Onderwijs ligt nu bijna overal in Rotterdam plat 1 Klap voor bruglobby Restaurant en terras op ponton in Nieuwe Maas Aanhoudingen in Frisol-affaire Jazz-marathon in de Doelen actuele informatie Vandaag met: Fatale afloop drankgelag Stukgoed Films Elektronica verdacht bij Tsjechen Bromfietser verongelukt I Bordelen opnieuw dicht getimmerd MftDA edubbelkrant Sch Sag* i8- 4 taat Solidariteit met de stakers, óók van ouders. Vanmor gen droegen ze nog werkende onderwijzers in de Rot terdamse Tweebosstraat de school uit. ROTTERDAM Op de laatste dag van de schoolstaking ligt het onderwijs vrijwel overal stil. Stakers kregen de steun van werkende collega's, leerlin gen en ouders. Wilde stakers van de Rot terdamse scholengemeen schap Starrenburg en de Elaut-Mavowaar- drie leerlingen van school zijn gestuurd. 1 Nieuw plan Unieke plek NAAM: STRAAT:NR POSTCODE:PLAATS Daarna wil ik maandabonnement 19.11 het liefst een kwartaalabonnement 56.50 jaarabonnement 223.20 1 is da NO. EEK nd dig en*» :hap- 20 arts.: :eps4 rtek iarts r, ge pen id- n t 70 dt - r ater-: dag, 8.00 ie- a an ïind /an 3t nd (37 m- nen t.. VRIJDAG 19 NOVEMBER 19*2 stuurt drie stakers van sefciool Grote groepen mensen ver zamelden zich rond één uur vanmiddag voor een protest mars op het Rotterdamse Zuidplein. De tocht voerde naar het Ahoy'-complex, waar de vier onderwijsbonden de stakingsweek afsloten met een manifestatie tegen de bezuini ging op onderwijs. De schoolstaking heeft in Rotterdam drie „slachtoffers" geëist. Drie wilde stakers van de Elaut-Mavo zijn in verband met het aanzetten tot „sta- kingsakties, verstoring, intimi datie en handtastelijkheden" van schooi gestuurd. Hoewel directeur P. van der Kooij van de Elaut gistermor gen geen commentaar wilde geven en later op de dag ont kende leerlingen van school te hebben gestuurd, blijkt uit drie door hem ondertekende brie ven' aan ouders het tegendeel. Wéér gevraagd om commen- W/S Y'S, kt; Si (Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De Rotterdamse poli tie heeft gisteren voor de twee keer binnen een maand werkkamers van prostituees op Katen- drecht dichtgetim merd. De kamers in de Atjehstraat, Deli- straat en aan de Su- matraweg waren zo bleek tijdens een controle weer in gebruik. De bedrijfsruimten in de drie straten werden 12 november jongstleden op last van burgemeester en wethouders van Rot terdam gesloten. Het werk was deson danks gewoon her vat. De Rotterdamse politie heeft gisteren proces-verbaal opge maakt tegen vier verdachten. taar, gooide hij de telefoon op de haak. Ook op de Nassau- school zijn leerlingen van school verwijderd. Het afscheid van oud-rector van het Gymnasium Erasmia- nura in Rotterdam, drs. A. Baan, verloopt door de onder- wijsstaking ook anders dan ge pland. Gisteren nam hij offi cieel afscheid van collega's en oud-leerlingen en kreeg hij van wethouder H, Simons (Onder wijs) de Rotterdamse Wolfert van Borsetenpenning. Het af scheid van de huidige leerlin gen is echter verzet "naar vol gende week vrijdag. De Rotterdamse wethouder Simons ontving aan het begin van de middag in het Rotter damse stadhuis leerlingen uit de hele stad. De scholieren, die de hele week handtekeningen hebben verzameld, protesteer den tegen de bezuiniging op onderwijs. De handtekeningen zal Simons doorgeven aan on derwijsminister Deetman. De Rotterdamse HTS met 1100 dagleerlingen en 500 avondieerlingen heeft vandaag ook van zich laten horen. On der motto „Terug naar het stoomtijdperk?" zaagden leer lingen op straat één van de po ten (de HTS) van het bedrijfs leven door. en. ROTTERDAM Even voorbij West- Duitsland al is het ver schijnsel" vertaal-com- puter kennelijk totaal onbekend. Dat hebben de Rotterdammers A. Boet- jeVcn E. J. Brouwer en kele weken lang tot hun' nadeel bemerkt in Tsje- choslowakije. Dé twee hadden zo electronisch ver- taal-appar aatje meege- omën tijdens hun vakan- UfThaar dat land. Tsje chische douane vond 't computertje in hun auto en zag Boetje en Brou wer direct voor spionnen aan. „Ze hadden zo'n appa raat nog nooit gezien," aldus de vakantiegan gers. „We moesten ons twee weken lang steeds ter beschikking van de politie houden. Tot ze meens alle dreigementen lieten varen, een. boete van 200 gulden opeisten en ons naar de grens te rugbrachten." De ver- taalcomputer bleef ach ter in Tsjechoslowakije. r- f wereldpremiere James Vmcent/Martinu NOVEMBER STEPS Jin Kylian/Takemitsu MSA GLAG0LSKAJA Jiri Kylian/Janacek Koor-orkest-soiistcn Het Nederlands Balletorkest 22 norv. 2015 uur ROTTERDAMSE SCHOUWBURG Paaisenva heden ad kassa van 10-15 uur ^KASSA (12-16ui 111766 (Van een onzer verslaggever^) ROTTERDAM Rotterdam krijgt eindelijk een restaurant dat direct aan de Nieuwe Maas ligt. Dit restaurant komt .op het ponton aan het einde van de Van der Takstraat. De hore- ca-ondernemer Hjalmar Han sen, die deze nieuwe attractie wil bouwen, hoopt in mei vol gend' jaar de eerste gasten tc kunnen ontvangen. In januari denkt hij met de bouw die een bedrag van ver boven de één miljoen gul den zal vergen te beginnen. Als hij het althans voor die tijd eens kan worden met de Bewonersorganisatie Feijen- oord (BOF). Die eist dat een flink deel van het ponton be schikbaar blijft als terras voor mensen die niet willen eten of drinken. Een eerste plan van Hansen is op die eis stukgelopen. Als hij aan de voorwaarden van de BOF voldeed hield hij slechts voor dertig man zitruimte over. Dat was te weinig om zonder verlies te kunnen draaien. Hansen heeft het architec tenbureau Rietvink en Ferkov nu een nieuw plan laten ma ken. Daarin is het restaurant gedeelte ruim drie meter bo ven het ponton uitgetild. Zo ontstaat op het ponton zelf een "overluifelde" ruimte waar be zoekers kunnen zitten zonder dat ze verplicht zijn een con sumptie te bestellen. De BOF wil dit plan. waarin haar voornaamste eis is inge willigd, opnieuw ter discussie stellen. Hansen ziet het nut daarvan niet in. „We praten al zeven maanden; nu moet er worden gehandeld. Als ik het restaurant medio volgend jaar niet kan openen zit ik met een verloren seizoen en dat kan ik me niet veroorloven." Hansen noemt het ponton dat niet ver ligt van het café 't Kofschip, dat hij sinds een jaar met zijn vrouw Olga runt Hjalmer Flansen en echtgenote Olga„Het is toch eigenlijk raar dat Rotterdam niet één café-restaurant heeft met direct uitzicht op de Maas?" Van onze verslaggever HER MAN MOSCOVITER ROTTERDAM Er kunnen wel degelijk kantoren worden, gebouwd boven de Willems spoortunnel. Uit een nog niet openbaar rapport van een aan tal gemeentelijke diensten van Rotterdam blijkt dat het idee om gebouwen neer te zetten boven of vlak naast het tunnel tracé op de Noordelijke Maas oever kaïn worden verwezen lijkt. De triliingshinder die de mensen in de gebouwen zuilen ondervinden, is volgens ge meentewerken van Rotterdam, niet bezwaarlijk. De conclusie van het tril lingsrapport betekent een ge voelige klap in het gezicht van de "alternatieven", dat wil zeg gen degenen die in plaats van een tunnel liever een brug-via- ductplan zien. Met name de middenstanders in het hart van de Maasstad hebben in een rapport van de Stichting Workshop Waldex Kooyman laten berekenen of dit alterna tief technisch kon. Kooyman schreef in zijn rapportage over de Wiilems- spoorbrug, de uitdagende zin snede: "Bij tunnels zullen de door luchtgeluid getroffen har de wanden deze trillingen graag overdragen aan de natte achterliggende gronden, welke op haar beurt zorgen voor snei transport naar ongewenste oorden". De rekenaars van de dienst Gemeentewerken gelo ven niet dat het zo'n vaart loopt, zeker niet als er gekozen wordt voor een moderne rai loplegging en ook de bebouwde omgeving wordt aangepast. Het Grondbedrijf dat alles op de financiële aspecten bekeek, meent dat de kosten voor de bebouwing niet de pan zullen uitrijzen. Met name de dienst Stads ontwikkeling heeft altijd ge pleit voor het "bebouwen van de tunnel". Kantoren of bedrij ven die hier worden neergezet, geven het centrum een nieuwe impuls en maken indirect ter reinen vrij in de omgeving, waar dan woningen kunnen worden gebouwd, was en is de filosofie. Alleen op die manier kan de stad volledig worden ingevuld en kan de werkgele- "een unieke plek. Zo is er geen tweede in Rotterdam." De BOF is in beginsel overi gens akkoord met zijn idee om Rotterdam een restaurant aan het water te bezorgen. Het col lege van Burgemeester en Wethouders eveneens. Hansen: „Het is toch eigenlijk ook raar dat Rotterdam niet één café restaurant heeft met direct uitzicht op de Maas?" De nieuwe uitspanning, die zal worden opgetrokken uit be ton, staal en veel glas, kan vol gens Hansen een toeristische attractie worden. „De midden stand op het Noordereiland zal daarvan meeprofiteren." meent hij. „Bovendien ontstaat er werk voor vijftien mensen, waarbij bewoners van het Noordcreiland als eersten in aanmerking komen," zegt hij. Hansen heeft veel ervaring in de reiswereld. Hij is twaalf jaar reisconsul geweest en hoopt via zijn relaties uit die tijd groepen toeristen naar Rotterdam te kunnen halen. ROTTERDAM De 18-jari- ge C. V. Goverde uit Spijkenis- se is gisteravond bij een ver keersongeluk in Rotterdam om het leven gekomen. De jongen reed op zijn bromfiets op het rijwielpad van de Groene Kruisweg, toen hij ter hoog te van de kruising met de Charloisse Lagedijk tegen een man opreed. De man wandelde over het rijwielpad langs dc Groene Kruisweg met een brommer aan de hand. Hij had motor- pech. Goverde kwam ten val en overleed tijdens het vervoer naar het Zuiderziekenhuis. De Rotterdamse politic zoekt ge tuigen van het ongeluk dat om 20 uur gebeurde. DORDRECHT Het onder zoeksteam dat de omvangrijke fraude-affaire bij het Dordtsc Frisol-concern in handen heeft, heeft een aantal aanhou dingen laten verrichten. In Zwijndrecht werden giste ren de directeur van het afle- vcringsbedrijf Fri-Tank, de 42-jarige D. van der V. en zijn 30-jarige administrateur J.L.J.L. opgepakt op verden king van valsheid in geschrifte en verduistering in dienstbe trekking. In het Belgische Schoten werd C. W. van den H. (41) aangehouden. Van den H. is di recteur van Frisol Oil Pro ducts Belgie. Ook hij wordt be schuldigd van valsheid in ge schrifte en verduistering in dienstbetrekking. Begin deze week arresteerde de Haagse politie de beide di recteuren van een Haagse brandstoffenhandel, R.M. (62) en zijn 30-jarige zoon R.A.J.M. Ook zij zullen terecht moeten staan wegens valsheid in ge schrifte en onjuiste belasting aangifte. Woensdag werd de 34-jarige chauffeur van dit bedrijf, D.v.d.H. opgepakt. Hem wordt valsheid in geschrifte ten laste gelegd. genheid in het hart van Rotter dam maximaal worden gesti muleerd. Tegenstanders geloven dat dit een achterhaald uitgangs punt is. "Er staan al te veel kantoorgebouwen in het cen trum leeg en het is de vraag of je geldschieters kunt vinden om nieuwe risico's te lopen op het gebied van het kantoorbe stand". De Stichting City Rotterdam heeft verregaande bezwaren tegen het tunnelplan, omdat dit de stad twaalf jaar lang op alle mogelijke punten van het tracé verandert in een kanaal en de middenstanders hierdoor (ernstige) schade zullen lijden. "Een viaduct-brugplan heeft een veel kortere bouwtijd en is daarbij minder ingrijpend." zegt voorzitter L. de Waal. "Dc renteverliezen en schade claims voor de middenstand zijn dan tenminste te over zien". - Kooyman heeft in zijn nieu we viaduct overigens de moge lijkheid opengehouden om op.' alle punten te bouwen. Niet zoals bij het bestaande viaduct er aan vast, maar los. Ook is het in zijn plan mogelijk par-, keerruimte in twee iagen on der het viaduct te maken. "Die gebouwe kunnen natuurlijk ook kantoren zijn," zegt Kooy man. "In mijn plan is immers ook rekening gehouden met een dagmarktgebouw onder het viaduct op de Binnenrotte". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor uitlopend op de ingebruik neming van het toekomsti ge Rotterdams Jazzcen- trum in het voormalige Lijnbaantheater houdt de kersverse Stichting Jazz in Rotterdam (SJIR) zater dag 20 november een Jazz- marathon in de grote hal van de Doelen. Van 15.00 tot twee uur na middernacht bij elkaar elf uur spelen daar jazz orkesten uit Nederland. Bel gie en Amerika. Minstens acht orkesten, waaronder drie Rotterdamse formaties treden op. Dat is geen geld voor een krant. Dat is bijna weggeven; uitdelen. Treuzel niet langer en maak gebruik van deze voordelige manier van kennismaken met Het Vrije Volk- Metropool. Noteer mij voor deze kennismakingsaanbieding TELEFOON: 0- Vu! ir> knip Uit en stuur op m open envelop naar: Het Vrije Volk, atd. Abt. Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. De postzegel betalen wij. ice

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1