'jKan dit nu mmm KASTEN VOL SPELLETJES TE LEEN Ook bij gif in de grond Inbrekers actief 'Politie mag klachten niet zelf onderzoeken' i m Aanrander bindt meisje aan boom Schone grond komt verontreinigd aan Sint en Pieten in Schiedam- Noord Jeugd doet examen voor schaakdiploma Schiedam 'kleiner' Kleding gestolen Raadsleden maar vier minuten 'over tijd' T oonkunstkoor zingt Die Jahreszeiten ■ê$t m. - |$misMpMRp (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Geldbeleggers kunnen vanaf vandaag een "aandeeltje Schiedam" kopen. De gemeente geeft obligatieleningen uit voor eèn be drag van 15 miljoen gulden tegen een rente van 9 percent. Het is Schiedam in eerste instantie niet te doen om de lening, maar juist om het renteper centage. Wmmm "Kan de gemeente van je straat zo maar een opslagplaats maken?" Deze vraag stellen de bewoners van de Loeffstraat zich al lange tijdZeker 30 levensgrote rioleringsbuizen liggen aan de kant van de weg, pal naast het bejaardentehuis. Volgens de heer Kamp bederven ze niet alleen het uitzicht, maar zijn ze ook nog gevaarlijk. "Het trekt de jeugd aan, hè. De brandweer is er al een paar keer aan te pas gekomen, omdat ze in de buizen houten stellingen hadden verbrand. Ik snap er werkelijk'niets van, ivant de gemeente is hier nergens in de buurt1 bezig met de riolering en ze hebben daarvoor in de toekomst ook geen plannen." "Ik en vele andere bewoners hebben al. vaak naar het Stadskantoor gebeld. We kregen daar alleen te horen dat de buizen nog een paar maanden blijven liggen. Dan vraag ik me af: ivaarom gebruiken ze daarvoor het oude Hermes- veld niet? Dat ligt al meer dan 20 jaar braak, en het is hier vlakbij." Canvasbal Ferdinand van Helden laat een dob belsteen en bal zien: twee dingen uit de kast vol sport en spelmate rialen die te leen zijn.' Propvol Onderzoek Sch WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 HET VRUE VOLK Schiedam 14 \->AN<> M A- i W>ïZ(*atm Te koop: 'n aandeeltje Schiedam De rechter heeft bepaald dat een gemeente bij herziening van zijn erfpachtcontracten voor bedrijfsterreinen, een rente mag heffen die gelijk is van die van de laatst uitgege ven vaste geldlening. In een rechtszaak is onlangs nog uit gesproken dat hiermee een ob ligatielening wordt bedoeld. Aangezien Schiedam zo'n le ning voor het laatst in 1952 uit gaf tegen een rente van vier en een kwart percent is nu beslo ten nieuwe obligaties uit te ge ven tegen negen percent. „We zijn daarmee iets duur der uit dan wanneer we zouden lenen op de geldmarkt. Nu geeft de Amro-bank de aande len uit en staat de Bank Neder landse Gemeenten garant voor de obligaties die niet worden verkocht." Voor het risico dat deze in stellingen dragen moeten we iets meer rente betalen. Dat wordt echter ruimschoots goedgemaakt door de grotere opbrengsten van de herziene erfpachtscontracten," legt de chef afdeling financiën, Van der Bout, uit. De 15 miljoen gulden zullen vanaf 1 januari 1994 binnen 15 jaar worden afgelost. Volgens een woordvoerder van de Ver eniging Nederlandse Gemeen ten is het niet ongebruikelijk dat gemeenten overgaan tot uitgifte van obligaties om zo aan geld te komen. Zo heeft de gemeente Breda onlangs nog een serie obliga ties uitgeloot voor aflossing. De constructie dat het rente percentage is gekoppeld aan dat van de erfpachtscontrac ten, is bij de VNG echter onbe kend. Bel de sport-o-theek! Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Zin in een spelletje, maar geen materia len? Bel de sport-o-theek! Uit gekeken op voetballen? Geen probleem, bij de Schiedamse sportraad liggen kasten vol spelletjes, en tegen een symbo lisch bedrag worden er nog complete spelregels bijgele verd ook! De sportieve recreatie neemt, nu de vrije tijd toe neemt, een steeds grotere vlucht. De belangstelling voor sport en spelinstuiven is zelfs zó enorm dat volgend jaar meer sporthalruimte nodig is om iedereen bewegingsruimte te geven. De interesse in de recreatie sport is groeiende en toch blijkt dat 38% van de Neder landers aan geen enkele sport doet. Dat moet veranderen, vindt de overheid en om die re den is er nu naast de biblio theek, artotheek en de disco theek, óók een regionale sport- o-theek: een uitleencentrum waar de spelen sportmateria- len tegen een kleine bedrag ge leend mogen worden. Wie op een feestje eens wat anders wil dan een hapje, drankje, praatje, kan een be roep doen op de sport-o-theek en bijvoorbeeld dertig dambor den te leen vragen. Evenzo goed is het ook mogelijk om het buurtfeest op te luisteren met een oud-Hollandse spelen- middag voor jong en oud. Ook dan is een simpel telefoontje naar het Stadskantoor de ze vende etage voldoende om de materialen plus spelregels te bestellen. "Per 1 november is de sport- o-theek óók voor Viaardlngers en mensen uit Maassluis," ver telt Ferdinand van Helden, de recreatiesportambtenaar van het Stadskantoor. Zijn functie wordt met een duur woord ook wel "consulent" genoemd. Hij geeft verenigingen en indivi duele sporters en spelfanaten adviezen, en organiseert de in stuiven en cursussen van de Sportraad. "Ik ben alert op nieuw spelle tjes en probeer die dan ook zo veel mogelijk in huis te halen. Op dit moment is de canvasbal met een doorsnede van een meter razend populair. Daar kun je bij wijze van spreken met zijn elven mee voetballen en ook in het water is het een ideaal spelmiddel." De opzet van de sport- en spelinstuiven is de alles mag en niets moet. "Vrijheid, blij heid" dat is het motto. "Vooral de sport- en spelinstuiven in de sporthal Margriet zijn razend populair. Het bezoekersaantal rijst de pan uit en we hebben nu een halve sportzaal in ge bruik, maar dat wordt volgend jaar zeker een hele." Maar liëjpt 120 deelnemers turfde de recreatiesportleider er vorige week. Zelfs van bui- ,(Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Niet alleen de tuinen in de Botenbuurt heb ben een giftige toplaag die af komstig is van de afgraving bij de rioolzuiveringsinstalla tie De Groote Lucht. Ook bij de Harreweg is een terrein van honderd bij vijftig meter opge hoogd met de door pesticiden verontreinigde grond. In het saneringsvoorstel dat' bij de Minister en Rijnmond ligt, is gevraagd ook deze vie ze grond af te graven. Het ver ontreinigde talud ten zuid-oos ten van de Galjoot is bestemd als openbaar groen. SCHIEDAM Het toon kunstkoor zingt vanavond in het Passagetheater "Die Jah reszeiten" van de componist Jos. Haydn, onder leiding van dirigent Edwin Wolf. Het Ge westelijk Orkest van Zuid-Hol land zal voor de begeleiding zorgdragen. De toegangsprij zen zijn ƒ12.50 en ƒ10,- voor CJP en Pas 65. Aanvang acht ten de stad, komen ze om te trimmen, volleyballen, basket ballen en wat al dies meer. Ook de cursussen die de Sportraad organiseert, trekt volle zalen. "Op maandag avond geven we een kennisma kingscursus tennissen. Het zit er propvol. Dat geldt ook voor de cursus Algemene Basis Op leiding: een studie die vrijwilli gers ieert wat er komt kijken bij de begeleiding van sport en spelinstuiven. Een goede greep blijken ook de twee experimenten voor jongeren te zijn. In Noord is er voor de jeugd van tien tot achttien jaar elke zaterdag een gratis sportinstuif en in West kunnen zesde klassers elke dinsdagmiddag kennis maken met tal van sporten. "Dat laatste slaat enorm aan. Volgende jaar hopen we ook in een andere wijk eenzelf de naschoolse activiteit te kun nen opzetten. Uitgangspunt bij dit experiment is de jeugd zo jong mogelijk kennis te laten maken met alle mogelijke sporten. Dit in de hoop dat zij ook op oudere leeftijd actief blijven." VLAARDIN GEN/MAAS- SLUIS Inbrekers zijn weer volop actief geweest in Vlaar- dingen en Maassluis. Door het vernielen van een ruit van een fabriek aan de A. van Hcel- straat in Maassluis kwamen inbrekers binnen. Zij namen uit een kantoor een stofzuiger en een draagbare radio weg- Ook een schrijfmachine en'een calculator werden ontvreemd. In VJaardlngen werd uit een auto in de Mahlerstraat ge reedschap ontvreemd ter waarde van 2500 gulden. Ook in een bedrijfspand aan dc Hofiaan werd gereedschap ge stolen, ter waarde van 2000 gulden. In een winkel aan het Veer- plein werden vijf wekkers op klaarlichte dag meegenomen zonder dat aan de kassa was betaald. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Niet het poli tiecorps zélf, maar een com missie van 'buitenstaanders' moet de klachten tegen het po litieoptreden gaan onderzoe ken. D'66 is het niet-eens met de huidige opzet van het ont- werp-klachtenreglement van de gemeentepolitie. Het feit dat de politie het onderzoek in eigen hand kan en mag hou den vormt voor deze partij het grote struikelblok. D'66 raadslid Adri Reijn- hout: „Je kunt deze situatie veranderen door een externe commissie samen te stellen, waarin bijvoorbeeld twee raadsleden of burgers zitten. In de laatste vergadering van de commissie algemene- en be stuurlijke zaken kreeg ik voor dit idee alleen steun van CPN en PPR. De grote partijen lie ten het afweten. Ook de voor zitter van deze commissie, burgemeester Te Loo, en de commissaris, gaven er de voorkeur aan de klachten bin nenskamers te behandelen." Een recent onderzoek van de Universiteit van Nijmegen geeft aan ('at de huidige klach tenprocedures van de korpsen in Nederl; nd, niet voldoen. Eén van de conclusies is dat er rechtsongelijkheid bestaat tus sen de klager en de agent. De iaatste partij wordt vooraf met de klacht geconfronteerd en kan dan zijn vèrweer voorbe reiden. De klager moet maar afwachten of hij ooit zal wor den gehoord. Het onderzoek is verricht in opdracht van de directie Poli tie van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken. Adri Reijn- hout heeft de burgemeester ge vraagd bij de verdere uitwer king van het reglement de uit slag van dit onderzoek te be trekken. „Het is erg jammer dat de regeling niet meer aan de orde komt In de gemeenteraad, om dat de burgemeester volledige beslissingsbevoegdheid heeft op het'gebied van politiezaken. Het zal me waarschijnlijk niet eens lukken om het voor de tweede keer op de agenda van de commissie ABZ te krijgen, want daarvoor heb ik een steun van de meerderheid no dig". „We hebben nu binnen de partij afgesproken op de zaak terug te komen als het klach ten-reglement voor het gehele ambtelijke apparaat wordt besproken," aldus Reijnhout. ~TZ~~ ROTTERDAM „Door zijn gebrek kige ontwikkeling besefte deze jonge man gewoon niet, dat zijn daden door de samenleving niet worden getole reerd." Raadsman mr. B. van Spaen- donck zei dit giste ren bij de Rotter damse rechtbank over Antoon V. (18) uit Schiedam, die ontuchtige hande lingen met twee jonge meisjes had gepleegd. De Schiedammer bond op 22 augus tus een zevenjarig meisje met armen en voeten aan een boom vast om haar verzet te breken en vervolgens haar vrouwelijkheid te betasten. De vader van het kind kon mogelijk verder on heil voorkomen. Antoon V. had zich in de zomer van 1981 ook al aan een jong meisje vergrepen. Uit de rapportage van een psychiater en een psycholoog bleek, dat er 'wei nig of geen moge lijkheden tot beïn vloeding" van de Schiedammer zijn. „Hoe valt e.e.a. te voorkomen? De kinderen willen het niet en u hebt pro blemen het te ia- ten", zo merkte rechtbankpresident mr. T. Fransen op. De reclassering zei een aanzet te zien in een vaste werk kring (bij een socia le werkplaats) en periodieke ge sprekken. Presi dent mr. Fransen: „Er moet regelmaat in uw leven komen. En u moet met mensen praten; niet alles opkropt pen." Officier van Justitie1 mr. L. C. de Wit concludeerde aatr- de hamj van de rapportage, dat er in de sociale omge- ving van Antoon V, het één en ander" moet gebeuren. Hij eiste wegens aan- randing zeven maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. j| Raadsman mr. VarU Spaendonck steldé dat er bij de Schie-rl dammer sinds zijn •M detentie het nodige") besef is doorge- drongen. Hij zag V het nut van een langere vrijheids straf daarom niet in en bepleitte een li straf gelijk aan het voorarrest. Uit spraak op 14 de--* cember. SCHIEDAM/KRIM PEN AAN DEN IJS- SEL In de Krim- pense Vincent van Goghlaan zijn een paar tuinen opge hoogd met veront reinigde grond, af komstig van een' bouwput in Schie dam. De met olie vervuilde aarde is direct weer afge graven en afge voerd. Het gaat om grond afgegraven bij het bouwrijp maken van het kantoor en verzamelgebouw van de firma Van Wijnen vastgoed bv aan de De Brauw- weg. Begin 1980 startte daar de bouw van het be- drijfscomplex. Het Dordtse aanne mingsbedrijf Ba- rendregt heeft de grond afgevoerd en zoals midden no vember bleek, ver- kocht aan het ge-v meentelijk woning bedrijf in Krimpen: Volgens de afdeling Stadsontwikkeling i treft Schiedam geen blaam. De grond bij deDe Brauwweg is schoon. Het gebied was vroeger weide; grond waar uitslui tend veehouderij werd bedreven. SCHIEDAM Sint Nicolaas en zijn Pieten komen za terdag in Schie- dam-Noord. Zon der dat de Sint het weet, heeft de or ganisatie een koets, een paar dentram en de mu ziekband St. Rad boud ingehuurd. Om half twaalf be gint de rijtoer vanaf boerderij Land- vreugd via allerlei straatjes naiar het winkelcentrum De Kethel en daarna naar het winkelcen trum „Hof van Spa- land", waar de prijswinnaars van een St. Nicolaas wedstrijd bekend worden gemaakt. Na de uitreiking zuilen in het wijk centrum De Blauwe Brug films en to neelstukjes te zien zijn. Dit middagpro-' gramma begint om half twee en duurt tot ongeveer vier'- uur. SCHIEDAM Bij de schaakvereni ging Schiedam heeft de jeugd weer examens afgelegd voor het behalen van schaakdiplo ma's. Zestien kin deren slaagden, onder wie zelfs twee die met het Koningsdiploma naar huis gingen: Rudi Kloos en Ju dith Robberecht. Deze twee kandida ten kennen maar liefst tien openin gen en combina ties. De jeugdschaak- club is nu druk doende met het or ganiseren van nieu we examens, die in april zullen worden gehouden. Er wordt altijd geoefend in het clubgebouw Wilton Fijenoord, ingang Rubenslaan. Verdere inlichtin- gen geeft Frans Groeneweg, Praani 5. tel. 70 12 15.' 9 SCHIEDAM Het inwonertal van Schiedam is in de maand oktober met bijna tweehonderd mensen gedaald. De stad telde begin november 71.639 bewoners. 325 per sonen zijn verhuisd, terwijl er 146 nieuwkomers wer den gemeld. Voor het eerst dit jaar heeft de gemeente secretarie, afdeling Burgerzaken ze ventig geboorten en zeventig overlij- dingsgevailen gere gistreerd. In oktober werden bovendien dertien scheidingen uitge sproken en nege nendertig huwelij ken voltrokken. In januari telde Schie dam nog bijna 73.000 inwoners. In de afgelopen tien maanden vermin derde dat aantal met 1264 perso nen. SCHIEDAM Uit een kledingwinkel aan de Hoogstraat is 's nachts een partij kleding met een waarde van 2000 guiden gesto len. De inbrekers kwamen binnen door een ruit stuk te slaan. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Raadsleden heb ben tijdens de be grotingsbehande ling twee weken geleden slechts vier minuten langer gesproken dan de toegestane tijd van totaal 456 minuten. „Er is minder uitge- wijd dat ik eerst dacht," aldus bur gemeester Fred van Lier, die de mi nimale overschrij ding van de spreektijd gisteren onthulde. De CDA-raadsle- den waren het meest beknopt. Zij doken maar liefst 34 minuten onder de toegestane spreektijd. Ook de PvdA hield het kort. Deze partij had twintig minuten minder nodig dan was toegestaan om hun standpunt naar voren te brengen. D'66 liet vier minu ten onbenut Recordhouder "langpraten" was de SGP. Deze partij overschreed de tijdslimiet van 19 minuten. De VVD met 17 minuten, de SP en CPN met ieder negen minu ten. Burgemeester Van Lier zei dat de raadsleden op nieuw hebben af gesproken bij de begroting van vol gend jaar de de tailkwesties in de betreffende com missies te zuilen bespreken. Van Lier kon zich niet aan de indruk onttrekken dat te-, veel woorden zijn opgezout tot de grote raadsverga dering. „Ik kan me voorstellen dat commissieleden bepaalde zaken pas in de raadsver gadering naar vo ren brengen omdat dan ook andere fracties kunnen reageren. Dit moet echter geen ge woonte worden. De commissies zijn er niet voor niets", al dus Van Lier. De begrotingsbe handeling heeft dit jaar twee dagen en één avond ge duurd.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 2