list Penta in Lantaren "I muziek bioscopen 1aatt Jj* 'aC: ...over roken in het openbaar, opstaan voor ouderen, speel goed voor generaals, de negerhaat die te snijden is, de politie ke warboel, de bom die valt, het gevoel van onmacht en de school als donkere wolk boven het para dijs... Pepijn Oomen door de telefoon: „En avonds kan ik ook niet. dan moet ik huiswerk maken. Ik zou het liefst óp zondag...Ja? Nou, 'ns even kijken, zaterdag avond heb ik een feest, dat wordt dan om een uur of vijf naar bed, slapen tot één uur. Zou het zondag om twee uur, half drie kunnen? Ik vind het wel, had 'ik gezegd. „U zult niet de eerste Zijn, die het niet kan vinden," klonk het prompt aan de andere kant met een zweem van leedvermaak-bij- voorbaat. Zevenkamp, óók Rot terdam. Een nieuw bouwramp. De aanblik stemt me nog landeri ger dan ik op deze zon dag toch al niet m*n favoriete dag al was Voor zover de men sen zich hier buiten wa gen, uit de muren zijn gestapt, kan geen van hen mij helpen. August Vermeijlen- pad? Nee, nooit van ge hoord. Zelfs degenen, die op enkele tientallen meters afstand blijken te wonen vernemen voor het eerst uit mijn mond van August. Maar, zoals gezegd, ik vind het wel. Foto's: BEN WIND u. ROTTERDAM EN OMGEVING SPMKENISSE HELLEVOETSLUIS 'JJ-é'M 1 opkomst Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. MIJNE HEREN, WIJ GAAN PE SIGAAR NIEUW LEVEN /N BLAZEN EN UW PROVISIE GAAT NAAR DE SPAARBANK ROTTERDAM. extra MAANDAG 29 NOVEMBER 1992 en W peril* td<sg en® ikeS ie 'anU|ö tb8SM jen. sig- schil- igvsn, ndajesf rvoir loog- eta! van iegro- f- -p t- /ij achf. iige- Ihoek irif-: Zij., ar de 3 van ten-, ldv" aard. heef!' ef ge- be-" garii- ajm sk en. laajy ifis 3 f O f <en- nngs- ge J; HetK chie» na- le be ter, )0 a jsw f^'-r MSI dood en lie ril-" gt af is- risij van n, sn m- rtSr eèri' rêrt' Am- illen >r- :eaan op,' ia -- i& - er.;* a misschien wel op hetzelfdt3 momeiat als iii 1 I Zaterdag 20 oktober 1979. Paradise in Amsterdam stroomt vol met kinderen, die het niet eens zijn met de gang van zaken tijdens het Jaar van het Kind, waartoe 1979 door de Verenigde Naties is uitgeroe pen „Er gebeurt niks vóór kin deren, het gaat alleen maar over kinderen," luidt kort sa mengevat de kritiek. De manifestatie wordt ge steund door organisaties als de Belangenvereniging Minderja rigen, het Landelijk Overleg Scholieren, Stop de Kinder moord en Rock against fas cism. Resultaat van de bijeen komst: de oprichting van het Komitee Kindervuist. Woensdag 19 december 1979. fa de Rolzaal op het Haagse Binnenhof wordt het Jaar van het Kind officieel afgesloten. •Met een toespraak van de een af andere ouwe lui." Er wordt slechts een beperkt aantal ge selecteerde kinderen tot de muffe slotbijeenkomst toegela ten. ban, ineens, toch nog leven m de brouwerij. Papieren diegtuigjes, gevouwen door kindervuisten, scheren over de loofden van de volwassenen in e zaal. Kindervuisten maken sich messter van de microfoon ap het podium. En kinderstem- neri roepen: „Het Jaar van het vind voorbij? Vergeet het maar. Wij gaan door." Pepijn zet koffie voor me. wegen is er ook. Jurgen Dor- ^enboom, roze piastic drie tje in zijn linkeroorlel, evenals Pepijn 14 jaar en ac- S *n kindervuist. Jurgen als ja van het secretariaat en re- lacteur van Kinderstem, Pe- «jn als hoofdredacteur van de 'reekbuis van kinderen, die 'en, dat ze, zoals Jurgen uitdrukt, „te veel plichten te weinig rechten hebben." Pepijn vult aan: „Ik heb het «"best goed, hoor, maar er IjUi^veci kinderen, die het hebben, die het slecht fapen, thuis of in kindertehui- Daar willen we wat voor Dat is ook de opzet van idervuist." Jurgen: „En voor kinderen, het buitenland. In Argenti- bijvoorbeeld, waar ze die faasagraven hebben ontdekt. ®ar waren ook een heleboel toderen bij..." BPepijn: „En El Salvador. En tosnon. En landen, die door 'Russen onderdrukt worden. Sar hebben de kinderen het *Lwat slechter dan hier. om willen we ons ook in- ationaal gaan organise- hart V*""" fv.'lv.'.W l'A'. A U. O O X X UI ■v^.Ö vM'.\ V.^2? H O '"te O O O Jurgen: „We'hebben plannen om een Kinder-Amnesty Inter national op te richten. Bij Am nesty zelf leeft dat ook heel erg." Wat niet wegneemt, dat ook in eigen land nog het nodige te doen valt. Om te bereiken dat, zoals Jurgen zegt, „kinderen worden gelijk gesteld met oudere mensen". Want daar ontbreekt volgens hem nog wel het een en ander aan. Op school bijvoorbeeld. Pepijn en Jurgen zitten alle bei op de Libanon Scholenge meenschap in Rotterdam. Pe pijn in de 3e klas VWO, Jurgen in de 3e klas HAVO. Dat wil zeggen... Jurgen: „Ik zit dus cp school, maar ik ga niet meer. Ik sta ziek ingeschreven. Ja, al zo'n beetje vanaf het begin van het schooljaar. Ik had heel erg faalangst, zo erg, dat ik bang werd voor de leraren, dat ik pillen tegen de zenuwen moest slikken. Ik weet het niet, het werd roe gewoon te veel die "schooi. Via Pepijn ben ik toen bij Kindervuist gekomen. Ik zocht iets anders om te doen, toen het op school niet meer ging, want ik wil niet voor een luiaard doorgaan. Nu geef ik bijna ai m'n tijd aan Kinder vuist." Te veel plichten, te weinig rechten. Jurgen, fel: „Ja, op school kun je niet kiezen, wanneer je ermee wilt kappen. Dat recht heb je niet. Wel de plicht om tot je 17e door te gaan. Of je nu wilt of niet." De twee veertienjarigen ste ken er hun zoveelste sigaret bij op om vervolgens weer te rug te vallen in de luie stoelen. Jurgen: „En onder de 14 jaar mag je niet roken in het open baar..." Pepijn: „Ja, dat staat in de Algemene Politieverordening van Rotterdam. Ik heb 'm gele zen." Jurgen: „Sommigen van ons zijn tegen roken. Tegen roken in openbare gebouwen in elk geval. Maar op sommige scho len mogen de leraren wel ro ken en de leerlingen niet. Dat is dus niet juist. Alles wat de leraren mogen moeten wij ook mogen." Als om dat te onderstrepen zuigt hij zijn longen nog eens vol met de rook van zijn men tholsigaret. Dan: „Het openbaar vervoer, ook zoiets. Als je onder de 21 bent moet je opstaan voor ouderen. Nou, ik sta wel uit mezelf op. Als ze zeggen: „Hè, jij, opstaan", dan blijf ik mooi zitten. Ik sta alleen op voor mensen, die moeilijk kunnen staan en voor echt oude men sen. Maar niet voor een vent van in de veertig." Pepijn: „Ik heb het meege maakt. dat een jongen niet wil de opstaan. Toen kwamen de controleurs erbij en móest-ie opstaan." "jurgen: „Het staat ook in het reglement, dat in de bus hangt. Ik vind, het hoeft niet alleen van kinderen onder de 21 jaar verwacht te worden, dat ze op staan, maar van iedereen, die kan staan." Woensdag 27 oktober. Een Kindervuist-delegatie 1500 kinderen van 52 plaatselijke afdelingen vertegenwoordi gend biedt op het Binnenhof een kindertroonrede aan aan Tweede-Kamervoorzitter Dol man. Pepijn en Jurgen waren erbij. Jurgen: „Dolman was over het algemeen nogal positief over onze troonrede. Maar eerst wilde hij hem niet aanne men, toen we hadden gevraagd of we mochten komen. Hij kon niet geloven, dat kinderen zelf een troonrede kunnen opstel len. dat kinderen op het idee komen om zoiets te doen. We hebben toen een boze brief te ruggeschreven en toen moch ten we wèi komen." Pepijn: „Ik denk, dat het komt, omdat de eerste kinder troonrede van vorig jaar, die ik had geschreven, noga! een aanval op de parlementaire democratie was en tegen de Amerikanen. Men geloofde niet, dat kinderen dat konden schrijven." Jurgen, perplex: „Wah? Wat is dat, joh, parlementaire de mocratie...?" En tegen mij: „Ja, hij heeft nogal alternatie ve ouders, weet je..." Pepijn, snel: „Mijn ouders zijn niet tegen de parlementai re democratie...," De oudera. De argwaan bij Dolman. Pepijn vader ingenieur, moeder lerares-: „Vaak, als ouders het met Kindervuist eens zijn, vertellen ze dat door aan hun kinderen. Inderdaad, ouders stimuleren vaak hun kinderen om actief met ons mee te doen." Jurgen artsenzoon: „Wat eigenlijk valt te betreuren." Pepijn: „Ze zouden het uit zichzelf moeten doen, zoals wij." Jurgen: „Maar vaak is het ook andersom. Dat kinderen onder druk van hun ouders zich niet bij ons aansluiten of hun lidmaatschap moeten op zeggen. Ik had laatst nog zo'n vader aan de telefoon. Sommi ge mensen zien ons als oproer kraaiers, die tegen de ouderlij ke macht zijn. Tja, dat hangt van de ouders af....Als het er gens mis is, zullen we probe ren daar verbetering in te brengen. Maar we zijn ook geen lieve kindertjes met lieve snoetjes." De argwaan van Dolman. Jurgen: „Ja, ze vragen wel eens: wanneer ben je nu geen kind meer? Wij zeggen: ieder een, die zich kind voelt mag met ons meewerken. Ook ouders dus, die zich kind voe len en voor hun kinderen wil len opkomen." Pepijn: „Kindervuist is geen organisatie, die volwassenen buitensluit." Jurgen: „Niet zoals de femi nisten dus, die mannen buiten sluiten. Dat is niet goed. Zij willen gelijke rechten, wij ook. Daar moet je voor vechten met iedereen, die het met je eens in. Niet als apart groepje, want dan blijf je in de hoek zit ten. Maar het zijn bij ons de kinderen, die de dienst uitma ken. Er was een afdeling, daar speelde een of andere vent de baas. Die is er dan ook door de kinderen uitgegooid. De kinderen maken uit wat voor acties we voeren. Zoals "Toys for the boys". Nou eh, op 4 december gaan we allemaal speelgoed, oorlogsspeeigoed en gewoon speelgoed, dat we nu nog aan het inzamelen zijn, aanbieden aan de minister van Defensie." Pepijn loopt weg, komt terug met een speelgoedpistool, dat hij op mij gericht houdt. Jurgen: „Die spullen moet de minister onder zijn generaais verdelen. Omdat ze daar beter mee kunnen spelen dan met echte wapens. Op 20 december gaan we hetzelfde doen in Brussel, bij het hoofdkwartier van de NAVO. Dat doen we sa men met kinderen uit Duits land, Engeland. Belgie en Frankrijk." Jurgen, na een vraag van mij: „Kindervuist is tegen alle kernwapens. Heel gewoon, om dat wij zeker van onze toe komst willen zijn," Pepijn: „Wij leven langer dan de volwassenen. Wij zitten straks met ai die troep opge scheept." Jurgen: „Ja, 't is toch bela chelijk allemaal. Je vraagt je af of ze wel goed bij hun ver stand zijn. Zij weten toch óók wat de gevolgen zijn. Echt, ik snap er mks van. Zo loopt het hartstikke mis..." Een fragment uit de kinder troonrede: „Fascisme is, dat je discrimineert tussen groepen mensen. Wij vinden faseisme gevaarlijk. Daarom mogen fascistische partijen niet in de Tweede Kamer komen." Jurgen: „Fascisme is ge vaarlijk voor de mensen- "en kinderrechten. Weet je... bij ons op school i3 dc negerhaat te snijden. Dat van die ver- rechtslng van de scholieren is waar." Pepijn pakt er een stencil bij. „Wij hebben op school ook verkiezingen gehouden. De Centrumpartij kreeg 7 zetels. Dc WD was met 47 zetels de grootste." Jurgen: „En iedereen weet, dat de WD voor het eigen be lang opkomt...Ik noem het ego trippers." Pepijn stemde 'ongeldig, om dat ik er nog met uit ben.' Jur gen op de CPN, maar alleen 'om tegenspel te bieden tegen extreem rechts'. Van politiek moeten ze alle bei weinig hebben. Jurgen: „Kindervuist is niet politiek gebonden. Wij zijn te gen dat gedoe in de politiek, de burokratie. Ik vind het een zootje. De bereidheid om wer kelijk iets te doen ontbreekt bij de politici. Het maakt volgens mij dan ook niet uit, wie er aan de macht is. In plaats van al maar te zeiken en af te wach ten, zouden ze es wat moeten doen. Ik heb het een tijdje in de krant gevolgd. Ik ben ermee opgehouden, 't is een warboel." Ik kijk in de loop van het pis tool. Dan naar Pepijn. Hij aar zelt. Somber: „Ik denk...ik denk, dat de bom valt...in '84, *85...ik voel het gewoon...Ik ga wel door met school, maar veel kan het me eigenlijk niet meer scheien. Je wordt onver schillig. Als mensen aan mij vragen: Waarom rook je?, dan zeg ik: Ik ga toch dood en mis schien wel op hetzelfde mo ment als jij." Jurgen, lakoniek: "Als de bom valt... nou, dan valt-ie. Ik zal er niet van wakker liggen. Ik zie wel. Ik leef nu, ik leef maar één keer en ik haal er nü uit wat erin zit. Ik probeer van dag tot dag te leven, ervan te maken wat erin zit. De toe komst laat me koud. Ik kijk niet verder dan m'n neus lang is. Ach, ik denk er wel es over na natuurlijk. Ik denk bijvoor beeld. dat ik niet veel kans op een baan heb. Daarom laat ik m'n leven nü niet verpesten door school, door moeten, door plichten." Pepijn: "Het ergst vind ik dc onmacht... Er gebeurt iets, je ziet iets op de TV. ME'ers die mensen in eikaar rammen. Dat dat zomaar kan. Dat je daar niks tegen doen kunt. Dat je de onmacht voelt..." Jurgen: "Bij mij is het meer de school. De school is voor mij een donkere wolk boven het paradijs. En verder... ver der laat het me allemaal koud. Al dat geklooi wat moet ik er mee? Waarom zeggen ze niet gewoon: weg met al die wa pens? Waarom al dat gelul? Het is in feite zo simpel, maar ze moeten zo nodig ingewik keld doen. De mensen maken het zich zelf zo moeilijk. Enne.- ik heb ook geen raad voor ze, hoe ze het dan wel zouden moeten doen. Waarom ook? Het maakt toch niets uit. Ik geloof er ge woon niet meer in. Ja, maar je bent wel actief in Kindervuist, zeggen ze dan. Zeker. Laat ik het zo zeggen: ik doe dat, omdat ik er gewoon erg vee! plezier in heb. Ja? En we bestaan nu eenmaal, dus iaat ze dan ook maar merken dat we bestaan." Pepijn wrijft met beide vuis ten in z'n ogen. Hoe laat was het vannacht? "Vier uur." v f -C w ïfcfi, A De Doelen, tel. 132490, grote zaal: Lee Towers, ma. 20.15 uur. kleine zaal: Muziek Authentiek, Apollo's Banquet, werken van o a. Mozart en Sussmayr, ma 20 15 uur ALHAMBRA 1, tel 330293 Ademloos (16), 2, 7. 9 30 uur. ALHAMBRA 2. tei. 330293: Grease II (a I2 uur, Les uns et les autres (a I8 uur CALYPSO 1, tel 131855. De ,man met het dodelijke oog (12). 2. 7. 9 30 uur CALYPSO 2. tel. 131855 The road warrior (16), 1 45, 6 45, 9.15 uur. CALYPSO 3. tel. 131855- Stri pes (a.L), 2. 7. 9 30 uur CENTRAAL, tel. 138210' Mys- tique'(18), 12 30. 2 15, 5. 5 45, 7.30, 9.15 uur CINEAC AD (Beurs), te! 138082: Class oi 1984 (16), 2, 7, 9.30 uur. CINEAC NRC (Bijenkorf)tel. 121139: Piranha 2 Flytng Kil lers (16), 7. 9.30 uur CINERAMA 1, tel. 115300: Bla de runner (12), 2, 6 45, 9.30 uur. CINERAMA 2. tel. 115300- Pol tergeist (16), 2, 7, 9.30 uur. CINERAMA 3, tel. 115300 Young doctors In love (a.L), 2.15, 6.45, 9.15 uur. CINERAMA 4, tei. 115300 Querelle (16). 2.15, 7.15, 9 45 uur. CINERAMA 5, tel 115300. La passante du sans-souci (a.l 2.15, 6.45, 9.15 uur. CORSO. tel. 121110: The thing (16). 2. 7, 9.30 uur. beh. ma.av. (CRITERION, tel 128615 lanuit de varennes (16), 8 uur. LUMIÈRE 1, tel 117755: Por- ky's pikante pretpark (16), 2, 7, 9.30 uur. LUMIÈRE 2. tel. 117755. The entity (12), 2, 7, 9.30 uur. LUM1ERE 3, lel. 117755: Monty Python ja.L), 1.45, 6.45, 9.15 uur. LUM1ERE 4, tel 117755- Sum mer Lovers (12), 1.45, 6 45. 9.15 uur. LUXOR, tel 138326: Once upon a time in the west (12), 2 en 8 uur. METRO 1, tel;. 844393: Nighthawks (12), 2, 7, 9 30 uur, beh. ma. av. METRO 2, tel. 844393: The border (16), 2, 7. 9.30 uur. REX tel. 772793: Slipjes die uit de schoolbank klappen (18), doorlopend van 10-24 uur; THALIA, tel. 111555: Van de koele meren des doods (16), 2. 6 45, 9.30 uur. 't VENSTER 1. tel. 364998: Yol (16), 7 30 uur (beh. ma.) Pas sion (16), 10 uur (beh. ma.) 'T VENSTER 2, tel. 364998: La lemme d'è cöte (16), 7.30 en 10 uur, beh. ma. EURO, tel. 01880 - 24144, zaal 1: The entity (12), 1 30, 6.45. 9.15 uur. zaai 2: Eye of the Ti ger (12). 1.30, 6.45, 9.15 uur. zaal 3: The road Warrior (16), 1.30. 6 45, 9.15 uur. zaal 4: Porky's pikante pretpark (16), 1.30, 6.45, 9.15 uur. T1VOLI, tel 01883 - 12608: Porky's pikante pretpark (16), 8 uur: An eye for an eye (16), di. 8 uur. A, Kr'tt' j >*v De Stoep, Spijkenisse, tel. 01880-24453. film Possession van Andrej Zulawski, ma. 20.15 uur ROTTERDAM Het Penta Theater, bekend om het com bineren van beweging met an dere kunstvormen" geeft woensdagavond In de Lantaren (20.30 uur te beginnen) de Ne derlandse première van "Dame Blanche". Eerder werd deze produktie, waarvoor de groep traditiegetrouw niet alleen zelf de choreografie maar ook alle bijbehorende zaken als kos tuums, verlichting enz. verzorg de, uitgevoerd tijdens de Ham- burgse Ballet- und Tanztheater Tage. In de Lantaren blijft Pen ta nu tot 5 december. "Dame Blanche" is een ver beelding van de menselijke hang naar geluk. Het laat een verwachtingspatroon zien, waarbij veel dingen geïdeali seerd worden en waarvan de uitkomst vaak als een zeepbel uiteenspat, aldus een toelich ting op de produktie. Het stuk toont mensen, die zichzelf en hun medemens me nen te moeten manipuleren naar het standaard-geluks- beeld, zoals dat op vele manie ren door de media wordt opge drongen. De produktie ontleent haar naam aan het bekende, tot smelten gedoemde sluit stuk van een luxe diner. VERKO ÏHT Daar zit u dan. Een heerlijk huis op 't oog, maar eerst moet u mooi uw huidige woning kwijt. De beste manier: een advertentie op opvallend formaat. Dat kost minder dan u denkt en verkoopt sneller, want: En de makelaar weet van wanten en kranten.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1