16 Pbciale Dienst geeft en toe Nutsbedrijven: ondanks winsten toch verlies Schiedam loopt leeg NU BIJ BALY 25.- I Curator onderzoekt levenskansen ïiuypers Noodopvang: gelijke monniken. Tekeningen over Zuid de echte VIDEO SPEELFILMS srssft cgiSï s£s EgsEazB Vrouw en politiek in cursus belicht Ooievaarsbingo Geld voor stencilmachine Overleg over markten Pluimvee- en konijnen tentoonstelling Tekeningen over Zuid HUUR PRIJS NU complete VIDEO FILMS m.~>jgtt:USt££iSSS2»,"~ Sch rrl -. i§ -mmm 1 OMLAAG GOEDKOOP OMLAAG speelfilms voor 8 mm Films WOENSDAG 3 NOVEMBER 1982 Boom 75 km Smoking HET VRIJE VOLK Schiedam 9 4 V t V\'V ji-'' J, - - x txk&ï X'ï 4<van f t '''W. •*"- 1 v SS •-"* >"'nC i v'"v s. V1 4 r a v. Computerfout dupeert invalide (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een fout bij het invoeren van de nieu we computer bij de Gemeentelijke Sociale Dienst is de heer Maarten Onink uit de Van Marumstraat noodlot tig geworden. De GSD heeft sinds juni verzuimd een bepaald bedrag op de uitkering van de Schiedammer in mindering te brengen. Nu dit aan het licht is gekomen moet Onink dit geld alsnog terugbetalen. „Maar het is toch hun fout", is het commentaar van de gedupeerde. De Schiedammer krijgt ofti- geschiktheidsuitkering (AAW) cieel een Algemene Arbeidson- van het Gemeenschappelijk (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Openbare Nutsbedrijven hebben het af gelopen jaar 2,4 miljoen ver lies geleden. Toch blijkt uit het jaarverslag dat bijna alle be drijfstakken gunstig hebben gedraaid. Het gas-, electrici- teits-, water-, en havenbedrijf zijn tcsamen goed voor een winst van iets meer dan 3.3 miljoen gulden. Alleen bij het CAI en de huisvuildienst is verlies gemaakt. ONS-voorlichter Dingenouts: „De Nutsbedrijven hebben een heleboel dienstverlenende acti viteiten die geen geld opleve ren. Bijvoorbeeld het schoon houden van de straten of opha len van grof vuil. Dat kost al leen maar geld. De VROM heeft het jaar af gesloten met een verlies van iets meer dan 3,6 miljoen. Ook de CAI kost meer dan het op brengt. Bijna alle Schiedam mers hebben inmiddels een ka belaansluiting en investerin gen die daarmee gemoeid wa ren hebben geleid tot een ver lies van ƒ73.706 gulden. Een verlies dat de Schiedammers moeten opbrengen door een ta riefsverhoging. De tarieven worden overi gens vastgesteld door de ge meenteraad. De energiebespa ring bij de Nutsbedrijven werpt al vruchten af. Zo blijkt door het aanbrengen van zuini ge lampen in de straatverlich ting het energieverbruik te zijn gedaald met 256.066 kilo wattuur. Overigens is door vernielingen aan de openbare verlichting voor 70.000 gulden schade aangericht. De milieucontroleur, onder meer verantwoordelijk voor het op juiste wijze aanbieden van huis- en bedrijfsafval, deelde 1424 gele en 25 rode kaarten uit. In het afgelopen jaar zijn er 280 klachten over reinigingszaken binnengeko men. Deze klachten gingen over vervuiling, grof vuil, te vroeg neerzetten van de zak ken, hondendrollen, afvalcon tainers of over bedrijfsvuil. Wat betreft het ontsmettings- bedrijf is 375 keer hulp inge roepen. Vooral wespen-, vlooien-, kakkerlakken- en houtwormplagen. Bij particulieren en van de openbare weg werden 184 dode katten, 80 dode honden, 8 dode konijnen. 4 dode duiven, 6 dode eenden, i dode kip weggehaald en afgevoerd naar het dieren tehuis. SCHIEDAM Het aantal inwoners van Schiedam is in september met 160 tot 71.818 mensen teruggelopen. Uit de cijfers van de afde ling burgerzaken van de ge meentesecretarie blijkt dat de gevreesde "leegloop* van Schiedam zeer geleidelijk verloopt. Iedere maand ver liest de stad ongeveer 150 inwoners. Gevaar voor kortingen op uitkeringen van het Rijk (gemeentefonds) die wor den gedaan op basis van het aantal inwoners, be staat voorlopig nog niet. De algemene uitkering zoals Schiedam die ontvangt. geldt voor gemeenten tus sen de 50- en 150.000 men sen. De bedragen die wor den uitgekeerd houden ver band met de oppervlakte van de gemeente, het aan tal huizen en inwoners. Zijn er in deze factoren ernstige schommelingen dan kan voor een periode van 20 jaar gebruik worden gemaakt van een 'verfïj- ning"uitkering'. Deze is voornamelijk bedoeld om de financiële gevolgen van extra bevolkingsverloop op te vangen. Schiedam maakt vanaf 1971 gebruik van deze regeling en kan in principe nog tien jaar vooruit. Administratie Kantoor (GAK). Deze uitkering is bedoeld voor werknemers die invalide zijn geraakt. Omdat hij tevens een lening van ruim vijfduizend gulden heeft lopen bij de Vlaardingse Voikskredietbank, wordt zijn uitkering via de GSD uitbetaald. Deze dienst zorgt er dan voor dat de vaste lasten van Onink betaald worden en op zijn uitkering worden ingehou den. Onder die lasten vallen zaken als de betaling van de huur, de ONS-tarieven, de pre mie voor het ziekenfonds en de aflossing van de lening. De laatste twee zijn echter respec tievelijk sinds juni en augus tus niet meer van de uitkering afgetrokken. Een meevaller blijkt achter af een forse tegenslag voor fa milie Onink. De uitkering ging per week met zo'n 65 gulden omhoog, achteraf blijkt ten on rechte. Zo kreeg Onink in een ge sprek met de Sociale Dienst vorige week donderdag te ho ren dat hij 808 gulden aan ach terstallige ziekenfondspremie op tafel moest leggen. Een he le schok voor iemand die met een vrouw en drie zoons van zo'n duizend gulden per maand moet rondkomen. „Het is niet de fout van de computer, maar van de mensen die dat appa raat hebben bediend," zo vindt hij. Onink is vooralsnog niet van plan het bedrag te betalen. „Als ze dat af gaan houden kom ik in de narigheid. Het is niet mijn taak om te bereke nen hoeveel ik per week van de Sociale Dienst krijg. Op de be- rekeningsformulieren is ook niet te achterhalen dat je per ongeluk meer hebt gekregen," aidus de heer Onink. Ook de aflossing aan de Volkskredietbank is de afgelo pen drie maanden niet bij deze instantie maar op de rekening van Onink terecht gekomen. „Ik kreeg eerst te horen dat mijn schuld was afbetaald. La ter kwam aan het licht dat er drie maanden niet was afge lost". Daarnaast heeft de heer Onink de sociale dienst er in jul op gewezen dat een van zijn drie zoons welke een stu dietoelage ontving, daar niet meer voor in aanmerking kwam. „Toch blijkt dat die ge woon is doorbetaald. Dat moet ik ook terugbetalen. Ik vind dat er een betere controle moet komen op de administratie bij de Sociale Dienst. Toen ik nog werkte kreeg ik op m'n flikker als ik iets verkeerd had ge daan. Daar gebeurt niets." Bij monde van woordvoer der Henk Bonzet geeft de So ciale Dienst "ruiterlijk" toe te hebben gefaald ten opzichte van cliënt Onink. „De fouten zijn gemaakt bij de program- De studietoelage wordt 'kwijtgescholden' maar de zie kenfondspremie blijft staan. "Het is toch zeker hun fout", vindt de gedupeerde Maarten Onink. mering van de computer" al dus Bonzet. „De gegevens over het ziekenfonds en de aflossing zijn vergeten. Dat geef ik toe. Daarnaast wil ik wel zeggen- dat de heer Onink beter op had moeten letten toen hij de bere keningsformulieren binnen kreeg". „Wij kunnen het bedrag aan het ziekenfonds niet kwijt schelden. Dat had Onink zelf kunnen zien. De studietoelage die uitgekeerd is wordt wel kwijleescholden. Bij de Volks kredietbank staat nog een be drag van negentienhonderd gulden open dat Onink ook nog moet betalen," aldus Bonzet van de GSD. Het bedrag van het ziekenfonds zal de heer Onink niet in één keer op tafel hoeven te leggen. Volgens Bon zet wordt daar wel een rege ling voor getroffen. De heer Onink zal wederom naar de Sociale Dienst stappen voor een gesprek. Zijn eerste opmerking houdt hij echter vol: „Ik betaal niet want ik heb de fout niet gemaakt". Een gedeelte van de nieuwbouw in het cen trum, weste lijk van het Broersvest. Half decem ber zal mo gelijk dc eerste wo ning worden opgeleverd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente verwacht half december de eerste woning van de nieuw bouw in het centrum af te leve ren. Dit staat in de voorlopige planning. De opleveringsdatum komt gestaag dichterbij en de afde ling Ruimtelijke Ordening be raadt zich dan ook over de straatnamen. Het idee is geop perd om zoveel mogelijk de oude historische straatnamen te handhaven. Deze wens is al eerder kenbaar gemaakt door de commissie Ruimtelijke Or- dening en het college van B. en W. De afdeling RO heeft inmid- deis de gemeenteraad voorge steld de volgende namen in de herbouwde wijk te gebruiken: Boomgaardstraat, Willemshof je, Laan, Bagijnhof, Nieuwe Buurt en Hoflaanstraat. Al de ze namen moeten de nieuwe bewoners terug doen denken aan de smalle straatjes uit de tijd dat er nog niet zoveel auto's reden. co (dus de klappers) QEEN BORG - GEEN LIDMAATSCHAP (wel uitgebreide legitimatie). per week Zoor orale keu, uit «te soorten video«™l« science fiction, rampen, apekUKett. oortofls,#m*. teken™*»» ete.etc. Natuurlijk ook videoeekafilma. Bij direct huren: GRATIS CATALOGUS OOK ca 1000 LACH-, SPEEL^TtkEKnLMS^ WESTERNS op e«P" mm. S^Tho^^nTuweS^ms SEKS-VIDEOEN vioeo-speelfilms-aan. GEVULD Ge*n postvertiuur (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Rotter damse rechtbank heeft giste ren een curator aangesteld over het in nood verkerende Schiedamse aannemersbedrijf Kuypers BV. Hij zal de komen de dagen de levenskansen van het 56 man tellende bedrijf on derzoeken om uiteindelijk de rechtbank te adviseren: stop pen of doorgaan. Directeur Joep Kuypers bleef vorige week geen andere keus over dan het faillisse ment aan te vragen, toen zijn bank de geldkraan dichtdraai de. Het bedrijf is in moeilijkhe den gekomen doordat het mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening de goedkeuring van drie bouw plannen in Schiedam die Kuy pers mocht uitvoeren, steeds uitstelde. De voortgang van het werkaanbod van dit bedrijf kwam daardoor vrijwel stil te liggen. En dat terwijl de drie grote 'orders' van de gemeente Schiedam in feite ai binnen waren; hieronder viel ook de renovatie van twee bejaarden flats. „Het Rijk is nog faillieter dan ons bedrijf," legt mevrouw Kuypers uit. Haar man loopt van de ene naar de andere be spreking maar ze is zelf mins tens evengoed op de hoogte van het debacle. „Er is geen geld en daarom houden ze de goedkeuringen voor die bouwplannen maar op; dat is echt de oorzaak van deze situatie. Het duurde alle maal veel te lang de bank moest uiteindelijk de geld kraan wel dichtdraaien." De curator is nu bezig om de levensvatbaarheid van het be drijf te onderzoeken. Directeur Joep Kuypers moest vorige week zijn personeel wel op de hoogte brengen. „De arena in" zoals zijn vrouw het noemt. „U kunt het geloven of niet maar toen we zaterdag terug kwa men van het boodschappen doen, lag er een groot bloem stuk bij de deur met een kaart je eraan, moet ik het voorle zen? „Veel sterkte, namens het voltallig personeel BV. Kuy pers". De histori sche panden van BV Kuy pers aan de Westerkade: stoppen of doorgaanf SCHIEDAM/ VLAARDINGEN Mensen die als ge volg van ernstige relatieproblemen tijdelijk onderdak in hotel of pension nodig hebben, kun nen in de drie wa terwegsteden reke nen op een gelijke financiële bijdrage. Tot nu toe ontbrak een gelijkluidende regeling. Bij opvang in een hotel of pension krijgen betrokke nen per dag bedra gen die variëren van ƒ21,10 voor een alleenstaande tot 35,90 voor een onvolledig gezin. De regeling is een initiatief geweest van de drie direc teuren van de Ge meentelijke Sociale Diensten, die steeds vaker wor den geconfronteerd met mensen die in moeilijkheden ver- keren en tijdelijk bijstand nodig heb ben. Het ontbreken van een gelijkluidende regeling in Maas-, sluis, Schiedam éij Vlaardingen voor de noodopvang werd als een gemis ervaren. SCHIEDAM - Over de cursus Po litieke vorming voor vrouwen wordt maandagochtend een informatie-och tend gegeven in wijkcentrum De Blauwe Brug. On derwerpen die aan de orde komen zijn onder meer de wer king van het ge meentebestuur, landelijke kamer- politiek en de plaats van de vrouw in de poli tiek. Op deze vra gen wil de werk groep Politieke Vorming samen met de cursisten antwoorden zoe ken. De informatfé- ochtend begint om kwart over negen. Kinderoppas is aanwezig. Voor meer informatie bellen naar Anneke Meijer, tel. 70.81.12 of Riet de Kievifh, tel. 26.20.57. SCHIEDAM De bingoballetjes rol len vanavond weer in de grote zaal van de Christelijke So ciale Belangen aan de Lange Haven 73. Zoals gebruike lijk is de netto-op brengst bestemd voor de Schiedam se Invaliden Sport vereniging De Ooievaars. In de prijzenpot zit ten dit keer tal van huishoudelijke arti kelen als koffiezet apparaten, stooms trijkijzers en dek bedden. Fietsen, tv.'s en stereorec orders maken deel uit van de super- prijzen. Het eerste bingo- nummer wordt van avond om 20.00 uur afgeroepen, de zaal gaat al om 19.00 uur open. SCHIEDAM Alle tekeningen die leerlingen van de lagere scho len in Zuid hebben gemaakt ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van de Bewonersvereniging-Zuid hangen nu in de Zwar- tewaalsstraat 16. Zaterdag 6 november kunnen de inzendingen worden bewonderd. Vanaf 13.00 uur is iedereen welkom. Om 15.00 uur zijn de prijsuitreikingen. SCHIEDAM Vierduizend gulden groot is het bedrag dat het Open Jon gerencentrum Schiedam Noord ontvangt van het Comité voor de Zo- merpostzegels. Mevrouw H. Knook de Jong, lid van het Schiedamse comité geeft het geld op donderdag 11 november om 19.00 uur in het wijkcentrum De Blauwe Brug. Het bedrag mag door het jongeren centrum worden gebruikt voor de aanschaf van sten- citapparatuur. SCHIEDAM Vanmiddag heeft wethouder Schee- res (Economische aangelegenheden) de Overlegcommis sie Warenmarkten Schiedam geïnstal leerd. Deze com missie geeft advie zen als het gaat om de marktindelin- gen, het naleven van de marktveror- dening en het orga niseren van stand werkersconcour sen. In de overlegcom missie zitten verte genwoordigers van standplaatshouders van de beide week markten, als ook de marktmeester en marktopzichter. SCHIEDAM Vanaf donderdag zijn konijnen, ca via's, kippen en duiven te zien in gebouw Harmonie aan de Schiedam- seweg. Zo'n 350 dieren worden er tentoongesteld, waaronder diverse zeldzame konijnen rassen in alle voor komende kleuren. Onder de sierhoen- ders bevinden zich krieihoenders van rassen die bij de meeste mensen on bekend zijn. Dat geldt ook voor de sierduiven. Tijdens de tentoon stelling wordt ook een keuring gehou den. De expositie van de Vlaardingse Pluimvee en Konij- nnnnnrnninlhn nen vereniging wordt donderdag om acht uur ge-., opend. Op vrijdag is de tentoonseiling te bezoeken van 10.00 tot 20.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. ortaf De 29-jarige Maas- sluizer A.K. is gis ternacht met zijn auto op de Frederik Hendriklaan tegen een boom gebotst. Hij reed er met een snelheid van zo'n 60 km en merkte te laat op, dat de weg een bocht naar links maakte. De bestuurder, die on der invloed was, bleef bij het onge val ongedeerd. Zijn auto raakte total loss. Bij ëèn sriéifiétds- contróle op de Ma- rathonweg heeft de politie 27 automo bilisten bekeurd, die te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 75 km per uur. Een smoking (maat 52-54), bijbehorend overhemd en das, zijn ontvreemd uit een van de kleed kamers van de Stadsgehoorzaal. Het costuum is zo'n 1000 gulden waard. SCHIEDAM Alle tekeningen die leerlingen van de lagere scholen in Zuid hebben ge maakt ter gelegen heid van het tien- Jarig bestaan van de Bewonersver- eniging-Zuld han gen nu in de Zwar- tewaalsstraat 16. k Zaterdag 6 novem ber kunnen da In zendingen worden bewonderd. Vanaf 13.00 uur is ieder een welkom. Om 15.00 uur zijn de prijsuitreikingen.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 2