HAND IN HAND VOOR DE VREDE 'VERMISTEN' IN ARGENTINIË Walesa zegt nee tegen „akkoordje na Duitsers betogen massaal Spanning rond 9neutrale president in Libanon ter meulen natuurlijk 'Wacht u voor de iiond' m mms Engelse spionage schokt Washington Cubaan de dupe van 'uitwassen' revolutie hhwSHI •JSCS»' 11#^ ISSlliilÈ het vrije vqlk FiilÉ# m.% llfi ;M; Kwalitefts plooirok... Diverse modellen plooirokken met 9 t/m 21 plooien rondom Geheel gevoerd uitgevoerd in een prachtige linnen stuktuur van 100% polyester, inklusief riempje. In diverse kleuren Maten 40 t/m 52 Erg goede pasvorm. Van 75.- voor V Papandreou wint BUENOS AIRES Op een kerkhof bij Bue nos Aires zijn in enkele tientallen graven de lij ken van ruim vierhon derd naamloze Argen tijnen aangetroffen. De lijken zijn vermoedelijk heimelijk begraven in de tweede helft van de jaren zeventig, tijdens de "vuile oorlog" van het militaire regime te gen de guerrillabewe ging. Met de vondst lijkt voor het eerst een opening te zijn gegeven naar oplossing van het probleem van de "ver misten". HM l»M» fis* Een oude vrouw staat huilend bij de restanten van haar be zittingen in de Oost- spaanse plaats Al Ci- ra. Zij was een van de duizenden slachtoffers van de over stromingen in het gebied van Alicante en Valencia. Volgens cij fers van de politie heeft de waters nood vorige week 55 mensenle vens geëist. s'ÏMi w-'-Ef» Amin Gemayei Arabische Liga "Grote vangst" buitenland 7 MAANDAG 25 OKTOBER 1M2. .-5 "»-*• tv W-.' »|s« 1 -» >tIf!S§ STOCKHOLM Veertigdui zend Zweden hebben zondag in hun hoofdstad Stockholm een menselijke brug gevormd tussen de ambassades van de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie. Zij demonstreerden zo voor vrede en ontwapening. Het initiatief was uitgegaan van een vijftigtal politieke or ganisaties en vredesbewegin gen. Ook in andere steden in Scandinavië werd gedemon streerd voor de vrede. De ac ties maakten deel uit van de viering van de Dag van de Verenigde Naties. De actie in Stockholm werd rechtstreeks uitgezonden op de televisie in acht Europese landen, te we ten Noorwegen, Zweden, Grie kenland, Spanje, Italië, Frank rijk, Joegoslavië en Zwitser land. De presentatie van de te- lcvtsleuitzendtng was In han den van de Noorse actrice Llv Ullmann, die in het hoofd kwartier van de VN In New York zetelde. De menselijke brug In Stockholm was zeven kilome ter lang. De demonstranten stonden tn enkele rijen achter elkaar. De 40.000 demonstran ten kwamen eerst bij elkaar op een plein In Stockholm en liepen vandaar naar de Russi sche en Amerikaanse ambas sade. De gebouwen liggen te genover elkaar ln twee ver schillende buitenwijken van de Zweedse hoofdstad. De Russische ambassadeur Boris Spankln nam met zijn echtge note deel aan de betoging door handen te schudden met de betogers. De Amerikaanse ambassadeur sloeg een derge lijke uitnodiging af. Een aantal leden van de verboden Poolse vakbond Soli dariteit hleid in Stockholm een tegendemonstratle. De uitge weken Polen werden door de politie op afstand gehouden van de vredesdemonstratie. De Polen riepen: „Er kan nooit vrede zijn ln de wereld als er geen vrede is in Polen." Massagraven gevonden I^THENE De regerende Pahhellenistische Socialist!- sche Beweging (PASOK) van prémier Andreas Papandreou heeft bij de Griekse gemeen teraadsverkiezingen het me rendeel van de gemeentebestu ren- overgenomen. Dit bleek gisteren na de tweede ronde. De onthulling van de vind plaats is gedaan door een Ar gentijnse beweging die zich in zet voor de "vermisten". Verte genwoordigers van deze bewe ging hebben een rechter ge vraagd te onderzoeken of zich in de aangetroffen graven wel licht een aantal lijken bevindt van mensen die zijn "verdwe nen". Ook is een verzoek inge diend tot inbeslagname van al le documenten en archieven over begrafenissen op het gro te kerkhof bij San Martin op 25 kilometer ten noordwesten van Buenos Aires. De begrafenissen zouden tus sen 1976 en 1979 zijn uitge voerd in de nachtelijke uren. De lijken zouden zijn vervoerd in voertuigen van de strijd krachten en politie. Het kerk hof is gelegen in de buurt van de grootste legerplaats in Ar gentinië. Informatie van het ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft geleid tot de ontdekking van de begraafplaats. Het mi nisterie had verwanten van een in 1976 ontvoerde man la ten weten dat het lijk op het kerkhof "Gran Bourg" terug te vinden zou zijn. Het verminkte lijk van de man werd aange troffen in een doos van geperst karton, die onder drie andere dozen lag. Tijdens de "vuile oorlog" zijn naar schatting tussen de 6.000 en de 30.000 Argentijnen "verdwenen". De oplossing van het probleem van de vermis ten wordt een voorwaarde voor terugkeer naar de demo cratie genoemd. WARSCHAU Lech Wale sa. de geïnterneerde voorzitter van de verboden Poolse vak band Solidariteit, weigert de n«uwe vakbonden te steunen imruii voor zijn vrijlating. Dit «aeft zijn vrouw Danuta giste- r«tt verklaard, na een week bij naar man te hebben doorge bracht. ^olgens Danuta Walesa had minister Ciosek van Handel haar man voorgesteld de nieu we, door de staat gestichte, maar door Solidariteit geboy cotte vakbonden te steunen. Maar Lech Walesa zou vier kant achter de huidige, onder- Sréndse leiders van Solidari teit zijn blijven staan. De gezondheidstoestand van geïnterneerde vakbondslei der zou de laatste twee maan den zijn verslechterd. Walesa heeft sinds twee maanden geen warm water gehad en hnjgt slechts twee kranten te lezen organen van dekrijg- smacht en de communistische partij. Lech Walesa gaat ervan uit dat „elke vorm van protest goed is", zo verklaarde Danuta in haar woning te Gdansk. Hij had tegen zijn vrouw gezegd dat de gewelddadige betogin gen van vorige week hebben aangetoond dat de natie het niet eens i3 met het verbod van Solidariteit. Deze betogingen voigden op een besluit van het parlement alle bestaande vakbonden op te heffen en daarvoor ln de plaats nieuwe op te richten met zeer beperkte bevoegdheden. Het lidmaatschap van deze bonden levert op het materiële vlak aanzienlijke voordelen op. zo blijkt uit het dit weekeinde gepubliceerde model-statuut. Leden krijgen de mogelijkhed met hun gezin gebruik te ma ken van vakantie-huizen en krijgen voorrang bij het vin den van woonruimte of van een plaats voor hun kinderen m creches. SM- ><2 DORTMUND In ver schillende Westduitse ste den is zaterdag betoogd te gen de economische plan nen van de nieuwe rechtse regering van bondskanse lier Helmut Kohl. In Dort mund gingen 100.000 men sen de straat op, in Neuren berg 70.000 en in Frankfort 60.000 In Dortmund zei Rudolf Judith van de machtige metaalvakbond IG-Metall dat Kohl "de wetten van de logica over het hoofd van de' arbeiders heen veran dert." In Neurenberg zei de voorzitter van de metaai- bond, Eugen Lodcrer, dat de regering moet ophouden met praten over het bevrie zen van de Ionen. "U moet toch weten dat dit niet werkt," zo zei hij. Tevens waarschuwde hij voor "een langdurig conflict" als Bonn zijn plannen voor be zuinigingen op de sociale voorzieningen niet intrekt. De betogingen richtten zich vooral tegen de drei gende bevriezing van de sa larissen in de bondsrepu bliek en tegen aangekondig de bezuinigingen in de so ciale sfeer. Tot de betogingen was overigens al opgeroepen toen Helmut Schmidt nog bondskanselier was. BEIROET In Libanon dreigen spanningen te ont staan tussen de rechtse christelijke falangisten en president Amin Gemayei, die werd verondersteld deze groepering te vertegenwoor digen. Gemayei lijkt zijn voornemen om "boven de partijen te staan" serieus te nemen en heeft onlangs te kennen gegeven dat hij niet langer een functie wenste te vervullen in de falangistische hiërarchie. Vermoedelijk was Ge mayei daarom afgelopen weekeinde niet aanwezig bij een falangistische herden kingsdienst van zijn broer Bechlr Gemayei, de com mandant van de christelijke milities, die vorige maand kort voor de aanvaarding van het presidentschap werd vermoord. De afwezigheid van Gemayei wekte enige verbazing. Zijn vader, Pierre Gemayei de 77-jarige pa triarch van de familie en op richter van de falangistische partij was wel op de bij eenkomst. Tijdens de bijeenkomst in het falangistische hoofd kwartier in Oost-Beiroet. die door duizenden militieleden en sympathisanten werd bij gewoond, beloofde de nieuwe leider van de milities, Fady Frem, trouw aan de Libanese president. In werkelijkheid dreigen de christelijke mili ties echter het beleid van Amin Gemayei te gaan door kruisen. Fady Frem beloofde dat de militie de Libanese krachten, "trouw zou blijven aan de Li banese zaak en ernaar zou streven het land te zuiveren van alle bezetters, terroris ten, saboteurs en buitenlan ders". Hij voegde er echter aan toe, dat de milities zich In strijd met de wens van Gemayei pas zullen ont binden, nadat alle buiten landse troepen uit Libanon zijn verdwenen. De weigerachtigheid van de christelijke milities zich te ontbinden Is oorzaak van de vertraging in de plannen van Gemayei het geregelde Libanese leger en de politie tot de enige strijdmacht in Beiroet te maken. Deze ver traging heeft tot kwaadheid geleid bij de linkse, islamiti sche groeperingen in West- Beiroet, die we! al zijn ont wapend en ontbonden. Daardoor heeft de regering ook maar de controle over een deel van Beiroet, terwijl vooral het oosten van de stad en een groot deel van het land worden gecontroleerd door Israëlische en Syrische troepen. Palestijnse guerril lastrijders en verschillende Libanese milities. Gemayei heeft tijdens zijn rondreis langs de Verenigde Staten, Frankrijk en Italië landen die eenheden leveren voor de internationale troe penmacht dan ook aange drongen op een uitbreiding van deze macht van 4.000 tot 30.000 man. Dit leger zou in Libanon moeten zijn om de veiligheid ln het land te waarborgen. Gemayei heeft een bezoek aan de Arabische landen aangekondigd, om daar het vertrek van alle bui tenlandse troepen uit Liba non te bespreken. Vertegenwoordigers van de Arabische Liga hebben afge lopen weekeinde ln de Ver enigde Staten besprekingen gevoerd over duurzame vre de ln het Midden-Oosten. De leider van de delegatie, de Marokkaanse koning Hassan II, zei zaterdag dat de Arabi sche wereld Israël zal erken nen als wordt voldaan aan bepaalde voorwaarden, waaronder Israëlische terug gave van de bezette gebieden. President Reagan noemde zijn besprekingen met de de legatie een belangrijke mijl paal op weg naar de vrede in het Midden-Oosten. SM NEW ORLEANS „Wacht u voor de hond" staat er op dit bord in de Ame rikaanse stad New Orleans. Hoe die kat dat dan doet? Op de foto is het niet te zien, maar het bord staat op een paal van maar liefst twee meter lang. Vandaar. LONDEN De Amerikaanse rege ring heeft zich ge mengd in een spio- nageschandaal in Groot-Brittannië, dat wordt omschre ven als één van de grootste zaken sinds de Tweede Wereldoorlog. Het gaat om de arres tatie wegens een zedenaffaire, eer der dit jaar, van de Brit Geoffrey Pri me, die voor Mos kou bleek te wer ken. Prime had als vertaler toegang tot uiterst geheime do cumenten in het elektronische at- luistercentrum Cheltenham in En geland. De VS beschuldi gen Londen er nu van informatie ach ter te houden in deze zaak. Het Brit se parlementslid Ted Leadbitter, van de oppositie voe rende Labour par tij, heeft premier Margaret Thatcher uitgedaagd om het parlement bijzon derheden te ver strekken over de zaak. Leadbitter zegt dat er be zorgdheid bestaat over de vraag of de nationale veiligheid van Groot-Brittan nië in gevaar is ge bracht. In het atluistercen- trum van Chelten ham werken de Britten samen met Amerikanen. Het centrum maakt on der meer gebruik van een net van sa tellieten. De voor de Russen werken de Prime zou Mos kou inlichtingen hebben verstrekt over de werkwijze van het centrum, waardoor zij kon den voorkomen dat uiterst belangrijke informatie in han den van de NAVO- bondgenoten viel. Prime werd in juli aangehouden. De openbare aankla ger omschreef de aanklacht indertijd ais "zijnde van de ernstigste aard." Bijzonderheden werden toen niet verstrekt in ver- oand met de wet op de staatsgehei men. ln een andere zaak beweert Londen aen "grote vangst" le hebben gedaan. De Russische diplo maat Wladimir koezisjkin heeft van de Britse auto- 'iteiten toestem ming gekregen om voorlopig in Enge- and te blijven. Zijn verzoek om politiek asiel is niet ingewil ligd. Koezisjkin was vice-consul van de Sowjet-ambassade in Teheran. In wer kelijkheid werkte hij voor de Russi sche geheime dienst KGB en vol gens regeringskrin gen in Londen arri veerde hij in de Britse hoofdstad met informatie over het Russische spio- nagenet in West- Europa en het Na bije Oosten. De overloper zou op een geheime plaats verhoord worden door de Britse ge heime dienst Ml 6. PARIJS De Cu baanse dichter Ar mando Valladares, die vanaf 1961 in Cuba gevangen heeft gezeten, heeft na zijn aankomst in Parijs gezegd dat hem nooit verteld is waarom hij werd opgesloten. Op zijn vragen hadden de autoriteiten slechts gezegd dat hij een negatieve invloed had. „Mijn onder vragers zeiden dat ze geen enkel ma terieel bewijs tegen mij hadden, maar dat zij mij zouden veroordelen omdat ze ervan overtuigd waren dat ik een vijand van de revo lutie was," aldus Valladares. Hij kwam vrijdag in Frankrijk aan nadat de Cubaanse auto riteiten een verzoek tot zijn vrijlating hadden ingewilligd van president Mit terrand. Valladares was aanvankelijk veroordeeld tot dertig jaar, maar zijn straf werd in '73 teruggebracht tot 25 jaar gevan genis. Volgens de dichter was hem na 1968 gezegd dat hij een slachtoffer was van de uitwassen van de revolutie. Hij zou hoogstens vier of zes jaar gekregen hebben als het pro ces niet was ge voerd in 1961, maar vier of vijf jaar later. Valladares steun de aanvankelijk de revolutie van Fidel Castro. Later keer de hij zich van hem af, toen de Cu baanse leider aan sluiting zocht bij Moskou. In Parijs zei hij te geloven dat het bewind van Castro "een dicta tuur is, want het belet de materiële en geestelijke ver werkelijking van de mens".

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1