C-1- 4 ■Mm met: Stukgoed Interview Sylvia Alberts Rouwen Rotterdam yandaa aIBS! mmmm ti !lS§!f iag Architectuur is niet al leen van architecten en hun critici. Architectuur is de gebouwde omge ving, en die is van alle - mensen. Ze ontlenen er waarden aan, ze bele- ven er hun emoties. Vandaar dat gebouwen waarvan architectuur experts (in figuurlijke zin) kwijlen, de man in de straat soms nauwe lijks beroeren. Anders om kan ook: tegenover het gruwen van vak- mensen over nieuwe kneuterigheid kan de ge- luksbeleving van bewo ners en gebruikers staan. Trein- en busreizigers ervaren de alleen-zalig makende gedachte van de Peperklip anders dan de mensen die in dat ge bouw wonen. Zie het verhaal op deze pagina. Wat Rotterdam voor de oorlog toonaangevend maakte op het gebied van de sociale woning bouw en hoe de stad die reputatie later weer verloor, leest u op pagi na. Ook is er een prijs vraag. De opgave die we u voorleggen op pagi na... luidt: herken het nieuwe gezicht van Rot terdam. Tenslotte kunt -u op pagina... zien hoe vier Rotterdamse archi tecten op papier Rotter dams oudste stadsdeel volbouwden. Dit alles in het kader van Architec ture International Rot terdam. Rotterdam heeft een nieuwe attractie. Toeristen opgelet! Net over de Maasbruggen, even voorbij het Stieltjesplein in de Rosestraat staat de Peperklip. Het gebouw gaat flink over de tong. Tot vrij ver over onze landsgrenzen blijkbaar, want zelfs de Stockholmse VW heeft al om opheldering gevraagd. Regelmatig stoppen er bus sen met bezoekers bij de 549 woningwetwoningen van architect Carel Weeber. Groepen Nederlanders kijken verbijsterd om zich heen. Het is duidelijk wennen. Mooi? Dat hoor je niemand zeggen. Wel: Ptt>sv »Net een gevangenis.Of kortweg: „Afschuwelijk!" Er zijn ook twijfelaars. Die zijn zelfs in de meerderheid. De woorden die zij gebruiken zijn "raar", "anders" en "apart". Carel Weeber zelf maakt er geen geheim van dat hij zijn schepping „prachtig" vindt. „Misschien vel controversieel," voegt hij eraan toe. „Daarom durft nog niemand. En er is "Wsprake van een hetze. Ze proberen het geval zwart te maken. - mi 88 SÊJ Containers Leeg -1M i»5 4 88 "tft 311 tt fe - !li t 'Mi iii lip 'mi Hf f# M Mil 0 I" rb. w fsvest jr: 00 tot dag rijk- leve-'r edere J van 21.00 gen jmor- nder- r, tet. Bur ins- el. ge aan- i en msen ood. R- - /er, iddag )lens, DE 07, en en etop en >lgens plus Jland- »n '£♦4.1 V dé iie- je- jze i- ee ten, in breuk met 't gangbare ,o v Van onze verslaggeefster -ANNEMIEK VAN OOSTEN '-^ROTTERDAM De stadsbus draait de brug af en daar gaat ie weer: de Peperklip over de tong... >Twee vrouwen in de bus zijn het er roerend over eens: het is net een gevangenis. En dan die binnenplaats echt een plek om gedetineerden te luchten... ■—Gek? Ja, dat is het op het eer ste gezicht wel een beetje. En groot niet hoog, maar lang. Kleine ramen, geen bakstenen, en dan die kleuren... "(Eerst verbazing, dan herken ning. Is dit de Rosestraat? In Botterdam Het is net of je in het buitenland loopt. Wat je als vanzelf op de vraag brengt: waar beeft Weeber dit idee gepikt? i «.Parijs,zegt de architect. „Dat wil zeggen: Ik ben beïn vloed door La Grande Borne. Daar hangt een soortgelijke sfeer." En dan lachend: „Een be zoekje aan de Peperklip bespaart meer mensen een aardige reis. Hoewel sommigen denken on middellijk aan Oost-Europa." „Gevangenis?" Weeber her haalt het woord zuchtend. „Nee, hei ergert me niet als dat gezegd jvpjdt. Het gebouw is een door braak. Weg met het getrut in de architectuur. Het is een breuk jnet het gangbare en misschien het begin van het einde van de dakkapel." Leuke kritiek? Weeber herin nert zich een opmerking van één van de bouwvakkers, die volgens hem al bouwend enthousiaster zijn geworden over zijn produkt. Die'man zei: „Een mooi gebouw, vooral 's ochtends vroeg bij dik ke mist." "Shs. /■De bewoners van het opvallen- «eiblok zijn opvallend tevreden. En niet alleen vanwege de grote hoeveelheid hang- en legkasten 'Oun nieuwe huis. „Goede wo rgen. Prima isolatie ook," v®dt een oudere meneer. „Het .uiterlijk is wennen. Nee hoor, jvat ze ook zeggen, die man ^jgt van mij een goed cijfer." jongere vrouw: „Het is .hier groot en het zou wel eens |nmtmelig kunnen worden. Nog niet alle huizen zijn verhuurd. Ik woon hier prettig. En we hebben cdh' prachtkeuken. Heel wat be ier dan in mijn oude huis." Een andere bewoonster heeft wel gehoord over vandalisme, maar heeft zelf geen last. Jam mer vindt ze alleen dat je alle watergeluiden zo goed hoort. „De douche en de wc van de buren, dat is het enige. Verder is de in deling van de huizen perfect." En dan volgt een jonge vrouw die zich had voorgenomen nooit in een blokkendoos te gaan wo nen. Samen staren we de gevel langs. „Het lijken wel opgesta pelde containers," zegt ze. „En toch woon ik hier naar mijn zin." Kritiek van buiten en tevreden heid binnen. Carel Weeber blijkt aan beide niet zo zwaar te tillen. „Kijk, bewoners zijn in het begin altijd redelijk tevreden. Meestal komen ze uit een slechter huis. Over twee jaar, dan kun je pas wat zeggen." De verhuurder van de Peper klip, het Gemeentelijk Woningbe drijf Rotterdam, heeft ook geen moeite met het gebouw. "Gewone huizen, wat ons betreft niets bijzonders. Wel hebben we wat klachten gekregen over ge luidsoverlast op de galerijen in de rondingen van het gebouw. Het lawaai blijft er hangen," al dus een woordvoerster. Toch is er nog een probleem. De verhuur van de grote wonin gen verloopt niet zo vlot. Met een kijkdag voor ingeschreven wo ningzoekenden hoopt men kandi daten over de streep te trekken. De vermoedelijke oorzaak van de teleurstellende interesse is volgens het Gemeentelijk Wo ningbedrijf de huurprijs. Of is het 't uiterlijk van de Pe perklip. Het verhuren van nieu we woningwetwoningen is op het ogenblik overal moeilijk. In Am sterdam, in Den Haag, in Rotter dam en óók in de Peperklip." Weeber gelooft niet dat er ver band is tusen de klachten over vandalisme en het uiterlijk van het gebouw. „Het gaat om een paar opgeschoten jongens, die hier en daar wat vernielen. Dat gebeurt op elke bouwerij. De aannemer is nog niet klaar. Het gaat over." En dan fel: „Er is een hetze gaande. Vooral gevoed vanuit de ambtenarij. Natuurlijk, het uiter lijk is wennen. Vooral voor de ïjf'wwy- ff ^"5 81. A, De puntige daken van de schuurtjes op de „bin nenplaats" (boven) voor wie er zo langs kijkt een aanblik die doet denken aan soldaten in 't gelid. Geluid blijft hangen op de galerijen (links), maar aldus architect Weeber je kunt van uit de keuken zien wie er aan komt lopen. Foto's: Niels van der Hoeven Rotterdamse bevolking. Ik heb inderdaad wel eens gezegd dat Rotterdammers nog steeds boe ren zijn. Er is lange tijd niet ste delijk gebouwd. Agrarische bouw kenmerkt deze stad. Supervoor beeld is de Hofdijk. Ja, die hui zen met de puntdaken. Een dorp je in de stad." Rotterdam begint volgens Weeber langzamerhand een stad te worden. „We bouwen veertien hoog aan het Pompenburg. En er zijn plannen voor een toren van 120 meter. Zo hoog hoeft van mij ook niet per se, maar het zou vijf jaar geleden nog ondenkbaar zijn geweest. Vooral voor de poli tiek." Toch is hij ervan overtuigd dat hij Rotterdam geen tweede Pe perklip kan verkopen. „Niet dat ik het zou proberen", verzekert Weeber onmiddellijk. „Een stad vol idiote gebouwen, daar word je natuurlijk ook niet goed van." Het plan voor de Peperklip da teert uit de tijd dat er ook nog gebroed werd op een Eroscen- trum. Ik heb vlakbij dat Eros- centrum een nog belangrijker gebouw willen zetten. Geweld in vormgeving moet je met geweld beantwoorden. Op die manier is de Peperklip door de politiek ge loodst." Weeber wil ook wel wat kwijt over de kansen die hij wél en an dere collega's niet zouden krij gen. En over de verhalen dat hij om maar op te vallen de gekste dingen bouwt zonder re kening te houden met de toekom stige bewoners. Dat hij desnoods met een slaap kamer voor zes personen of bal kons op het noorden komt om de vorm van een gebouw te redden, ontkent Weeber stellig. „Het is waar. Een architect moet niet alleen kunnen tekenen.-Ik krijg geen kansen, ik pak ze. Het Eroscentrum, de Peperklip het was een samenloop van om standigheden. Natuurlijk moet je naast goed kunnen tekenen ook goed kunnen lullen. Verbale ac robatiek. het hoort bij het vak." En dan ietwat boos: „Ik ken de bouwverordening zoals een jurist de wet kent. Net als hij ken ik daardoor ook de mazen. Ik heb inderdaad nog nooit iets gete kend dat niet aan de financiële en bureaucratische eisen vol deed. Maar geen rekening hou den met de bewoners? Grote onzin. Ik houd wel degelijk rekening met wat bewoners willen. De in spraak van bewoners heeft mij geleerd wat de Rotterdammer wil. Een grote woonkamer en als je doorpraat eigenlijk ook wel een grote keuken." En dan zeer beslist: „Maar het uiterlijk van een gebouw bepaal ik en niet de bewoners. Dat is de reden waarom ze mij vragen. Ik bouw niet altijd controversieel. Ga maar eens in Katendrecht kijken. Of naar de witte flat aan de Slaak in Rotterdam." Tenslotte komen we weer terug op het „buitenlandse" uiterlijk van de Peperklip. Waar zit het 'm nou in? Weeber: „Het komt'door de kleu ren en de raampjes. De maat van de ramen is in Nederland onbekend. Ook het aantal ge bruikte gaatjes in de muren is groter dan gewoonlijk." Over de maat van de ramen: „Zo klein zijn ze niet. Toegegeven, het zijn volgens de Nederlandse bouwverordening de kleinst mo gelijke ramen. Vergeleken bij Zweden en Duitsland echter een royale maat." En hoe zit het met de kleuren, waarover de bewoners Gerard (10 jaar) en de tweeling Hassan en Osman (8 jaar) overigens zeer te spreken zijn? Weeber: „Het gebouw is te lang voor baksteen. Ik heb de lengte met iets leuks.proberen te bre- ken. Met kleuren. Katendrecht is echter wel weer rustig gemet seld. Het is een heel ander blok. Helder, ingetogen en zonder flau wekul."

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1