈRE 1, tel. 117755: Por- ky'a pikante pretpark (16), 7, 9330 uur. LUMIÉRE 2, tel, 117755: Fitz- carraldo (16), 8 uur. LUMIÉRE 3, tel. 117755: Sprong naar de liefde (a.l.) 645,9.15 uur. LUMIERE 4, tel. 117755: The empire strikes back (al.) 645, 9.15 uur. LUXOR, tef. 138326: 'a Soep- h zooitje (a.l.) do 2,7,9.30 uur. METRO 1, tel. 844393: De vloek van de mummie (16), 7, 9.30 uur, do 2.00 uur. 1 METRO 2, tel. 844393: Lsst tango in Paris (16), 7,9.30 uur. PASSAGE, tel. 269563: For your eyes only (12), 8 uur. PASSAGE BIO, tel, 269563: Porto rico gang (16), 7,9330 uur. REX, tel 7727S3: Het naaktro»*) taurant (18), 7,9.30 uur. 'j THALIA, tel. 111555: t, the jury S (16), 7,9.30 uur. 1 't VENSTER 1tel. 364998: f Light years away (16), 19.30 <i en 22.00 uur. ,i 't VENSTER 2, tel. 364998: J Verschillende films o.a. Vrou wen in Turkije Macumba, Fa- tama 75 (16), 20.00,22.30 uur. J 't VENSTER 3. lel. 364998: Subway raiders (16), 19 JO, 22.00 uur. EURO: Thunderball (12), Hei bel op da Hoofdweg (a.l.), Halleluja voor een paar vuis ten (12), 645,9.15 uur; Tiroler blondjes op het liefdespad (16), do, 1.30,4.00,645,9.15 uur. DE DOELEN, tel. 132490, grote) zaal: Rotterdams philharmo- f nisch orkest, 20.15 uur; kleine zaal: 75 jaar Kamermuzlekvsr-* eeniging Rotterdam, Lezing, 20.15 uur. j HOFPLEINTHEATER, tel. 862044: Jan Blaaser, 20.15 uur„ PICCOLO THEATER, tel. 111766: Nieuwe komedie (ga-1 zichtsverfies) 20.30 uur. DE LANTAREN, tel. 364998, zaal 1: Schlicksupp Tester- trupp, 20.30 uur. LUXOR, tel. 138326: Amster dams Volkstoneel (suiker), 20.15 uur. PACO: Jaap van Biesen-4. LAURENSTOREN: baiaardba- speiingen, 12.00 uur. Va ou zir Gc vo tei va of ha vei mc sm I J de dc He en teu din aar is licc hoe plu pre Am var D de der per een Con plat lied de doe ren ven

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 2