1Blood Opvang Lentru m ook voor chiedammers Reproduktie geen kunst? Probeer t zei? maar eens! Itr 1 Schiedam helpt 't Poolse dorp Kozy Schiedam steunt 'overblijvers' Inbrekers betrapt Kleuter onder auto Vakantieakilvftelten Huursubsidie Meer Maasslulsers 1 c *1*1 Sch Door onze verslaggever TON VAN BREE SCHIEDAM/VLAARDIN GEN Het opvangadres van het Nood Opvang Cen trum (NOC) heet een zorgvuldig bewaard Vlaardings geheim te zijn. Het bestaat. Dat staat buiten kijf. Telefonisch is het NOC dag en nacht bereikbaar. De hele week. Vlaardings geheim? Dat staat nog te bezien. Tegen een Vlaardingse taxi chauffeur: „Naar het opvangtehuis van het Nood Opvang Centrum graag". jgL Fanfare Lastig Hulp Strijd Naar Scharrelen Met alleen maar een plas tic tas stapt een meisje de oude Raphaèlschool op de Surinamesingel binnen. Ze ts van huis weggelopen en probeert bij het NOC opvang te krijgen. In het gebouw is niet alleen het kantoor van het NOC ge vestigd. Enkele hoempa- pagroepen repeteren er regelmatig. De oudere vrouw: „Je gaat samen de put in en hoopt er samen weer uit te komen. Je moet warmte geven an begrip opbrengen voor de elleade van een ander. Als ik wakker zou liggen van dit werk. deed ik het beslist niet meer. Maar als Ik de deur hier achter mij dichtdoe, dan ben ik alle be slommeringen vergeten. Soms zeg ik wel tegen mezelf: Stop pen? Nee, dit werk zou jij voor geen goud kunnen of willen missen Sn die momenten zijn er hoor!" Het schil derij „Twee Vrienden" waarmee de oma- teurkuns- tenaar ooit [de pu- blieksprijs van het Stedelijk Museum in ;<ferf wacht sleepte. mm Drie generalies Verkoop - Willem Hovener in de grote zaal van diensten centrum De Woud- hoek bij het werk aas- markt Enkhui zen" Pauzeren Va: HET VRUE VOLK Schiedam 10 ZATERDAG 18 DECEMBER 1982 1 ÜHWP*- i Je loopt f#. met zo maar van huis weg!' Spanningen en con flicten lijken onlosma kelijk bij deze tijd te behoren. Conflicten in het huwelijk die uit de hand lopen, ouder wor dende kinderen die van huis weglopen omdat het thuis voor hen niet meer te harden is. We horen erover, of maken het van nabij mee. Mannen, vrouwen, jon gere» kortom iedereen kan i die penarie ra ken. i Maar wat te doen als je diep in de proble men zit en daardoor geen onderdak 'bil Ais je van buis ->ent weggeiopen omdat de situatie niet meer dra.- l gelijk is? In het holst van de nacht bijvoor- I beeld? Het Nood Opvang Centrum In Vlaardin- gen biedt tijdelijk een veilig onderdak aan iedereen in die nare omstandigheden. Met uitzondering van aico- hoi- en drugsverslaaf- den. Voor hen ont breekt namelijk vol- doende medische bege leiding. Voor mannen biedt het NOC de enige opvang in de regio. I Een veilig onderda- kadres kan pure nood zaak zijn. Weglopen van huis is niet altijd partner, ouder(s) ol bekenden welgevallig. In samenwerking met andere hulpverle nende instellingen is er door het NOC ook voor Schiedammers een unieke dienstverlening op touw gezet: hulp buiten kantoortijd. H.Q C tutti %*S7SÜU7 52 Chauffeur krabt zich achter een kennelijk jeukend oor. Hij tuurt de Vlaardingse duister nis in. „Het NOC", herhaal ik met een vanzelfsprekendheid. Of het om een toeristisch trek pleister gaat. Hij weet het niet. ..Misschien weten ze het wel bij de centrale", mompelt hij. Vraag ontvangen. De ruis op de lijn wordt met tussenpozen onderbroken. Een krakende stem geeft namen en adressen van nieuwe klanten door. En dan» eindelijk, heeft de stem een boodschap bestemd voor ons. „Het Nood Opvang Cen trum is bij ons niet bekend". Ik stap dus maar weer uit Het kantoor van het NOC Is helemaal niet moeilijk te vin den. Het is gevestigd op de Su- rinamesingel in het gebouw van de voormalige Raphael- school. Met een paar andere huurders. „Zo. daar zitten we dan", zeg ik. Dat lijkt misschien een wat overbodige vaststelling. Het Is niet zo. Het Nood Opvang Cen trum wil graag bekend zijn In de regio. Dat wil nog niet zeg gen dat het uit is op publiciteit. Sinds kort lijkt daar enige ver andering in te zijn gekomen. In het telefoonboek is het num mer van het NOC nog niet te vinden (010 - 351491, anders via politie 010 - 342355». Schoorvoetend praten drie vrijwillige medewerkers en een beroepskracht over het Centrum en hun werk. Zc wil len wel in de schijnwerpers. Maar het lichi moet wel ge dimd zijn, vinden ze. „Wc wer ken in de anonimiteit cn dat moet zo blijven". We zitten dus. «geluiden van een fanfarekorps klinken nu iets gedempt tot het kamertje door waar het NOC kantoor houdt. Een van de muzikale huurders. „Niet zo erg groot hier. hè?" .Ach man. hou op", zegt een jonge vrouw die zich als be roepskracht heeft voorgesteld, „'t Is hier veel te klein voor ons. Overdag moeten hier ver schillende dingen tegelijk ge beuren. En dat is moeilijk wer ken hoor! Je kunt je dan haast niet concentreren. Neem nu de vergaderingen. De ruimte barst dan haast uit zijn voe gen", Stapelen dus. Immers, het NOC heeft enkele tientallen vrijwilligers. Het wordt een lastig eerste kwartiertje Hun achternamen willen ze niet prijs geven. Hun voornamen ook niet. Naast de beroepskracht zijn bijeen een oudere vrouw met grijs haar. een blonde vrouw van in de dertig en een jongen met lang zwart haar. Allen zijn vrijwil liger. Ik garandeer hun anoni miteit. .demand in moeilijkhe den die weet wie hier werken, durft misschien niet meer te komen". Steeds meer mensen uit de regio, vooral jongeren, vinden bij het NOC hulp en onderdak. Via-via krijgen zij. als dat no dig blijkt, opvang op het gehei me adres. Andere hulpverle nende instellingen en de waehteommandan van de po litie ('s avonds en tn het week eind) verwijzen hen naar deze instelling. Zelf bellen naar het NOC kan ook. Bij wijze van ex periment en voor de looptijd van een half jaar kunnen nu ook Schiedammers zelf con tact zoeken met het NOC Des noods in het holst van de nacht Het NOC beoordeelt dan zelf dn urgentie. Voorwaarde is wel dat je in moeilijkheden zit en daardoor geen onderdak meer h-'o. Mitstsadighdd van de bewoners staat bij het" NOC voorop. Dat betekent zelf ko ken. wassen, voor de kinderen zorgen, en dergelijke. Een consequentie van opna me in het huis is dat de bewo ner geen bezoek mag oantvan- ger en geen telefoon mag beantwoorden. Een gastvrouw is de vraagbaak voor de bewo ners. Zij onderhoudt de contac ten met andere instellingen. In '81 boekte het NOC bijna twee ënhalf duizend overnachtin gen. De stijgende trend zet zich dit jaar door naar driedui zend overnachtingen. Het NOC heeft veertig vrij willig medewerkers. Volgens een dienstrooster draait ieder enkele uren per week op het opvangadres mee. Dat gaat dag en nacht door. Beroeps krachten verzorgen daarbij de tr&lsnïng en begeleiding van vrijwilligers. Vorig jaar nog was het NOC verwikkeld in een verwoede en bijna wanhopige strijd om er kenning te krijgen van het voormalige ministerie van CRM. Uiteindelijk kon het mi nisterie daar niet meer om heen. Het stelde wel als voor waarde dat het NOC zou mee doen aan regionale hulp buiten kantoortijd. Daarmee is het centrum nu druk bezig. De so ciale dienst uit de plaats waar de hulpzoeker vandaan komt betaalt de overnachtingen in het NOC-huls. „Je loopt niet zomaar van huis weg," vertelt de beroeps kracht. „Maar als de mensen dan eenmaal in zo'm nare pe riode zitten, zijn ze toch blij dat er een tehuis is waar ze te recht kunnen. Ze ervaren dan dat ze niet helemaal alleen staan." „Als ze dat willen, kunnen de bewoners ongestoord nadenken over hun eigen toekomst. We praten hen daar in geen geval naartoe." De wat oudere» grijsharige vrouw: „Meestal komen part ner, ouder(s) of bekenden er met achter waar iemand is on dergedoken. Ze proberen het vaak wel." Griezelt: „Soms scharrelen er mensen rond in de omgeving van het huis." Angst voor represailles? „Ja". „A's vrijwilliger werk je ook eld 's avonds en 's nachts t huls," vertelt de jongen, merk dan dat bewoners willen praten. Juist in de klei ne uurtjes komen ze los, willen ze praten over hun nare erva ringen. Daarom ia het belang rijk dat er altijd iemand van ons aanwezig is. Voor een spel letje kaarten, een potje dam men. 'n luisterend oor of een hand op de schouder." De blonde vrouw: „Het ls heus niet altijd zulk prettig werk. Het kan soms een echte puinhoop zijn in het huis. Rommel, gekrijs van kinderen, ga maar door. Ik denk dan wel: waar ben je aan begonnen? Toch ben ik blij dat ik dit doe." (Van een onzer verslagge vers) SCHIEDAM „Ik schilder ai vanaf mijn 27-ste, mijn zwager zag ik er mee bezig en vanaf dat moment ben ik bet ook gaan proberen. Het tekenen ging me ai aardig af, maar de techniek van schil deren ls toch ander». Mijn zwager heeft me daarbij aar dig geholpen, de rest heb ik zeil geleerd. Hier In de zaal van dienstencentrum De Woudhoek kun je het resul taat bekijken." Marlnus Wilhelmus Hove- ner (70) is trots als hij spreekt over zijn hobby: kunstschllderen. Het liefst houdt hij zich bezig met de reproduktie van 'oude mees ters" als Springer. Schelfhout en Letckert. Heel precies en met fijne kleurstellingen schildert hij de doeken na Wé) gunt hij zich de artistieke vrijheid om af en toe een zpccïse wending aan het ori ginele werk te geven. „Dan te ken ik er een hond bij of ver ander wat aan dc achter grond naar eigen inzicht Geen kunst aan. naschilde ren? Probeer het zelf maar eena? Nee hoor. gelukkig wor den mensen die een goede re produktie kunnen maken te genwoordig wel gewaard eerd." Ais de plannen doorgaan wordt begin volgend Jaar een expositie gehouden van drie generaties Hovener die zich bezighouden met de schilder kunst. Alsof ze uit voorraad leverbaar zijn vertelt "Wil lem' Hovener: „Ja kijk, ik was er dus ai vroeg mee bezig en maakte op die manier mijn zoon Jgn enthousiast voor de schilderkunst. HIJ is nu be roeps en woont in Spanje- Op de kunstacademie 'tuurden ze hem na een jaar weg om dat de jongen niets meer te leren viel, zo goed was hij. Nou. mijn kleindochter schil dert oor heel verdienstelijk en dat zijn bij elkaar drie ge neraties." vertelt Hovener, Het zoeken ia nu nog naar een geschikte ruimte waar deze familie expositie voHs- dlg tot zijn recht kan komen. Het is voor Willem Hovener met de eerste keer dat hij zijn werk aan het publiek kan to nen. „Ik ben van 1971 tot 19T6 suppoost geweest van het Ste detijk Museum en mocht daar een keer exposeren. Voor het schilderij 'twee vrienden* waarop een man met ijn hond staan afgebeeld kreeg ik toen de publieksprijs. Vorig jaar heb ik ook al een m hier In het dienstencentrum geëx poseerd.** Hovener maakt niet de In druk zijn werken rraag van de hand te doen. Maar af en toe ontkomt hij er niet aan zijn eigen werk of een precie ze reproduktie te verkopen. Jk moet wei, wat denk je dat zo'n lijst en ander materiaal als doek en verf allemaal kost. Bedenk dat het een vrij dure hobby la hoor," legt de amateurschilder uit. De tentoonstelling van Ma rlnus Willem Hovener is nog tot eind januari te bestëhUgvh in de grote zsj van diensten centrum De Woudhoek aan het Heyermanspieln. Wie een plaats weet wa«r hij zijn ten toonstelling over „de drie ge neraties" kwijt kan wordt verzocht contact op te nemen met het dienstencentrum. SCHIEDAM De Stichting Lente feest heeft een Pools dorp ge adopteerd. Onder de noemer „Schie dam helpt Kozy in Polen" is een actie gestart voor medi cijnen en kleding. Het dorpje Kozy telt ongeveer tien duizend inwoners. Per jaar worden er tussen de tweehon derd en tweehon derdvijftig baby's geboren. De pas toor van de rooms- katholieke kerk heeft in samenwer king met de artsen in het dorp een lijst gemaakt van arti kelen waar hei meest behoefte aan is. Het gaat om injec tiespuiten en baby- en kleuterkleding Voorai warme wol len truien, vesten, sokken, sjaals, wanten en mutsen heeft de Poolse be volking dringend nodig, nu de winter begonnen is. leder een die kan breien, haken of naaien wordt opgeroepen mee te helpen. Wie handig met de naaimachine over weg kan, zou mis schien flanellen pyama's, nachtpon nen of overhemden kunnen naaien, voor baby's trap pelzakken. De vervaardigde kledingstukken kunnen worden in geleverd bij het' pand van Lente feest aan het Broersvest 101. Wie niet in de gele genheid is te ko men. mag ook bel len. De coördinatri ce van de aktie is mevrouw M. Wage naar, tel. 263546. Het plan is om maandelijks een hoeveelheid goede ren op te sturen. De Poolse kerk zorgt voor de ver deling van de zen ding ove- de gezin nen. Schiedammers die de kunst van het breien, naaien of haken niet machtig zijn, kunnen toch steun verlenen aan de actie, door een willekeurige gift (vanaf één gulden) te geven. Het gek: zal worden gebruikt voor de aankoop van de medicijnen en kindervoeding. Hieraan is dringend behoefte. Het is niet de eer ste maal dat Stich ting Lentefeest ac tief is voor F'olen. Eerder al werd een carnavalsliedje op de markt gebracht, waarvan de op brengst ten goede kwam aan de Pool se bevolking. SCHIEDAM Als de gemeenteraad maandag instemt met een stimule ringsbijdrage voor overblijfgelegen- heid op school, zal Schiedam hiermee een unieke plaats innemen tussen alle andere gemeenten, iedere schoot waar een overblijfgele- genheid draait of begint, kan dan een subsidie van vierhonderd gulden aanvragen. Dat be drag is bedoeld als een steuntje in de rug. De werkgroep „Tijd voor School" ijvert al jaren voor over- biijfmogelijkheden op iedere school. Het ontbreken van deze voorziening betekent dat ouders veronder steld worden altijd thuis te zijn. Het van gemeente zijde georganiseer de overbiijfexperi- ment „Het Windas" dat in juli in beëin digd, heeft zoveel positieve reacties opgeleverd, dat be sloten ts op meer dere scholen het overblijven moge lijk te maken. Het wordt nu be schouwd ais een al gemene voorzie ning voor school kinderen op hun ouders. Met een bedrag van vierhonderd gulden zal een overblijfgelegen- heid zijn jaarlijkse kleine inventaris kunnen financieren. Ouders zullen geza menlijk de kosten voor het middage ten moeten dragen. Vrijwilligers nemen de begeleiding op zich. In de nieuwe Wet op het Basisonder wijs wordt het bie den van een over blijfmogelijkheid een wettelijke ver plichting. Eike school moet dan tussen de middag een lokaal beschik baar stellen, waar leerlingen onder toezicht kunnen pauzeren. Het wet je moet nog door de Eerste Kamer worden aangeno men. „Vooruitlopend op die wettelijke ver plichting, schieten in Schiedam de overblijfgelegen he den al uit de grond." vertelt An neke van Vetzen van de werkgroep „Tijd voor School". SCHIEDAM - Twea jeugdige In brekers zijn op he terdaad betrapt bij het pand van de Bedrijfsgemeen- schap Schiedam aan de VIjversteeg. De achttienjarige T. V3n L. en de 20-ja- rige H. O. liepen in de armen van de politie bijltet veda- tan van het pand. Ze hadden onder meer twee 27 MC- apparaten in de hand. SCHIEDAM Het vijfjarige jongetje M. B. is bij het oversteken van de Wifierrt de Zwijger- laan door een auto geraakt en ernstig gewond opgeno men in het Schte- (andziekenhuls. Een Si-jarige autamobh list ontdekte bij het SCHIEDAM Voor de vakantie houdende kinderen is er maandag en dinsdag een schpotzwemont- raoeting In het Sportfondsenbad aan de Burg. Krtap- perttaan. Er doen 36 scholen aan me®. Er zijn in to taal 520 deelne mers en daar bo venop nog eens zestig estafette ploegen. De prijs uitreiking is dins dag. Clubhuis Oost aan de GaliteTstraat biedt de school jeugd ook «en va kantieprogramma. De kinderen kun nen dinsdagmiddag gezelschapsspel tjes doen, seals „4 op ©an rij", ganze- bord, twister en kikkerspel. Overna me kost 75 cent. Het evener-ent duurt van t- ae tot half vier. Op donderdag wordt er Kerstfeest gevierd met een Z korte film, kerst- - stukjes en kaarsen maken en aan het stot van de middag nog een verrassing." Kosten: één gul- t> den, aanvang twee uur, if SCHIEDAM Mensen die in ver houding tot hun in komen een te hoog bedrag aan huur betalen, kunnen huursubsidies aan vragen. De termijn voor een «anvraag sluit op 31 decem ber. D» aanvraag moet bij het Stads kantoor worden in gediend. Schiedammers die tussentijds verhui zen. hebben nog tot 1 maart de kans om een aanvraag voor Individuele huursubsidie in te dienen. Deze data gelden ook voor «woonwagenbewo- ners. Zij kunnen in aanmerking komen voor woonkosten- subsidie. MAASSLUIS - Maassluis heeft er in do mssnd vember twaalf trmwm bij gekre gen. Een geringe uitbreiding die bet bevolkingsaantal nu op 33.295 zielen brengt. In november wer den twintig jonge- tjes geboren en ne genentwintig meis jes, Drieénzsstig mannen «n 55 vrouwen vestigden rich in Maasluis. Zes mannen overle den, alsmede vij» vrouwen. Uit Maas sluis trokken 78 mannen en 66 vrouwen. Een uit eindelijke winst van twaalf personen (al lemaal bestaand utt' vrouwelijke Inwo- fiérs). Acht huwelijken werden uitgespro ken tegenover vier echtscheidingen. Over de periode t januari tot en met 1 november van dit jaar is Maassluis uitgebreid met 54 personen. „We zijn er al jaren mee bezig en nu komen veel scho lenkoppels over de drempel." Over het subsidie bedrag zegt ze: „Elk bedrag dat je krijgt is meegeno men. We mogen in deze tijd van bezui nigingen at blij zijn'* dat we vierhonderd gulden krijgen. Hoewel: hét zou ideaal zijn als over- blijfgelegenheden tot de normale on- derwijsvoorzienin gen zouden worden* gerekend." De gemeente vindt een bedrag van 18.000 gulden per jaar voldoende om aan de subsi dieaanvragen te voldoen, hoewel het in theorie zou kunnen gebeuren dat op élle 72 ba sisscholen een overblijfgeiegen- heid wordt qe- creeerd. Dat zou 10.000 gulden meer vergen. In de praktijk echter wer ken in Schiedam ai 45 schoten samen. Leerkrachten of ouders kunnen voor de lagere schoolieertmgen een gezamenlijke overblijfmogelijk heid maken met kleuterscholen. kruispunt Haven- straat te laat dat de? kleuter overstak en kon hem niet meer ontwijken. ZUIDLA Itrmanus 'aren is oj Psychiatri Benoord Si Hagen doe ftltdrn 'f eerman "J Denner De 47-js kwam zat' iitiebureat [l» «telde herdachte

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 2