am: 'We hebben vreselijk in spanning gezeten' Smt^berispt voor t0 lclclt komen ommuurde stadjes Stakingscomité wordt voorlopig gehandhaafd OJC noemt kritiek van beroeps krachten 'zielig' OJC zegt vertrouwen op in jongerenwerker Viswedstrijden in de stad Koffieconcert Lentefeest-bingo Ooh, kom er 's kijken Geen geld voor strip Sch (Van een onzer verslag- "v.geefsters) SCHIEDAM De gfrote kindervriend heeft dit jaar bijna schipbreuk geleden op de woelige zee. Geluk- kig ging de storm lig gen, maar het schip uit Spanje kwam door dit alles wél een week te laat in Schiedam aan. Zaterdag was het dan zover. Bij de kade aan de Buitenhavenweg zag het zwart van de kinde ren. Iedereen wilde met zijn neus vooraan staan toen Sint Nicolaas met zijn pieterbazen arri veerde. Zes schoentjes Geldgebrek f (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van de ABOP houdt voorlopig het stakingscomité in stand. Deze onderwijzers blijven de ontwikkelin gen wat betreft het beleid van minister Deetman op de voet volgen. Met de Rode Valkenboot De Groene Vrede voer Sint Schiedam binnen. Op het voordek stonden alle Zwarte Pieten al verlangend uit te kijken naar de wal. Zodra de grote kindervriend voet aan wal zette kwam jong en oud naar voren om hem te begroeten. Vleugels Ook in het Stedelijk Mu seum zijn de restanten van middeleeuwse kloosters nog bewaard- gebleven. gf fees HET VfiuÊ VOLK schieda m 8 MAANDAG 29 NOVEMBER 1982 v-<- p- Jong- en oud was present. De kleintjes zaten boven op de brede schouders van ma en pa. Er waren druipneuzen van de kou, maar dat deerde de jeugd allerminst. Burgemeester John te Loo berispte Sint voor zijn te laat komen. „We hebben de afgelo pen dagen verschrikkelijk in spanning gezeten. We lazen in de krant dat u op allerlei plaatsen in het land langsge- weest bent, maar niet in Schie dam! Kinderen hebben verlan gend naar u uitgekeken. Ze stonden in rijen bij de Maas boulevard om te speuren of uw stoomboot al te zien was", ver telde hij. „En," sprak de burgemees ter, „wij hopen natuurlijk dat u aan de verwachtingen van de kinderen zult voldoen. Maar Sint, één ding moet u weten. Op het stadhuis staan dit jaar zés schoentjes. Wij hebben een wethouder erbij gekregen. Wilt u dit niet vergeten?" Sint Nicolaas zelve bleef goedgevig na deze kritiek. Hij zei te hopen dat zijn verblijf in Schiedam aangenaam zal zijn eri wat betreft die zesde schoen: „Ik zal er extra aan dacht aan besteden," beloofde de goedheiligman. Omdat de burgemeester ook wel de eerste burger van de stad wordt genoemd, mocht John te Loo samen met zijn (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De bezui nigingsmaatregelen van de gemeente zijn er de oor zaak van dat dit keer geen begrotings-strip zal worden getekend. Nu ieder dubbeltje twee keer wordt omgedraaid voor het wordt uitgegeven, heeft het college van B en W besloten af te zien van de spitsvondige karikaturen van de Schiedamse teke naar Harr Wiegman, die al tijd heel duidelijk lieten zien met welke financie ringsproblemen de wethou ders kampten. Lang ver wacht en toch geko men, het is een groots welkom wat de sint krijgt. v 'Ai vrouw als eerste een cadeautje van de Goedheiligman ont vang. „Jongens en meisjes", zei de Sint, „de burgemeester heeft mij er al over aangespro ken dat ik zo laat ben geko men. Gelukkig is het niet meer stormachtig en kan ik nu bij jullie zijn. Iedereen mag zijn schoen klaarzetten, maar ver geet niet: het grote feest is pas komende zondag!" Om geen al te grote ver wachtingen bij zijn verjaar dagsfeest op 5 december te wekken, zei de Sint: „Voor gro te mensen zijn in deze tijd al mijn presentjes een beetje duur. Als je niet het cadeautje krijgt dat je graag wil hebben, moet je niet boos zijn, want dan heeft ook Sinterklaas niet genoeg centjes gehad om aan je grootste wens te voldoen. Al is er dan geldgebrek, de Zwarte Pieten trokk'en zich daar niets van aan. Zij dolden, holden en gaven met gulle hand aan alle kinderen peper noten, taai-taaitjes en andere lekkernijen. Voor het oude Stadhuis aan de Grote markt haalden de on deugende helpers levensge vaarlijke toeren uit. Ze klom- „Het comité Is een soort uit kijkpost voor de rest", zegt John de Bruin, onderwijzer en stakingsleider. „Het lijkt ons handig om de minister in de gaten te houden. Dat heeft het voordeel dat bij beslissingen "de mensen eerder bij elkaar geroepen kunnen worden." In "een vergadering deze week hebben de leden van de bond ideeën op tafel gebracht ovr eventuele verdere stappen. „We hebben daarbij niet ge zegd dat we een nieuwe sta king aan het voorbereiden wa ren. De ideeën die zijn geop perd gaan naar het districsbe- stuur, en vandaaruit naar het landelijk bestuur, zodat de bond een beeld krijgt van wat er in het land leeft." Er Is een extra editie In de maak van "Bondkracht", het periodiek van de afdeling. waarin wordt ingegaan op de afgelopen staking. „In dit nummer zullen deelne mers aan de staking hun erva ringen weergeven." Naast de extra "Bonds- kracht" is er een draaiboek ge makt waarin onder andere de handelingen tijdens de staking op een rijtje zijn gezet. Een knipselkrant cmpleteert het geheel. Het comité is van zins min stens iedere week bijeen te ko men. Volgende maand zal de Tweede kamer een beslissing nemen over de omstreden voorstellen van minister Deet man. „De bereidheid om even tueel nog een keer te staken is nog niet gepeild. Mensen die nu een bepaalde mening heb ben, kunnen morgen weer een andere hebben, doordat er iets veranderd is", aldus John de Bruin. men bovenin de lantaarnpaal en liepen tussen het verkeer door, maar Sint zag het door de vingers. Hij had het te druk. Bij het Broersvest kon hij voetje voor voetje vooruit, om dat hij bijna geplet werd door de menigte. Echter, niet ieder een wilde vooraan. Sommigen waren toch nog een beetje bang en deinsden met tranen in de ogen achteruit als er een Zwarte Piet met snoepgoed aankwam. Er is één troost. Alle kinde ren die zaterdagmiddag met de Sint meekwamen bij de Bui tenhavenweg, zagen er stra lend uit en vonden het maar wat een eer, met zo'n populaire kindervriend mee te varen! Sinterklaas vond het overigens wel jammer dat de kinderen niet meer zingen op straat. MhMÉ (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Stich ting Open Jongerencentrum Schiedam Noord heeft de kritiek van de randgroep jongerenwerkers op de ge meentelijke beleidsnota met verbazing en teleurstelling ontvangen. Het nieuwe cen trum in Noord, in de volks mond bekend als OJC- 'Noord, werd door deze be roepskrachten te duur be schouwd, als het ten koste zou gaan van de wijkgerich te jeugdopvang. Het bestuur en medewer kers van de stichting OJC komt binnenkort met een eigen beleidsnota over het toekomstige jongerenwerk in Noord. De stichting, die al jarenlang strijd voert voor een nieuw jeugdcentrum in Schiedam Noord, noemt het een "zielige zaak" dat juist de beroepskrachten die wer ken met de zwerfjeugd, het te bouwen OJC een peperdu re voorziening vinden. Volgens de~ drie beroeps krachten Frans Ekel, werk zaam in Nieuwland, Kees Tegussinklo in Zuid en Ed gar Kerssenberg in Noord moet het centrum verdwij nen als er geen geld is om de zes kleine buurtprojecten te betalen. De stichting OJC werkt nu aan een weerwoord. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bestuur en medewerkers van het Open Jongeren Centrum Schie- dam-Noord hebben nu offi cieel laten weten dat zij het vertrouwen fn jongerenwer ker Jaap van der Graaf heb ben opgezegd. In een verklaring geeft het bestuur en de vrijwilli gers als reden op "overma tig drankgebruik en het te gen elkaar uitspelen van be stuur en medewerkers, wat leidde tot een voor ons on houdbare situatie." Jaap van der Graaf moest drie weken geleden vla de notulen van een bestuurs vergadering vernemen dat In hem voor wat betreft het OJC het vertrouwen was op gezegd. Hierop volgde een week later een bestuursbrief met de mededeling dat "er niets is gevonden om verde re stappen te kunnen onder nemen." De jongerenwerker Is nu al bijna twee maanden ziek thuis. Hij is overspannen,. Van der Graaf werd an derhalf jaar geleden door de SSSN in dienst genomen ter ondersteuning van de vijf tien vrijwilligers in de OJC, die het nieuwe jeugdcen trum In Noord voorbereiden. Hij is part-timer en werkt tien uur voor het jongeren project, en tien uur aan de begeleiding van jongerenac- tlvlteitcn, die in de Blauwe Brug plaatsvinden. Een goed beeld van een mid deleeuws klooser convent, zijn de restanten van het Sint Ba- voklooster in Gent, dat eigen lijk eerder tot de abdijen dan tot de kloosters behoorde. Er was een ommuurde hof, die aan één kant was afgesloten door de kerk. De andere drie zijden werden afgesloten door de gesloten buitenmuur met een poort. Daartegenaan lag de refter (de eetzaal) de dormter (de slaap zaal), de woning van de abt, de keuken, het ziekenhuis, de voorraadkamers, de schuren en de stallen en uiteindelijk het kerkhof. Je bent geneigd te denken dat dit klooster een soort gebouwencomplex ge weest moet zijn, maar eigenlijk- leek het meer op een ommuurd stadje.' Binnen deze muren waren ook nog een „Brouhuys" een „bac- huys" een „papenhuys"(voor de kloostergeestelijke), een „washuys", een boerderij, een duiventil en een paar molens. Men was dus van alles voor zien. Buiten de muren van der gelijke kloosters lag vaak nog een gasthuis, zodat late reizi gers daar nog een rustplaats voor de nacht konden vinden. Hier werden ook vaak de aan het klooster onderhavige lan derijen beheerd. Bij opgravingen naar de resten van het Sint Annaklooster zijn twee vleugels van het gebouw teruggevonden. Dit waren de noordvleugel langs de St. An- nazusterst'raat, dïe bestond uit twee gebouwen, gescheiden door een vier meter breed tus- senterrein. en een hier lood recht op liggende oostvleugel. De bouwtijd werd gezien het baksteenmateriaal door de on derzoekers geschat rond het jaar 1440. De fundamenten van de zuidgevel waren sterk vernield door een 19de eeuwse fundering. Door de gescheiden fundering vermoedde men dat het hier een zogenaamd pater huis betrof, vergelijkbaar met het „papenhuis" in het Sint Bavoklooster in Gent. Het was in de middeleeuwen normaal, ook bij vrouwen kloosters, dat de geestelijke die zich bezighield met de zielszorg van de nonnen, apart was gehuisvest. Dit kwam doordat diegene die deze func tie uitoefende, zich in alle rus! en eenzaamheid op zijn erk moest kunnen bezinnen. Over het algemeen geeft het beeld van de overblijfselen wel enige raakvlakken te zien met het Sint Bavoklooster, ai was Sint Anna natuurlijk veel klein schaliger. Volgende week za! ik wat nader ingaan op details, evenals op de vondsten van huishoudelijke voorwerpen, zoals potten, pannen en derge lijke, die gedaan zijn. HENRIETTE VAN ALDERWE- RELT DEI kan e< ties ei ders ring o en bet terdai Tweec van d< Op <3 hoorzit forse k koord SCHIEDAM Vis wedstrijdenorgani sator C Verboom heeft voor de ko mende weken weer een serie onderlin ge wedstrijden voor liefhebbers op touw gezet. De eerste is dinsdag in het wa ter bij de Buitenha venweg, donderdag 2 december wordt in de Schie gevist en dinsdag 7 de cember weer bij de Buitenhavenweg. De inleg is één gul den. Ook Vlaardin- gers kunnen mee doen. Per wedstrijd zijn er drie prijzen te winnen en dege ne met het minste aantal punten over de drie wedstrij den, wordt winnaar van een herenpols horloge. Aanvang steeds om negen uur, einde twaalf uur. Het verzamel- adres is de glasfa briek. Verder wordt op 4, 11 en 18 december een kerstserie ver- vist, met als inzet een kerstbokaal. Deze wedstrijden worden achtereen volgens gehouden in Schiedam bij de Buitenhavenweg, in Viaardingen bij de Vlaardingse haven en in Rotterdam in de Albrechtskade. De inleg is ƒ7,50 voor de hele serie. Aanvang negen uur, einde half één. Het verzamelpunt op 4 december is de Glasfabriek, op 11 december de Visbank en op 18 december is het vertrekpunt De Margriethal. Op alle drie dagen worden de hengelaars ver zocht om acht uur aanwezig te zijn. SCHIEDAM Werken van Schu bert, Wolf en Gershwin worden uitgevoerd tijdens het koffieconcert dat de sopraan Iris Giei en de pianist Huib Christiaanse woensdag in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat zal geven. Het con cert begint om hall één en is gratis toegankelijk. SCHIEDAM Een grote Sint Nicolaas bingo-avond wordt dinsdag gehouden in het pand van Stichting Lente feest aan het Broersvest 101. Het eerste nummer wordt om precies acht uur omgeroe pen. Dit keer zijn er veie extra prijzen en verrassingen. De opbrengst korol ten goede aan het Lentefeestwerk voor gehandicap ten. ROTT inzittenc ge spori renmidd "eron Quigspoj tienhove Ondanks totaal v men hai weg in twee sp< gebrokei arm en komen. fel' Vol verwondering kijkt dit kindje naar de keramieken poppetjes van Lau ra van Amerongen, die tingelen als ze bewegen. Vorig jaar moest de kunstmarkt afge last worden, omdat het Stedelijk Mu seum gesloten was vanwege een man kement aan de ver warming. Maar in het afgelopen weekeinde waren kunstenaars uit alle Streken van het land weer present. Wie originele ca deautjes wilde schenken tijdens de feestdagen, mocht deze over dekte markt niet overslaan. Piete peuterige gedich tenbundeltjes, bof ken, schilderijen, zeefdrukken, ets# keramiek, giaSSfl sieraden het is met dat alles geen kunst om Sint te zijn. Alles was ooi te koop tegen een lage prijs. ROTT Uen en k volkje kunsten, heeft d< een lugi Toen de Persie i in de k huls in c nam, on hoofde 1 gen her versprei vers. Eé netje ha tij weter Bob vj kippen tuin. Toe atelier i

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 2