rum m opspraak if Van kerstboom tot kunstobject DRANGHEKKEN BIJ ANNIE Veel meer illegaal vuurwerk Chauffeur rijdt Deense staker dood Auto ramt televisie op zwart Vandaag met: Verbijstering over sanering RSV -m Stukgoed +-»-++ Sport Overvaller: Geen geintje ftestoïVint m Oem Jan blijkt valser dan Jaloezie, chantage, c «intriges en krokodilletranen, nu ;j Igewoön aan de huiskamertafel v/ant het Dallas Familiespel brengt gegarandeerd het „slechtste" uit elk van u naar boven. U krijgt het Dallas Familie spel gratis bij de Presto Print fotovakman. Maar, alléén als bij 1 u bij hem een fotorolletje iaat I ontwikkelen en afdrukken. I Als dat met naar •en I chantage ruikt. ROTTERDAM Artsen en verpleegkundigen die werken in het brandwondencentrum van het Zuiderzie kenhuis worden zwaar overbelast. Zij moeten patiënten behandelen en verplegen in een ruimte die daarvoor bouwkundig ongeschikt is. Alleen door uiterste voor zichtigheid en veel extra werk kan worden voorkomen dat patiënten fatale infecties oplopen. dè r nat! nj i i I IA Dé absolute filmtop per van dit jaar, popu lairder nog dan de Boe zemvriend van Andrë van Duin, is Annie. De aantrekkingskracht van het arme weesmeisje mT< y. De uiinkel van Arie Va lerius; min der echte knallc rs. hs nfectiegevaar WOENSDAG 29 DECEMBER-19B2 ziekenti ui s groot 4 iITM ten den overlijden komt dat havist altijd door infectie. In het Zui derziekenhuis zijn de kamers waar de patiënten liggen af zonderlijk wel goed geïsoleerd. De directie van het zieken huis spreekt van een "rot-outil- lage", die dringend moet wor den verbeterd. Zij bestrijdt echter dat patiënten hiervan de dupe zouden zijn geworden. „Het is niet waar dat hier mensen onnodig overlijden aan infecties, of onnodig litte kens aan hun behandeling overhouden," aldus medisch directeur M. J. Mantel. Het dagblad Trouw meldde vanmorgen dat dit wèi zou zijn gebeurd. „Een zeer betrouwba re bron" zou dat hebben ver klaard. „Dit jaar hebben we honderden patiënten behan deld en maar één klacht gekre gen, die overigens aan de in spectie voor de Volksgezond heid is doorgegeven. Dat is in vergelijking met andere cen tra zeker niet veel," aldus -Mantel. Het centrum in hetZuider ziekenhuis is één van de drie brandwondencentra in Neder land. De andere twee staan in Groningen en Beverwijk. Deze centra zijn opgericht om pati ënten in bacterievrije ruimten te kunnen behandelen. Er wordt bijvoorbeeld voortdu rend bacterievrije lucht inge blazen. Dat is nodig omdat het infec tiegevaar bij de behandeling van ernstige brandwonden het grootste probleem is. De open liggende huid vormt een ideale kweekbodem voor bacteriën. Als patiënten met brandwon- m t?, ars-J 1 dei t mi li,JT" ROTTERDAM Het tweede gebruik van een kerstboom? Kom en zie maandag op de Coolsingel hoe kunstenaar Hans Kooi de Noorse kerst boom voor het stadhuis "een totaal ander aanzien zal ge ven". Twee jaar geleden maakte Hans Kooi een aantal houtob jecten van de Noorse kerst boom. Deze hebben tentoonge steld gestaan in de Doelen en iater in Oslo, de stad die tel- kenjare een kerstboom aan Rotterdam schenkt. Wat Hans Kooi dit jaar van plan is, blijft een verrassing. In elk geval blijft de boom op zijn piaats voor het stadhuis. Omgevormd tot kunstobject zal hij daar nog enkele maan den staan. maar de complete afdeling is dat niet. Het gevolg is dat art sen en verpleegkundigen die een patient hebben bezocht zich moeten verkleden en op nieuw gedesinfecteerd moeten worden voordat ze naar een volgende patiënt kunnen. Het Zuiderzickenhuis be stookt het ministerie van Volksgezondheid al jaren ver geefs met noodkreten. „Artsen en verpleegkundigen lopen voortdurend spitsroeden, want ze moeten steeds attent zijn op het gevaar van infecties." al dus Mantel. X. dat uiteindelijk in de armen van een miljo nair het grote geluk vindt, is kennelijk on weerstaanbaar. Dage lijks verdringen hon derden mensenv zich voor de ingang van on dermeer het Rotter damse Cinerama thea ter aan de Westblaak in dc hoop een kaartje te bemachtigen. Om het gedrang in goede banen te leiden liet de bio scoopdirectie vanmor gen dranghekken plaat sen. Ook in andere plaatsen is de belang stelling voor Annie zeer a root. \\m (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN/SCHIE- DAM De officiële verkoop van vuurwerk loopt terug. De illegale handel in rotjes neemt daarentegen sterk toe. De verschuiving in de rich ting van de clandestiniteit komt door het nieuwe Vuur- werkbesluit, zeggen de gere gistreerde winkeliers. Vol gens hen willen jongeren voornamelijk 'superknallers' en die zijn er 'boven de toon bank" niet zoveel meer te krijgen. Het nieuwe Vuurwerkbe- sluit is 1 november van dit jaar van kracht geworden. Vuurwerk dat meer geluid afgeeft dan 150 decibel (zeg maar: zevenklappers, don derslagen en superrotjes) mag niet meer geïmporteerd worden. Winkeliers mogen nog wel oude voorraden ver kopen. Pas volgend jaar al$ er ook een nieuwe Warenwet door de Tweede Kamer is aangenomen wordt ook dé winkelier strafbaar voor ver* koop van het 'keiharde knalj werk'. De Viaardingse handelaar H. W. Hoek ziet een hang naar siervuurwerk bij zijn klanten. „Bengaals vuur, je kent dat wel. In alle soorten is het gewild: als lucifer, faki> keltje of in potten." c- Ook over dè,verkoop van zijn lady-cr&ékbrs heeft hij met te klagen-. liggen al jaren goed op 'de -markt. Het zijn zevenhonderd rotjes die" in één keer' RANG doen. De allerjongsten slopen zo'n ding altijd helemaal uit elf kaar en dan hebben ze zevenf honderd mini-knallers. Ook leuk, natuurlijk." A. van Eist, een anderé" Viaardingse handelaar zegt!" „Gelukkig had ik nog eety hoop zware jongens in voor raad, want volgend jaar mag het dus niet meer. Inderdaad, dan zal de officiële verkoop een end kelderen." Ook de koning onder de rot jes, de zogenaamde pantser vuist, heeft de vuurwerkver koper nog steeds in zijn as sortiment. „Die loopt ais een trein", aldus Van Eist. En over zijn huilsirene zegt hij: „als je die op de grond zet, dan slaat-ie op een ongeloof lijke manier aan het blèren. En dat, voor maar ene gul den." In Schiedam heeft het Mas ker het erg moeilijk met de verkoop. Arie Villerius, de eigenaar, heeft dit jaar der tig tot veertig procent min der vuurwerk ingeslagen. Na twee dagen verkoop merkt hij dat naar de knallers het meest wordt gevraagd. „Maar van die hele harde verkoop ik niet meer. Alle grote importeurs hebben Chi na nu al opdracht gegeven om minder kruit in het vuur werk te stoppen. Vooral dat witte kruit dat ook een licht flits geeft, is de boosdoener. Zonde is het wel, dat die har de knallers verboden worden, want de jeugd is uitgekeken op de rotjes van vroeger. Ze willen alleen de allerhard- sten. Astronauten, karatesla gen. atoombommen, noem maar op. Leuk voor de illegale han- dei die die spui>r> wel blijft verkopen." Waar Villerius voor waakt, is kinderen beneden de zes tien van vuurwerk te voor zien. Sommigen proberen on der die regel uit te komen. Zoals een jongetje dat met een dwingend stemmetje voor vijf gulden aan knalma- tcriaai bestelde. „Dat is voor mijn grote zus", was zijn smoes, „die kon zelf met ko men. want ze moet werken." T .OPENHAGEN/MAAS- SDSJIS Een vrachtwagen chauffeur uit Maassluis heeft maandag in Denemarken een sterkende havenarbeider doodgereden. De 35-jarige chauffeur, die zegt onschul dige zijn, is na zijn voorge leiding weer op vrije voeten gesteld. Be Nederlander is het mid delpunt geworden van een se rie wilde stakingen onder ha venarbeiders in Denemarken, die al weken duren. Het onge val gebeurde in de noordelij ke havenstad Hirtshals. De 49-jarige havenarbeider Kaj Aage Nielsen sprong op de vrachtwagen van de1 Maassluizer, toen deze stap voets langs een groep de monstranten reed. Nielsen viel van de wagen en werd verpletterd onder de wielen. Hij was onmiddellijk dood. Volgens poiitichef Larsen was er sprake van een mis verstand. „De chauffeur had van een aantal havenarbei ders het teken gekregen dat hij kon doorrijden, andere stakers waren het daar ken nelijk niet mee eens." De chauffeur verklaarde voor de onderzoeksrechter dat hij niet had gezien dat er iemand op zijn auto was ges prongen. „Toen ik voelde dat ik ergens overheen reed stop te ik. Toen pas zag ik dat het één van de stakers was." Ge tuigen zouden deze verkla ring hebben bevestigd. De Deense officier van Justitie moet nog bepalen of de chauffeur wegens dood door schuld zal worden vervolgd. De betrokken chauffeu reed voor de firma Spronsen Transport uit Monster. De wilde stakingen in dc Deense havens vloeien voort uit de protesten tegen de kor ting van 21 procent op de werkloosheidsuitkeringen. De havenarbeiders zeggen dat zij door dc bezuinigingen (die op 1 januari ingaan) harder zullen worden getrof fen dan andere werknemers, omdat zij zeiden langer kun nen werken dan 20 uur per week. HÉ ROTTERDAM Bij een overval op een postagentschap annex sigarenwinkel aan de Aleorstraat in .Rotterdam is gisteren 13.000 gulden buitge maakt. De overval gebeurde toen het personeel van de zaak zich in een ruimte achter de winkel bevond. Onder de uil- roep "dit is geen geintje" kwam er een man in de deuro pening staan, die het personeel met een pistool bedreigde. Op hetzelfde moment haaide een andere overvaller het geld uit de onbeheerde kas. Eis twee jaar voor 'ketting- branden' (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor het in brand steken van een zwaar oververzekerd motorjacht is gisteren bij de Rot terdamse rechtbank twee jaar gevangenisstraf geeist tegen de 29-jarige A. M. V. uit Delft. V had het schip op 27 juli door twee ingehuurde krachten in dc Rotterdam se Veerhaven in brand laten zetten. Hij hoopte daar mee voor 700.000 gulden aan verzekeringspenningen te incasseren. Dc verdachte had het jacht begin mei voor 81.000 gulden aangeschaft. Dat bedrag was overigens óók u.eer afkomstig uit een brandstichting, zo bleek voor dc rechtbank. V. had begin dit jaar zijn Deiftse bar-disco Paddock laten af branden. D.: verzekering keer de hem toen een kwart miljoen gulden aan schadevergoeding uit. V. zette het jacht op naam van de voormalige boekhouder van Paddock. A. van K„ en verzekerde het schip voor een fors bedrag. Ai in mei zouden V. en van K. het jacht met autobenzine in brand hebben proberen te steken, maar dat mislukte. Vervolgens werd het schip versleept naar de Veerhaven. Twee voor de somma van 30.000 gulden gehuurde brand stichters slaagden wel: het schip brandde volledig uit. Te vens werd voor ongeveer an derhalve ton schade toege bracht aan een naastgelegen motorcruiser, V. bekende dat hij de brand stichters had gevraagd voor de twee klussen: Paddock en het jacht. „Maar," aldus V.'s raadsvrouwe mr. L. van den Puttelaar, „mijn client stond onder sterke invloed van boek houder Van K. Dat was een ge wiekste jongen, die in feite het brein was achter de brand stichtingen. Van K. liet V. het vuile werk opknappen." \Officier van Justitie mr. W. F. Hendriks eiste niettemin twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De advocate pleitte voor een straf die V. de kans zou geven om een nieuw bestaan op te bouw.en. Bovendien vroeg zij ontslag uit voorlopige hechte nis. Dat verzoek willigde rechtbankpresident mr. T. Fransen in. De uitspraak is op 10 janua ri. De zaak tegen boekhouder Van K. is aangehouden tot 25 januari. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Kabelkij kers in de noordelijke wijken van Rotterdam zullen van avond weer beeld hebben. De PTT is de hele ochtend bezig geweest met het herstel van een aansluitkast die gister avond om negen uur omver werd gereden. In lillegers- berg. Schiebroek, ..et Oude Noorden en een deel van het centrum waren zowel televi sie- als radio-ontvangst op de kabel uitgevallen. De kabelstoring was het ge volg van een verkeersongeluk. Een onbekend gebleven perso nenauto slipte op de tramrails hoek Burgemeester Le Fèvre de Montignylaan en Burge meester F. H. van Kempensin- gei en ramde de schakelkast. Dit bleek het knooppunt te zijn van een hoofdaanvoerka- bel voor het centraal antenne systeem, een kabel die wordt beheerd door de PTT. Repara tie bleek geen eenvoudige zaak. De PTT is overigens bezig het net minder kwetsbaar te maken. Over enkele maanden komt een tweede kabelring ge reed. Bij storing kan dan wor den overgeschakeld.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1