van jonge werklozen Schieland zoekt nieuwe psychiater ar Fietsershond helpt vrouwen KOUFRONT OPKOMST? Is ZEEMAN Uitbrander voor WD'er Oud - burgemeester duikt in PvdA-affaire Scholieren schrikken mtsm&iiM m Laat intussen uw geld niet 't raam uitstromen ijzerhandel b.v. 'T KAN AL VANAF 100,- 'N GOEIE AUTO VERZEKERING Sch Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM „Ze zijn een beetje dom, maar toch aardig". Uit deze uitspraak van een anonie die schoolverlater blijkt duidelijk dat jonge werk lozen geen hoge pet op hebben van de Gemeente üjke Sociale Dienst en het Gewestelijk Arbeidsbu reau- Afgelopen maanden hebben Leen Butter en Ton Brouwer, twee bijstandmaatschappelijk werkers van de sociale dienst, groepsgesprekken en een enquête gehouden onder 31 jongens en 57 meisjes die langer werkloos zijn dan één jaar. Onthutsend Verveling Uilkering wYmwi0mm mmrnmm Eenmaal uit de school banken, blij ven de schoolverla ters hopen spoedig aan het werk te kunnen gaan, hoewel zij regelma tig hun neus stoten. „Fietsende vrouwen moeten bij elkaar ko men om op lossingen te vinden voor al die afgele gen wegge tjes en slecht ver lichte tun nels." Natuurlijk bij Broersvest 50-52 - Schiedam - Tel. 267594 w. M. v.d. LINDE r*; Iedere woensdagmiddag recreatief zwemmen van af lJf.OO uur in Zwembad Zuid. 'p. Klaverjassen Lola Vissen Ruilbeurs •Teerstoof Bingo Kerstcon cert Bloem schikken Nlvon Passage theater QT Quibus Singel- kwartier Dokter Tandarts Apotheek EHBO- week enddien sten HET VRUE volk schieda nr i 14 Levert deze enquête een baan op? NEE!' De vragenlijst die de jonge ren tussen de 16 en 21 jaar heb ben ingevuld roept een beeld °p van verveling, wél willen, rrtaar n>et kunnen werken en van onrechtvaardigheid. Het Beeft de GSD en het Gab eeri globale indruk over bet leven en denken van deze jonge Schiedamse werklozen. -•Hun positie is kansarm en uiterst kwetsbaar." Of zoals een van de jongeren zelf over ^e en<!uête zegt:„Ik vind het wej leuk. maar krijg ik daar door ecri baan? Neen. En het arbeidsbureau kan mooi klet sen dat ze je helpen. Ach wel nee! gaan mee met de °verheid: banen voor geschool den mct diploma, maar niet vOor m'j!" Er blijkt uit dat de school- verlaters weinig afweten van de take"1 die het arbeidsbureau en de sociale dienst uitvoeren. Vooral het Jeugdwerkplan en SCHIJSDAM Op de psy chiatrische (FAAZ-) afdeling van he1 Schielandziekenhuis be5taat al enkele maanden een personeelsprobleem door het vertrek van psychiater dr. fleonebefg. De directie dacht al vrij snel een vervanger gevonden te hebben 'n de persoon van dr. fï-sperioo- Hij vertrok echter al vrij sncJ van de PAAZ-afde- linB, waardoor het werk op de schouders kwam van de twee overgebleven psychiaters dr. "Thompson en dr. Fiesse. Volgens algemeen directeur van het Schielandziekenhuis. óe heer Sonneveld, wordt vol gende week de opvolger van dr- Henneberg aan het bestuur voorgesteld. De man zal niet eerder dan in maart met zijn vverfc kunnen beginnen. Volgens de Patiënten Belan gen Vereniging Schiedam jTtont aan de situatie op dit mo- rnant snel een einde komen. Enkele leden zouden ai hebben jat en weten liever naar een an- der ziekenhuis te gaan, zolang de «taf van de PAAZ-afdeiing n>et compleet is. De directie probeert in de periode tot i maart voor een tijdelijke vervanger te zorgen. VXaapDINGEN Het VVD-ra&dslid J. A. Bulva heeft ee*1 'uitbrander* gekregen van burgemeester A. A. J. M. van jpfer. pat gebeurde gister avond bij e«n vergadering van de gemeenteraad. Aan de uitbrander ging een dfie kwartier durend debatje vporaf. Zowel de burgemeester a|S Bulva waren daarbij twee- nJAai uitvoerig aan het woord geweest. Daarna verklaarde gtfiva echter niet te vreden te zijn biet d« antwoorden van de burgemeester op zijn vragen. Van Bier beet hem toe: „U heeft het volle pond gekregen. pe antwoorden op uw vragen zaten bij rnijn betoog inbegre pen* Ik doe dat nu niet op- pjeuW", en sloot vervolgens de vergadering- Het debatje ging over een pj-pcedurekwestie. de plaatsingsbevorderende maatregelen waren voor hen onbekende begrippen. Opval lend was dat men van de So ciale Dienst óók werk ver wacht! Directeur G. A, A. Smits van de GSD noemt de enquête ont hutsend. maar hij ziet geen kans het imago van de sociale dienst in de toekomst snel te veranderen. „In deze tijd is het moeilijk om de jongeren nog hoop te geven op werk. De So ciale Dienst kan er weinig te genoverstellen, behalve méér voorlichting, bétere folders, méér scholing en snellere af handeling van de formulieren door automatisering. Bij ons wordt stééds meer en steeds harder op de deur geklopt." Een van de schoolverlaters typeerde het werkloos zijn als volgt: „Uitslapen, arbeidsbu reau. opruimen, plaatjes draaien, je zelf vervelen, na denken tot je hoofdpijn krijgt, 's avonds op visite gaan en weer slapen." Een ander vertelde: „Ik ga naar de Blauwe Brug waar een vriend van mij werkt, kranten kijken, soms naar de vacature bank, thuis eten, avondkrant inkijken." Een actieveling: „De meeste tijd breng ik door bij mijn pony's (het enige tijdver drijf dat ik heb). Dat doe ik sa men met m'n verloofde, die ook werkloos is. De overige tijd zitten we ons thuis te ver velen." Voor iedereen geldt dat ze zich vervelen. De samenstel lers: „Zij hebben geen doel, geen hobby's. Alleen maar ver veling. Hoe fraai zij hun ant woorden ook verpakten om het niet te laten merken." Ook bezigheden als tv kijken, laat uit bed, de stad ingaan, naar vrienden, op visite en dergelijke vallen volgens de twee bijstand-maatschappelijk werkers onder de noemer ver veling. Zeventig percent van de schoolverlaters kampt met dit probleem en slechts 0,9 doet aan activiteiten in de hob bysfeer zoals breien, klussen, sporten en kleren maken. Ove rigen helpen bijna alle meisjes in het huishouden. Slechts twee jongens deden dat ook. De dagindeling van een schoolverlater zonder werk is ongeveer zo: „Lezen, naar de stad gaan, op visite gaan, m'n moeder helpen, met m'n vrien din die ook werkloos is, de hond uitlaten. Meegaan ais zij iets moet doen en zij gaat dan ook altijd met mij mee, als ik ergens heen ga of moet.' Overduidelijk bleek dat werkloze schoolverlaters el kaar opzoeken. 89% zei dat hun vrienden en vriendinnen ook werkloos zijn. 61% heeft geen enkel contact meer met klasgenoten die wél werk heb ben. Een getal waar de samen stellers en bewerkers van de enquête van geschrokken zijn. Iedereen vindt het bovendien onrechtvaardig en frusterend dat hij geen werk kan krijgen. „Ik probeer het wel, maar dan hebben ze ervaring nodig, dan weer moet je ouder of flinker gebouwd zijn en ook omdat ik nog in militaire dienst moet, word ik vaak afgewezen." Gemiddeld solliciteerde men één keer per week tot twee keer per maand. Meisjes stuurden vaker een brief dan jongens. „Vermoedelijk omdat in de LTS-sfeer het nog steeds gebruikelijk is dat men mon deling om werk vraagt," aldus de samenstellers. Kanttekeningen zijn er ook gemaakt over de uitkering. Veertien schoolverlaters schreven dik onderstreept dat de uitkering te léag was. De uitkering op zich wordt hoog gewaardeerd. „Ik ben blij met m'n uitkering. Voorai voor mijn ouders is het een hele W/S' W-SyW/S' Y/V» 'WS S//-YS. ys/tt/M'S' verlichting." zei er een. En een ander: .Alle hulp is meegeno men. Ik verwacht niets, ik zie wel wat ik krijg." Enthousiast hebben deelne mers en begeleiders gerea geerd op de groepsbijeenkom sten voor de hercontrole van de schoolverlaters. Ze pleiten voor een voortzetting van het experiment. Wel vinden zij dat gezocht moet worden naar een nieuwe videofilm over Alterna tief Werk. Die werd door de jeugd niet gewaardeerd. Gezocht zou moeten worden naar oplossingen die gericht zijn op het verkrijgen van be taald werk. Hoe positief alter natieven voor onbetaald werk ook worden gewaardeerd: één ding staat vast: schoolverla ters willen werken. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De vrouwelijke leden van de fietsersbond In het Waterweggebied willen een In ventarisatielijst maken van spe cifiek vrouwelijke fietsproble- men. Het gaat hier om moeilijk heden die vrouwelijke fietsers kunnen tegenkomen op afgele gen, slecht verlichte wegen of in tunnels. ENFB-lid Jannemlek van der Gein. „Landelijk is er al een vrouwenwerkgroep onder de noe mer "Eng op straat". Ik vind dit een aardig initiatief en wil graag in contact komen met vrouwen die hier in'het Waterweggebied ook over mee kunnen praten om te kijken of we er samen Iets aan kunnen doen." „Een poosje terug heb Ik er over gepraat met een Vlaardlng- se collega en zij vond hel ook een goed idee. We willen, als meer vrouwen dit een goed Initiatief vinden, bij elkaar komen om suggesties uit te wisselen voor dit probleem". „Er zijn genoeg vrouwen bang op straat", vervolgt Jannemlek van der Gein. „Ik zelf vind bij voorbeeld het fletstunneitje in Groenoord bij het Beatrixpark dóódeng! Het grote probleem is dat je niet zo snel naar de politie gaat, als Je een keer hard bent gaan fietsen omdat je het niet vertrouwde. VVie stapt er nu naar het bureau om te vertellen dat je zo angstig hebt gevoeld? Nie mand tocht Maar feit is dat de angst blijft en enkele vrouwen zelfs 's avonds niet meer op de fiets over straat gaan. Ook in Schiedam zijn er bij „Vrouwen eis de straat te rug" staat er op dit vignetje. Het is gemaakt door ENFB- fietsers Stefan Verwey en Bert Onna brug en moet dui delijk maken dat voor vrou- ivenlijke fietsers nog een apart probleem speelt. vrouwelijke fietsers beruchte punten, zoals de tunneltjes onder de spoorweg Schiedam-VIaardin- gen bij de Johan de Wittsingel- Burgemeester Verveenstraat en de Nieuwe Damiaan-Provlnclale Weg 15, en de eenzame route over de Vlaardingerdijk, Vrouwen die het er niet bij wil len laten zitten dat r.c lastig ge vallen worden (of erger), of wil len praten over de angstgevoe lens, kunnen contact opnemen met Jannemlek van der Gein, Fabripleln 8a, tel. 73 20 39. Deze oproep geldt ook voor vrouwelijke fietsers die In Maas- sluis en Vlaardingen punten te genkomen waar ze zich onveilig voelen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Nog voor de jaarwisseling hoopt het PvdA-gewest Zuid-Holland het onderzoek naar het kasbeheer van het voormalige Schiedamse partijbe stuur af te ronden. In de onderzoekscommissie die is ingesteld door het Gewestelijke Bestuur, zitten Arie Lems, oud-bur gemeester van Schiedam; Marlies Koopman, namens het dagelijks bestuur van het Zuidhollandsc Gewest en de Leidse partijgenoot Alphons Banner, die toege wezen is vanuit de landelijke PvdA-aideling. Het driemanschap wil in ieder geval in januari dui delijkheid hebben geschapen over de financiën van de Schiedamse afdeling. Or—tbcn «wnmnmw voor amateur an vakimn TOCHTPROFIELEN TOCHTBAND SYLGLAS RADIATORFOLIE CLIMATUBE BUISISOLATIE PUR ISOLATIE VULSCHUIM KACHELPIJPEN. -KIT. -ZWART. -RINGEN. HAARDENGLAS ASBEST KOORD ETC. DEKKING GELIJK INGAAND. NATUURLIJK FINANCIEREN WIJ OOK UW AUTO BIJ: 'S'Zp FINANCIERINGS- en ASSURANTIEKANTOOR Financieringen-Hypotheken Persoonlijke leningen Kantoor: St. Liduinastraat 82 tel. 010-265459-263977 SCHIEDAM ook 's avonds 269953/265459 DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 ^$1 wegwijzer De klaverjasvereni- ging Ons Genoegen West houdt vrijdag om acht uur haar kerst-klaverjascon- cours in gebouw Chr. Sociale Belan gen, Lange Haven 73. Inleg/3,50. Zaal open half acht en in de pauze een tombola. Ook in het parochiecentrum aan de Dr. Schaep- mansingel 1 wordt vrijdag geklaverjast vanaf acht uur. In leg 3,-. Op 17 de cember is er weer een toernooi. De opbrengst gaal naar de Zonne bloem voor een kerstfeest. Fassbinder's film Lola. een herfilming van Der Blaue En gel, wordt vrijdag gedraaid bij de filmclub Schiedam in de Nieuwstraat 12. Fassbinder's versie speelt zich af in de jaren vijftig: hoofdpersoon is een gemeenteamb tenaar die verliefd wordt op Lola; een zangeres van een bordeel waar de notabelen van de stad komen. Op genadeloze wijze wordt de kleingees tigheid en het con formisme van de burgerij in het Duitsland rond 1950 getekend. De film begint om half tien. Toegang vijf gulden. Het kerst-toernooi van visorganisator C. Verboom wordt zaterdagochtend vervolgt in het wa ter van de Vlaar- dingse haven. De inzet is een kerst- bokaal. Winnaar is degene die het meeste gewicht in de schaal brengt. De eerste viswed strijd was op 4 de cember. Dit keer is het verzamelpunt bij' de Visbank in Vlaardingen. zater dagochtend acht uur. In clubhuis Zuid wordt vrijdag een ruilbeurs gehouden waar verzamelaars van postzegels, munten, sigaren bandjes, lucifers doosjes en wat al dies meer, vanaf acht uur terecht kunnen om hun collectie te ruilen. Entree één gulden, kinderen vijftig cent. Het clubhuis zit aan de Dwars straat 42. De beurs duurt tot tien uur, Naast Adèle Bioe- mendaal op vrijdag en zaterdag In theater de Teer stoof, is er voor de jeugd zaterdagmid dag een poppen theatervoorstelling. Sophia's poppen theater brengt het Grimm-sprookje Jorinde en Joringel. Toegang 3,50. Aanvang halt drie. In dienstencentrum De 4 Molens orga niseert wijkvereni- ging Nieuwland dinsdag 14 decem ber een bingo avond met mooie prijzen en waarde bonnen. Aanvang acht uur. Een kerstconcert van Senectute, Green Forest Se lection en Ambro- sius is dinsdag avond te horen en te zien in wijkcen trum De Blauwe Brug. Aanvang acht uur. Kaarten a 3,50 zijn verkrijg baar aan de balie van het wijkcen trum aan het Bach- plein 599. Een eenmalige les kerststukjes maken wordt vrijdag 17 december gegeven door bloemschik cursusleidster me vrouw Strik in wijk centrum De Blauwe Brug van 's mor gens 9.15 tot 11.15 en bij overgrote deelname 's mid dags van 13.15 tot 15.15 uur. Inschrij ven bij de balie of telefonisch 70.10.49. Het kost vijf gulden, exclu sief materiaal. De Nivon-leden- praten donderdag 16 december in Zaal Irene na over de dia's en foto's die zijn gemaakt tij dens de weekein den en dagtochten. Deze avond is gra tis. Er wordt een kop koffie aange boden. Ëestuurslid Brandt zal boven dien opnamen laten zien van zijn reis naar Griekenland. Het Nivon organi seert van vrijdag 24 tot en met 28 de cember een Kerst kamp in het A. Reitsmahuis in Hoek van Holland. Een geheel ver zorgd kamp voor families, alleen staanden en een ieder die de Kerst dagen buitenshuis wil doorbrengen. Het kost voor kin deren tot 14 jaar 100, voor jeugd tot 21 jaar/120.-. Volwassenen beta len 130.-. Aanmel den bij P. J. Vrijen- hoek, Vondellaan 33. 3202 XD Spij- kenisse. Willem Nijhoit en Linda van Dijk zijn dinsdagavond te zien in het Passa getheater met een try-out van hun stuk „Succes". Succes handelt over een jong ac teursechtpaar aan het begin van een toneel-carrière. Ze krijgen harde klap pen te incasseren en een hoop narig heid om de top van de New Yorkse showbusiness te bereiken. Met veel humor en voor het publiek herkenbare situa ties laat de schrij ver van het toneel stuk zien hoe het leven van een to neelechtpaar ach ter de schermen toch ietsje anders ■verloopt dan hétf publiek ooit kari;V vermoeden. Toe gang 15.-en kor- ting van CJP of pas t 65. Aanvang kwart over acht. Reser veringen via de VVV of via de kas sa van het theater, tel. 26 95 63. In sociëteit QT aan de Nieuwstraat 12 is zaterdagavond pop uit Rotterdam te horen. De forma tie Splendid Mood is vanat half elf te horen. Een enkeltje QT kost vijf gulden. In café Quibus aan de Lange Haven 28 presenteert het kin dertheater Kuch zondagmiddag om twee uur haar jeugdvoorstelling De Clown. Toegang gratis, 's Avonds kunnen de ouderen luisteren naar La- tijnsamerikaanse muziek van de for matie Mam bos. De spelers komen uit Uruguay, Aruba, Chili en Nederland. Aanvang half tien. De vereniging Het Singelkwartier houdt maandag een kiaverjasavond in Zaal Marijke aan het Broersveld 121. Aanvang acht uur. Het inschrijfgeld bedraagt 2.50 per persoon, ledereen is van harte wel kom. Wie dit weekeinde een dokter nodig heeft, kan bellen met de boodschap pendienst. tel. 20 66 11. Voor spoed- recepten bellen naar nummer 26 14 80. Gaan dit week einde tanden en kiezen dwars lig gen. dan kan men - cmtact opnemen met tandarts P. J. van der Burg, Julia- naiaan 40, tel. 26 59 96. Men moet tevoren bellen voor het spreekuur, dat wordt gehouden op zaterdag en zondag van vijf tot zes uur. Het Schielandzie- kenhuis, locatie; Burgemeester Knappertlaan 25 heeft dit weekeinde"^ EHBO-dienst van vrijdagavond tot': maandagochtend fa acht uur, tel. 73 37 Kg 33. Voor een am- W bulance bellen.naar.:?? 33 33 00. VLAARDINGEN „Het is erger dan we hadden ge dacht", is de alge mene reactie van scholieren op de foto-expositie over de atoomramp in Hiroshima en Na gasaki. Sinds 1 de cember hangen 150 foto's en teke ningen in de Grote Kerk. Tot dusver bezochten meer dan 500 Vlaardin- gers de expositie. Morgen is de laat ste dag. Diverse scholen kwamen met groepjes kijken in de Grote Kerk. Scholen voor voort gezet onderwijs, maar ook lagere scholen. Zij kregen een rondleiding langs de foto's en een videoprogram ma te zien, waarin interviews waren opgenomen met een arts en een overlevende uit een van de Japanse steden. Vut

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 2