Kankerverwekkende stof in Yucca tart logica Feest van het haven lied weinig 1 voor -tc&tédoter Meer dan 35.000 werklozen ter meulen natuurlijk 3Q50 Code 3 in Rijnmond mensen ter meulen natuurlijk 'Van Kaalte was niet meer de geschikte man ENGELSMAN SCHULDIG i; (Van een onzer verslaggevers) p ROTTERDAM De industrie in de omgeving ;van het Belgische Luik bedreigt het Maaswater, fjvaaruit onder meer het Rotterdamse drinkwater ]$vordt bereid. Leendert Weeda naast dc bloeiende mammoet- yucca op het schoolbalkon. Alléén dit weekend zó voordelig... PïMisË Schoolverlaters Frans Put maakte zijn havenlied achter het Hammond-orgel. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uit protest tegen de "slechte kwali teit van het eten" gaan zaterdag tientallen gedetineer den uit het Huis van Bewaring aan de Noordsingel in hongerstaking. Tegelijkertijd wordt in het Rotterdam se Trefcentrum de landelijke Bajesmanifestatie '82 ge houden. Veilige box... voor UU. Bezuinigen moeten we allemaal. Maar liever niet op Echte Boter. Want waar blijf jc als zelfs de echt lekkere dingen geschrapt worden? Bovendien is Echte Boter lichter verteerbaar. Er zitten natüürlijke vitaminen in. Daarom mag Echte Boter hoog op uw boodschappenlijstje blijven staan. Ja toch? Niet te versmaden. DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1932 Als bioemen echt van mensen houden moet de- se yucca wel stapeldol zijn op Schiedammer Leendert Weeda. Want het feit dat de piant zo'n 2,5 meter hoog is gewor den en bovendien in volle bloei staat, tart alle logi ca. De yucca komt uit de tropen en zou in dit koude natte land eigenlijk bin nen moeten staan. Maar de plant staat buiten, om precies te zijn op een bal- con van de Rijnmond- MTS te Schiedam waar Leendert Weeda conciër ge is. cokesovens bed]neigeni o >ns we f ter5 SC' Ij*-De waterleidingbedrijven in over ernstige zorgen. Zij vin- fjiiet westen van Nederland en den dat de lozingen op de j$n Antwerpen maken zich hier- Maas dringend moeten worden gesaneerd. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Rijncommissie Water leidingbedrijven (R1WA) over het afgelopen jaar. Deze com missie vindt vooral dc hoge gehaltes zogeheten polycycli sche aromatische koolwater stoffen die bij Luik in de Maas zijn gevonden "verontrustend". cadmiumgehalte was er hoog; dit was zelfs toegenomen in vergelijking met 1980. Bovendien werd er in 1981 per dag vijf ton fosfaat ge loosd, de helft van de lozingen in de jaren daarvoor. De wa terleidingbedrijven vrezen echter dat deze verbetering slechts van tijdelijke aard zal zijn. Zij wordt voornamelijk veroorzaakt doordat het be drijf Société de Prayon in En- gis minder fosfaat is gaan lo zen. Ais dit bedrijf zijn produktie weer opvoert tot het vroegere niveau zal het fosfaatgehalte in de Maas ook weer oplopen, vrezen de waterleidingbedrij ven. Zij vinden dat de betrok ken overheden, in het belang van miljoenen mensen die de Maas nodig hebben voor hun drinkwater, nu snel maatrege len moeten nemen om deze ri vier schoner te krijgen. Deze stoffen, waarvan een aan tal kankerverwekkend is ge bleken, worden waarschijnlijk in de Maas gedumpt door de cokesovens in het Luikse ge bied. Bovendien is bij Luik een verhoogd gehalte cyanide (een uiterst giftige stof) in het Maaswater gevonden. Ook het Het is ook voor het eerst dat de yucca in bloei staat, sinds de Schiedammer hem der tien jaar geleden plantte. „En daar zijn we hier op school heus wel een beet je trots op," verzekert Leendert Weeda. Aan de bloemsteel zit ten honderden wit-beige bloemen. De conciërge denkt dat het warme weer van de afgelopen weken debet is aan dc bloei. De plantcnvricnd hoopt dat het met de bananen boom, die acht jaar gele den geplant werd, ook nog eens zo ver komt. Want daar zit nog steeds niets aan. Van onze verslaggeefster l ELLEN SCHOLTENS 1 ROTTERDAM Zoals de ouden over de haven zongen, zingen de jongen nog steeds. Geen 'duwbakkendisco' dus, volgende week zondag 26 sep- I tember op het Havenliedfesti- j val, en ook geen 'radarboo- giewoogie', 'containerbiues' of de 'slipschermska.' Een halve eeuw Gemeentelijk Ha- venbedrijf wordt gevierd met meedciners, luisterliedjes en t smartlappen. i Bekende en minder beken de artiesten als Gerard Cox, dc Amazing Stroopwafels, Henk Numeier. Kees Korbijn en Arie Valkhoff zingen ama teur-composities, op de inzen ding van G. den Braber na en aan de publieks- en vakjury is het de taak om het beste liedje eruit te pikken. De hoofdprijs is duizend gulden plus een plaatopname. De presentatie is in handen van André van der Louw en Ansje 1 van Brandenberg. De staaltjes huisvlijt van ij de muzikale vaders en moe- ders kwamen weken geleden j per cassette-band binnen na een oproep door de stichting i Conamus, een dochter van platenbons Buma. Veertig liedjes later zat de jury met de handen in het haar. Wat te doen? Dc meeste teksten wa- ren doorspekt met superlatie ven als 'schepen komen en Maar liefst 50 meter droogruimte od een robuuste droogmolen van lichtgewicht aluminium. Vier opklapbare armen. Kompleet met bodem- pijpje. Verstelbaar in hoogte. U koopt 'm dit weekend ROTTERDAM De werkloosheid in Rotter dam is tot boven de 35.000 gestegen. Daar mee is 16,7 percent van de beroepsbevolking werkloos, tegen 12,9 per cent landelijk. avondeten De werkloosheid steeg vorige maand met 1.600 personen. Rotterdam telt nu 24.000 mannen en 11.400 vrouwen zonder werk. De vraag naar perso neel daalde verder. Bij het Gewestelijk Arbeids bureau stonden eind vo rige maand 920 vacatu res geregistreerd. Dat waren er een jaar eerder nog 2.380. De toeneming van de werkloosheid wordt ook in Rotterdam met name veroorzaakt doordat schoolverlaters geen baan kunnen vinden. Daarnaast worden veel jongeren met een korte werkervaring met ont slag geconfronteerd. fflry schepen gaan' en de melodie- een afvalrace bleven 'de tien gens schaaf ik een hoop bij en gingen 'van je halikidee'. besten' over. Noordwijker en klaar is kees." Het geheel deed een van de Jaap van Tuyl zat er met juryleden vertwijfeld opmer- maar liefst twee liedjes bij. Ras-Rottcrdammcr Frans ken: „Ja, als er schepen ko- Zijn formule om een Rotter- Put, en de enige die voor 't men, dan zuilen ze ook wel dams havenlied in elkaar te eerst aan een liedjesfestival gaan. 't Is allemaal zo voor- zetten is als volgt: „Ik schrijf meedoet. Achter zijn Ham- spelbaar. Zo van: heden verse vlug, vlug, vlug. Dan laat ik mond-orgel maakte hij zijn eieren." het lied een paar weken rij- havenlied. „Hoe? Achter el pen, lees het na en denk dan: kaar spelen, schrijven en Na hangen en wurgen hoe heb ik dat in vredesnaam steeds veranderen. In een kwam men er toch uit. Na kunnen schrijven! Vervol- dag tijd was ik klaar." Vooral de kwaliteit van het avondeten laat volgens de on geveer tweehonderd gevange nen uit het Huis van Bewaring veel te wensen over. Volgens de niet door de gevangenisdi rectie erkende gedetineerden- vereniging "Ons Belang" wordt er voor het eten in ge vangenissen veel te weinig geld uitgegeven. "Per dag is voor iedere ge vangene slechts ƒ5,25 beschik baar om maaltijden samen te stellen," verklaart woordvoer der mr. Gerard de Jonge na mens de vereniging. "Dat is natuurlijk lang niet genoeg om drie goede maaltijden per dag klaar te maken. En het is hele maal een schijntje op het tota le bedrag dat één gevangene per dag kost. Dat is vijfhon derd gulden. Het verwijt over het slechte eten is volgens De Jonge niet direct gericht op de Rotter damse gevangeniskeuken. "De koks zijn heus van goede wil, maar met zo weinig geld valt gewoon niets te beginnen." De gevangenisdirectie ont kent dat er veel klachten bin nenkomen over het eten. Vol gens directeur Paul Koehorst is het eten zelfs van "prima" kwaliteit. Een gesprek tussen de directie en een afvaardi ging van gevangenen heeft de ze week geen resultaten opge leverd. "Zeker tachtig procent van de gedetineerden doen zater dag aan de 24-uursactie mee," zegt Gerard de Jonge. "Wel zat er gisteren plotseling veel meer vlees in de goulash dan normaal. Maar dat zal wel een zoethoudertje zijn geweest." De gevangenen hebben hun actie bewust op zaterdag geor ganiseerd. Dan wordt in het Trefcentrum aan de Wester singel 118 de grootscheepse ba jesmanifestatie gehouden. EXPEDITIEORUKTE MEENEMEN AU3 De werkloosheid onder jeugdigen (tot 24 jaar) bedraagt in Rotterdam nu dertig percent. juridische stappen tegen Gilda Consulting BV, het bedrijf van Gilda-directeur Gillet dat buiten het faillis sement bleef. Gilda Consul ting is met een zevental personeelsleden begonnen In de snoephandel. Volgens de Voedingsbond ban dit bedrijf nu wettelijk verant woordelijk worden gesteld voor de overname van alle 180 mensen. BOTTERDAM De snoepfabrikanten Van Mel- ie en Jamin willen dezelfde groep werknemers van het failliete Rotterdamse be drijf Gilda. Jamin in Oos terhout heeft zich bereid verklaard om 50 produktie- mensen over te nemen, Van Melle in Rotterdam een veertigtal. De Voedingsbond FNV beraadt zich overigens op ROTTERDAM Sinds gis teravond is in het Waterweg gebied een waarschuwing voor luchtverontreiniging, code 3, van kracht. Reden is het be trekkelijk warme en windstille weer. De waarschuwing dient om de uitworp van afvalgassen bo ven de veertig meeter zoveel mogelijk te beperken. ROTTERDAM De 27-jari- ge in Rotterdam wonende En gelsman R. B. H. heeft bekend maandagavond bij de Coolha- venbrug zijn 31-jarige landge noot M. C. W. R. Cray tijdens Met telraamoje. Voorzien van een verhoogde bodem. Afme tingen 80 x 100 cm. Van beu kenhout. In blank of bruin. van 149,- een ruzie in het water te heb ben geduwd. Terwijl H. in hei gezelschap van zijn 23-jarige Britse vriendin B. P. I. "door liep. verdronk Gray in het wa ter van de Coolhaven. ROTTERDAM Tot tijde lijk opvolger van de ontslagen Euromastdirecteur A. van Raalte is de 54-jarige W. A. Wcgerif benoemd. De heer Wc- gerif zal worden beiast met de dagelijkse gang van zaken bin nen het Euromastbedrijf tot het bezoekersaantal weer een opgaande lijn vertoont. Dat heeft de directeur van de Corndon Group BV, dc heer W. Don, vanochtend meege deeld, nadat gisteren bekend werd dat Van Raalte als direc teur aan de kant is gezet. Vol gens de Cordon Group BV, de nieuwe directrice van de Euro mast, is Van Raalte niet de ge schikte man om van de Euro mast weer een florerende at tractie te maken. Over de feitelijke ontslag grond wilde Don zich niet uit laten. Van Raalte Is met een afvloeiingsregeling van twee jaar salaris ontslagen, zoals in zijn arbeidsovereenkomst was vastgelegd. Volgens Dón mist Van Raalte iedere grond om hiertegen te kunnen procede ren. De Corndon Group zal de ko mende maanden opnieuw geld steken in de promotic, het on derhoud en inrichting van de Euromast. De nieuwe directie wil er daarna onder meer gro te tentoonstellingen gaan orga niseren.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1