op 10 miljard Kloof Europa en VS groter s#fr ter meulen natuurlijk Spoorwegen niet meer de trots van li ïusland ter meulen natuurlijk WÊÊmMWzÊam Mengeling... Tenor Mario del Monaco overleden Socialisten verliezen flink in Griekenland 'Tejero niet in parlement' m ZACHT& Schoon Turkse autoriteiten bedreigen maker 'Yol' Fhet vruevolk door HANS DE JONG fT BEIROET De Li banese president Amin Gemayel is vannacht aangekomen in de VS waar,hij zai gaan pra ten over Amerikaanse politieke en economi sche steun voor de we deropbouw van Liba non. De dag voor zijn vertrek gaf Gemayel het geregelde leger de opdracht "wet en orde" te herstellen in het door christelijke milities be heerste Oost-Beiroet. In het centrale deel van Libanon trokken Isra ëlische troepen zich te rug om het Libanese le ger de kans te geven daar de orde te herstel len. zacht en schoon. Vloeibare geparfumeerde toi letzeep met pomp. ideaal voor op de aanrecht en toilet. Navulling slechts 3,95. Van 6,95 voor Max Factor Velvet balanced vloeibare ma ke up. Voor een natuurlijk zacht uiterlijk, in 6 kleuren. Inh. flacon 30 ml. van 6,95 voor,-? loosvic# Roosvlcee vruchtenmix Inh. 0,6 liter. Van 4.05 voor Overmand door ver driet staat moeder Ka- radini bij het lijk van haar 18-jari- ge zoon de- lal. Karadini was een van de vier Pa- lestijnen die door het Li banese leger werden doodgescho ten toen en kele honder den moslims protesteer den tegen het plat gooien van hun huizen in West-Bei- 'roet. mm,. r// ii/i RPMBk Eerste klas natuurzemen... "dotnet. Domex toiletpapier. Dubbel zacht tissue toiletpa pier. in verpakking van 12 rol^ len. Van 8,50 voor Artsen scheiden twee rompen Russen werken aan de uitbreiding van hun reeds gigantische spoorwegnet. I plaat» min. j Mario del Monaco buitei 'la rid MAANDAG 1# OKTOBER 1982 en huis iel te erwor. enige m histo. I ten- s deel- :ipe ak- in met Ifcouw. sn voor- Dmmis- /en ge- 'in re- woners en. Ook legen- an de itads- i aan idingen selmon- duceerd dag zoek n het useum huiscafé imp. Re- i voor itsje 'den ge- van der rnesse- 010- I m (a.!.), za, zo. za t/m w pisang jur. ork uur. op (18), <omrp3(i' ser (18), :owboy 'ime is on 0 uur. our side kante O uur. exmaids rgan, a ment igorgo west mso.a Young e soldier oialisten grote )V Sur- van !5 uur 25 kest. nene ruil- I. 815844, jur Thea il der zo. vanaf snweek. ).30 uur Ella" 111766: iter met etië. uwburg: linman 562044: e Horten- 11766: et De 398, zaal ai Hei- .00 uur t Lijmen 124: za. muziek- Bart lur Feite le sjaal", uur Ton rlathot 10 uur 081: En* iclair. I. 114958 own zo. 3t muis- ird: zo. /vat later 21,00 dem. tel. (0 uur uziek op 262978: 15 uur. I000: ze- 5t. Gemayel zoekt sten in voor opbou w I ba ion Het bezoek van Gemayel aan de VS is het begin van een reis langs de drie landen die troe pen leveren voor de internatio nale vredesmacht in Libanon. Een ontmoeting met president Reagan moet het hoogtepunt van de reis vormen. Gemayel hoopt tijdens de besprekingen van morgen over een hulppro gramma toezeggingen los te krijgen ter waarde van tien miljard dollar. Vandaag spreekt Gemayel ook nog de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties toe. Na de zuiveringen in West- Beiroet is het Libanese leger dit weekeinde begonnen met het aanpakken van de christe lijke faiangisten in het ooste lijk deel van de hoofdstad. De opdracht is zeer delicaat aan gezien de christelijke milities, die sinds de burgeroorlog van 1975 de dienst in het stadsdeel uitmaken, de machtsbasis van president Gemayel vormen. Israëlische troepen zijn gis teren begonnen met de terug trekking uit Midden-Libanon. Ze waren daar vorige week binnengetrokken om een einde te maken aan de gevechten MAXFACTOR vavrr wLCnciü *®&ex>esV tussen milities van de christe nen en de druzen. Voor zijn vertrek naar de VS heeft presi dent Gemayel nog besprekin gen gevoerd met vertegen woordigers van de strijdende partijen. In West-Beiroet zijn gisteren vier Palestijnse vluchtelingen om het leven gekomen en vijf tien gewond geraakt, toen het Libanese legjr het vuur open de op een menigte die demon streerde tegen het vernietigen NYBORG Bij Europese landen groeit de irritatie over de handelspolitiek van de Ver enigde Staten ten opzichte van het Oostblok. Dat is gebleken in het Deense badplaatsje Ny- borg waar afgelopen weekein de de ministers van buiten landse zaken van de Europese Gemeenschap voor informeel overleg bijeen waren. Het besluit van de VS van vrijdag om de graanexport naar de Sowjet-Unie te vergro ten en te brengen op een re cordhoogte is de lidstaten van de EG in het verkeerde keel gat geschoten. De ergernis wgrdt gewekt omdat Washing ton tegelijkertijd Europese landen verbiedt mee te werken aan de Siberische aardgaslei ding naar West-Europa. De tien EG-landen dringen ero- paan zo spoedig mogelijk met de Verenigde Staten een ge sprek over deze situatie te be ginnen. Niet alleen wat betreft ie aardgasleiding verschillen Europa en de VS van mening zo bleek in Nyborg. Ook de be perking die Washington Euro pa wil opleggen ten aanzien van de staalexporten heeft ATHENE - De regerende Griekse socialistische partij PASOK heeft gisteren bij ge meenteraadsverkiezingen for se verliezen geleden in verge lijking met de algemene ver kiezingen van vorig jaar. De verloren gegane stemmen gin gen zowel naar rechts als naar links. Bij de verkiezingen ging het om nieuwe burgemeesters en gemeenteraden in zesdui zend Griekse steden en dorpen. PASOK had acht tot tien procent verloren nadat de helft van de stemmen was geteld. Vooral in de gTote steden moesten de socialisten terrein prijsgeven. Winnaars lijken de conservatieve Nieuwe Demo cratische Partij en de commu nistische KKE-partij. Waar een kandidaat dit keer niet de absolute meerderheid heeft behaald, zal volgende week zondag een nieuwe ronde plaatsvinden tussen de twee grootste partijen. Het aantal burgemeesters van PASOK- signatuur zal dan spectaculair stijgen, ten opzichte van de stemming vier jaar geleden. wrevel gewekt. Met name West-Duitsland is tegen de be perkingen. van hun vliegveld woningen bij het van de hoofdstad. Het leger had honderden krot ten met bulldozers neerge haald omdat ze illegaal zouden zijn gebouwd en te dicht bij de landingsbanen zouden staan. De demonstranten eisten on der meer vervangende woon ruimte. President Reagan heeft te kennen gegeven dat hij zai weigeren een delegatie van de Arabische Liga te ontmoeten als daarin ook vertegenwoordi gers van de Palestijnse bevrij dingsbeweging PLO in zijn op genomen. Een Arabische dele gatie gaat eind deze week naar Washington om daar met pre sident Reagan diens vredes voorstellen voor het Midden- Oosten te bespreken. MADRID De Spaanse re gering zal voorkomen dat lui tenant-kolonel Tejero, die der tig jaar uitzit wegens zijn be trokkenheid bij de mislukte staatsgreep van vorig jaar, in het Spaanse parlement zijn ze tel kan innemen. Een rechter in Madrid had eerder ver klaard dat een besluit van de kiesraad om hem niet toe te la ten op de kandidatenlijst voor de komende algemene verkie zingen, ongeldig is. Soepele traangelooide natuur zemen in een royale maat (ca 54 x 40 cm) en van een zeer goede kwaliteit Met optimale vochtopname van 14,95 voor OTRIMA KWALITEIT NEW DELHI Indiase chi rurgen zijn erin geslaagd bij een drie maanden oud jongetje een tweede romp te verwijde ren. De baby was geboren met één hoofd en één hart, maar met twee rompen waaraan vier benen, vier armen en twee bekkens zaten. De groep van zes chirurgen wisten de twee rompen van el kaar te scheiden. Het verwij derde tweede lichaam woog twee pond. De toestand van het kind is volgens de artsen goed. De operatie vond al op 28 sep tember plaats. MOSKOU Het spoorweg systeem van de Sowjet-Unie, dat in de officiële propagan da lange tijd is voorgesteld als een bewijs van de moder ne ontwikkeling van het land, staat bloot aan scherpe kri tiek in een ongewone pers campagne waarin wordt ge wezen op onkunde, slechte leiding cn onverschilligheid tegenover de reizigers. Het is geen uitzondering dat passagiers langer dan een dag op een tochtig sta tion moeten wachten op hun treinen, die vaak overvolle coupés en kapotte toiletten hebben en niet te eten voed sel verstrekken, zo staat in stukken die de laatste tijd zijn verschenen in verschei dene kranten die erover klaagden dat honderden mensen boos en uitgeput van hun zomervakantie zijn te ruggekeerd. De in Moskou uitkomende krant „Sowjets- kaya Rossija" stelde een diepgaand onderzoek in naar de stand van zaken bij de spoorwegen, dat leidde tot een heftige aanval op het verantwoordelijke ministe rie. Op het Kazan-station in de Russische hoofdstad slapen tientallen mensen uit Cen- traal-Azié en het Verre Oos ten zo goed en zo kwaad als het gaat op hun bagage in af wachting van de treinen die hen naar huis moeten bren gen. Sommigen van hen heb ben een kaartje voor een trein die uren te laat de sta tionshal binnenrijdt. Anderen kiagen dat ze maar af moe ten wachten of ze wel een zit plaats zullen bemachtigen. De loting om de zitplaatsen duurt vele uren, ook al heb ben de reizigers een plaats gereserveerd. Volgens de krant gaan namelijk vaak re- servcringsbewijzen verloren. Ook komt het voor dat een zitplaats twee keer wordt uit gegeven. „Ze willen mijn re tourkaartje niet accepteren, en zeiden dat er geen plaats was in de trein. Daarom heb ik de afgelopen 30 uur op mijn koffer in een hoek geze ten", aldus een passagier. Tegelijk komt het voor, dat treinen vertrekken met tien tallen ïege plaatsen. Dat komt door de slechte organi satie en de onverschilligheid van het spoorwegpersoneel. „Of de treinen overvol zijn of helemaal leeg, het maakt hun volstrekt niets uit", aldus de krant. Als het wachten eenmaal achter de rug is, heeft de Russische reiziger nog een gerede kans dat de reis wei nig comfortabel verloopt. Het reizen per spoor eist in de Sowjet-Unie veel meer van personeel en passagiers dan in de meeste landen in het westen omdat de afstanden zo onmetelijk zijn. Bij reizen die gemakkelijk een week kunnen duren is niet alleen een prettige slaapplaats be langrijk, maar kan men het ook nauwelijks stellen zonder behoorlijke hygiënische voor zieningen en redelijk voedsel. Volgens de Sowjetskaya Rossija hebben reizigers puur geluk als geen van de drie punten reden tot klach ten geeft. Een uitzondering geldt voor de treinen die naar Midden- cn West-Euro pa rijden en die zich kenmer ken door een behoorlijk goe de dienstverlening. Maar van treinen die naar het zuiden of oosten rijden zijn de wagons vaak vuil. Soms moet men de conducteur geld in de hand stoppen als men prijs stelt op schoon linnengoed in het slaaprijtuig. Daarnaast wer ken toiletten of kranen vaak niet, zijn de rijtuigen in de strenge winters slecht te ver warmen en serveert het per soneel etenswaren „die bene den alle peil" zijn. Enkele van de problemen hangen samen met de om vang van het spoorwegnet, dat maar liefst 142.000 km be slaat. Ook moeten de spoor wegen het meeste vrachtver keer in het land voor hun re kening nemen. Functionaris sen van het ministerie voor het spoor hebben toegegeven dat de belasting haast te groot wordt en dat de vertra gingen hand over hand toene men. Sowjetskaya Rossija komt echter tot de constatering dat niet zozeer het overbelaste systeem gezorgd heeft voor een „ernstige verslechtering in de dienstverlening aan de passagiers", maar de hou ding van het spoorwegperso neel en de slechte leiding er van. Zo staan de kaartverko pers aan de loketten onver schillig tegenover de lange rijen wachtenden, zullen zij zelden of nooit uit zichzelf een stapje harder lopen en zijn ze vaak onbeleefd tegen over de passagiers. **35$4 Aan boord van de treinen is het personeel lui, vraagt het extra-geld voor diensten die horen bij het kaartje en doet zich vaak diefstal van etens voorraden voor. Maar, aldus de krant, het spoorwegperso neel heeft wel recht op enige sympathie. De manier waar op de spoorwegen georgani seerd zijn maakt het voor het personeel erg moeilijk om toeslagen op het loon te ver werven. Ook worden zij niet erg gestimuleerd om de dienstverlening te verhogen. Bovendien is er om redenen van bezuiniging gesneden in het personeelsbestand, wat het probleem nog verergert. Volgens de krant ligt de oorzaak van de meeste feilen van het spoorwegsysteem in de Sowjet-Unie bij de leiding van het district-Moskou, het centrum van het totale spoor wegnet. Als gevolg van de fi nanciële organisatie werkt deze sector met grote verlie zen, waardoor men het perso neel niet voldoende loon kan geven. In andere delen van het land maken de spoorwe gen winst zonder dat ze er veel dienstverlening tegen over behoeven te stellen. Elke keer dat de Transsi- berisehe spoorweg in Moskou begint aan de tocht naar Wladiwostok, moeten de autoriteiten in Moskou 80.000 gulden toeleggen op de rit, al dus Sowjetskaya Rossija. Een flink deel van dit bedrag gaat op aan „doorrij-belas- ting" die betaald wordt aan dorpen en steden langs de route. Volgens de krant kan al leen een grootscheepse reor ganisatie de mankementen verhelpen van het systeem dat in ijltempo werd aange legd na dc revolutie van 1917, waarvan de officiële propa ganda vaak heeft gezegd dat het op de wereld zijn weerga niet kent. De krant besluit met de verzuchting dat de spoorwegautoriteiten en de topfunctionarissen op het mi nisterie voor spoorwegen al lang geleden tot dezelfde con clusie hadden kunnen komen. Het weer is con trastrijk de laatste tijd. Er zijn mee- en tegenvallers. Zondag scheen vrij onverwacht de zon vrolijk, maar vandaan valt er re gen, vo ral ook vanmiddag v <3fi neer een randsto- ring uit Noord west-Frankrijk, be horend bij een 974 millibar diepe stormdepressie ten westen van Schotland, ons land passeert. Nu lopen de barome ters gestadig om hoog en dat ia een goed teken. Na vandaag ver wacht ik dan ook bredere opklarin gen en zelts een wat vriendelijker weertype dat ook woensdag nog wel in de markt zai zijn. Maar hele maal zuiver is het nog niet. De bo venlucht wordt na melijk kouder. Op 3000 meter bij voorbeeld wordt een temperatuur daling van -4 tot -7 graden voorzien (normaal -3) en dat kan hier en daar nog wel een bui geven. Wel wat meer continentale hogedrukinvloed dus maar daarbij nog wel een onsta biele kantteke ning. Om regen zitten de meeste regio's in ons land be paald niet te sprin gen, want wat wil je ookBlijdorp 163, Rotterdam luchthaven 177 mm. Overigens vijftig jaar geleden was het nog veel erger: Rotterdam- Keilehaven toen 257 mm, Abcoude 251, Harüngen 231 en het record voor Nederland Zand- voort met 321,4 mm. Onze medewerker in Oude Tonge is nog niet tevreden. Ik zag het liefst geen regen omdat de gladiolen nog uit de grond moe ten, zegt hij, maar hij is zeer te spre ken over de tarwe, die er goed voor staat. Nogmaals samen vattend: ook na vandaag nog wel een afwisselend weertype met een bui en later in de week regen, maar soms toch ook een goed of zelfs leuk intermezzo. Ook de tempera tuur gedraagt zich best met maxima van 14 tot 15 gra den. In Scandina vië is het kouder. Een bergstatïon in Midden-Zweden meldde vanmor gen -11 graden. Boven Lapland ligt dan ook een maxi mum van 1030 mil libar. Nova Zam bia: -14 tot -17 en stations in het uiteretu noorden van Ruskind zelta -20 tot -r 4 graden. In 1975 I adden ook wij n deze tijd ai een winters ver schijnsel te pak ken, namelijk re- cordvroege sneeuw: 1 tot 1,5 cm op 13 oktober. Luchtdruk Rotter dam vanmorgen negen uur 1005 millibar (753 mm) tendens stijgend. w *«r tamp. max. Amsterdam geheel bew. 15 9 Oe Bilt regen 15 9 Deelen regen 15 9 telde regen 13 8 Eindhoven zwaar bew. 15 9 Den Helder 14 9 Rotterdam geheet bew. 14 10 Twente zwaar bew. 15 9 Vhssingen zwaar bew. 15 12 2d. Limburg regen 15 11 Aberdeen regen 11 10 Barcelona regen 12 Berlijn zwaar bew. 14 8 Bordeaux zwaar bew. 18 13 Brussel regen 15 Frankfort zwaar bew. 14 6 Genève mist 11 9 Helsinki geheet bew. 3 1 innsbruck licht bew. 10 Klagenfurt mist 11 1 Kopenhagen regen 13 10 Lissabon" regenbui 20 12 Locarno geheel bew. 13 9 Londen regen 15 10 Luxemburg zwaar bew. 8 Malaga iicht bew. 23 16 Malta licht bew.24 17 München half bewolkt 12 5 Nice regen 14 13 Oslo motsneeuw 4 2 Parijs geheel bew. 15 11 Rome half bewolkt 21 12 Split zwaar bew. 18 10 Stockholm zwaar bew. 6 1 Wenen licht bew. 11 4 Zurich mist 10 8 Casa Blanca regen 24 17 Istanbul mist 17 11 Las Palmas motregen 26 20 Tel Aviv licht bew. 27 0 VENETIË De Ita liaanse tenor Maria del Monaco is za terdag in een zie kenhuis in Mestre bij het Italiaanse Venetië overleden. Del Monaco, die 67 jaar oud werd, was enkele uren eerder wegens ernstige nierklachten opge nomen. In het zie kenhuis kreeg hij een hartinfarct en stierf. Samen met Giu seppe di Stefano werd Mario del Mo naco beschouwd als "beste tenor ter wereld", al moest hij het bij het "gro te publiek" sn po pulariteit afleggen tegen Mario Lanza wiens roem via en kele Hollywood films tot ongekende hoogte steeg. mario del Mona co, die in 1915 in Fiorenze werd ge boren, wilde aan vankelijk theologie gaan studeren. Vanwege zijn mooie steem kreeg hij vrijstelling voor militaire dienst en ging studeren aan het conservatorium van Pesaro. Daar wijdde hij zich ook aan de schilder kunst. Op zijn twin- tigste won hij een zangconcours in Rome In 1961 maakte hij zijn theaterdebuut in het Teatro Puccini in Milaan. Daarna, omdat hij tijdens de Twee de Wereldoorlog toch in militaire dienst moest, trad hij tot 1944 weinig op. Toen volgde een triomftocht langs alle belangrijkeop- eratheaters ter we reld. in Milaan, Bar celona, Lissabon, Stockholm, Lon den. in 1950 trad hij op in San Fran cisco en in hetzelf de jaar nog in de Metropolitain Ope ra in New York, waar hij sindsdien tot 1961 deel uit maakte van het en semble. in 1975 dwong een nier ziekte hem met op treden te stoppen. ISTANBOEL Omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan "acti viteiten tegen de nationale en inter nationale veiligheid van de Turkse re publiek" dreigt de Turkse cineast Yil- maz Guney zijn staatsburgerschap kwijt te raken. Wanneer hij en zes van zijn medewer kers zich niet voor 25 oktober in Tur kije melden, verlie zen zij bovendien al hun bezittingen in Turkije. Het Turkse militaire regime beschouwt Guney en zijn colle ga's als "misdadi gers en communis tische propagan disten" en hun film "Yol", die in Can nes werd bekroond en afgelopen week in Nederlandse bio scopen ging draaien, als een bedreiging van de Turkse staat. Het Turkse regime beschouwt Guney, die net ais zijn col lega's al geruime tijd in ballingschap leeft, ais misdadi ger. in Turkije zat hij een straf uit van negentien jaar op beschuldiging van moord op een offi cier van justitie. Guney wist te ont snappen en uit Tur kije te ontkomen. Een militaire recht bank veroordeelde hem later tot nog eens zeven jaar ge vangenisstraf we gens het versprei den van "commu nistische propagan da". De film "Yol". in het geheim ge maakt en Turkije uitgesmokkeld, gaat over het Sot van vier mannen die tijdens een proefverlof uit de gevangenis weer aansluiting trachten te vinden bij de Turkse maatschap- pij.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1